AKÝ NOVÝ NOTEBOOK?

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: AKÝ NOVÝ NOTEBOOK?

Príspevok od používateľa hpeter » 04 Aug 2020, 18:44

Radus napísal:Zdravím vospolok, kolega by rád kúpil synovi na narodeniny (15) nejaký laptop. Pravdepodobné zameranie teda hry. Baget je cca 1000Eur. Má momentálne vybrané tieto:
https://www.alza.sk/acer-nitro-5-obsidi ... 31.htm?o=2
https://www.alza.sk/hp-pavilion-gaming- ... 50.htm?o=6
https://www.alza.sk/asus-tuf-gaming-fx7 ... 25.htm?o=2
Viete prosím nejaký odporučiť, neodporučiť, prípadne odporučiť iný typ...
Ďakujem

https://www.techspot.com/review/2012-in ... i7-10875h/
treba sledovat recenzie. intel nedokaze natlacit viac ako 4 jadra do 15w (10nm). frekvencne a vykonne je tiez slabsi...
"stary" zen3000 laptopy nebrat. generacny skok je citelny.
zen4000u 15w az 16vlaken. h45w hs35w variant nahrada pracovneho,hry pc v plnom rozsahu. v lahkej zatazi skrti spotrebu, pri plnom zatazeni skore ide hore. zialbohu montuju mensie baterie, tak potom vydrz vyzera priemerne.
hry atd - r4000h(s)+ext gpu podla vlastneho vyberu https://www.alza.sk/lacne-notebooky/188 ... 3129882812 v tvojich odkazoch su quady, si myslim ze hexa-octo bude stacit :) cena+- stejna..
fajn by bolo 2060(graficka rezerva), to je 2x cena.( max-q lepsi cip.)

https://www.anandtech.com/show/15762/th ... zen-4000/3
http://www.cpu-world.com/CPUs/Zen/AMD-R ... 4700U.html
http://www.cpu-world.com/CPUs/Core_i7/I ... 065G7.html
10nm intel proces dlhorocne nefunguje (vyraba sa iba par laptop cipov), a 7nm je zas odsunuty o par rokov... su teda nuteni neustale sa vracat k staremu procesu 14nm(+++++).
45w verzie su robene na 14nm procese, a musia si vypomahat dost agresivnym turbom.
spotreba vyleti, 45w typ ma aj cez 70w, turbo sa spusta casto. vacsie chladenie a baterie maskuju problem.
v tomto obdobi sa rozdavali vypovede v inteli na vysokych poziciach...akcie prepad. ano, je to az tak zle.
Prílohy
Screen Shot 08-04-20 at 06.30 PM.PNG
0

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: AKÝ NOVÝ NOTEBOOK?

Príspevok od používateľa Radus » 04 Aug 2020, 21:53

...fúha, tak toto už hej, ďakujem za kvalitnú odpoveď :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: AKÝ NOVÝ NOTEBOOK?

Príspevok od používateľa hpeter » 07 Sep 2020, 18:45

0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: AKÝ NOVÝ NOTEBOOK?

Príspevok od používateľa medved » 09 Sep 2020, 16:46

milan209 napísal:Radus: doporučujem, kúp mu radšej PS4 a za zvyšný badget máš ešte kopec možností. Výlet, členstvo v lezeckom klub / lezecká stena, ... / alebo kludne k ps4 dobrý notebook za 500e ešte kúpiš. Napr. https://www.mall.sk/notebooky/asus-x509fj-ej121t
trochu OT, pozrite recenzie k tomuto ntb v linku :lol: :lol:
Prílohy
asdw.png
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: AKÝ NOVÝ NOTEBOOK?

Príspevok od používateľa romiadam » 10 Sep 2020, 11:59

Mozem sa sem votriet?
Ja som tiez stratil prehlad o notebookoch. Moj stryko (65r) chce neaky lapotop lacnejsi ale dostatocne vykonny. Tak mam poprosil ci sa mu po tom nepozriem. Lenze aj ja som off a ked vojde do obchodu, tak natlacia na neho to co nevedia predat.
Chce to len na internet a youtube hd videa, + online/archiv tv videa. Nie na hry.
Co by ste odporucali. Na tieto uzely to moze byt hociaky notebook, alebo stale sa robia este take notebooky ktore po 1-2 rokoch uz nebudu stihat internetove videa a bude treba stale preinstalovavat windows? Ma to mat grafiku na MB alebo do slotu? Aky processor je na toto vhodny, vyrobca typ (cena/vykon).
Priorita je ze nech nekupi smejd NB ale zase mu netreba supervykonny NB.
Dakuem za rady.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: AKÝ NOVÝ NOTEBOOK?

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 10 Sep 2020, 13:25

ASUS Zen seria ma aj dostupne verzie. Dlho vydrzi aj bateria. Pod danu sumu by som uz nehladal notebook.
https://www.zen-shop.sk/produkty/asus-z ... 1fa-an136t
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: AKÝ NOVÝ NOTEBOOK?

Príspevok od používateľa hpeter » 10 Sep 2020, 18:26

https://www.techspot.com/review/2045-amd-ryzen-4500u/ hexa bezi v rovnakych cenach, 4300u quad nie je vyrazne lacnejsi
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: AKÝ NOVÝ NOTEBOOK?

Príspevok od používateľa Edgar » 11 Sep 2020, 17:33

romiadam napísal:alebo stale sa robia este take notebooky ktore po 1-2 rokoch uz nebudu stihat internetove videa a bude treba stale preinstalovavat windows?
Bohužiaľ áno, ale to sa bavíme o notebookoch za 200€
romiadam napísal:Ma to mat grafiku na MB alebo do slotu?
Dedikované grafiky v notebookoch sú už tiež na doske... A prepína sa to dynamicky podľa záťaže, čiže asi v 99% času by mu to aj tak išlo na integrovanú. To čo požaduješ zvládajú integrované grafiky aj v 8-ročných procesoroch
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: AKÝ NOVÝ NOTEBOOK?

Príspevok od používateľa misocko » 19 Sep 2021, 18:58

ahojte
dnes mi odisiel starucky notas Acer aspire 5349. vykonovo mi doteraz stacil (bol pracovny, bez baterky...)
Viete mi poradit nejaku nahradu (asi repas) ktory by mal moznost vlozenia dvoch diskov (SSD + HDD)
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1099
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: AKÝ NOVÝ NOTEBOOK?

Príspevok od používateľa cool-zool » 19 Sep 2021, 19:05

V podstate ti stačí akýkoľvek notebook s CD / DVD mechanikou , ktorú nahradíš šuflíkom s HDD / SSD ( napr. https://www.agem.sk/pocitacove-doplnky/ ... 2-14369749 ) a čo sa týka kúpi repasovaného notebooku doporučujem ( https://www.techsavers.sk/?gclid=Cj0KCQ ... 8UEALw_wcB ) alebo niečo podobné s podobným hardvérom ako mal tvoj starý notebook ....
0

Používateľov profilový obrázok
AlbertEinstein
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2099
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 21:07
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: AKÝ NOVÝ NOTEBOOK?

Príspevok od používateľa AlbertEinstein » 11 Mar 2022, 16:34

Ahoj.

Učím sa programovať a hľadám notebook ktorý to zvládne a vydrží čo najdlhšie na jedno nabitie. Maximálna cena 1200€ (či už s menším SSD alebo RAM ale aby bol možný upgrade do tejto ceny). Procesor je jedna časť na ktorej váham. R5 alebo R7 či i5 alebo i7. Váham nad Ryzenom pretože výkon je relatívne rovnaký pri i7-R7 a naviac má Ryzen nižšiu spotrebu takže výdrž na jedno nabitie je väčšia. Požiadavky sú:

16GB RAM (alebo menej a voľný port pre upgrade)
1TB SDD (alebo menej a voľný port pre upgrade)
15,6 " panel a aspoň 250nit minimálne
Numerická klávesnica
Batéria aspoň 45Wh
Spomínaný R5, R7, i5, i7
Občas nejaká staršia nostalgická hra takže stačí aj integrovaná grafika.

Bude to určené prevažne na prácu takže overený a odolný, bude sa prenášať takže pod 2kg a potrebujem občas pripojiť myš, nejaké usb takže zopár portov poteší ale stačí aj keď sa bude dať pripojiť dok pre rozšírenie (USB-C/Thunderbolt)
Z toho všetkého mi vyšiel dobre Yoga Slim7 15ITL05 ale bohužiaľ sa vypredal takže váham nad Lenovo Thinkpad E15 s R7 3gen. alebo Dell Vostro 5515 s R7 alebo 5510 s i7. Niesom príliš náročný užívateľ avšak s mojími vedomosťami sa bude náročnosť a tlak naň zvyšovať takže by som mal radšej rezervu než potom znova vyberať druhý pretože ten nebude stačiť.
Teraz mám Thinkpad E531 s i3 ivy bridge ale ten mi už výkonovo absolútne nestačí.
Pozeral som aj HP Envy ale ten má max. i7 1165G7 a týmto novým procesorom absolútne nechápem. Macbook vylučujem pretože 15,6" je pre mňa minimum a do tej ceny sa s ním nevojdem. Môže to byť aj bez OS.
Tu sú aj odkazy na spomínané booky.
https://www.lenovo-shop.sk/produkty/len ... 20yg006hck
https://www.dell-shop.sk/produkty/dell- ... 5515-18thx


Vopred ďakujem za Vaše rady.
0
Nikto nieje najmúdrejší a preto sú rady od druhých tiež dobré. Sám to vidím na sebe.
FUNKTION 1 is number 1.
Maroš Makšin

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: AKÝ NOVÝ NOTEBOOK?

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Dec 2022, 15:39

Ahojte.
Detom (10 a 12) by som chcel kupit na Vianoce Notebook ( Cena okolo 600-700eur, snad to nie je maly budget) na hry ako minecraft a pod. typy online hier kde behaju hore dole, zbieraju peniaze a potom v tej hre kupuju rozne blbosti. Popisujem to preto aby ste vedeli o ake typy hier ide a mozno viete ake to ma hardware naroky.

A teraz ta hlavna otazka. Aky CPU Graficku kartu by taky notebook mal mat. Intel i3, 5, 7, Ryzen,...?
graficku GeForce alebo Radeon, alebuo hociaku integrovanu....?

Nechcem super turbo notebook co zvladne akukolvek hru, Ale ani notebook za 200e. Nieco medzi, .... skor blizsie k tomu lepsiemu.

Len ma nasmerujte a ja nieco podla toho najdem.

Dakujem.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: AKÝ NOVÝ NOTEBOOK?

Príspevok od používateľa Edgar » 01 Dec 2022, 18:12

Určite by som išiel aspoň do i5 a aspoň do 8GB RAM s možnosťou upgradu. Minecraft už potiahnu aj integrované grafiky, online hry detto, pokiaľ sa teda bavíme o "online" hrách ako o hrách v prehliadači... Možno je ten budget až privysoký, no hrubý výkon nie je jediný parameter, čo dokáže odlišovať notebooky. Závisí aj, aký chceš zobrazovací panel, šasi a pod....
Za 700€ môžeš mať napr. toto, čo má už 120Hz panel (a áno rozdiel je vidieť už len v tom, ako rýchlo a plynulo sa zrazu hýbe kurzor myši oproti 60Hz monitoru) a dedikovanú grafiku alebo toto čo má dvojnásobnú RAM, dvojnásobné SSD a i7... Aj keď vo výkone na základe benchmarkov Intel dosť zaostáva oproti AMD čo sa týka mobilných procesorov a takto je paradoxne aj tá i7 slabšia než ten Ryzen. Ten prvý má asi všeobecne väčší potenciál do budúcnosti, aj keď tá grafika už nie je nič extra na nejaké novšie hry, ale je to dedikovaná grafika, takže na Tvoje požiadavky to bude celé fungovať ešte veľmi dlho. Pri najhoršom v prípade potreby doplníš ďalších 8GB RAM a bude pokoj.
1
Obrázok 1

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: AKÝ NOVÝ NOTEBOOK?

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Dec 2022, 18:25

Diki za reakciu. Budem strucny, pisem z mobilu. este jedna otazka, emulatory hracich konzol vyzaduju vykon? Tam sa vyzaduje ohladom grafily nejaky Vulkan (neviem co to je). Momentalne mi na starom lenove z r. 2015 s i5 a geforce grafikou mi v pohode bezi super mario (nintendo switch emulator). Test na vulkan tam presiel pozitivne.

Co je to ten vulkan? Maju ho aj integrovane graficke karty?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: AKÝ NOVÝ NOTEBOOK?

Príspevok od používateľa Edgar » 02 Dec 2022, 20:31

Tak každá virtualizácia (emulácia) iného zariadenia vyžaduje výkon, spravidla viac výkonu, než natívna aplikácia pre dané zariadenie, ale bohužiaľ v tomto prípade to neviem s istotou povedať, že koľko presne výkonu. Ale ak to beží na 5-ročnom Lenove, tak na novom Lenove bude bežať samozrejme tiež :D
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: AKÝ NOVÝ NOTEBOOK?

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Dec 2022, 21:47

Pozeram ponuky v obchodoch a stratil som sa, lebo aj ked dam filter, stale je tam vela notebookov. Chcem vas poprosit o pomoc.

Na vydrzi baterky, mi nezalezi, aj tak pojde vacsinou zo siete. Tiez na velkosti HDD a RAM mi moc nezalezi, to mozem neskor "hravo zvacsit", ale procesor alebo graficku (hlavne integrovanu) asi nie.

Nasiel som tento notebook LENOVO IdeaPad 3i 15.6" Laptop(549 euro)

a vzhladom na to ze ma intel i7 512B SSD stoji relativne malo. Oplati sa kupit, alebo je tam "schovana nejaka macka vo vreci" ? Preco stoji relativne tak malo, ine i7-micky stoja okolo 700eur ??? Lebo akcia pred Vianocami? A co ostatne? Tie preco nie su v akcii?
https://www.currys.ie/products/lenovo-i ... 42277.html
image.png

Mozem tych ktory sa vyznate v PC, velmi pekne poprosit sa pozriet sem a len tak narychlo (max 5 min.) to preletiet a ze co by ste mi odporucali? Dal som tam uz filter. Nad 700 uz nepozerajte Tam je strop. Je tam aj to lenovo. Ja mam aj teraz Lenovo, a som stym spokojny. Mam este starsi ASUS, a aj s tym so spokojny. Obavam sa ze aj s notebookmi je to take ako s autami. Kazde ide 130km/h a kazde ta zoberie do ciela. Otazka je ci cen je adekvatna k hardware. A to neviem.
https://www.currys.ie/computing/laptops ... efv2=15%22

Este otazka:
Vacsinou v NB do 700 eur vidim tieto graficke karty.
Ktora graficku kartu by ste vy preferovali:
  • AMD Radeon
  • Intel UHD
  • Intel Iris X
  • Intel Iris Xe

Je Win11 iny ako Win10? Da sa oficialne zadarmo nainstalovat Win10 na PC s Win11 ak sa mi Win11 nebude vidiet0 Momentalne mam Win7 (tam sa citim ako ryba vo vode), manzelka ma Win10 (tam som len ako host - vsetko hladam 3 hodiny), a ked teraz budem mat aj Win11, tak ma asi porazi.? :mrgreen:


Dakujem vopred velmi pekne za pomoc.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: AKÝ NOVÝ NOTEBOOK?

Príspevok od používateľa Edgar » 03 Dec 2022, 08:27

romiadam napísal:
02 Dec 2022, 21:47

a vzhladom na to ze ma intel i7 512B SSD stoji relativne malo. Oplati sa kupit, alebo je tam "schovana nejaka macka vo vreci" ? Preco stoji relativne tak malo
 
No mačkou vo vreci by som považoval už len to, že maximálna RAM je iba 12GB, takže pravdepodobne tam bude 4GB na doske a 4GB v slote s tým, že v slote môžeš dať max. 8GB modul. Aj keď je to zvláštne, lebo mám skúsenosť, že aj oveľa staršie notebooky zvládnu v slote 16GB modul čiže maximum je 20GB.
 
 
romiadam napísal:
02 Dec 2022, 21:47
Je Win11 iny ako Win10?
 
V podstate Win11 je len Win10 s inou grafickou nadstavbou :D
 
 
romiadam napísal:
02 Dec 2022, 21:47
Da sa oficialne zadarmo nainstalovat Win10 na PC s Win11 ak sa mi Win11 nebude vidiet
 
Malo by to ísť bez problémov, licencie z Win10 sú použiteľné aj na Win11 a verím, že to je tak aj opačne.
 
 
 
No bolo by lepšie, keby sa tu vyjadrili viacerí
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: AKÝ NOVÝ NOTEBOOK?

Príspevok od používateľa romiadam » 03 Dec 2022, 18:46

Diki za info.
Preco stale mrkvosoft musi prerabat graficku cast windowsu. To sa tam stale niekto nudi?
Tak aby uzivatelia mali zabavu (ucit sa zase kde co je)

Stale rozmyslam ci kupit s integrovanou grafickou kartou alebo s neintegrovanou. Ten PC bude vlastne aj moj tak ci neivestovat do vykonnejsej grafiky.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: AKÝ NOVÝ NOTEBOOK?

Príspevok od používateľa Edgar » 03 Dec 2022, 23:32

Dedikovaná grafika je určite lepšia ako integrovaná, to platí asi vždy. Ale na druhú stranu, na notebookoch sa to prepína adaptívne, takže kľudne je možné, že dedikovanú ani nezapne, keď to nebudú graficky náročné veci :D Ale ako som písal vyššie, do budúcna sa určite viac oplatí mať dedikovanú.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: AKÝ NOVÝ NOTEBOOK?

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Dec 2022, 11:23

na notebookoch sa to prepína adaptívne, takže kľudne je možné, že dedikovanú ani nezapne,
Pockaj, to chces povedat ze NB s dedikovanou GK maju svoju zakladnu GK a je tam pridana aj ta dedikovana (ATI Radeon, Geeforce a pod.?). Cize meju dve GK?

Ja som si myslel ze maju len jednu, obycajnu na doske alebo lepsiu v slote a ked vyberies lepsiu zo slotu tak NB nenabehne. Nie je to tak? NB s dedikovanou GK maju dve GK?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok