Aké mazivo použiť na premazanie ventilátora chladiča

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

23MaKaVeLi23
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 09 Okt 2014, 20:23
Bydlisko: Levice
Vek: 27

Aké mazivo použiť na premazanie ventilátora chladiča

Príspevok od používateľa 23MaKaVeLi23 » 28 Dec 2019, 14:35

Zdravím.
Mám v počítači hlučnú grafickú kartu. Potreboval by som poradiť aké mazivo je vhodné použiť na premazanie ventilátora chladiča. Na zahraničných fórach som sa dočítal, že vraj je dobré použiť olej na šijacie stroje alebo na bicykle.
Máte s tým niekto skúsenosť? Vedeli by ste prípadne poradiť konkrétny výrobok? Prípadne na akej báze by bol najvhodnejší? Najlepšie elektricky nevodivý.
Za prípadnú odpoveď vopred ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Aké mazivo použiť na premazanie ventilátora chladiča

Príspevok od používateľa rudko » 28 Dec 2019, 15:01

Vhodna je napriklad silikonova vazelina.
Ale myslim ze to tvoj problem vyriesi iba docasne. Zo skusenosti viem ze ventilatory v zdrojoch a inde v pc zacinaju hucat ked uz su vylagrovane a maju velku volu v klznom lozisku. Premazanie pomoze iba docasne, povacsinou na par dni/tyzdnov. Ked sa vazelina vytlaci von hukot sa vrati. Vhodnejsia je asi vymena za novy ventilator.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 556
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Aké mazivo použiť na premazanie ventilátora chladiča

Príspevok od používateľa Victorio » 28 Dec 2019, 15:11

premazanie porieši krátkodobo, a navyše ak je už ložisko vydraté, tak pri jeho zaseknutí hrozí poškodenie grafickej karty.
krátkodobo silikónový olej, ale dlhodobo by som tam dal radšej väčśí chladič a väčší ventilátor na menšie otáčky, skôr aby bolo chladenie pasívne a nemusel ísť ventilátor na vysoké otáčky.
olej, alebo WD40 niekedy hlučnosť ešte zvýšia, napr. chlapcom som raz prefukol ložiská freestyle kolobežiek WD40kou, potom silikónový olej, a bola to katastrofa, lebo iba sa viac prejavil ten piesok, ktorý sa im natrepal do ložísk. Potom som to rozobral, premyl benzínom, a dal tam vazelínu , bolo to lepšie ale len do totálneho rozsypania celého ložiska :P
0

23MaKaVeLi23
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 09 Okt 2014, 20:23
Bydlisko: Levice
Vek: 27

Re: Aké mazivo použiť na premazanie ventilátora chladiča

Príspevok od používateľa 23MaKaVeLi23 » 28 Dec 2019, 15:24

Ďakujem za obe odpovede. Áno, ak je vylágrovaný, tak rátam s tým, že to dlho nevydrží, no je hlučný už dosť dlho, môžno aj od výroby, najprv som si myslel, že je to normálne a že to asi robí zdroj, no po vybratí tejto grafiky bol PC úplne tichý. Tak si vravím, že to aspoň vyskúšam, keby sa tá karta aj pokazila, už nemá veľkú hodnotu (ale na moje účely postačuje), beriem to skôr ako experiment :biggrin: . No WD-40 by som tam určite nedával, to si myslím, že je skôr vhodnejšie na vyčistenie než mazanie.
A tiež ma napadlo znížiť otáčky (cez softvér), no neúspešne. Neviem, či to môže mať grafická karta zablokované alebo čo, ale skúšal som viacero programov na to a nič nefungovalo (nikdy mi ani nezobrazilo takúto možnosť).
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 556
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Aké mazivo použiť na premazanie ventilátora chladiča

Príspevok od používateľa Victorio » 28 Dec 2019, 15:43

grafika by mala mať reguláciu priamo v sebe, ale ak sa jedná o starší typ tak zrejme takú možnosť nemáš.
resp. to treba v nastaveniach povoliť.

len tak mimochodom ku "super univerzálnemu WD40" niekedy narobí viac škody ako úžitku, raz som chcel premazať kartušu pákovej batérie na vodu, bolo to ok, ale po týždni sa tá kartuš rozpadla, vrch tlak vody odstrelil, a skoro mi vytopilo dom . :?
niektoré plasty naleptáva, a to je problém.

ale je to škoda času, neviem aký ventilátor máš na karte, ale ventilátory sa povaľujú kade tade, nejaký z procesora tam daj a máš poriešené.
ako hovorím, ak je to karta v cene 100evri a viac, kúpi si poriadny robusny chladič s nízkootáčkovým ventilátorom a poznáš to aj na výkone PC, ak sa grafika nebude prehrievať a znižovať výkon.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Aké mazivo použiť na premazanie ventilátora chladiča

Príspevok od používateľa misocko » 28 Dec 2019, 16:54

tak pises ze huci od zaciatku
nieje to hluk vzduchu? (vzsoke otacky ventilatora) , ppotom namazanie nepomoze
aku to mas grafiku?
0

grumpynho
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 09 Dec 2015, 13:38
Bydlisko: Prešov

Re: Aké mazivo použiť na premazanie ventilátora chladiča

Príspevok od používateľa grumpynho » 17 Jan 2020, 21:38

Pouzi vazelinu ale nie silkonovu... ta je nevhodna, a WD40 nie je mazadlo, a olej ani nahodou
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Aké mazivo použiť na premazanie ventilátora chladiča

Príspevok od používateľa misocko » 17 Jan 2020, 22:00

nepomaha, nic.... dva tri dni, potom huci ak je lozisko KO, nepomozes si
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Aké mazivo použiť na premazanie ventilátora chladiča

Príspevok od používateľa Edgar » 17 Jan 2020, 22:36

To som ja vyriešil asi takto, asi 4 mesiace celkom spokojnosť, o grafike ani neviem :D zapojené do konektora ventilátora dosky
Prílohy
83499336_532537157443688_4504173310447190016_n.jpg
0

pavol52
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 21 Mar 2019, 21:19
Bydlisko: PO

Re: Aké mazivo použiť na premazanie ventilátora chladiča

Príspevok od používateľa pavol52 » 23 Aug 2021, 10:44

Ahojte, ja to robím tak, že keď kúpim nové zariadenie s ventilátorom, rozoberiem ho, opatrne odlepím nálepku (nálepky) a snažím sa do miesta klzného ložiska dostať kvapku motorového oleja. Stačí, keď kvapnem na osičku, ojej stečie alebo vzlinie do klzného puzdra. Uloženie nového ventilátora je nepomastené a trie sa na sucho. Injekčnú striekačku a ihlu dostaneš v lekárni.
0

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Aké mazivo použiť na premazanie ventilátora chladiča

Príspevok od používateľa lacog » 23 Aug 2021, 12:03

Tiež by som to radšej riešil náhradou väčším kvalitným ventilátorom. S tým mazaním je to len dočasné - ak vôbec pomôže.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Aké mazivo použiť na premazanie ventilátora chladiča

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 23 Aug 2021, 23:05

ja na vsetko mechanicke pouzivam stare mazadlo do auta. taka hnedozlta vazelina. zvlada to teploty do 200 stupnov, aj mrazy a celkom dlho vydrzi. ked som s tym namazal stare ventilary, tak este 2 roky isli uplne tichucko (potom som vymenil pocitac)
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Aké mazivo použiť na premazanie ventilátora chladiča

Príspevok od používateľa 5ko » 24 Aug 2021, 18:22

Najlepšia vazelína na prevody a klzné ložiská je RETINAX,ktorý sa volakedy používal na mazanie mechaniky v ďalekopisoch Siemens T100, je taká lepkavá ako chemoprén a nič ju nevyhádže z prevodov.Akurát už mám poslednú poloprázdnu tubičku,tak si ju šanujem. :wink:
Najväčší zabiják na bronzové ložiská je nevyváženosť vetrákov ,lebo to nikto pri výrobe určite nekontroluje, a pritom stačí pár miligramov hmotnosti viac v niektorej lopatke a už to hádže ako kolesá na aute.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké mazivo použiť na premazanie ventilátora chladiča

Príspevok od používateľa Drakoush » 24 Aug 2021, 18:27

grumpynho napísal:
17 Jan 2020, 21:38
Pouzi vazelinu ale nie silkonovu... ta je nevhodna, a WD40 nie je mazadlo, a olej ani nahodou
Sklamem Ťa, WD40 je penetračný olej, aj mazadlo.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
LevKamil
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 19 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčianske Teplice
Vek: 63

Re: Aké mazivo použiť na premazanie ventilátora chladiča

Príspevok od používateľa LevKamil » 25 Aug 2021, 00:38

0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Aké mazivo použiť na premazanie ventilátora chladiča

Príspevok od používateľa romiadam » 25 Aug 2021, 19:27

Uz viackrat som pocul ze silikonove mazadlo je nevhodne. Aj tu sa to spomina vyssie

Ale preco a pre ake ucely je nevhodne a na ake ucely je vhodne?
Mate o tom niekto informacie/prehlad?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké mazivo použiť na premazanie ventilátora chladiča

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Aug 2021, 21:03

Hlavne je to otázkou viskozity. Všeobecne olejom sa ložiská nemažú, pretože sa vyhádže. Na ložiská patrí tuk. Olej len v prípade, že je zabezpečené dávkovanie (pumpa, zásobník…).
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

V-TWIN
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 18 Feb 2015, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Vek: 67

Re: Aké mazivo použiť na premazanie ventilátora chladiča

Príspevok od používateľa V-TWIN » 27 Aug 2021, 21:25

Samozrejme všetky ložiská používané v magnetofónoch, ventilátoroch, mixéroch, štartéroch, vŕtačkách a rôznych podobných strojčekoch sú vyrobené z lisovaného prachového (porézneho) bronzu. Tieto sú (?) u výrobcu po výrobe zohriate a ponorené do maziva (oleja) aby nasiakli mazivom a dodané zákazníkovi. Takto vyrobené ložiská sú vlastne samomazné, ale nastáva problém pri mazaní pri malej teplote hriadeľa a ložiska, lebo mazivo sa z ložiska nevylučuje. Preto je vhodné premazať ložiská olejom (strojným, motorovým nie riedkym, ( WD40 je nevhodné, obsahuje veľa petroleju a ložisko po čase vysuší ) opatrne nie veľké množstvo, len to čo sa udrží na ložisku a hriadeli )
Ak takéto ložisko pre skúšku nahreješ na papieri, tak by sa malo uvolniť mazivo.
PS. Toto platí pre klzné ložiská nie guličkové.

@romiadam. Ja používam na niektoré aplikácie ( hlavne mechanické ) aj sil. olej, ale pravdepodobne bude mať horšie vlastnosti pri malej teplote a vysokých otáčkach - trhanie olejového filmu na styčných plochách.
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 556
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Aké mazivo použiť na premazanie ventilátora chladiča

Príspevok od používateľa Victorio » 31 Aug 2021, 15:47

ešte na škole som pracoval na "výskumnej" :) práci ktorá riešila mazanie trecích plôch samomazných ložísk.
úlohou bolo vyskúšať, otestovať mazanie teflónovým práškom, ktorý aj na suchom povrchu kovu vytvorí veľmi hladkú klznú plochu, zrnká teflónu sa udržia v drobných póroch, nerovnostiach kovu.
mali sme to aj realizovať , merať trenie, atď. akurát sme to nedokončili pre nezhodu s vedúcim práce.
ale predbežné výsledky z pokusov boli zaujímavé.

čo chcem tým povedať ? skús teflonovú vazelínu

problém je že to funguje len kým ložisko nemá vôľu, ak je vybehané potom už nepomôže nič, lebo ložisko bude vibrovať stále viac trenie síce znížim, ale vibrácie spôsobia hluk a zároveň za určitých okolností aj brzdenie.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok