Nový PC mi vyhadzuje istič

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

martin288
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 07 Nov 2021, 17:23

Nový PC mi vyhadzuje istič

Príspevok od používateľa martin288 » 21 Mar 2022, 14:56

Zdravím,

obstaral som si nový PC. Zdroj je EVGA 600 BQ. Mám hliníkové vodiče a komunistickú rozvodnú skrinku. Keď vypnutý PC pripojím na 230V, tak cca každý druhý krát mi vyrazí istič. Istič je myslím 10A/500V. S tým sa asi niečo jednoduché nedá spraviť ? Keď budem pripájať na 230V počítač dookola, nezničím niečo - zdroj/istič?

Ďakujem za odpoveď.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nový PC mi vyhadzuje istič

Príspevok od používateľa Dolfi » 21 Mar 2022, 16:22

Určite to nie je dobré ani pre ten istič (mechanicky), ani pre ten zdroj, že vypadne práve pri jeho nábehu (elektricky).

Ak si nemôžeš nechať vymeniť ten starý istič za novší, skús PC zapojiť cez dlhšiu predlžovačku pekne stočenú do kolesa ("cievky"). Môžeš si aj zadovážiť nejaký "softštartér" v krabičke na krátkej predlžovačke.
1
Obrázok 1
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Nový PC mi vyhadzuje istič

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Mar 2022, 17:21

Vyskúšaj najprv na ten istič zapojiť rýchlovarnú kanvicu či bude držať. Potom skús napríklad vysavač, ten má väčší nábehový prúd a ak istič spadne, tak ho vymeň, lebo je už v dôchodkovom veku, neudrží skoro nič. :D Ak nespadne, tak je chyba v PC zdroji.Ale 600W nie je zas tak veľa, ale je to pulzný zdroj, tiež môže robiť väčšiu prúdovú špičku pri nábehu.
Vylučovacia metóda. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Nový PC mi vyhadzuje istič

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 21 Mar 2022, 17:31

Oplatilo by sa aj vyskúšať pc inde. Ale nečudoval by som sa, ak by to robil starý istič. Zhodnotenie a výmenu ale treba nechať na elektrikára.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Nový PC mi vyhadzuje istič

Príspevok od používateľa misocko » 21 Mar 2022, 19:50

PC zo zasuvky odpajam len ked idem na niekolko dni prec z bytu. Naposledy bol odpojeny na vianoce....
vypadavanie istica urcite sposobuje nabijanie kondikov na vstupe zdroja
1
Obrázok 1

Ajven_Black
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 19 Máj 2018, 21:12

Re: Nový PC mi vyhadzuje istič

Príspevok od používateľa Ajven_Black » 21 Mar 2022, 20:22

Staré bakelitové ističe desiatky rokov staré treba vymeniť už len z princípu. Mne vyhadzovali počítače aj nový istič 10B, tak som tam dal 10 ampérový C-čko a mám pokoj. Už to nerobí.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Nový PC mi vyhadzuje istič

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Mar 2022, 22:41

Veď hej, C-čko je C-čko, reaguje pomalšie, ale musíme vedieť, na ktorý okruh je vhodné, alebo nevhodné, aby nám zase neodchádzalo niečo iné pripojené na ten okruh.. :wink: Ale ak sa použije na okruh, kde sú prevažne takéto spotrebiče, môže to pomôcť.Ale človek nikdy nevie...
Ideálne by bolo, keby to bol samostatne istený a používaný obvod len pre takéto zariadenia, ale v starom hliníku, bez výmenyj vedenia , je to asi ťažko realizovatelné.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Nový PC mi vyhadzuje istič

Príspevok od používateľa E001 » 22 Mar 2022, 00:08

Toť otázka, aký prierez má ten prívod? 2,5ťka, alebo štvorka, 10 A ističe boli na svetelných obvodoch, od toho by som sa odpichol.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Nový PC mi vyhadzuje istič

Príspevok od používateľa 5ko » 22 Mar 2022, 07:03

Ak je tam starý rozvod, tak je v zásuvke hliník 4mm2,a istenie 10A,na svetlách boli 6A ističe..
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok