domáce sieťové NAS úložisko

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: domáce sieťové NAS úložisko

Príspevok od používateľa Daevid » 01 Mar 2021, 16:48

Ano, RAID si navoluješ aký chceš...

Virtuálizáciou som myslel prevádzkovanie ďalších OS ako napr. Linux, Windows na tom NASe. Napr. ak niekto potrebuje server s Linuxovým OS, ktorý beží 24/4, má možnosť ho prevádzkovať na vyšších radách NAS s x86 CPU...

Tým virtuálnym diskom pravdepodobne myslia, že je možne k zložke pripojiť (mountnuť) obraz disku .iso, možno aj .img (.img som neskúšal).
je poprípade možné si to pripojiť na server s virtuálnymi mašinami?
Čo tým myslíš? Je to NAS a umožňuje niekoľko rôznych protokolov na prenos súborov vrátane SMB, NFS, ISCSI, FTP, WebDAV.... Samozrejme že sa naň môže pripájať akýkoľvek server rovnako ako štandardné PC.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: domáce sieťové NAS úložisko

Príspevok od používateľa Merak » 01 Mar 2021, 19:31

keď si vytváram virtuálnu mašinu na serveri, tak si tam definujem aj HDD, je to vlastne partícia na lokálnom HDD, tak že či si viem takto pripojiť aj nejaký virtuálne vytvorený disk z tohto NASka

ešte otázka
ak pripojím k tomuto NAS USB HDD, viem si ho namapovať / mountnuť ako disk viditeľný cez sieť?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

jukov
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 04 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: IPD (BA)
Vek: 55

Re: domáce sieťové NAS úložisko

Príspevok od používateľa jukov » 01 Mar 2021, 19:58

Ahoj,
áno (mám Synology 412+ čo je podobné ale staršie ako si linkoval).
Teraz som tam vložil USB kľúč a vidím ho na sieti bez nejakého dodatočného nastavovania.
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: domáce sieťové NAS úložisko

Príspevok od používateľa Daevid » 02 Mar 2021, 12:52

Merak napísal:
01 Mar 2021, 19:31
keď si vytváram virtuálnu mašinu na serveri, tak si tam definujem aj HDD, je to vlastne partícia na lokálnom HDD, tak že či si viem takto pripojiť aj nejaký virtuálne vytvorený disk z tohto NASka
Keď na svojom serveri (Hypervisor) vytváraš virtuálny stroj, tak HDD ktorý mu definuješ býva z pravidla obyčajný súbor (image disku) s koncovkou napr. .vmdk, .qcow atď. uložený niekde na disku hypervisora alebo na sieťovom disku ku ktorému ma hypervisor prístup. Nebýva to particia tvojho fyzického disku. Prípadne ešte niektorý hypervisor umožňuje priradiť virtuálnemu stroju fyzický disk, kedy sa to správa ako by ten HDD bol pripojený priamo k virtuálnemu stroju. Tiež umožňuje priradiť k virtuálnemu stroju iscsi disk, čo je štandard pre priame pripojenie HDD cez ethernet... Čiže image disku (.vmdk, .qcow, atď.) virtuálneho stroja si môžeš uložiť kamkoľvek, na interný HDD, na externý HDD pripojený cez USB, na sieťové úložisko pripojené pomocou SMB alebo NFS, či na externý disk pripojený cez iscsi. Mimochodom synology dokáže vytvárať iscsi disky. Celé je to len o tom aké možnosti pripojenia vzdialeného disku tvoj provider toho servera (hypervisora) umožňuje. Pokiaľ ti totiž prevádzkovateľ z nejakého dôvodu neumožní priradiť k virtuálnemu stroju iný disk, ako interný v danej službe, tak máš smolu. Ale vo všeobecnosti to rôzne virtualizačné hypervisory umožňujú...

ešte otázka, ak pripojím k tomuto NAS USB HDD, viem si ho namapovať / mountnuť ako disk viditeľný cez sieť?
Ano.
0

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: domáce sieťové NAS úložisko

Príspevok od používateľa bibibo » 02 Mar 2021, 20:19

Tiez rozmyslam nad kupou nejakeho NAS. Mam vsak otazku na niekoho skuseneho. Niektore NAS maju PCIe rozhranie. mam DVB-S2 kartu a ak by to islo osadit do toho NASu, tak to by bolo super. Mam vsak podozrenie, ze tie OS, ktore na tom bezia su bez moznosti pristupu resp. instalacie ovladacov. Mate s tym niekto skusenost ?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok