Wifi AP a repeater - rada

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Wifi AP a repeater - rada

Príspevok od používateľa Radus » 23 Júl 2020, 09:41

Zdravím vospolok, potreboval by som poradiť pri výbere AP pre wifi sieť, plus k tomu nejaké repeatery. Potrebujem pokryť budovu 3 poschodia, jedno poschodie cca 30x15m a máme 3 poschodia. AP by som chcel dať na prízemie a repeater na každé pochodie. Pre AP by som potreboval mať minimálne možnosť nastavenia filtrácie pomocou MAC adries, prípadne ešte iné nastavenia. Potrebujem aby sa firemné PC na túto sieť nedokázali pripojiť... (asi by bolo najvhodnejšie filtrovanie podľa PC mena, ak je to možné)
Nevedeli by ste prosím poradiť nejaké konkrétny typy? Najlepšie z Alzy, odtial asi budem brať. Nejak s tým nemám skúsenosti a podporu mám viac ako chabú. Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
mihal.dp
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 04 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: okres VK
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Wifi AP a repeater - rada

Príspevok od používateľa mihal.dp » 23 Júl 2020, 11:41

0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Wifi AP a repeater - rada

Príspevok od používateľa rudko » 23 Júl 2020, 11:45

Ahoj
To ma byt do firmy? ak hej tak riesenie ktore popisujes (ap + repeater) je na :butthead: . Tam by som isiel cestou viacerych ap pripojenych na centralny management kablom. Tym ziskas obrovske moznosti nastaveni, stabilitu a spolahlivost. Tiez to ponuka niekolko moznosti s problemom s pripajanim/nepripajanim firemnych PC.
Je mi jasne ze to chces asi za 5euro, ako dnes kazdy vsetko, ale niekde sa to jednoducho neda. Ak mas limitovany rozpocet odporucam pozriet na produkty od mikrotiku. Ich cAP v kombinacii s CAPsMAN ponuka vela muziky za relativne malo penazi. Dokonca daco zo sortimentu ponuka aj Alza
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Wifi AP a repeater - rada

Príspevok od používateľa Radus » 23 Júl 2020, 16:07

Malo by to byť do firmy, ale nie ako firemná sieť, len niečo ako bonus pre zamestnancov aby mali voľný (súkromný) prístup k internetu.
Mám nato vyvedenú voľnú linku linku z routera. Šlo by to tak, že by som ju vyviedol na switch, z neho by som pripojil jeden pc a 2 AP, napríklad tieto: https://www.alza.sk/tenda-ap5-d4526215.htm ?
No keďže je to len ako bonus pre zamestnancov, samozrejme že nejak veľa peňazí utratiť nemôžem. Ale zase aby to bolo aj použiteľné...
Pozriem aj tie odkazy čo ste postli. Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Wifi AP a repeater - rada

Príspevok od používateľa marioo » 23 Júl 2020, 18:53

Keď to má byť ako bonus pre zamestnancov, tak vo firme asi máte nejaké riešenie ktoré funguje a niekto spravuje sieť.
Čo tak spraviť ďalšie virtualne AP na jestvujúcich zariadeniach pre zamestnancov a nastaviť tam práva a routovanie aby to išlo kade má a nebolo to vo firemnej sieti.
Píšeš 3 poschodia po 30x15 metrov.. dôležitý údaj je aj koľko tam bude pripojených zariadení a aký bandwidth potrebujú...

Ďalšie AP len zahltia pásmo a znížia rýchlosť súčasným zariadeniam.

alebo potom MT riešenie:

https://www.alza.sk/mikrotik-cap-lite-d5255835.htm ako zariadenia /ak netreba aj 5G podporu/
a k tomu https://www.alza.sk/mikrotik-rb750gr3-d4528206.htm na menežment s Caps manom
0

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Wifi AP a repeater - rada

Príspevok od používateľa Radus » 23 Júl 2020, 21:32

...sieť musí byť uplne oddelená od stávajúcej, bodka. Momentálne nemáme bezdrôtovú sieť, takže problém s rušením nebude.
Čo sa týka počtu užívateľov, v najhoršom možnom prípade predpokladám že sa naraz môže pripojiť max 10 užívateľov.
Ďakujem za námety, skúsim si to prejsť.
0
Naposledy upravil/-a Radus v 23 Júl 2020, 21:59, upravené celkom 1 krát.

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: Wifi AP a repeater - rada

Príspevok od používateľa deepspace » 23 Júl 2020, 21:52

Ubiquity taniere mám v dvoch budovach, AC lite aj AC Pro, 4 poschodia, 7 tanierov na kazdom, má to len pasivne PoE, krmene s ubiquity switchu ( celkom palka cena ),

AC pro v jednej budove kde nieje tolko priecok funguje dost vpohode, druha budova ma viacej prekazok medzi tanierom a uzivatelmi , AP su na chodbe a tam je to trocha horsie, ale pouzitelne..
0

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Wifi AP a repeater - rada

Príspevok od používateľa Radus » 23 Júl 2020, 22:06

...šlo by to teda tak, že by som od routra šiel na switch, z neho by som mal na kábli pripojený PC s ktorým by som konfiguroval APČka pripojené na switchi? (napríklad tie od MT) Mne sa inak tie tanieriky moc nepozdávajú, kedže z nich nevidím strčať anténky :) Ale to je asi len môj predsudok...
Nechám si poradiť, skúsim si prejsť aké to má možnosti a nastavenia. Majú možnosť nastaviť každému užívateľovi maximálnu šírku pásma? Aby niekto sieť nezahltil...
V sieťových veciach som skôr lama...
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Wifi AP a repeater - rada

Príspevok od používateľa marioo » 24 Júl 2020, 20:46

To PC tam byť nemusí.. nakonfigurovať to môžeš hocikde a potom aj z NB uku keď sa pripojíš cez už vytvorenú sieť... (ak si to patrične nastavíš a povolíš)
Dnes už z máločoho trčia anténky :) pokiaľ to nie je domáce riešenie s 9 antenami a super dizajnom alebo zase outdoor/enterprise hlinikovy case s antenmi vonku.
Väčšina kancelárskych/hotelových AP nemá trčiace antény ...

Z routra do switchu a odtial cez POE panel kde získaš napájanie a ideš ďalej iba CAT káblom k AP .. žiadne napájacie zdroje a zbytočné káble pri "wifinách"

Na MTiku môžeš nastaviť všetko čo si zmyslíš.. rozdeliť pásmo podla uživateľov.. či už rovnomerne, alebo uprednostniť určité sieťové služby pred inými (ked niekto bude niečo ťahať aby druhému nesekal skype/viber/whatsapp atd...)
0

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Wifi AP a repeater - rada

Príspevok od používateľa Radus » 04 Aug 2020, 10:16

Zdravím rozhodli sme sa použiť tento router: https://www.alza.sk/asus-rt-ac68-d485905.htm a nakonfigurovať ho ako AP. Ide o to, aby sa dal v budúcnosti využiť ako router keby bolo treba. Skúšal som s podobným ale o rad slabším a pokrytie vyzeralo byť v pohode. Napadajú vás nejaké problémy ktoré by toto riešenie prinieslo?
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Wifi AP a repeater - rada

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 04 Aug 2020, 11:15

Ako som mal niekedy velmi rad asus (napr. legendarny wl500), kde uptime bol roky, tak teraz sa im snazim vyhybat a ked sa da, tak radsej pouzijem mikrotik. Dost casto mrzli, nastavovacky tiez boli vselijake, ale mozno na nenarocne pouzitie, len ako ap, bez pokrocilych funkcii bude ok.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok