Návrh na nové mini PC

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Návrh na nové mini PC

Príspevok od používateľa StefanST » 28 Máj 2021, 16:02

Ďakujem všetkým za objasnenie problematiky životnosti. Moje doterajšie predstavy a laické informácie boli trochu iné.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1098
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Návrh na nové mini PC

Príspevok od používateľa cool-zool » 06 Jan 2023, 13:53

Zdravím osadenstvo !
Mám na Vás jednu otázku , môj syn si kúpil pred dvomi rokmi z Techsaversu mini Pc ,, HP EliteDesk 800 G2 Mini ,, ... Všetko pekne fungovalo až včera mu prestal ísť obraz ... ( požíval ho k TV na Sky link , Youtube , Facebook ) , žiadne extra náročné práce ....
Tak som ho doniesol k sebe a skúšam : Má dva grafické výstupy ( jeden display port a jeden D-sub ) pripojené to mal k Tv s Hdmi káblom cez redukciu s display portu a s tade nejde žiedny obraz , no keď ho prepojím s monitorom cez D-sub , tak obraz nabehne .... Je to mini PC s i3 6xxx a vstavanou intel HD grafikou .....
Myslíte že odišiel digitálny signál v display porte , keďže cez D-sub ide ??? Alebo len redukcia z DP na Hdmi ?
Momentálne to nemám ako vyskúšať , keďže dnes sú aj obchody zatvorené ..... Podľa mňa je tam len jeden grafický čip aj to v CPU , takže naozaj neviem , poradíte ???
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Návrh na nové mini PC

Príspevok od používateľa Edgar » 06 Jan 2023, 15:20

Tak čokoľvek tu napíšeme budú to rovnaké dohady a odhady ako Tvoje :D Môže byť chyba len v redukcii alebo môže byť aj studený spoj z dosky na konektor.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1098
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Návrh na nové mini PC

Príspevok od používateľa cool-zool » 06 Jan 2023, 16:55

No veď áno iba dohady , kým nebudem mať možnosť odskúšať čo vlastne odišlo , a zaujímalo by ma aj prečo ???
Ten mini PC mal dva roky položený na skrinke pod TV , ešte aj klávesnicu a myšku mal bezdrôtovú , takže sa s tým vôbec nehýbalo a zrazu , samé z ničoho nič ?!
Vie mi niekto povedať ako je to riešené ??? Tie dva samostatné grafické výstupy , idú cez samostatné obvody na konektory , každý má svoj samostatný spôsob spracovania signálu ( niečo ako dva samostatné zosilňovače alebo ako by som to mal nazvať ) ? Lebo ak sa s ničím nehýbalo tak mi nejde do hlavy ten náhly výpadok cez HDMi ??? Redukcia je kus káblu na jednej koncovke s DP portom a na druhej s HDMI , je v nej niečo čo sa môže pokaziť , alebo len prepojené drôtiky ( fakt sa s tým nehýbalo ) ???
Je nejaká redukcia s D-sub na Hdmi ??? ( s opačnou som sa stretol ) , aby prinajhoršom vedel používať tento grafický výstup ???
Škoda že na TV nemá D-sub vstup , ani DP , iba HDMI .....
0
Naposledy upravil/-a cool-zool v 06 Jan 2023, 17:20, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Návrh na nové mini PC

Príspevok od používateľa Edgar » 06 Jan 2023, 17:12

HDMI na DVI (a opačne) je len pasívna redukcia takže nemalo by sa tam čo pokaziť ako si správne napísal. D-SUB na HDMI existuje ako aktívny prevodník. Napr. https://www.alza.sk/vention-vga-to-hdmi ... 827559.htm
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1098
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Návrh na nové mini PC

Príspevok od používateľa cool-zool » 06 Jan 2023, 17:25

Díky , že na to reaguješ a díky za ten odkaz , len sa bojím či bude fungovať , lebo tie popisy k tomu sú všade také strohé ... Viem že v opačnom smere existovala a takú mám aj doma , ( samozrejme že som ju aj vyskúšal , ale nefungovala ) .... Pod skrattkami DP ( som myslel DisplayPort a nie DVI ) , ale to je asi v podstate to isté , len iný typ koncovky ( furt sa jedná o digitálny signál ) , nie ako pri D-sub (VGA , analóg ) ....
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Návrh na nové mini PC

Príspevok od používateľa Edgar » 06 Jan 2023, 18:18

Aha moja chyba. Tak u DisplayPortu na HDMI je to tiež pasívna redukcia ale zase z HDMI na DisplayPort už treba aktívny prevodník :D Je to celé zaujímavé. Ten prevodník z VGA na HDMI by mal na 100% fungovať podľa popisu
 
Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Návrh na nové mini PC

Príspevok od používateľa Mek » 06 Jan 2023, 18:21

HDMI je strasne krehke rozhranie...
Mne takto odisiel vstup na monitore, pritom VGA vstup fungoval stale. Potom mi v notebooku odislo HDMI, reklamoval som, po roku (uz mimo zaruky) zase. Pomohlo az preflashovat BIOS grafickej karty (wtf?)
DisplayPort je sice tiez digitalny, ale funguje inak, tam lietaju pakety, podobne ako pri Ethernete, nie je to len "ina koncovka".
Po tychto problemoch s HDMI uz pouzivam iba DisplayPort a bez problemov.
V tvojom pripade by som odporucil vyskusat to s inym zobrazovacim zariadenim, s inym kablom, a ak to nepojde ani potom, je chyba na strane zdroja signalu.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Návrh na nové mini PC

Príspevok od používateľa Edgar » 06 Jan 2023, 18:51

Akurát, že ak je DisplayPort výstup z GPU a HDMI je vstup do monitora, redukcia je skutočne len prepinovaný konektor na HDMI... Ale ak je DisplayPort vstup do monitora a HDMI výstup z GPU, tak tá istá redukcia už fungovať nebude. Ale inak máš úplnú pravdu, na to aký je to "revolučný" multimediálny konektor, takýchto problémov má hádam viac ako mal starodávny SCART. Čakám, kedy všetka spotrebná elektronika už bude mať USB-C a bude na pár rokov pokoj.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Návrh na nové mini PC

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 06 Jan 2023, 18:58

Ospravedlňujem sa, neviem si odpustiť jednu off-topic poznámku. Po tom, čo mi monitor cez usb-c odpálil porty na macbooku, som rád, že sa ešte používa hdmi/dp. Neviem čo bolo príčinou, ale proste c-čko ma zradilo, hdmi/dp nie, najhoršie čo som zažil že neprenášalo obraz.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Návrh na nové mini PC

Príspevok od používateľa romiadam » 06 Jan 2023, 19:31

cool-zool,
mne pravidelne (uz mi dva odisli) odchadza na android box - TV hdmi kabel (kupujem tie lacnejsie). Ked kupim novy hdmi kabel tak mam zase na jeden cas pokoj.

Skus kupit novy/pozicat od niekoho druhy funkcny hdmi kabel.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1098
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Návrh na nové mini PC

Príspevok od používateľa cool-zool » 06 Jan 2023, 21:00

Káblami to určite neni , tých mám plno a všetky som skúšal a naviac z notebooku na monitor mi tie káble fungovali .....
0

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: Návrh na nové mini PC

Príspevok od používateľa dudoo » 07 Jan 2023, 01:26

No dobre tak sme vylúčili všetky možnosti. Čo tak problém v monitore? :partyman:
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Návrh na nové mini PC

Príspevok od používateľa Edgar » 07 Jan 2023, 03:54

No keď som to správne pochopil tak redukcia bola stále tá istá takže chyba môže byť len v nej alebo v PC :D
1
Obrázok 1

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: Návrh na nové mini PC

Príspevok od používateľa dudoo » 07 Jan 2023, 13:12

Jasne, aj tie redukcie sú dosť háklivé. Mal som kolegu, čo mal k notebooku redukciu HDMI -> DVI a náhodne keď sa zaplo relé na schodiskovom osvetlení, tak mu na chvíľu vypadol obraz :D. Po výmene káblu za priamy bez redukcie už to nestrašilo.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1098
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Návrh na nové mini PC

Príspevok od používateľa cool-zool » 09 Jan 2023, 14:27

Tak dnes som zobral PC do obchodu kde som ho kupoval , vyskúšali ho a všetko funguje , takže chyba bola v redukcii !!! Kúpil som teda druhú , ale fakt by ma zaujímalo ako môže niečo také z ničoho nič samo od seba odísť ??? Podľa mna je to pasívna redukcia z DP (displayportu) na Hdmi ktorá asi dva roky fungovala bez problémov , nebola vystavená žiadnym poveternostým ani fyzikálnym vplyvom ...
Niečo podobné : ( https://www.agem.sk/kable-redukcie-zasu ... -205206457 ) nie to isté čo je v linku ...
Pochopil by som keby sa to nejako namáhalo či už ťahom , ohybom , alebo pôsobením zimy , či nadmerného tepla , vlhkosti , agresívneho prostredia , ale nie bola zapojená v PC pod TV na skrinke v obývačke a nehýbalo sa stým .... Žeby nejaké špeci ,, kurvítko ,, v kábliku/koncovke ???
0

Používateľov profilový obrázok
CxMato
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 08 Dec 2017, 08:21
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 27

Re: Návrh na nové mini PC

Príspevok od používateľa CxMato » 09 Jan 2023, 14:37

Tiež mám podobnú skúsenosť, že z neznámych príčin mi prestala fungovať táto redukcia. Po rozbalení ležala na stole a nehýbalo sa s ňou. Jedného pekného dňa nešiel obraz na monitore. :applause:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok