Ntb nejde zapnúť

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

tade
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 18 Feb 2021, 16:12

Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa tade » 18 Feb 2021, 16:30

Čaute notebook acer aspire 5732z. Išie dva týždne dozadu ale nenabijalo batériu a teraz už nejde ani zapnúť ani nesvieti že je napojený na sieť. Nemal som po ruke adaptér čo som mal k tomu tak som zobral takmer totožný od asusu nezasvietila ledka že je v sieti. Hybal som snnim trošku či nie je zlý kontakt lebo je už taký krivý ten konektor. Zasvietila ledka že je v sieti držal som konektor zapol ntb ale nestihol ani nabehnúť displej a zhasol. Od vtedy nič ani keď som zapojil pôvodný adaptér. Adaptér je dobrý dáva 19 aj niečo V pri konektory na výstupe tak isto. Konektor na doske vyzerá že s ním bolo niečo robené. Myslíte že skrat,.mosfet alebo? Ďakujem za každú radu.
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa YellowJacket » 18 Feb 2021, 17:55

Myslenie tu nepomoze, pomoze meranie. Odmeraj napatie na doske, kde je pripojeny konektor. Kedze pises, ze nevyzera v dobrom stave, nema zmysel zatial nic dalsie skusat, kym nevylucis chybu konektora.
1
Obrázok 1

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 28

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 18 Feb 2021, 20:22

K tomu zdroju od Asus-u len toľko, že Asus zvykol používať konektor 5,5x2,5 a Acer 5,5x2,1, takže to, že sa LEDka rozsvietila a notebook nenabehol, mohlo byť spôsobené aj tým. Okrem toho sú kolíky v tých konektoroch nitované a neraz som sa stretol s tým, že sa uvoľnil. Ako núdzové riešenie sa dá ten kolík prispájkovať. Na internáte som tak kamarátom opravoval notebooky týchto značiek a kým sme zmaturovali, nikto mi to nepriniesol naspäť. Taktiež mám skúsenosť, že sa na adaptéroch zvykli lámať káble pri konektore. Takže možno by bolo dobré zmerať výstup z konektora pri nejakej záťaži.
Ešte mi napadlo, či sa kvôli tomu voľnému konektoru nemohla prepáliť poistka (Viacnásobné rýchle pripojenie a odpojenie zdroja).
Ja osobne by som začal tým zdrojom, či dáva napätie (ideálne pri záťaži) a až potom by som otváral notebook. V tom prípade by som pozrel ten konektor a poistku, ktorá by mala byť niekde blízko konektora.
2
Obrázok 2

tade
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 18 Feb 2021, 16:12

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa tade » 19 Feb 2021, 08:27

Ďakujem veľmi pekne dnes keď budem mať čas sa do toho pustím a potom podám správu. Tiež som premýšľal nad poistkou no :(
0

tade
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 18 Feb 2021, 16:12

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa tade » 19 Feb 2021, 10:26

http://leteckaposta.cz/749917316 pár fotiek neviem či vám pôjdu stiahnuť dúfam že áno. Konektor dáva na doske 19,40 V. Pri akej záťaži mám zmerať napätie?
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa YellowJacket » 19 Feb 2021, 11:03

Neviem ci ostatnym ide, ale mne sa to nedari stiahnut. Kludne ich uploadni sem. Co sa tyka poistky, nevidel som sice dosku, ale pochybujem ze tam bude nejaka poistka. Ochrana proti skratu sa riesi snimanim ubytku napatia na rezistore. Ak sa prekroci urcita hodnota, mosfet za DC konektorom sa uzavrie.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa Jirka84 » 19 Feb 2021, 12:37

Nevím ,proč spousta "chytrých" mobilů ale jejich majitelé neumí přeložit sem soubor v podobě dokumentu, který memá xy MB velikost jako v "letadle" a jiných" dočasných úložištích. Asi lenost je dnes moderní
:thanks: "umělcům" :
Prílohy
DSC_0311_.jpg
DSC_0312_.jpg
DSC_0314_.jpg
DSC_0317_.jpg
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa YellowJacket » 19 Feb 2021, 12:57

Dakujem Jirka, skusal som to stiahnut na tablete, ale neslo mi to.

@tade: ukaz fotku z druhej strany dosky, kde je konektor. Skus to odfotit co najostrejsie. Posledna fotka je z akeho miesta? Ma nejaky suvis s konektorom? Dioda PD5 podla cinu na plochach vyzera, ze ju niekto odstranil + stopy tavidla znacia, ze uz dosku niekto opravoval. Bolo by fajn, keby si nam dal co najviac info o notebooku, nech sa je coho chytit, lebo podla vety:
Konektor na doske vyzerá že s ním bolo niečo robené
mi to pripada, ako keby to nebol tvoj notebook.
0

tade
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 18 Feb 2021, 16:12

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa tade » 22 Feb 2021, 10:35

Jirka ospravedlňujem sa.
Notebook nie je môj, je kamarátov. Chcel som mu vymeniť baterku no a chcel som sa pozrieť akú ma kapacitu ale nešlo zapnúť ntb tak chcem teraz zistiť či to je moja chyba alebo sa s ním niečo stalo časom.
Ntb má vraj odnova už dlho a že ho dával jeho známemu ktorý na ňom robil win, inač sa s ním vraj nič nerobilo.
Prílohy
DSC_0323.JPG
DSC_0321.JPG
DSC_0320.JPG
Acer Aspire 5332 5732 5732Z 7715 Free Laptop Schematic.pdf
(647.87 KiB) 78 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa YellowJacket » 22 Feb 2021, 11:55

Zmeraj napatia na bodoch 1 2 a 3 pri zastrcenej nabijacke a napis sem hodnoty.

Pred tym, ako si menil bateriu, notebook fungoval? Nespominas si, ci si nieco nahodou manualne neznicil, alebo nevyskratoval?

Ta chybajuca dioda PD5 je v obvode tepelnej ochrany pre bateriu. Jej absencia pravdepodobne nema vplyv na funkcnost, akurat notebook nie je chraneny, ak sa prehreje bateria. Takze tym sa teraz nejdeme zaoberat, najprv zmeraj tie napatia.
Prílohy
DSC_0323.JPG
0

tade
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 18 Feb 2021, 16:12

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa tade » 22 Feb 2021, 15:06

Ja som batériu ani nevymenil najprv som sa chcel uistiť že je baterka mŕtva že pozriem cez bateryinfo akú má kapacitu no lenže mne sa ntb ani nepodarilo zapnúť, stalo sa len to čo som písal vyššie že zasvietil zapol sa ale potom ho vyplo.
Hodilo mi malú iskru o ethernet port ale to sa stalo už potom ako som začal riešiť tento problém.
Merania:
1 - 19,44 V
2 - 1,50 V
3 - 0,15 V
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa YellowJacket » 22 Feb 2021, 15:28

Teraz odpoj nabijacku a zmeraj odpor na bode 3 voci zemi ( akykolvek kovovy konektor, alebo diera na skrutky. Uisti sa ale, ze je to skutocne zem, nech nemerias bludy ). Zrejme je skrat na niektorom z napajacich zdrojov a mosfet PQ10 je uzavrety.
0

tade
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 18 Feb 2021, 16:12

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa tade » 22 Feb 2021, 15:50

Mám over limit na všetkých rozsahoch, najvyšší rozsah mám 2000k.
Napätie som meral čierny na zem a červený na mosfet, dúfam že dobre.
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa YellowJacket » 22 Feb 2021, 16:43

Ano, dobre si meral, ak si teda ten odpor meral v bode 3 na obrazku, nie na mosfete. Posli dalsiu fotku, kde bude vidno vsetky smd cievky spinanych zdrojov. Su to take velke sive suciastky, so stvorcovou podstavou, ak by si nahodou nevedel. Jedna je na stvrtej fotke zhora, s udajom 100R. Na tu fotku potom napis ku kazdej cievke odpor voci zemi. Znova, jednu sondu na lubovolny koniec cievky, druhu sondu na zem.
Dosku maj odpojenu od vsetkych periferii, baterka je taktiez odpojena.
0

tade
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 18 Feb 2021, 16:12

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa tade » 22 Feb 2021, 17:49

Ja hlúpak som vtedy asi meral mosfet. No zmeral som bod 3 sem tam keď priložím hroty sa ukáže hodnota väčšinou 90k a stúpa až na over limit ale väčšinou je tam over limit.
Ak som dobre počítal tak sú tam 4. Čo sa týka merania hodnoty sa stále menia.
Prílohy
DSC_0325.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa YellowJacket » 22 Feb 2021, 17:57

Dalsie, asi dve cievky, budu pod chladicom. Ze sa hodnoty menia nevadi, podstatne je, ze hodnoty nie su prilis nizke. Takze daj dole chladic, aby si odkryl vsetky cievky a napis hodnoty odporov podla cisel, ako ich oznacis na fotke. Prve meranie bude odpor z cievky k zemi. Ak odpor stupa, napis nejaku pribliznu hodnotu ( ak je v kilo ohmoch, napis len ze je viac ako 1kohm, teraz sa hladaju nizke hodnoty, radovo par ohmov ).

//edit: ako si na tom s elektro vybavenim, mas laboratorny zdroj, spajkovacku?
0

tade
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 18 Feb 2021, 16:12

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa tade » 22 Feb 2021, 18:39

Rozprával som sa s tým kamarátom ktorého je ten ntb a povedal že už ani jemu nešiel len preblikovali ledky, nepochopili sme sa vtedy keď som bral od neho ntb.
Čo sa týka toho mám spajkovačku a multimeter to je asi tak všetko. Študujem siete a toto mám skôr ako hobby.
Prílohy
DSC_0328.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa YellowJacket » 22 Feb 2021, 19:12

Zabudol si este jednu cievku vlavo dole. A teraz este hodnoty odporov znova zo vsetkych cievok, ale druhu sondu priloz nie na zem, ale na bod tri vo fotke, ktoru som ti ocisloval ( cize na spodnu cast rezistora PR57 ).

Prvym meranim sa zistilo, ze spinane zdroje nie su skratovane na zem. Tymto druhym meranim zistis, ci nie su v skrate na 19V ( ak by bolo napr na zdroji pre cpu miesto 1V 19V, tak je po nom ). Ak budu hodnoty fajn, dost by ti bodol laboratorny zdroj.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa amater63 » 22 Feb 2021, 21:30

Pánové, já se Vám nechci montovat do vašeho měření. Ale jak jsem prohlížel foto tak se někdo pokoušel o nápravu.

(Ta chybajuca dioda PD5 je v obvode tepelnej ochrany pre bateriu. ) co tady zaznělo, jak je to? :pain:
Prílohy
Acer%20Aspire%205332%205732%205732Z%207715%20Free%20Laptop%20Schematic%20(1).pdf.png
Opera Snímek_2021-02-22_211703_svetelektro.com.png
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Ntb nejde zapnúť

Príspevok od používateľa YellowJacket » 23 Feb 2021, 00:59

YellowJacket napísal:Dioda PD5 podla cinu na plochach vyzera, ze ju niekto odstranil + stopy tavidla znacia, ze uz dosku niekto opravoval. Bolo by fajn, keby si nam dal co najviac info o notebooku, nech sa je coho chytit
YellowJacket napísal:Ta chybajuca dioda PD5 je v obvode tepelnej ochrany pre bateriu. Jej absencia pravdepodobne nema vplyv na funkcnost, akurat notebook nie je chraneny, ak sa prehreje bateria.
tade napísal:Ntb má vraj odnova už dlho a že ho dával jeho známemu ktorý na ňom robil win, inač sa s ním vraj nič nerobilo
amater63 napísal:co tady zaznělo, jak je to?
Takto je to: V pripade prekrocenia teploty na snimaci PH2, komparator PU3B cez diodu PD5 zopne tranzistor PQ2 a ten nastavi signal MAINPON na nulu. Nasledne tento signal s low hodnotou sposobi, ze mikrokontroler PU4 bude vypnuty a nebudu sa generovat spinane napatia 3VALW a 5VALW.
Otazka: aky zmysel ma sa tymto teraz zaoberat, ked na doske nie je pritomne napatie B+ ( 19V z nabijacky ), bez ktoreho nema stavu ani samotny cip PU4, ani samotny komparator na kontrolu teploty ( VL je napatie z LDO, ktory generuje opat PU4)? Je ocividne, ze na doske boli robene upravy, ale pokial jeho kamarat klame,skodi sam sebe. Kazdopadne, ako som spomenul, bez pritomnych 19V nebude logicky pritomne ziadne napatie, nema zmysel stracat cas zbytocnymi meraniami a zistovanim, ci niekto klame alebo nie.
Prílohy
IMG_20210223_003802.png
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok