Ako operátori riešia agregáciu

Moderátori: psichac, Moderátori

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Ako operátori riešia agregáciu

Príspevok od používateľa p23a11s » 17 Júl 2022, 13:24

Dobrý,neviem či som správne položil otázku?Zaujíma ma že ak operátor rieši agregáciu intenetu.Čo som čítal,lepšie napísané dostal odpoveď,že jednou s možností ako to robí,je že dá svojich zákazníkov do agregačných tried.Napríklad poskytovatel má v nejakom meste dajme tomu 1000 zákazníkov,rýchlosti tam má dajme tomu 20 Mb,40 Mb, 60 Mb to len príklad no dajme tomu že 60 ludí využíva rýchlosť 40 Mb tak tých 60 ludí dá do tried dajme tomu po 10 ludí,tak tomu rozumiem.Neviem možno som napísal hlúposť.Proste len ma to zaujíma,a či je aj viac možností.Čo mám internet od poskytovatela tak ten ponúka rýchlosti 20,35,50 Mb LTE a funguje unho prirodzená agregácia.Pekný deň
0

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: Ako operátori riešia agregáciu

Príspevok od používateľa jany+ » 04 Nov 2022, 11:44

Internet resp. internetova rychlost si mozes predstavit ako tok dat.
Tak isto ako tecie voda alebo elektrina.
ISP to riesi podobne ako napr. elektrikari. Pre nejaku oblast je napr. trafo s prikonom 250 kVA. V oblasti je napr 50 domov a kazdy ma 25A istic. Ak by kazdy v dome zacal odoberat maximum podla istica, tak cela oblast by potrebovala 1250 kVA. Trafo 250 kVA by nestacilo.
Ale nikdy to tak nie je.
Tak isto ak by doma kazdy pustil vsetky vodovodne kohutiky, tak tomu poslednemu by uz len voda kvapkala.
Tak isto to robia ISP.
Chrbticu ma napr 1Gbps pre 200 zakaznikov. On si tie linky shapuje a aby to bolo spravodlive, tak ak by sa pripojilo sucasne vsetkych 200 zakaznikov a zacal by kazdy stahovat nieco velke, tak kazdy by dosahoval 5Mbps.
Lenze v skutocnosti to tak nikdy nie je.
Preto si potom ISP nasadi nejaku agregaciu, ze napr. dostanes rychlost 50Mbps a agregacia je 1:50, cize menej ako 1Mbps ti internet nemoze ist.
Ono je to v skutocnosti trochu komplikovanejsie, ale v principe to tak je.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ako operátori riešia agregáciu

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 04 Nov 2022, 13:15

proste nie vsetci vyuzivaju internet nonstop naplno. cize sa ta celkova linka rozdeluje medzi tych, ktori prave nieco stahuju. V sieti sa zaroven vyuziva priorita packetov, niektore su dolezitejsie, ine menej, napr. ping ma najnizsiu prioritu.
Dalsia moznost je, ze poskytovatel moze upravovat jednotlivym zakaznikom dynamicky max. rychlost. Napr. ked je vela uzivatelov, ktori su na internete, tak moze priskrtit max. rychlost tym, ktori maju prenesenych najviac dat, aby nebrzdili ostatnych. Pripadne to moze robit na urovni protokolov - napr. torrent bude mat nizsiu prioritu, ako video.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok