Zapojenie druheho routra

Moderátori: psichac, Moderátori

louie
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 24 Apr 2023, 17:17

Zapojenie druheho routra

Príspevok od používateľa louie » 24 Apr 2023, 17:39

Ahojte, mam nasledovnu situaciu. Mam dva routre, jeden od Tkomu je v bridgi a za nim cez wan port zapojeny moj TP Link AX53, nastavene PPPoE, wifi aj lan z neho funguje. Mam v byte vsak natahane dalsie 3 ethernet zasuvky a kable z nich su vyvedene na stenu, kde je Tkom router a tak su zapojene do neho. No a na tychto zasuvkach mi nefunguje internet. Viete poradit ako spravne zapojit a nastavit takuto siet aby som mal internet aj v zasuvkach?
image.png
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie druheho routra

Príspevok od používateľa Mek » 24 Apr 2023, 17:44

Pravdepodobne sa to neda, lebo tie dalsie porty su urcene pre TV set top boxy.
Predpokladam, ze do bridge modu ti to dali v telekome na poziadanie, takze v manuali k routeru k tomu nic nenajdes. Opytaj sa ich, ci je take nieco mozne.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Zapojenie druheho routra

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 24 Apr 2023, 18:12

Je tu aj ďalší faktor. Keďže ISP router je v bridgi, NAT je na TP-linku. Ako potom chce autor pripojiť LAN zásuvky bridgu do LAN TP-linku? Na routri sa nedá len tak mixovať porty, proste na strane WAN je WAN, a na strane LAN je LAN.

Ak by bolo NAT na ISP routri, TP-link by mohol ísť do režimu AP, a potom by vznikla jedna spoločná sieť. Ale predpokladám, že do konfigurácie ISP routra má prístup iba ISP a nebude chcieť na ňom kadečo meniť.
0

louie
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 24 Apr 2023, 17:17

Re: Zapojenie druheho routra

Príspevok od používateľa louie » 24 Apr 2023, 19:27

maskrtnik01 napísal:
24 Apr 2023, 18:12
Je tu aj ďalší faktor. Keďže ISP router je v bridgi, NAT je na TP-linku. Ako potom chce autor pripojiť LAN zásuvky bridgu do LAN TP-linku? Na routri sa nedá len tak mixovať porty, proste na strane WAN je WAN, a na strane LAN je LAN.

Ak by bolo NAT na ISP routri, TP-link by mohol ísť do režimu AP, a potom by vznikla jedna spoločná sieť. Ale predpokladám, že do konfigurácie ISP routra má prístup iba ISP a nebude chcieť na ňom kadečo meniť.

Ak by som dal prepnut Tkom router do standardneho routovacieho modu tak je potom moznost nastavit moj Archer tak aby vysielal internet po wifi a zaroven aj z ethernet portov?
0

louie
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 24 Apr 2023, 17:17

Re: Zapojenie druheho routra

Príspevok od používateľa louie » 24 Apr 2023, 19:30

Mek napísal:
24 Apr 2023, 17:44
Pravdepodobne sa to neda, lebo tie dalsie porty su urcene pre TV set top boxy.
Predpokladam, ze do bridge modu ti to dali v telekome na poziadanie, takze v manuali k routeru k tomu nic nenajdes. Opytaj sa ich, ci je take nieco mozne.
Uz som sa ich pytal a odbili ma, ze to mozne nie je. Ono ja som otvoreny vselijakym rieseniam aj prenastavenim routrov, limituje ma akurat vyvedenie kablov zo zastrciek a to je na chodbe na stene v sakra malej skrinke kde je aj opticky kabel.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 983
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Zapojenie druheho routra

Príspevok od používateľa budvar10 » 24 Apr 2023, 19:32

Tie 3 zásuvky musíš zapojiť do tvojho TP-Link.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Zapojenie druheho routra

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 24 Apr 2023, 19:46

louie napísal:
24 Apr 2023, 19:30
Uz som sa ich pytal a odbili ma, ze to mozne nie je.
Klasický prístup ISP na Slovensku. Vynútia si svoje zariadenia so svojou konfiguráciou, a zákazník sa musí prispôsobiť. Práve preto mám obľúbeného jedného konkrétneho ISP, ktorý stanovuje iba typ rozhrania, a povolí akýkoľvek router.

Ako bolo spomenuté, zásuvky sa nejakým spôsobom budú musieť pripojiť na TP-link. Zase nemusia ísť nutne priamo, dá sa pomôcť si switchom, v extrémnom prípade ethernet over powerline (ale lepšie je vyhnúť sa tomu, ethernet je proste najspoľahlivejší).
0

louie
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 24 Apr 2023, 17:17

Re: Zapojenie druheho routra

Príspevok od používateľa louie » 24 Apr 2023, 19:54

Ten switch napadol aj mna. Ako by vyzeralo take zapojenie? Zasuvky aj s mojim routrom do switcha a ten spojit s tkom routrom? Ci blbost?
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Zapojenie druheho routra

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 24 Apr 2023, 19:59

Nie, opäť miešate LAN s WAN. Z ISP routra LAN portu, do TP-link routra WAN portu, v tejto sieti nič viac (jedine ak máte od ISP set-top boxy a pod.).

Zásuvky pripojiť do switchu, a z neho do TP-link routra do jedného z LAN portov.
0

louie
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 24 Apr 2023, 17:17

Re: Zapojenie druheho routra

Príspevok od používateľa louie » 24 Apr 2023, 20:17

Ok uz rozumiem. Zajtra zapojim, vsetko mam doma. A uz len posledna vec, co sa tyka nastaveni, tie mozu ostat ako su? IP Tkom je 192.168.1.1, IP Archra 192.168.0.1 s DHCP a PPPoE.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 983
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Zapojenie druheho routra

Príspevok od používateľa budvar10 » 24 Apr 2023, 20:23

Maličký 4 portový switch napr. TP-link za cca 20e. Jeden port do tvojho routra a ostatné na zásuvky. IP adresy neriešiš. Všetko by malo ísť ihneď.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Zapojenie druheho routra

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 24 Apr 2023, 20:31

Switch s IP adresami nenarába, takže iba sa pripojí do routra a ten si všetko vyrieši svojím DHCP.
0

louie
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 24 Apr 2023, 17:17

Re: Zapojenie druheho routra

Príspevok od používateľa louie » 24 Apr 2023, 20:34

Dakujem chlapi moc. Zapojim a dam vediet. Pekny zvysok dna prajem.
0

louie
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 24 Apr 2023, 17:17

Re: Zapojenie druheho routra

Príspevok od používateľa louie » 29 Apr 2023, 16:47

Zapojene, vsetko funguje ako ma :)|
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zapojenie druheho routra

Príspevok od používateľa romiadam » 30 Apr 2023, 01:58

Ako si to vlastne finalne zapojil? TP Link router si dal vedla ISP Tcom routera?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok