PCIe NVMEe karta

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

PCIe NVMEe karta

Príspevok od používateľa Wili » 31 Okt 2020, 19:53

Chcem sa opytat ci sa niekto nahodou nevrtal v PCIe linkach v PC a nevie o nich nieco viac ako funguju? Konkretne ma zaujima nasledovna problematika:

Ak mam NVMe SSD co vie komunikovat 4 pcie linkami, ako funguje pripojenie na nizsi pocet pcie liniek? jednoducho sa pripoji tolko kolko ich mam k dispozicii a ostatne ostanu na disku nezapojene a ssd controller si s tym uz sam poradi a komunikuje len cez tie ktore ma pripojene alebo zapaja sa to paralelne alebo uzemnuje alebo akym sposobom?

Dovod preco to riesim ze by som si chcel skusit vyrobit vlastne rozne druhy ssd rozhrani pre pripajanie diskov do dosky cez pcie linky ake bezne nedostat kupit. Napr. 4pcie na 2 nvme, alebo 4pcie na 4nvme a pod... ze bude pri nizsom pocte liniek nizsia rychlost mi je jasne, stale to ale bude ovela rychlejsie ako sata, a netreba ziadne kable.

tiez by ma zaujimala dalsia otazka, ak ma pcie gen4 rychlost 1.97 GB/s a pripojim ho dvoma linkami na nvme ssd co zvlada 4x3.0 bude komunikovat rychlostou aku ponuka controller SSD tj okolo 3,5GB aj napriek len dvom linkam alebo limitom budu komunikacne linky kontrolera, ktore stale budu 3.0 a teda pustia len 2GB?
0

Atlass
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 16 Mar 2019, 16:29

Re: PCIe NVMEe karta

Príspevok od používateľa Atlass » 17 Dec 2020, 20:15

Zdravim,
Nechcem zakladat novu temu tak sa prizivim na tejto nezodpovedanej :biggrin:
Chcel by som do starsieho NB (10r) vlozit nepouzivany m2 NVMe Disk. Bude mi fungovat tato redukcia? Ma s tym niekto skusenost? Sata M2 ssd disk by asi nebol problem alo co ak ide o NVMe?

https://www.ebay.com/itm/M-2-Ssd-To-U-2 ... 890.l49292
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: PCIe NVMEe karta

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 17 Dec 2020, 20:41

Ja som takto mal NVMe SSD na MSI X79A GD65 8D.
Nedá sa bootovať. BIOS ani netuší, že by priamo na PCIe zbernici mohlo existovať niečo ako ssd disk.
Po nabootovaní mi zaviedlo driver na NVMe controller aj samotný SSD, podľa meraní išiel na plnú rýchlosť.
Za predpokladu, že SSD disk má PCIe Gen3 rozhranie. Gen4 SSD pôjde maximálnou rýchlosťou, akú dovolí PCIe zbernica matičnej/CPU.

EDIT: Pozerám teraz ten link, ja som mal adaptér M2 na klasické PCIe. Hore uvedené by ale mohlo platiť pre všetky BIOSy staršie, ako sa používa NVMe.
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: PCIe NVMEe karta

Príspevok od používateľa Wili » 17 Dec 2020, 22:24

Ten adapter ti s nvme ssd nebude fungovat, komunikuje na uplne inom rozhrani. Ak je ta rozsirujuca karta spravne osadena tak je tam taky m.2 konektor do ktoreho nvme ani nezapojis.

EDIT: aha prave pozeram ze ma aj M aj B konektor takze podporuje oba, asi ma na doske nejaky pcie-sata konvertor takze by to s tymto malo fungovat.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok