Ntb nejde zapnúť

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

tade
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 18 Feb 2021, 16:12

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa tade » 25 Feb 2021, 16:34

11,5 ohm na tej cievke čo som zabudol. Ten odpor stále skáče dúfam že som meral dobre.
Prílohy
DSC_0328.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa YellowJacket » 25 Feb 2021, 16:57

Podla odporov to vyzera fajn. Ak by si mal laboratorny zdroj a prilozil 19V na bod tri v tomto prispevku:
https://svetelektro.com/phpbb/?phpbb=dm ... NwNzcxMDkz
tak by si ho mal byt schopny normalne zapnut ( cisto teoreticky ). Problem bude podla mojho nazoru niekde okolo PU5 , ktory otvara vstupne mosfety. Skus ho najst na doske. Este mi napadlo, raz sa mi stalo, ze ked bol druhy vstupny mosfet v skrate, tak IC zatvoril aj prvy mosfet. Skus premerat mosfet ( odpoj napajanie z dosky ) s oznacenim PQ11, ci nie je v skrate drain-source, gate-source, gate-drain. Zmeraj takto isto pre istotu aj prvy, PQ10.
0

tade
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 18 Feb 2021, 16:12

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa tade » 04 Mar 2021, 08:38

PQ11
drain-source - over limit
gate-source - ol
gate-drain - 48 k

PQ10
drain-source - ol
gate-source - ol
gate-drain - 48 k

Nedarí sa mi nájsť PU5
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa YellowJacket » 04 Mar 2021, 10:33

Skus pozriet, ci to je tento IC zakruzkovany v zltom, podla poctu vyvodov a polohy by to mal byt on.
Mosfety vyzeraju byt OK, dalsiu vec, ktoru skus pozriet je, ci odpor PR57 ma odpor blizky nule. Vyzera ako poistka, ale je to rezistor na meranie prudu. V notebookoch som sa s tym este nestretol, aby zhorel tento rezistor, ale v robotickom vysavaci som to uz videl, tak pozri to. Je to ten odpor, ktory ju kusok pod vstupnymi mosfetmi.

// ak bude aj rezistor ok, vratime sa spat ku konektoru, pretoze podla tohto merania v tvojom prispevku je za prvym mosfetom napatie 1.5V. PQ10 prepusti vstupne napatie z konektora cez internu diodu v pripepustnom smere a toto napatie napaja PU5. Kedze je tu ale iba 1.5V ( bateria je dufam odpojena ) a na konektore 19.44V , bud je konektor tak vykyvany, ze je tam studeny spoj a napatie z konektora sa nedostane na PQ10 mosfet, alebo je mosfet vadny ( aj ked podla posledneho merania to tak nevyzera ). Premeraj mosfet diodovym testom drain-source, malo by ti ukazat hodnotu priepustneho napatia diody. Taktiez premeraj kontinuitu medzi drainom a napajacim konektorom. Alebo po pripojeni napatia jednoducho zmeraj napatie, ci sa vobec dostane na vstup mosfetu, na drain PQ10. Tazko je radit raz za par dni, tak mrzi ma, ze takto skaceme hore dole.
Prílohy
PU5.jpg
0

tade
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 18 Feb 2021, 16:12

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa tade » 12 Mar 2021, 19:40

PR57 má 0,4 ohm
Zmeral som to ešte raz a za PQ 10 je napätie
Diódový test mi ukazuje ol čiže skrat tam asi nie je aj keď raz mi ukázal 580 keď som to teda meral správne a chápem to správne.
Čiže to napätie zmerám tak že dám jednu sondu na + konektor a druhú na drain ukáže mi 17,85 V
Aj mňa to mrzí ale nesmierne si vážim tvoju pomoc. Konečne mám čas.
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa YellowJacket » 12 Mar 2021, 20:54

Zmeral som to ešte raz a za PQ 10 je napätie
Kolko voltov? Ak priblizne 18V, tak sme zapisali jednu stranu uplne zbytocne :)
Pokial tam skutocne napatie je, nemusis meriat PQ10, lebo zjavne integrovana dioda plni ucel. Napatie, ktore je za tymto mosfetom ( jeho source ), napaja PU5, ktory otvara oba mosfety, PQ10 a PQ11. Napis teda na istotu, ci tam teda nameras napatie a ak ano, kolko voltov. Ak tam raz napatie mas, raz nie, skus pocas merania pohybat s konektorom pre nabijacku. Je mozne, ze tam je na doske zly spoj. Nic nepokazis, ak ten spoj kvalitne prespajkujes.
Čiže to napätie zmerám tak že dám jednu sondu na + konektor a druhú na drain ukáže mi 17,85 V
Napatie meras vzdy voci zemi. Vzdy maj ciernu sondu na dobrom kontakte kde je zem, napr lubovolny kovovy konektor, alebo sroby. A cervenu sondu potom na miesto, kde chces merat napatie. Jedna sonda na plus a druha na drain by ti ukazalo 0V, pretoze je to ten isty potencial - ten isty spoj ( zrejme si to myslel inak, ako si to napisal ).
0

tade
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 18 Feb 2021, 16:12

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa tade » 12 Mar 2021, 21:12

Ups zabudol som napísať. No jak tak kývem s tým konektorom raz 1,50 potom 3,20 potom 18V :pain:
0

tade
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 18 Feb 2021, 16:12

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa tade » 12 Mar 2021, 21:18

No takže keď nerobím nič s konektorom na draine PQ10 je 1,80V a na source je 1,64V.
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa YellowJacket » 13 Mar 2021, 08:11

Tak v prvom rade jdnoznacne najprv oprav ten konektor. S trochou srastia to je jedina zavada. Ak budes mat napatie stabilne, a notebook stale nezapnes, potom budeme hladat dalej. Teraz musis opravit konektor. Spajkovacku mas hrotovu?

// idealne bude vymenitcely konektor, mozno je vnutri prilis rozmrveny. Za tu cenu by som ani nerozmyslal:
https://www.avelmak.sk/index.php?lm=109 ... icle=41966
Len budes potrebovat dobru odsavacku cinu alebo teplovzdusnu pistol na odstranenie povodneho.
0

tade
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 18 Feb 2021, 16:12

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa tade » 15 Mar 2021, 16:06

Áno mám hrotovú. https://www.avelmak.sk/index.php?lm=644 ... icle=38875
Môže byť toto? A mám teplovzdušku ale nie na spájkovanie.
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa YellowJacket » 15 Mar 2021, 17:26

Tu teplovzdusku radsej nepouzi, ono aj s tou urcenou na spajkovanie treba trocha praxe, kym sa to clovek nauci spravne ( tzn neznici vsetko naokolo ). Odsavacka cinu je uplne super elektricka, ale aj s toutu z avelmaku by sa to mohlo dat. Kupovat kvalitnu odsavacku na jednu opravu sa neoplati.

Ulahci si to takto: ak mas cin s olovom, nanes tento cin na kazdy spoj konektora. Povodny cin ma vyssiu teplotu tavenia, horsie sa s nim robi. Takto zmiesanim znizis teplotu tavenia. Kludne ho pridaj aj viac, aj tak ho budes odsavat. Potom kazdy spoj riadne prehrej a odsaj cin. Mozno to nepojde uplne dosucha, ale mozes tomu dopomoct s odsavacim pasikom ( stoji par drobnych ). A keby to aj tak neslo, tak ho proste vylom, vystikni - tak, aby si neposkodil dosku ani nic naokolo - a ak ostalo nieco v dierach, tak to uz ti pojde lahsie vybrat.

P.S.: teraz som si vsimol PL1 je cievka ktora spaja konektor + a drain PQ10. Ak je prerusena, bude ju treba vymenit. Jednoducho ju premeraj diodovym testom alebo ohmetrom, musi byt priechodna. To ale nemeni nic na tom, ze konektor je nepouzitelny. A kedze si spominal, ze raz si napatie nameral, raz nie, tak cievka pravdepodobne bude fajn.
0

tade
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 18 Feb 2021, 16:12

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa tade » 16 Mar 2021, 09:18

Testom 0 a odpor je 0,3 ohm .
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa YellowJacket » 16 Mar 2021, 09:23

To je dobre. Takze cakajme na konektor. Keby si mal s vymenou problem, napis, poradime.
0

tade
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 18 Feb 2021, 16:12

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa tade » 16 Mar 2021, 09:32

Okej ohlásim sa potom.
Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
1
Obrázok 1

tade
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 18 Feb 2021, 16:12

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa tade » 19 Mar 2021, 13:23

Konektor vymenený napätie stabilné notebook funguje.
Som veľmi vďačný za pomoc. Ďakujem.
1
Obrázok 1

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok