Plynovy kotol + externy zasobnik tuv

Všetko to čo sa inde nehodí

Moderátori: psichac, Moderátori

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Plynovy kotol + externy zasobnik tuv

Príspevok od používateľa sbf » 08 Nov 2020, 11:12

Chcem sa spytat, ako maju kotle poriesene pripojenie zasobnika tuv? Da sa pouzit existujuci uni bojler alebo to funguje to len v ramci nejakej doporucenej zostavy kde ma zasobnik nejaku elektroniku co komunikuje s kotlom?
0

Používateľov profilový obrázok
rakato11
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 381
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 20:04
Bydlisko: Čierne pri Čadci
Vek: 66

Re: Plynovy kotol + externy zasobnik tuv

Príspevok od používateľa rakato11 » 08 Nov 2020, 14:46

Já mám doma plynový kotel Immergas AVIO 24kw Takovýto. Má v sobě zabudovaný 30L zásobník TUV. Kotel je starý zhruba 15 let a měl již 2 poruchy, první bylo vadné relátko (neohříval TUV v zabudovaném bojleru), druhá spálené vysokonapěťové trafko (nezapalovalo hořák, nešla jiskra).
Přes léto jsem jej používal v režimu ohřev TUV ale letos se mu nějak nechtělo, prostě vodu odmítal ohřívat tak jsem používal klasický kotel na pevné palivo + 200L bojler Dražice (stačilo trochu dřeva, nějakého odpadu a bylo 200L horké vody 70°C.
Stále jsem pomáhal synovi při baráku tak jsem nějak "pozapomněl" zavolat kamarádovi co mi jej chodí opravovat, servisovat. Tak mně napadlo když začaly chladné dny co kdybych pustil topnou vodu co jde do radiátorů také do toho bojlera když plynový kotel nechce ohřívat TUV. Tak jsem to takto udělal a nyní pokud kotel topí do radiátorů tak mi ohřívá i vodu v bojleru Dražice.
Ono je také možné že když se ten plynový kotel dlouho nepoužíval tak tam něco navlhlo, možná v elektronice jsou vadné některé kapacity, těžko říct, neměl jsem to rozebrané (stále je důležitější něco jiného :roll: ). Nyní navíc ta blbá doba s Covid-19, kamarád má toho také hodně ale budu se muset do toho někdy podívat.
0
Udržuj si odstup od lidí, kteří nepřiznají, že něco udělali špatně a vždy se snaží, aby ses cítil tak, že všechno je Tvá chyba.

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Plynovy kotol + externy zasobnik tuv

Príspevok od používateľa Atlan » 08 Nov 2020, 15:22

Zisti u servisneho technika daneho kotla.
Ja ma vailant a ten ma v zasobniku len zastrcene cidlo teploty, a jednosmerny ventil v obvode zasobnika.
0

olu
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 02 Nov 2016, 14:35
Bydlisko: medzi HC a TT

Re: Plynovy kotol + externy zasobnik tuv

Príspevok od používateľa olu » 08 Nov 2020, 19:32

Ja mam Buderus a v zasobniku je len cidlo teploty (NTC). V kotli je este trojcestny ventil ktory prepina kurenie - bud radiatory alebo bojler. To bola sranda ked sa uvolnilo ovladanie toho ventilu a namiesto do bojlera kurilo do radiatorov... :D
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Plynovy kotol + externy zasobnik tuv

Príspevok od používateľa mr.dred » 08 Nov 2020, 19:41

Pokiaľ máš v kotli (nenapísal si typ, tak nevieme..) prietokový ohrev TUV, tak tento sa dá dobre využiť pre akýkoľvek zásobník... trebárs aj obyčajný sud, len aby vydržal prevádzkový tlak. Mám takto riešený dohrev TUV k soláru a funguje to excelentne už asi 10 rokov (asi viac :wink: ). Mal som to už takto na starom 150L bojleri, ktorý mal deravého "hada".
Aj som to tu už prezentoval, ale nové fórum.. :rolleyes: ..nemôžem to nájsť :rolleyes:
Prílohy
TUVTUV.JPG
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: Plynovy kotol + externy zasobnik tuv

Príspevok od používateľa sbf » 08 Nov 2020, 20:32

napr. tento proterm.
https://www.protherm.sk/pre-nasich-zaka ... -6593.html

Predavaju k tomu pekne cenovo prestrelene bojlere. O sposobe fungovania toho moc ale nepisu. Ohrievat to cez ten prietokovy znamena rypat sa v kotli (zaruka tym padom pada), a aj zbytocne vysoku cast vykonu do radiatorov odcerpa ten TUV vymennik (pisu ze 18-19 kW u MKV oproti 24 kW u MKO) - obom sa chcem vyhnut, rovnako ako calovat 400 eur za ich bojler.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Plynovy kotol + externy zasobnik tuv

Príspevok od používateľa Atlan » 08 Nov 2020, 23:05

120l zasobnik mas ohriaty za 15min ci kolko. Ani nezistiz se ti netopi do radiatorov :D
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Plynovy kotol + externy zasobnik tuv

Príspevok od používateľa 5ko » 12 Nov 2020, 12:51

sbf napísal:
08 Nov 2020, 11:12
Chcem sa spytat, ako maju kotle poriesene pripojenie zasobnika tuv? Da sa pouzit existujuci uni bojler alebo to funguje to len v ramci nejakej doporucenej zostavy kde ma zasobnik nejaku elektroniku co komunikuje s kotlom?
Kotol s prietokovým ohrevom nemá zásobník na TUV, to je logické.
Neviem či máš nejaký konkrétny kotol, alebo len uvažuješ o tom spôsobe a funkcii ohrevu.
Niektoré kotle majú malý zásobník vstavaný, niektoré majú samostatné vývody pre ohrev TUV.Vtedy kotol nahrieva vodu pomocou hada v zásobníku a sníma si len teplotu ,takže mu je jedno aký velký zásobník je, alebo či je originíál alebo akýkolvek iný.
Netreba zabudnúť, že kotle majú svoje automatiky nastavené tak, že ako PRIORITU rieši TUV a až keď je zásobník nahriaty,tak prepne trojcestný ventil na kúrenie do radiatorov.To často pletie užívatelov, že prečo ešte nekúri , ked už pol hodinu kotol beží.
Ked chceš kúriť do iného zásobníka, stačí ho pripojiť na ten okruh kotla pre TUV a pripojiť čidlo. Staré kotle na pevné palivo mali ohrev tuv vyriešený trojcestným ventilom a servom napr.KOMEXTERM.
Otakar1, asi máš vadný práve ten trojcestný ventil ,ktorý prepína z UK na TUV.je tam motorček ktorý ho presúva povelom z automatiky.Ked ho dáš dolu, môžeš skúsiť pohýbať tou tyčkou v strede, či je pohyblivá,alebo je zaseknutá,čiže je to mechanická závada vo ventile.ak sa dá s ňou hýbať tak je to v automatike.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: Plynovy kotol + externy zasobnik tuv

Príspevok od používateľa sbf » 12 Nov 2020, 15:15

ja som potom zle pochopil rozdiel medzi "zasobnikom vody" = tlakova nadoba a "bojlerom"= tlakova nadoba s hadom, spiralou a pod. teda ze ak vyslovene pisu ze kotol umozni pripojenie zasobnika vody, predpokladal som ze tu vodu aj ohreje vo svojom vymenniku, a doda ju ohriatu do zasobnika. Nie ze len doda vykurovaciu vodu do hada v bojleri.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Plynovy kotol + externy zasobnik tuv

Príspevok od používateľa 5ko » 12 Nov 2020, 17:16

Takto, aby sme sa rozumeli.Tlaková nádoba je aj bojler, aj expanzomat,ale každý má svoj účel použitia.
Expanzomat to býva tá červená tlaková nádoba ,/či už v kotli ,alebo mimo neho /ktorá vyrovnáva zmeny objemu kvapaliny v závislosti od teploty ,ale aj bojler-zásobník TUV, je tlaková nádoba ,/ no nie vždy sa za takú považuje/.
V expanzomate je len gumený balón, ale v bojleri , teda zásobníku TUV, je vo vnútri trubkový had= výmeník , ktorý odovzdáva teplo do vody.
Výmenník je aj v kotli,ale ten iba zabezpečuje oddelenie kúrenárskej vody od TUV pri prietokovom ohreve,alebopri ohreve do hada v zásobníku.
Takže podla toho sa treba zariadiť pri navrhovaní riešenia ohrevu TUV z kotla,či stačí prietokový ohrev, alebo zásobníkový ohrev kotlom,alebo doohrev elektrinou,prípadne aj ohrev solárom, ale vtedy je potrebný v zásobníku ešte aj druhý had-výmenník , pre ten solár.Ten býva zvyčajne ako samostatný okruh naplnený nemrznúcou zmesou.
.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

muzicMAN
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 25 Apr 2012, 21:38

Re: Plynovy kotol + externy zasobnik tuv

Príspevok od používateľa muzicMAN » 07 Jún 2021, 22:08

Pozdravujem,, viem starsia tema ale skusim. Mam kotol PROTHERM TIGER 24 KOZ17 so vstavaným zásobníkom 45L na TUV, ktorý má deravého hada a preto tlačí vodu do vykurovania. Original nahradny je drahy, tak sa chcem opýtať či by som mohol napojiť na miesto neho externý bojler? Ak som to pochopil mali by tam byť 4 vývody(2 na vstup, výstup vody a 2 na ohrievanie cez hada). Ďakujem!
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Plynovy kotol + externy zasobnik tuv

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Jún 2021, 16:52

Ak to dokážťeš prepojiť, alebo máš niekoho kto ti to spraví, tak by nemal byť s tým problém.
Neviem, či si dobre pamätám ale Tiger mal zásobník dolu na zemi pod kotlom,takže stačí tam dať /alebo kdekolvek inde/ iný zásobník , prepojiť to hadicami či trubkami a strčiť tam čidlo teploty a malo by to ísť.
Treba len pripojiť výstup z kotla,čo išiel do toho hada v stavanom zásobníku a na zásobník pripojiť vstup studenej a na výstup TUV.Poistný ventil, spätná klapka a vypušťák je samozrejmou výbavou pripojenia.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok