ako navrhnut WIFI siet do noveho domu

Moderátori: psichac, Moderátori

kachnak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 05 Okt 2007, 00:00

ako navrhnut WIFI siet do noveho domu

Príspevok od používateľa kachnak » 06 Feb 2021, 20:01

ahojte, sietam moc dobre nerozumiem, tak sa chcem spytat ci nevie niekto poradit ake su moznosti navrhu wifi siete do noveho domu. v strede domu mam technicku miestnost tam bude privedeny internet a hlavny WIFI router (zlta gulicka). chcel by som mat pokrytu aj zahradu aj vpredu pred garazou cely pozemok. tak ma napadlo ze dat este dva routre (oranzove gulicky) a boli by kablom spojene do hlavneho routra. Mohlo by to tak fungovat? ze by som mal nazov wifi siete NAZOV2.4G a NAZOV5G.
ze kazdy z tych troch routrov by robil tieto dva nazvy wifi.
a co by sa stalo keby pridem domov a prvy signal mi chyti spodnu oranzovu gulicku.. bude na nej napojeny mobil a pojdem z auta do obyvacky... budem mat mozno este 1 palicku signalu cize velmi slaby, a pritom by uz bolo lepsie aby ma prepojilo automaticky na zltu gulicku pretoze ten signal je lepsi.. vedelo by to tak fungovat? vdaka za rady
pozemok.png
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: ako navrhnut WIFI siet do noveho domu

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 06 Feb 2021, 20:04

Pri poriadnych routroch sa mobil aj sám prepne na bližšie wifi. Respektíve, hlavný router, a tie sekundárne stačí prístupový bod bez funkcie routra (tie by sa aj tak vypli).
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: ako navrhnut WIFI siet do noveho domu

Príspevok od používateľa technikus110 » 07 Feb 2021, 06:53

Čo takto si vytvoriť Mash sieť a nikam sa teoreticky neprepínaš....

https://www.alza.sk/tp-link-deco-m43-pa ... 19.htm?o=5

pozri si detailnejší popis aj na stránke výrobcu. Je to tam pekne popísané. A nemusí to byť iba tento typ, sú aj výkonnejšie.
0

kachnak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 05 Okt 2007, 00:00

Re: ako navrhnut WIFI siet do noveho domu

Príspevok od používateľa kachnak » 07 Feb 2021, 08:40

a bude mozne tam pripojit aspon 60 wifi zariadeni? nieje to nejak limitovane? lebo tam budem mat vela wifi modulov pre ovladanie svetiel a zasuviek.
a k tymto napriklad trom routrom pojde ethernet kabel z hlavneho routra? ci uz jeden z tychto troch bude v technickej a bude mat hlavny privod internetu?
este by som chcel aby pri vypadku internetu som mal aj zalozny internet cez Sim kartu a operatora, takze ten hlavny router by mal mat podporu sim karty.
0

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 28

Re: ako navrhnut WIFI siet do noveho domu

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 07 Feb 2021, 09:59

Bolo by dobré uviesť orientačný rozpočet. Tu sa dá veľmi ľahko dostať cez 300€. Ja osobne by som šiel buď do Ubiquiti(mám doma dva), alebo do Synology, s ktorým zatiaľ nemám skúsenosti, ale má dosť dobré recenzie. Čo sa týka MESH, tak to má údajne Synology vyriešené naozaj dobre. Ale ako vravím, reálnu skúsenosť s tým zatiaľ nemám.
https://www.alza.sk/ubiquiti-unifem-uap ... 016828.htm
https://www.alza.sk/synology-mr2200ac-mesh-d5518524.htm

TP-Linku by som sa vyhol. Hlavne pri takom počte zariadení.
0

kachnak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 05 Okt 2007, 00:00

Re: ako navrhnut WIFI siet do noveho domu

Príspevok od používateľa kachnak » 07 Feb 2021, 17:47

keby mam mat super siet tak kludne zaplatim aj viac ako 600€. som myslel ze bude hlavny router wifi 6 som sim 4G alebo 5Gradsej do buducna.. napr toto:
https://5gprice.com/products/d-link-dwr-2010-5g-nr
maju tam aj ine 5g routre ktory by bol lepsi?
https://5gprice.com/collections/5g-rout ... i-6-router

potom nejaky switch gigovy, kam by isli kable a v kazdej izbe by som mal po dve RJ45 zasuvky nachystane. to je nejakych cca 10 kablov do switchu... a este som rozmyslal z technickej miestnosti natahat aj HDMI porty do kazdej miestnosti.
popri tomto by som chcel mat stabilnu a rychlu wifi siet na sledovanie 4k videi na viacerych zariadeniach sucasne. kludne moze byt aj ta mesh. dom ma rozmer 14x16 tak neviem ake maju dosahy tieto routre cez steny atd..

plus este planujem do kazdej izby alexa alebo google reproduktory.. take co by zaroven robili aj mesh wifi.. by som zabil dve muchy jednou ranou
mozno daco taketo:
https://www.alza.sk/google-nest-wifi-2- ... 753939.htm
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: ako navrhnut WIFI siet do noveho domu

Príspevok od používateľa milansprlak » 07 Feb 2021, 20:56

Ak mas moznost natiahni si opticke kable z technickej miestnosti aspon do niektorych izieb(pripadne aj do chodieb)a na ne pripoj kvalitne wifi routre. Ked budes tahat lan kable z kazdej izby do techn. miestnosti pouzi cat 8 (v dnesnej dobe to uplne nevyuzijes ale pre buducnost). Mozes skombinovat optiku aj s kablami. V technickej miestnosti by som z hlavneho routra napojil switch (ci uz opticky alebo standartny alebo oba) ale naozaj treba kvalitny switch (cena min od 150 eur). Co sa tyka dosahu wifi zalezi to od umiestnenia, prekazok, kvality routra a pod. Pri tvojich poziadaviek treba pouzit naozaj kvalitne sietove prvky, nie tplink a podobne....
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: ako navrhnut WIFI siet do noveho domu

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 07 Feb 2021, 21:18

milansprlak: zase to tak nezen do extremu. kable stacia cat6, da ich do husieho krku a ked nebudu postacovat, tak ich vytiahne a fukne tam optiku. switche stacia obycajne gbit.
Ako wifi by som pouzil bud mikrotiky, alebo ubnt. Sam mam doma siet, kde hlavny router je 750 s gbit portmi, wifiny mam tie najlacnejsie mikrotiky. nastavene to mam tak, ze wifi je capsman. mam 2 zariadenia a na kazdom su 3 siete (pre mna, pre hosti a pre smart zariadenia). cela konfiguracia siete sa robi len na tej 750 (aj wifiny). takze okrem aktualizacii ja na tych krabickach uz 2 roky nerobim absolutne nic.

kachnak: tiez som niekedy mal plany mat vsetko smart a inteligentne a automaticke ovladanie vsetkeho, ale mozem ti povedat jedno: je to zbytocnost. Kolega to ma a tu na mobile vidim, kde je zapnute svetlo, a otvorene okno.. a ked sa ho opytam kolkokrat tu apku realne pouzil, tak odpoved je akurat, ze ked ju niekomu ukazuje. Na jednej strane to vyzera super, ale uvedom si, ze ked nieco zlyha, tak ani to blbe svetlo si nezapalis, a bez internetu ti ani ta alexa nebude fungovat.
Ja si tiez budujem inteligentnu domacnost, ale vsetko to riesim ako doplnok. cize klasicke vypinace na svetlo, ale intenzitu si riadim apkou. takze ked sa nieco stane, svetlo mi vzdy bude svietit.
To iste napr. kurenie. cele riadenie je origo "blby system", ale na kotli, krbe a nadrziach mam teplomery. a proste dostanem upozornenie, ked by bola teplota vysoka, alebo ked detektor vody zisti, ze kvapka voda z potrubia.

Krasny priklad je telekom. mal inteligentnu domacnost, a nedavno proste oznamil, ze konci a ti, ktori ju vyuzivali maju smolu. ostali im nepouzitelne zariadenia, lebo vsetko islo cez cloud.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok