Dátové SSD - Samsung EVO vs. QVO

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Dátové SSD - Samsung EVO vs. QVO

Príspevok od používateľa Edgar » 25 Sep 2021, 20:48

Zdravím, po trochu väčšom upgrade môjho PC uvažujem nad dátovým SSD, keďže na HDD WD Blue už cítiť spomalenie pri práci so súbormi... Z praktických dôvodov som sa rozhodol pre 2,5" a zároveň aj pre značku Samsung... Uvažujem teda nad Samsungom 870 EVO, alebo 870 QVO, ale teóriu SSD som stále nemal snahu pochopiť, tak sa teda pýtam tu, čo je lepšie? :D
EVO je oproti QVO drahšie o tretinu ceny (1TB verzia), a má aj viac TBW... Avšak tu asi ide skôr o to, koľko rokov to vydrží v prevádzke, nie o objem zápisov... A QVO sa robí aj v 8TB verzii, čiže z toho som usúdil, že by sa na dáta hodilo asi viac ako EVO... No neviem, dám priestor vám :D
Ďakujem za názory.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Dátové SSD - Samsung EVO vs. QVO

Príspevok od používateľa misocko » 25 Sep 2021, 22:08

dokopy mi zatial odisli 4 SSD
prvy neznackovy , uz ani nepametam co to bolo (ale bola to rychla smrt) odvtedy kupujem iba WD. Naposledy WD Green 250GB , minuly tyzden, bez varovania , proste nejaky pomocny IO na doske zuholnatel :( , nemal som zalohu....
Takze za mna jednoznacne SSD na system - nehorazne to zrychli aj staru rachotinu. A na data, HDD...
Na svojom hernom PC mam otestovany SSD (WD, green , myslim) a Seagate Barracuda (ten isty system som len preniesol na iny disk), SSD nehorazna rychlost, HDD len hluk a pomaly. SSD sa vsak pri hrach pokasle , mrzne viac ako HDD, aj ked zatial stale funguje. A to mam vsetko co sa da prenesene na HDD , este aj swap som zakazal na SSD, proste iba system ide z SSD.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Dátové SSD - Samsung EVO vs. QVO

Príspevok od používateľa boraicho » 26 Sep 2021, 10:43

Pred necelými 6 rokmi som si kupil notbuk s HDD a k nemu som dokupil samsung PRO 850.
A bez problemu fungujem s nim doteraz. HDD mam na data a na SSD som si dal WIN, a nejake tie subory fotky, pesničky v dokumentoch a nejake program files , je tam tiež, ale večšie subory davam na HDD.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Dátové SSD - Samsung EVO vs. QVO

Príspevok od používateľa Edgar » 26 Sep 2021, 12:25

misocko napísal:
25 Sep 2021, 22:08
Naposledy WD Green 250GB , minuly tyzden, bez varovania , proste nejaky pomocny IO na doske zuholnatel :(
To preto, lebo tie pamäte nevyrába WD :D Mal som ich tiež 2, jeden som riešil v tomto vlákne, druhý som rovno vrátil a zobral Samsung 870 EVO... Naopak použil som cca 5ks Patriot SSD či už u seba alebo odporučil známym a nikomu nič neodišlo ani po 3 rokoch a tisícoch hodinách :D
Ak teda dáta na HDD, možno by sa dalo uvažovať o RAID0, čo by zdvojnásobilo rýchlosť a bol by som aj na celkom prijateľnej cene, ale nerátam do toho RAID radič... Alebo potom SSD v RAID1 čo by vylúčilo stratu dát, ale tam som cenou ešte vyššie, no to mám ešte väčšiu dilemu, ako tú rýchlosť riešiť :D

boraicho, prosím Ťa koľko má ten disk celkový počet hodín prevádzky?
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Dátové SSD - Samsung EVO vs. QVO

Príspevok od používateľa Mek » 26 Sep 2021, 17:22

Tiez som zrovna tento tyzden prehadzoval pomaly 5400otackovy disk za SSD v jednom notebooku. System bol uz cerstvo nainstalovany, tak som sa nezdrzoval novou instalaciou a nastavovackami, pouzil som live CD Clonezilla. Po vymene si Windows ani nevsimol, ze uz bezi z ineho disku, a aj ked je to vyse 10 rokov stary stroj, bezi ako z praku.
Inac hej, SSD na system, mam tam aj hry, zrychli to loading, ale uz som dlhsie nehral nic.
K vyberu - ma to byt SATA ci M2 disk, a potom SATA alebo NVMe?
Nedavno som kupil do notebooku Crucial P5, je poriadne rychly, ale pri stalom citani mu stupne teplota na 80 C a spomali sa na 10 MB/s. Nie je to vadny kus, tieto disky to proste robia. Je na nom aj maly pliesok akoze chladic, ale kedze to mam v notebooku, chladenie je veskere ziadne. Ale ak to chces do stolneho PC, nemuselo by to byt take zle. U mna pomaha, ked podlozim notebook knihami, nech je pod nim viac miesta a nie len par milimetrov nad stolom.
Len preto to sem pisem, aby si sa tomuto Crucialu vyhol, ked tak. Mne ani nenapadlo, ze take nieco moze vobec nastat. Vyberal som hlavne podla vysokeho poctu TBW (zivotnosti).
Inak mne este ziaden SSD disk nikdy neodisiel. Skor nez stihol, som dany stroj predal a kupil si novy.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Dátové SSD - Samsung EVO vs. QVO

Príspevok od používateľa Edgar » 26 Sep 2021, 17:46

Mek napísal:
26 Sep 2021, 17:22
K vyberu - ma to byt SATA ci M2 disk, a potom SATA alebo NVMe?
Edgar napísal:
25 Sep 2021, 20:48
Z praktických dôvodov som sa rozhodol pre 2,5"
NVMe mám na systém (Samsung 970 EVO Plus), pri bežnej práci sa drží na 44°C aj s chladičom (tepelným akumulátorom? :D) ktorý bol už na doske... Asi 3-4 mm hrubý hliníkový kúsok... Ale pri benchmarku vyskočí aj nad 60° no...
0

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Dátové SSD - Samsung EVO vs. QVO

Príspevok od používateľa mac26 » 26 Sep 2021, 21:29

U mna bezi zo 3 roky Crucial MX500. Jediny disk v NTB (na druhy nieje miesto), tiez ma uz co-to nabehane
Snímka obrazovky_2021-09-26_21-22-02.png
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Dátové SSD - Samsung EVO vs. QVO

Príspevok od používateľa Edgar » 26 Sep 2021, 22:33

Tak asi som náročnejší, ale na jednom Patriote som mal okolo 5000 hodín už za asi rok a pol :D

Proste očakávam od SSD aspoň toľko, čo má doterajší HDD WD Blue :D ideálne viac, lebo tento bol kupovaný v cca 2017 asi
wd.png
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok