Dzusom obliaty laptop Lenovo Y500

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Dzusom obliaty laptop Lenovo Y500

Príspevok od používateľa romiadam » 05 Nov 2023, 19:51

Pohar pomarancoveho dzusu sa prekotil na stole (deti) a schytala to priamo klavesnica. Baterka v laptope nebola. Isla zo siete. Displej zacal blikat, manzelka rychlo vytihla napajanie z notebooku. Po uplnej rozborke a vysuseni som to poskladal, no bohuzial po zapnuti sa roztoci ventilator, zasvietia klavesy, ventilator zastane a zhasnu klavesy a laptop zostane mrtvy. Iba podsvietenie tlacitka power zostane svietit.

Co si myslite co to moze byt? Ja si myslim ze zakladna doska je mrtva.

Ten laptop mi stale vyhovoval vykonovo. Je to vykonny herny laptop z roku 2013. Ja sa nehram ale zvladol toho vela. Chcel by som ho opravit.

Otazka 1: Ma zmysel sa v tom hrabat ked nova MB stoji okolo 100eur? Ja to neopravim, skor niekto.
https://www.aliexpress.com/item/1005006 ... WOUQETvmlq

ak nie.

Otazka2:
Ja by som chcel len vymenit MB a nechat povodny HDD nech sa rozbehne system. Co vsetko musi byt identicke? Ten moj laptop ma i7 processor a Geeforce GT-650M graficku. Treba este nieco ine mat identicke aby sa Win7 rozbehol v pohode? Okrem MB menim aj klavesnicu, lebo uz aj tak tri klavesy blbli, takze utopena klavesnica bude vymenena tiez.

Otazka3:
Mohol odist displej? Ja si myslim ze nie. Ale ak ano, tak to uz nema zmysel opravovat.


Ide mi o to ze som v tom PC mal vsetko a nemam teraz pristup k nicomu. Len k emailu cez mobil....
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Dzusom obliaty laptop Lenovo Y500

Príspevok od používateľa enigma » 05 Nov 2023, 20:06

vyber HDD a pripoj ho cez kábel USB k inému počítaču . všetok obsah by si mal mať dostupný .
keď si rozobral NTB , ako si umyl MB a čím si ju vysušil ? ja to umývam tekutou vodou ( džús alebo cola ) a najprv ho poriadne vyfúkam a nechám v rúre na cca 60°C celú noc aby sa vysušil .... až potom to skladám a doteraz sa mi nestalo aby nešiel
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Dzusom obliaty laptop Lenovo Y500

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 05 Nov 2023, 20:11

Ak by kvôli niečomu trebalo nabootovať ten systém, ja by som kľudne skúsil na inom počítači, či už priamo alebo ako virtuálku. Pri najhoršom skopírovať image hdd do súboru, a potom nabootovať virtuálku z toho image.

Ale ako píše enigma, prvý krok záchrany dát je hdd normálne pripojiť do iného pc, či už externý cez usb, alebo aj priamo interný.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Dzusom obliaty laptop Lenovo Y500

Príspevok od používateľa mr.dred » 05 Nov 2023, 21:25

Najhoršie je dostať akúkoľvek kvapalinu z pomedzi fólií na klávesnici..

Základná doska ani nemusí byť mŕtva... Pozhadzuj z nej čo sa dá (nezabudni na mem-baterku) a skús ju normálne pod tečúcou horúcou vodou poumývať a vydrhnúť zubnou kefkou, potom vysušiť najlepšie nejakým teplovzdušným ventilátorom - stratiť nemáš čo. HDD, klávesnicu ani tačpad potom nepripájaj skús radšej nejakú USB a možno sa to aj rozbehne.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Dzusom obliaty laptop Lenovo Y500

Príspevok od používateľa romiadam » 05 Nov 2023, 22:42

vyber HDD a pripoj ho cez kábel USB k inému počítaču . všetok obsah by si mal mať dostupný .
Zalohu zakl. dat to viem spravit. Myslim ze aj z plochy sa daju vytiahnut data. Myslel som skor nainstalovane programy a hesla vo firefoxe - vela roboty to vsetko nainstalovat spat (ale aspon bude poriadok v PC :D ). Ono toto ma caka ako posledna moznost.
ako si umyl MB a čím si ju vysušil ?
pouzil som lieh aj vodu, len tam kde to bolo podozrive a lepkave. Vela toho na MB nebolo. Klavesnica to schytala najviac. MB som susil na radiatore 2 dni. cca 40stupnov ale len ked sa kurilo. To nebolo 60 stupnov.
ja to umývam tekutou vodou
Celu MB? Predpokladam ze chladic z procesora a z grafickej je dole alebo nie?
a doteraz sa mi nestalo aby nešiel
bodaj by to bol aj moj pripad
Pri najhoršom skopírovať image hdd do súboru, a potom nabootovať virtuálku z toho image.
Toto je dobry napad, keby som to nerozchodil, popozeral by som co vsetko tam mam a potom by som bol kludny. Musim si nastudovat ako sa da nabotovat SSD ako virtualka. Popr. ak vies o nejakom navode, tak ma potesi, nebudem musiet ja experimentovat ci som nasiel dobry navod.
Najhoršie je dostať akúkoľvek kvapalinu z pomedzi fólií na klávesnici..
Klavesnica ma nezaujima, pojde aj tak do kosa. 3 tlacitka (b, s SPACE) mi blbnu treba stlacit silno.
Základná doska ani nemusí byť mŕtva... Pozhadzuj z nej čo sa dá (nezabudni na mem-baterku) a skús ju normálne pod tečúcou horúcou vodou poumývať a vydrhnúť zubnou kefkou, potom vysušiť najlepšie nejakým teplovzdušným ventilátorom - stratiť nemáš čo. HDD, klávesnicu ani tačpad potom nepripájaj skús radšej nejakú USB a možno sa to aj rozbehne.
OK tak este skusim toto. Mam dat dole aj chladic GPU a CPU? (BIOS baterku samozrejme) A vykupat pod tecucou vodou a potom vyfukat (opatrne s kompressorom) dlho susit pri cca 50-60 stupnov? Mame ruru co dokaze v kuse ohrievat na cca 50 stupnov. Ako dlho tam mam ohrievat MB? kolko hodin?

Potom pri prvom testovani, co vsetko minimalne potrebuje MB na test? Predpokladam displej aby som videl co sa deje, samozrejme procesor, graficka (je integrovana), chladic, a pamat treba na test? Bios sa spusti bez pamate? Este nieco treba pripojit na prvy test? Ak by ozil, tak potom by som postupne pripajal ostatne periferie.

Dakujem vam vsetkym za rady. Ani som necakal tak skoro tolko reakcii.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 29

Re: Dzusom obliaty laptop Lenovo Y500

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 05 Nov 2023, 23:10

Veci z Firefoxu sa dajú v pohode preniesť na druhý počítač.
https://support.mozilla.org/en-US/kb/ba ... x-profiles
1
Obrázok 1

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Dzusom obliaty laptop Lenovo Y500

Príspevok od používateľa romiadam » 06 Nov 2023, 11:58

Super.

Tak to este raz umyjem pod tecucou vodou a dam to do truby na 7 hodin (23.00 - 6.00) na teplotu 50-60 stupnov, a uvidim potom ci sa MB preberie k zivotu.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Dzusom obliaty laptop Lenovo Y500

Príspevok od používateľa jezevec » 06 Nov 2023, 12:34

Vodou ne ani lihem, ten obsahuje vodu. Po odpaření zůstanou různé soli a za čas ti sežerou prokovy.
Použij izopropanol, ten absorbuje i zbytky vody.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Dzusom obliaty laptop Lenovo Y500

Príspevok od používateľa romiadam » 06 Nov 2023, 14:47

V robote mame IPA 30%-70%. Ten je dobry?
Alebo destilovanu vodu?
Voda dobre umyje cukor z dzusu.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Dzusom obliaty laptop Lenovo Y500

Príspevok od používateľa romiadam » 05 Dec 2023, 01:12

Tak ako ste tu niekto odporucali, tak som cely MB (bez CPU a ventilatora) pod teplou sprchou s jemnou zubnou kefkou poriadne opatrne vydrhol. Kedze moja el. rura nedokaze drzat teplotu 50 st. C, tak som 2 x 2 hodiny (dva dni) celu dosku som ofukoval fenom tak, aby MB mala okolo 50stC. Este dobrych par dni pobudla aj sufliku, lebo som bol aj tak skepticky ze to este pojde. A pred montazou som to este ofukal na cca 30 minut.

Dnes som to poskladal, zapojil len pamat a HDD + ext. kalvesnicu a mys. a hla, ozil,.... ako keby sa nic nestalo. Nechapal som.
image.png


:applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause:

Parada. ani neviete ako sa tesim, ze nic nemusim instalovat....
Potom som to poskladal uplne a vsetko ide aj audio, aj BT aj wifi, vlastne tento prispevok vam pisem z toho vytopeneho notebooku.

Predtym vzdy ventilator hucal. A teraz mi zaplo, ze ja som vlastne prepastoval CPU a GPU (na CPU a GPU bola siva sucha pasta) a teraz je ticho......... ako vecer v lese. :D . Takze vdaka dcerke som opravil vlastne aj hucanie ventilatora. :D

Dve veci treba vymenit repraky, tie su uz uplne potrhane (aj boli uz davno) a klavesnicu (s novou klavesnicou som aj ratal, lebo uz 2 pismenka a aj medzera nefungovali dobre).

Nechapem na aliexpres jednu vec, ako niekto moze predavat repraciky na moj notebook za 5e iny za 10e a dalsi za 25e. To sa nevedia zladit na priblizne rovnaku cenu?

Aky je rozdiel medzi tymto za 7e
https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... heVNI410Md


tymto za 20e
https://www.aliexpress.com/item/1005006 ... tEDTvnTg6Y


a tymto za 25e
https://www.aliexpress.com/item/4000579 ... Q30icF6kWw


Obrazky u tych co som sem dal su vsade rovnake. Ja tam vidim len to ze pri jednom tam napisal ze original, ale mozem ja cinanovi verit ze je to original?

Ten stred u mojich origo reprakov je leskly a konkavny. Tam na aliexpress su aj konvexne a matne.

Moja otazka do plena:
Vsetky tie leskle konkavne repraciky na aliexpress
image.png

su vlastne od "jednej mamy" (cinskeho vyrobcu) a vsetci to od neho nakupuju a preto mam kupit ten najlacnejsi, alebo mam kupit drahsi ten napr. za 25e a verit ze to bude original?

Co mi odporucate?

Diki za rady.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok