Prirodzená agregácia

Moderátori: psichac, Moderátori

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Prirodzená agregácia

Príspevok od používateľa p23a11s » 11 Okt 2021, 07:39

Dobrý deň,chcel by som sa opýtať aká je to prirodzená agregácia internetu.Môj poskytovatel ju má.Čo som našiel na nete tak napr. 1:08,akú moj poskytovatel to presne neviem.Mna len zaujíma čo je to tých 1:08,to znamená že zdielam svoju rýchlosť myslím max.rýchlosť kapacitu prípojky s ostatnímy asi s 8?Lebo je aj napr.1:10,1:40 tam ju zdielam s 10 timy,40 timy ak sa nemýlim,ďakujem
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Prirodzená agregácia

Príspevok od používateľa ivan_01 » 11 Okt 2021, 07:44

Agregácia

Agregácia sa uvádza ako pomer 1:n, kde n je číslo udávajúce násobok o koľko presahuje rýchlosť pridelená jednotlivým užívateľom celkovú rýchlosť pripojenia, ktorú spolu zdieľajú. Užívateľovi je teda garantovaná minimálna prenosová rýchlosť rovnajúca sa deklarovanej rýchlosti podelenej agregáciou. Túto minimálnu prenosovú rýchlosť môže užívateľ krátkodobo dosahovať napr. v čase silnej prevádzky. Závisí teda na chovaní ostatných užívateľov.
Príklad:

Majme 10 užívateľov a každý z nich má pridelenú deklarovanú prenosovú rýchlosť 20Mbps, ktorú zdieľajú s agregáciou 1:10.

Z toho vyplýva, že minimálna prenosová rýchlosť, na ktorú môže klesnúť rýchlosť užívateľa je 20Mbps/10 = 2Mbps.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Prirodzená agregácia

Príspevok od používateľa romiadam » 11 Okt 2021, 11:11

Nainstaluj si neaky bandwidth monitor a ten ti krasne ukaze aktualnu rychlost dowload/upload.
Najdi si server ktory zvladne rychlejsi prenos dat ako mas ty tu najvyssiu a potom mozes veselo si stahovat subor o velkosti cca 100-500MB a sledovat ako sa ti meni aktualna rychlost. Subor nech je tak velky aby ti stahovanie bezalo aspon 1- 2 minuty .
Na druhej strane ty nemas informaciu ci pokles rychosti je sposobena tvojou agregaciou alebo rychlostou prenosu za tvojim poskytovatelom (jeho agregaciou).
Ale informativne je to zaujimave to sledovat, hlavne ked ti padne rychlost casto pod 2 MB tak mozes u dodavatela to reklamovat (posielat mu screenshoty) a moze ta pofom zadelit do inej skupiny uzivatelov ktory len prezeraju webstranky a nepozeraju nonstop YouTube, Netflix, IPTV alebo nestahuju o sto sest non stop.

Mne sa vzdy videl tento program (ale je ich vela, vyber si aky sa ti paci)
https://down10.software/download-bandwidth-monitor/
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď