Dlhodobé zálohovanie video, foto

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa medved » 21 Nov 2019, 12:24

Edgar napísal:Zisti si, ako funguje RAID 1... Keď mám dáta zrkadlené na viacerých diskoch, to nie je záloha pre prípad, keď jeden z nich hardvérovo zlyhá?
Nie je to zaloha, fakt :D Zaloha je to, ak mas data duplicitne, ale oddelene na inom mieste, mimo PC, nepripojene do PC atd.. takze RAID v PC nie je zaloha. Ak mas externy disk, ktory odpajas od PC a siete, tak toto uz zaloha je. Ak udrie blesk a odkuri PC a disky.. obe mas v prdeli. Zaloha je odpojena niekde mimo, kde sa nic nestane datam ani v takomto pripade.
Nemusi to byt ziadne specialne medium, len oddelene... tak to je zaloha.

-- Spojený príspevok 21 Nov 2019, 12:26 --

Virus v PC ci nahodne zmazanie dat... pri zalohe externej nie je problem. RAID to neriesi.. len HW zlihanie. RAID je skleva vec, ale nie je to zaloha v spravnej definicii.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa Edgar » 21 Nov 2019, 13:24

medved ale ja som spomínal externý RAID box čiže všetko je dodržané a zároveň je to ešte "zálohované" pri zlyhaní jedného z diskov :D
No nejak nerozumiem Tvojmu vysvetleniu, najprv spomínaš oddelené disky, potom odpojené, tým pádom záloha nie je ani domáci NAS aj napriek tomu že je oddelený a fyzicky aj odpojený lebo pri údere blesku disky odídu tak isto ako keď je to v tom istom PC :D
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa medved » 21 Nov 2019, 13:41

Aha externy RAID box, to potom hej jasne.
Hmm dobry postreh s tym bleskom.. tak niekde som sa sekol.. nie je to moja definicia.. ale pametam, ako este na skole sa riesilo na IT, co je a nie je "zaloha". Musi splnat nejake podmienky... predoslu spravu som pisal len v rychlosti na hajzli v praci :lol: .. potom doma sa nato pozriem alebo skus pogooglit, ako to je teda vlastne spravne a ci sa do toho teda vobec zahrna aj blesk.
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa AEdison » 21 Nov 2019, 13:55

Edgar napísal:tým pádom záloha nie je ani domáci NAS aj napriek tomu že je oddelený a fyzicky aj odpojený lebo pri údere blesku disky odídu tak isto ako keď je to v tom istom PC
To je vyložene iba o tom, aké neovplyvniteľné udalosti berieš ako ohrozenie svojich dát.
Ja napríklad prioritne využívam SSD ktoré sa mi cez históriu súborov (perfektná vec) každých 12 hodín ukladá na HDD v tom istom počítači a raz za mesiac/dva, urobím zálohu najcennejších dát na externý HDD a uložím do šuplíku. Samozrejme aj nejaké tie usb kľúče pohodené všade možne, kde mám exportované certifikáty a nejaké malé veci.
Vysvetlenie: SSD využívam aktívne pre svoju rýchlosť, ale neverím mu. Ak SSD odíde, šanca na záchranu dát je veľmi malá, pri blesku priam nulová. HDD je v tomto iné. Pokiaľ sa disk mechanicky nepoškodí, môže odísť elektronika, hlavičky, ale dáta sú stále tam a čitateľné. Len si musíš zaplatiť za extrakciu. Záloha na externý HDD je hlavne pre istotu a kvôli blesku nech nemusím platiť (dôležité je mať od neho odpojené veškeré káble).
To čo robím považujem za dostatočnú zálohu, ale niekto by mohol v extrémnom prípade namietať, že toto nieje záloha, pretože až si slniečko jedného dňa "odgrgne" prídem o všetko.
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa hpeter » 21 Nov 2019, 17:55

Juraj277 napísal:Žiadne diskové pole nie je záloha. Diskové pole rieši len dostupnosť dát.
Záloha je páska WORM
Archív je MDISC alebo klasický film.
SRN archivuje dáta na mikrofilmoch, v oceľových kontejneroch uložené v starých baniach.
pozri si informacie k serverovym diskom (scsi) sas. firmware maju urobeny tak, ze "vo volnom case" si na hardverovej bazi kontroluje-testuje povrch platni a celistvost zaznamu. platne sa tocia pri 10/15tis ot.
nemal by som strach na take pole s raid 5(6) odlozit data. zial na doma je to moc drahe, disky aj radic.
Obrázok
v domacich podmienkach nie je "pohodlne" mat zalohu offline, ktora sa bezne nepouziva.
preto je vhodnejsi drahsi nas s raid. nestane sa ze po dovolenke by si zabudol pridat nove data na offline ulozisko ako je paska.
pre domaceho uzivatela je offline zaloha moc roboty, a nepohodlne. teda riziko ze strati prehlad a nieco zabudne odzalohovat.
dalsia vyhoda nas je zalohovanie pc v domacnosti.
ps1-apropos paska, co ak prave ta jedna by umrela. zase musis duplikovat na viacero pasok.
ps2- je zbytocne mat pasky na rovnakom mieste ako je (server) pc. treba mysliet aj na poziar/potopu.
ps3- mozno viete ze nejake intel atom cipy pouzivane casto v nas casom umieraju, maju vyrobnu vadu, napriek tomu sa dalej predavaju. oplati sa sledovat spravy a podla toho prisposobit nakup.
ps4- zaloha by mala byt duplikatom, v domacich podiemkach je otazka ze ako. lebo by mala byt odlozena na inom mieste ako doma (u svokry ? :mrgreen: )
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa Daevid » 21 Nov 2019, 21:16

Ja by som osobne na domáce zálohovanie odporúčal takéto riešenie:

Dvoj a viac diskový NAS alebo nejaký mini PC. Dva disky (alebo viac) v režime RAID1, RAID5 alebo niečom podobnom, čo zabezpečí že dáta prežijú aj pri fyzickom zlyhaní jedného disku. Disky by mali byť rôznej série, je jedno či výrobnej alebo produktovej. Treba si totiž uvedomiť že disky budú pravdepodobne kupované naraz a v NASe budu vždy bežať rovnako dlho (rovnako zapisovať, čítať, zapínať sa a vypínať). A ak budu mať nejakú vadu alebo podľahnú opotrebeniu, tak je veľmi pravdepodobné že identické disky zlyhajú v rovnaký čas. Na uvedených diskoch by som prevádzkoval nejaký súborový systém, ktorý podporuje Copy-on-Write, Snapshoty a kontrolu konzistencie dát. Takže do úvahy pripadá napr ZFS alebo BTRFS. Copy-on-Write bráni poškodeniu dát napr pri chybe počas prepisu súboru (napr vinou výpadku napájania, vysunutím flash disku počas kopírovania atď.). Snapshoty pomôžu zachrániť dáta pri nechcenom vymazaní dáť alebo ich prepise inými dátami. Veľmi nápomocné môžu byť napríklad proti záškodnickému malwaru ako CryptoLocker, dáta chránené Snapshotom totiž nemôže prepísať. No a kontrola konzistencie overí že dáta niesu poškodené a ak náhodou sú, pokúsi sa o nápravu. NAS môže ale nemusí bežať 24/7, je prístupný na sieti, takže odpadá nejaké neustále pripájanie a odpájanie externého HDD. O zálohovanie dát na NAS sa postará nejaký automatizovaný software, tak na to človek ani nemusí myslieť.

HDD možno nevydrží 20 rokov ale takých 10 by kľudne mohol. Pomerom cena/kapacita je už roky neprekonaný. No a ak aj náhodou odíde, tak sa proste kúpi druhý, ten vadný sa vymení a dáta sa v poli RAID samé zduplikujú. A ochrana proti búrke? No vždy sa dá vytiahnuť z elektriky alebo sa dá nastaviť aby sa sám vypínal a zapínal v určitý čas,takže nemusí byť stále zapnutý. Pripadne sa dajú použiť nejaké mechanické hodiny do zásuvky, ktoré budú odpájať úplne. Tiež sú tu rôzne prepäťové ochrany, to už je tak povediac na každého vlastnej paranoji.

Ja som svoj NAS kupoval v roku 2009 a slúži dodnes. Disky v ňom som menil nie kvôli tomu že by sa im niečo stalo, ale kvôli nedostatočnej kapacite....
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa Victorio » 21 Nov 2019, 22:56

na domáce použitie treba lacné riešenie.
treba rozdeliť aké dáta chcem archivovať
fotografie : v minulosti film poskytol celkom trvanlivú zálohu, rovnako fotografie klasickou cestou, , otázka je či sa im vyrovnajú fotky vytlačené na tlačiarni, obávam sa že nie.
takže asi nevymyslím nič nové a určite na to už niekto prišiel, že treba fotografie uložiť "starým spôsobom" teda na film, alebo mikrofilm, ak sa bavíme o trvanlivosti 100 a viac rokov.
ostatné veľmi závisí od vývoja a dostupnosti technického vybavenia.
v práci keď už zlyhali všetky spôsoby dopátrať sa nejakých dokumentov napr. z roku 1965 aj v papierovej forme, som dával do prevádzky starú prehliadačku mikrofilmov Pentakta, ktorá dokázala robiť z filmu aj papierové kópie aj keď na zinkoxidový papier a vývoku pre tento stroj.
A to len vďaka tomu, že niekoho napadlo tieto papierové dokumenty nafotiť na mikrofilmy,
Rovnako som videl archívy v Holandsku, až na to že v tom mali troška lepší poriadok, filmy na kazetkách, nie ako u nás nalepené na diernych štítkoch a pod.
To sme u fotografií, poďme na iné dáta :
tu asi niet inej možnosti ako digitálna úschova ale ak v tom nie je systém , je to nanič. Ja sám mám problém nájsť kde som čo nahral aj keď to mám všetko na CD,DVD ukladané viac ako 25 rokov. Moji synovia (zatiaľ školási na ZŠ! )o obsahu archivovanych fotiek napr nemajú teraz ešte ani šajnu, takže ak v budúcnosti take CD nájdu tak ich bez problému zahodia, lebo to nebude pre nich zaujimavé a ani to nebudú mať na čom prehrať. Už teraz sú notebooky bez CD/DVD mechaniky.
A nehovorte mi že cloud je riešenie, "page not found" a data su v keli :rolleyes:
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa Edgar » 21 Nov 2019, 23:17

Victorio napísal:Moji synovia (zatiaľ školási na ZŠ! )o obsahu archivovanych fotiek napr nemajú teraz ešte ani šajnu, takže ak v budúcnosti take CD nájdu tak ich bez problému zahodia, lebo to nebude pre nich zaujimavé a ani to nebudú mať na čom prehrať.
Ale (v tomto prípade) našťastie vďaka terajšiemu školskému systému tie CD-čká určite budú poznať a určite poznajú aj diskety :biggrin:
No nemyslím si že im to príde nezaujímavé a vyhodia to "len tak", veď nedávno som mal doma ešte platne ktoré odo mňa kúpil zdenoeddie :biggrin:
A gramofóny tiež existujú ešte aj dnes, čiže zariadení na prehratie by som sa nebál, skôr tej trvanlivosti záznamu.
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa Victorio » 22 Nov 2019, 10:32

No pokiaľ viem, tak na škole už disketové mechaniky nemajú, používajú max USB kľúče a CD dvd tam max na PS, xbox.
Ohľadom trvanlivosti, dávnejšie som opravoval jeden kotučak B73 alebo 93, a chcel som vyskúšať svoje staré pásky ale záznam už bol nepočúvateľný, slabý a navyše akoby sa stopy medzi sebou premagnetovali, zmiešali.
Tj. predpokladám, že kde sa mag.pás dotýka, tak časom zmagnetizuje susedný, predpokladám, že s tým má niečo do činenia aj vplyv teploty.
Bol by som zvedavý ako sa s tým vysporiadavajú v archívoch.
Pásky mali "iba" cca 40 rokov ?
Ak tento efekt nastáva aj u DAT a iných dátových pások,tak opakované "prepisovanie" resp. prepaľovanie na nové médiá je nevyhnutnosťou.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 22 Nov 2019, 10:42

Pri tom, aké stariny sa na školách používajú, by som si tou floppy mechanikou nebol taký istý. Tie šroty sa už zapnú len silou vôle.
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa hpeter » 22 Nov 2019, 15:12

Victorio napísal: Ohľadom trvanlivosti, dávnejšie som opravoval jeden kotučak B73 alebo 93, a chcel som vyskúšať svoje staré pásky ale záznam už bol nepočúvateľný, slabý a navyše akoby sa stopy medzi sebou premagnetovali, zmiešali.
Tj. predpokladám, že kde sa mag.pás dotýka, tak časom zmagnetizuje susedný, predpokladám, že s tým má niečo do činenia aj vplyv teploty.
Bol by som zvedavý ako sa s tým vysporiadavajú v archívoch.
typujem obycajne, nie chrom/metal. tie potrebuju viacej štavy na zapis a mazanie. pri starych paskach je riziko ze aktivna vrstva sa oddeli od folie.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa pablox » 13 Apr 2020, 07:22

Zdar, vraciam sa opäť k tejto téme a mám dve otázky.

Zálohovanie som skúšal riešiť cez starší PC, v ktorom mám 2TB disk a zálohu som robil cez sieť. Funguje to fajn, ale brutálne pomalé, keď kopírujem, wifi je tak spomalená, že o internete môžem len snívať. Vie mi niekto poradiť, čo je tu zle? Predpokladám, že to nezvláda starší TP-link router z roku 2014?

Prešiel som teda na pracnejšie zálohovanie na 3.5 disk v externom šuflíku a pripájam ho cez USB. Budem ale kupovať nový disk, uvažujem nad
-SEAGATE IRON WOLF 2/3TB
-WD RED 2/3TB
Ktorý odporúčate?

Proti WD je jednoznačne cena, ale na Seagate som zas nepočul dobré recenzie. Disk bude používaný raz za mesiac/dva tak na dva dni a potom len občas, potom bude odložený v šuplíku a občas prebehnutý, aby sa neodmagnetizovali platne. Takže potrebujem dlhodobo spoľahlivý disk, čo by nemal byť problém. Mám externý ADATA 640Gb z roku 2011 a ide dodnes.

Ďakujem za rady.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa medved » 13 Apr 2020, 07:55

Iron Wolf vs. WD Red som len nedávno riešil a sa nevedel rozhodnúť... no mne z toho vyšlo, že kapacity do 4TB ten IronWolf a všetko nad 4TB už WD Red. Práve tie vyššie kapacity u IW mali horšie recenzie a vraj problematické. Pod 4TB sa zdá to byť ok.. lepšia cena, nižšia hlučnosť, čo tiež platí len do 4TB IronWolf ... naposledy, keď som kupoval IW mi to vyšlo, že do 4TB ešte áno a nad kapacity už WD. Aktuálne mám v PC 2x 4TB IronWolf.. vyhrala cena a nízka hlučnosť. Tak som zvedavý na názory ostatných... starší zatiaľ má len 5523 odpracovaných hodín.
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa Daevid » 13 Apr 2020, 09:10

pablox napísal: Zálohovanie som skúšal riešiť cez starší PC, v ktorom mám 2TB disk a zálohu som robil cez sieť. Funguje to fajn, ale brutálne pomalé, keď kopírujem, wifi je tak spomalená, že o internete môžem len snívať. Vie mi niekto poradiť, čo je tu zle? Predpokladám, že to nezvláda starší TP-link router z roku 2014?
No čo by bolo zle? Zahltíš celú prenosovú kapacitu WIFi kopírovaním dát do zálohy a potom sa čuduješ že na internet už nezostala voľná linka. Buď obmedz rýchlosť prenosu pre zálohovanie aby si nezahltil celú wifi alebo sa skús pohrať s nastaveniami QoS...
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa medved » 13 Apr 2020, 09:22

Alebo rýchlejšiu linku a wi-fi :D
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa pablox » 13 Apr 2020, 10:45

medved napísal:Iron Wolf vs. WD Red som len nedávno riešil a sa nevedel rozhodnúť... no mne z toho vyšlo, že kapacity do 4TB ten IronWolf a všetko nad 4TB už WD Red. Práve tie vyššie kapacity u IW mali horšie recenzie a vraj problematické. Pod 4TB sa zdá to byť ok.. lepšia cena, nižšia hlučnosť, čo tiež platí len do 4TB IronWolf ... naposledy, keď som kupoval IW mi to vyšlo, že do 4TB ešte áno a nad kapacity už WD. Aktuálne mám v PC 2x 4TB IronWolf.. vyhrala cena a nízka hlučnosť. Tak som zvedavý na názory ostatných... starší zatiaľ má len 5523 odpracovaných hodín.
Vďaka za info, ten disk pôjde naozaj len občas na zálohu, pôjdem s veľkou pravdepodobnosťou do IW 2TB. Čo pozerám, ceny kúsok vyleteli, aspoň u zeleného škriatka. Ešte možno zoberiem 3TB verziu, podľa financií.
Daevid napísal: No čo by bolo zle? Zahltíš celú prenosovú kapacitu WIFi kopírovaním dát do zálohy a potom sa čuduješ že na internet už nezostala voľná linka. Buď obmedz rýchlosť prenosu pre zálohovanie aby si nezahltil celú wifi alebo sa skús pohrať s nastaveniami QoS...
Toto je mi jasné už od začiatku, skôr som potreboval vedieť, či mám možnosť to nejako prenastaviť aby bola rozdelená kapacita linky na zálohu/internet. Router mám TP-Link TL-WR841N , popozerám do nastavení.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net


deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa deepspace » 20 Apr 2020, 08:45

To som včera čítal, zaujímavá informácia ..
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa Edgar » 20 Apr 2020, 19:28

Je z toho kauza už pár týždňov no :D Na zálohovacie disky je to OK, ale že to dávajú aj do WD Red je celkom fail... Ale tak treba šetriť náklady na výrobu :axe:
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa hpeter » 21 Apr 2020, 13:54

je smutne ze priplatis za kvalitu, a tam odrb.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok