Identifikácia pripojenia na WiFi.

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Identifikácia pripojenia na WiFi.

Príspevok od používateľa taphome » 07 Mar 2023, 07:02

Zdravím páni.
Potreboval by som identifikáciu zariadení pripojených k domácej WiFi. Asi najjednoduchšie pomocou MAC adresy.

Asi takto: pridem do zóny pokrytia mojim WiFi signálom. Tým pádom sa zariadenie prihlási do siete a mne stačí jednoduchá informácia 1, alebo 0 pre dané zariadenie.

Využitie: identifikáciou príchodu sa niektoré zariadenia v domácej automatizácii odblokujú k automatickému používaniu, alebo sa niečo zopne....

Existuje rúter, switch či niečo iné, čo by takúto informáciu vedelo poskytnúť cez Modbus, najhoršie JSON či iným prístupom po dátovej linke? Poprípade niečo na Zere, PI či inom podomácky zbastlenom zariadení. ( v tomto nie som doma, rád si nechám vyrobiť)
0

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Identifikácia pripojenia na WiFi.

Príspevok od používateľa bibibo » 07 Mar 2023, 08:13

Ja pre domacu automatizaciu testujem HomeAssistant a ten vie sledovat moj mobil napr. na aku WiFi som pripojeny alebo ci som doma atd.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Identifikácia pripojenia na WiFi.

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 07 Mar 2023, 08:23

zalezi, aky mas router. Ja mam napr. mikrotik, a ten si viem naskriptovat, aby pri pripojeni urciteho zariadenia na wifi zavolal napr. nejaku url adresu, pripadne mam presmerovane logy na server, a teda viem si odtial vyparsovat keby sa ktore zariadenie (a na ktore AP, lebo mam 2 a ssid, tie mam 3) pripojilo/odpojilo.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Identifikácia pripojenia na WiFi.

Príspevok od používateľa taphome » 07 Mar 2023, 20:06

Práve e to musí byť univerzálne použiteľné a nie viazané na typ rútru. Čiže asi cez HA na RPI4...alebo niečo jednoduchšie pre Zero2.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Identifikácia pripojenia na WiFi.

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 07 Mar 2023, 22:14

Lenze mozes narazit s tou univerzalnostou na to, ako zistis, ci sa dane zariadenie pripojilo, alebo nie? po pripojeni na wifi zariadenie dostane IP adresu. Takze mozes skusat ping na dane zariadenie (volakedy existoval broadcast ping, ale dnes ho vela zariadeni ignoruje - dal si ping na broadcast adresu siete a odpovedali ti naraz vsetky pripojene zariadenia, nemusel si pingovat po jednom).
Riesit to na urovni MAC mozes prave len v routri, lebo kym napr. to raspi neposle aspon ping na dane zariadenie, tak v arp tabulke nebude zaznam a teda raspi o nom nevie. Jediny, kto 100% vie ake mac adresy su pripojene k wifi je prave len a a len router. vsetky ostatne zariadenia si to musia nejako zistit a nemusi to byt 100%
este take relativne vseobecne pouzitelne moze byt snmp, co zvykne podporovat takmer kazdy router, ale zase otazne je, kolko a ake informacie dokaze konkretny router poslat.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok