domáce sieťové NAS úložisko

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

domáce sieťové NAS úložisko

Príspevok od používateľa Merak » 28 Feb 2021, 22:16

Ahojte

idem si po radu, aké jednoduché, nie moc drahé domáce úložisko by ste odporučili?
ide mi o zálohu osobných dokumentov, obrázkov a pod.
stačí niečo jednoduché, na aspoň dva disky s miroringom alebo iným raidom, kde po výpadku jedného disku neprídem o dáta a po výmene HDD sa automaticky obnovia / načítajú
ak by sa ideálne dalo, tak niečo z alzy

vďaka
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: domáce sieťové NAS úložisko

Príspevok od používateľa Jirka84 » 28 Feb 2021, 22:38

Nic moc sofistikovaného nemám, jenom 1TB externí na USB, občas přepíšu... :oops:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: domáce sieťové NAS úložisko

Príspevok od používateľa Merak » 28 Feb 2021, 22:44

USB HDD mám aj ja
ja potrebujem niečo na sieť, aby som si tam mohol aj z NTB, aj z PC a aj manželka z PC si tam mohla ukladať dáta
chce niečo samostatné, na osobné dokumenty, lebo na filmy už mám 3TB úložisko s jedným HDD a potom 2TB USB3 HDD a ešte 1TB USB 2 HDD
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

wizing
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 09:09
Bydlisko: Žilina
Vek: 40

Re: domáce sieťové NAS úložisko

Príspevok od používateľa wizing » 01 Mar 2021, 00:28

Ja s nadpriemernou spokojnosťou používam Synology DS 418. Záleží koľko chceš do toho investovať. 2xHDD v raide
na alze zhruba 200eur + počítaj s nejakými kvalitnejšími diskami. Svoju NAS používam zhruba 4roky bez akýchkoľvek problémov. Bez problémové FTP ... prístup k dátam odkiaľkoľvek .... zdieľanie dát ... zdieľanie fotografií.... zdieľanie videa....príjem dát .... domáca video stanica zdieľaná medzi všetkými zariadeniami pripojenymi do siete..... príjemné prostredie ovládania a množstvo aplikácií pre prístup k NAS. Záleží od v kusu a cenovom strope, ale ja som veľmi spokojný
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: domáce sieťové NAS úložisko

Príspevok od používateľa Merak » 01 Mar 2021, 01:16

a aké disky by si odporučil?
https://www.alza.sk/wd-red-plus-4tb-d471130.htm
alebo
https://www.alza.sk/wd-red-4tb-d5757222.htm

takéto čosi môže byť?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: domáce sieťové NAS úložisko

Príspevok od používateľa technikus110 » 01 Mar 2021, 05:45

Pred touto dilemou som stál aj ja. Nakoniec som si odpovedal, že aj keď iba pre osobnú potrebu, ale aj tak niečo, čo je výkonovo vyššie a zvláda všetko v súčasnom štandarde. Ušetríš 40€ a za pol roka prídeš na to, čo všetko by si využil, len to NAS nevie....

https://www.alza.sk/asustor-nimbustor-2 ... 54.htm?o=2

nekupoval som ale v Alze....
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: domáce sieťové NAS úložisko

Príspevok od používateľa Merak » 01 Mar 2021, 05:56

nepredpokladám, že by som chcel cez to pozerať filmy, keďže v súčasnosti doma nemám nič pripojiteľné cez HDMI
ani neplánujem doma nič zdieľať do vonka či akokoľvek, keďže sa mi jedná o domáce zálohovanie toho, čo mám v NTB a PC a manželka v PC

technikus: keď pripojím USB HDD do tohto tvojho úložiska, viem si tento disk aj potom vyzdieľať a vidieť do po sieti?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: domáce sieťové NAS úložisko

Príspevok od používateľa Merak » 01 Mar 2021, 06:05

aký RAID je najlepšie použiť vzhľadom na počet použitých diskov / využitá kapacita diskov / obnovenie dát
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1273
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: domáce sieťové NAS úložisko

Príspevok od používateľa Mek » 01 Mar 2021, 09:19

Ohladom zdielania disku cez windows sharing, pozor ak chytis (alebo manzelka chyti) ransomware, tak ti zasifruje aj NAS. Asi o tom vies, ale pre istotu :wink:
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: domáce sieťové NAS úložisko

Príspevok od používateľa Daevid » 01 Mar 2021, 09:27

Čo sa výberu NASu týka, tak z užívateľských recenzii najlepšie vychádza Synology a QNAP. Osobne mám skúsenosti iba so Synology ale nedám naň dopustiť (mám ho 10 rokov ale spravoval som aj novšie modely). Zdá sa ale, že QNAP je pre Synology rovnocenný konkurent.

Čo sa diskov týka, tak WD RED je dobrá voľba ale pozor, treba hľadať modely ktoré nepoužívajú SMR metódu zápisu. Niektoré WD RED ho používajú, iné nie. Treba pozerať na konkrétne modelové označenie. Odporúčam ale kupovať disky z rôznych výrobných sérii, prípadne kombinovať rôznych výrobcov alebo aspoň kúpiť disky s väčším odstupom času. Môžu totiž mať rovnakú výrobnú vadu a odídu naraz. Prípadne ak sú totožné a majú nabehaný rovnaký počet hodín (čo v NASe samozrejme majú), tak môžu odísť veľmi krátko po sebe rovnako ako žiarovky v aute.... Potom to ani RAID nezachráni.

Čo sa raidu týka, tak som zástancom RAID5 alebo jeho ekvivalentom. Sám mám viac ako 5TB dát (bez záloh PC) a v takom prípade mi príde Mirror ako plytvanie kapacitou diskov.

Tiež by som sa zameral na NAS, ktorý dokáže robiť snapshoty na súborovom systéme. Čiže niečo čo dokáže súborový systém ZFS alebo BTRFS. Je to totiž dobrá ochrana proti cryptovirom a tiež veľmi efektívny spôsob ako zálohovať celé PC stanice efektívne, bez zbytočného prenášania pravidelných veľkých objemov dát cez sieť (hlavne WiFi) v prípade, že chcete viac ako jednú zálohu systému...
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: domáce sieťové NAS úložisko

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 01 Mar 2021, 09:58

Prečo bez SMR? Ja mám 2x WD red so snr a nezaznamenal som problémy. Rýchlosť stačí na Full HD filmy 4k nemám ako otestovať a pokiaľ viem iné neduhy tam niesú.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: domáce sieťové NAS úložisko

Príspevok od používateľa Daevid » 01 Mar 2021, 10:40

Jedná sa o problém pri zápise a nie pri čítaní z HDD. Inak sú informácie o SMR pomerne ľahko dohladateľné, nakoľko vznikla celkom veľká aféra okolo WD RED, keď WD na tieto disky nasadilo SMR a nikde túto informáciu neuviedlo...

Viac info k SMR napr tu: https://www.cnews.cz/pevne-disky-hdd-co ... k-funguje/
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: domáce sieťové NAS úložisko

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 01 Mar 2021, 10:43

O kauze WD Red viem. Ale čo sa týka smr tak som nezaznamenal problém ani pri zápise.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: domáce sieťové NAS úložisko

Príspevok od používateľa Daevid » 01 Mar 2021, 11:17

Že teba SMR neobmedzuje, ešte neznamená že ani ostatných nemusí. V predošlom príspevku, kde som odporúčal sa SMR vyhnúť, som tiež odporúčal súborové systémy ZFS a BTRFS, ktoré s SMR problém majú.

Rozdiel medzi WD RED s a bez SMR je relatívne zanedbateľný (cca 12€ za 4TB model), tak načo si zbytočne komplikovať život. Keď si človek prečíta ako SMR funguje, tak pochopí že táto technológia musí mať aj negatívny dopad na zápis. Či už je to rýchlosť alebo odozva.

Ako príklad uvediem: Mám SD kartu Samsung EVO Plus 128GB, ktorá má rýchlosť čítania 100MB/s a zápis 60MB/s. Ak na ňu nahrám 15GB FullHD film, tak sa nahrá parádne rýchlo. Ak si ho dám prehrať, všetko ide bez problémov. Ak ale zapnem torrent klient (nainštalovaný na systémovom SSD) a nechám ho sťahovať ľubovolný súbor rýchlosťou 1MB/s na túto SD kartu a súbežne s tým si z nej pustím film v SD kvalite, tak si ten film moc neužijem, pretože začne sekať... Pretože akonáhle sa nejedná o sekvenčný zápis alebo čítanie, tak rýchlosť aj odozva idú dokelu... A pri tom je to flash pamäť, ktorá by mala byť aspoň čo sa odozvy týka ďaleko za mechanickým HDD... Samozrejme na túto vlastnosť Vás žiaden výrobca neupozorní, rovnako ako WD pri SMR....
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: domáce sieťové NAS úložisko

Príspevok od používateľa ondistef » 01 Mar 2021, 13:38

V NAS by som doporučoval vyberať dvojicu rozdielnych diskov pre prípad, že by si trafil chybnú sériu.
Najideálnejšie aj iného výrobcu. Pri WD treba pozerať sériu RED Plus
https://www.alza.sk/seagate-ironwolf-4t ... ge=1#popis
https://www.alza.sk/wd-red-plus-4tb-d471130.htm
NAS nastavené na RAID 1,
na základne veci bohate postačí niektorý z nižšie uvedených NAS, ak by si chcel viac funkcii, tak treba pozerať po vyšších modelových radách
https://www.alza.sk/zyxel-nas326-d4058774.htm#popis
https://www.alza.sk/wd-my-cloud-ex2-ult ... .htm#popis
https://www.alza.sk/asustor-as1002t-v2- ... .htm#popis
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: domáce sieťové NAS úložisko

Príspevok od používateľa Merak » 01 Mar 2021, 13:59

práveže pozerám po tomto NASku, len rozmýšľam nad dokúpením RAMky
https://www.alza.sk/synology-diskstatio ... ?o=1#popis
predpokladám, že NASko nebude mať problém s rôznymi typmi HDD od rôznych výrobcov, len aby mali rovnakú kapacitu?

asi to spravím tak, že po rozbehaní nového NAS a prekopírovaní všetkých dát si vyčistím toto čo mám doma, WD MyBookLife s 3TB HDD a tam si budem zálohovať všetky osobné dáta. Tento disk býva väčšinou vypnutý, takže by som ho zapínal iba v prípade potreby zálohy alebo obnovenia dát hlavného NASka
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2567
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: domáce sieťové NAS úložisko

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 01 Mar 2021, 14:24

Ja som začínal s WD My Cloud (s jedným HDD). Tam bolo poznať, že je to lowend - drahšie WD nepoznám. Prešiel som na Synology DS918+, neľutujem. Jeho schopnosti sú výrazne vyššie. Taký docker, o tom som mohol na WDčku snívať. Čo ešte oceňujem, aj priamo z web rozhrania NAS sa dá prezerať obsah súborov, WDčko to malo čisto na konfiguráciu.

K HDD, Synology si tuším poradí aj s rôznymi veľkosťami - aj keď nevravím že to doporučujem - ale má na to svoj trik. Ja mám RAID6 4x3TB, to dáva 6TB priestoru a toleranciu zlyhania dvoch HDD.
Všetky musia byť pochopiteľne so SATA rozhraním.
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: domáce sieťové NAS úložisko

Príspevok od používateľa Daevid » 01 Mar 2021, 14:58

Merak napísal:
01 Mar 2021, 13:59
práveže pozerám po tomto NASku, len rozmýšľam nad dokúpením RAMky
https://www.alza.sk/synology-diskstatio ... ?o=1#popis
Já myslím že RAM ani nebudeš musieť dokupovať. Táto varianta NAS je s ARM procesorom, čo znamená že funkcie virtualizácie tam niesu podporované. A keďže tam nebudeš spúšťať ďalšie OS, tak RAM by mala byť dostatočná na všetky funkcie, ktoré ten NAS ponúka... Prípadne RAM sa dá vymeniť aj neskôr ak bude potreba....
predpokladám, že NASko nebude mať problém s rôznymi typmi HDD od rôznych výrobcov, len aby mali rovnakú kapacitu?
S rôznymi HDD mať problém nebude. A s rôznymi veľkosťami má problém len RAID (0,1,5,6...) ale Synology má tiež svoju vlastnú obdobu RAIDu, ktorú nazýva Synolohy Hybrid Raid (SHR) a s ním dokáže spájať aj disky rôznych kapacít.

Ako RAID a SHR spájajú disky možno vyskúšať tu: https://www.synology.com/cs-cz/support/RAID_calculator
Pravdou ale je, že RAID v Synology je štandardný linuxový softwarový raid a ak sa niečo pokazí, je šanca to zachrániť. V prípade SHR ide o riešenie, skorým asi moc ľudí skúsenosť nemá...
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: domáce sieťové NAS úložisko

Príspevok od používateľa Merak » 01 Mar 2021, 16:15

čiže ja si viem navoliť aký raid chcem?

o čo sa jedná v tej virtualizácii?
v popise som našiel niečo ohľadom virtuálneho disku
je poprípade možné si to pripojiť na server s virtuálnymi mašinami?
prikladám špecku, čo som našiel
Prílohy
Synology_DS418_Data_Sheet_csy.pdf
(628.18 KiB) 52 stiahnutí
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2567
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: domáce sieťové NAS úložisko

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 01 Mar 2021, 16:40

No keď dáme bokom lacné NAS, ktoré majú integrovaný HDD a rozobratie ruší záruku. Tak áno, vy si určujete, koľko HDD reálne osadíte, a ako ich využijete.

Virtualizácia, presne to isté ako na každom pc/servri. Na NAS beží hlavný operačný systém (často nejaký linux), ale môžete zároveň spustiť v akomsi virtuálnom pc ďalší operačný systém, a to už môže byť pokojne windows. Ďalšia kapitola je Docker, aj to je samostatný druh virtualizácie, a lepšie NAS umožňujú aj toto - viacero programov potom beží každý vo vlastnom izolovanom prostredí.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok