CNC Frézka pre DPS

Všetko to čo sa inde nehodí

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
ypsi
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1546
Dátum registrácie: 09 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 106

Re: CNC Frézka pre DPS

Príspevok od používateľa ypsi » 01 Mar 2020, 13:43

albert2 napísal:
To Ypsi

To som uprimne rad ze som to nepochopil ja.
Pozri sa, ked budes robit "povrchove" merania tak sa nikam nepohnes. Pisal som ti ze sa to da aj priamo na hriadeli len je to makacka. Ked dostanes defekt na aute, predsa ti mechanik neponori cele auto do vody aby ti zistil kde mas dieru.
Jednoducho daj kliestinu dole, meraj a daj info. Inak sa dalej nepohneme.
Páni, ja si vážim že chcete pomocť, ale otázka je, či to tu má zmysel. Čo nám prinesie zistenie že hádže hriadel na motore vretena? Vymeniť vreteno, a potom? vymeniť X, Y osu, a ďalej? Čo ostane z toho pôvodného stroja?
Nechajme toto na pokoji, lebo to je debata o stavbe nového stroja od základu, úprimne, tu sa nedá rozumne upraviť nič. :thanks:
0
...som zhasol...

albert2
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 16 Aug 2012, 13:12
Bydlisko: Galanta

Re: CNC Frézka pre DPS

Príspevok od používateľa albert2 » 01 Mar 2020, 13:45

Ok berem to, staci povedat
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: CNC Frézka pre DPS

Príspevok od používateľa jenda23 » 01 Mar 2020, 14:14

Ypsi hodinky s rozlišením 1um nejsou nic extra atypickýho. 3D rameno bych měl dostupný já, proto jsem psal že bych to oměřil. Samozdřejmě jen tak z hecu. Aspoň někdo zkuste změřit opakovatelnost najetí.

jinak mám taký cukání čistě z vědeckýho hlediska koupit na ebay vzorky kuličkových šroubů (i když nejsou předepnutý) a lineárních vedení a maličko to poměřit. Zajímalo by mě co by člověk naměřil.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

albert2
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 16 Aug 2012, 13:12
Bydlisko: Galanta

Re: CNC Frézka pre DPS

Príspevok od používateľa albert2 » 01 Mar 2020, 15:02

Ja uz som to skusil, a na moje prekvapenie maju vychylenie pri naklone po zatazeni do jednej stovky co je ako pomer cena/kvalita viac nez dobre
0

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: CNC Frézka pre DPS

Príspevok od používateľa lh » 01 Mar 2020, 15:36

boraicho napísal:...lh a vieš čo? hej som pekný, a ďakujem a som rád že závidiš moju prácu , veľmi si to cením a tomu ver že je jediný na svete , možeš si to overiť :thumbup:
myslím, že som o závisti nenapísal ani slovo. Je chvályhodné, že si si namontoval kotúčovú brzdu (ktorej upevnenie na vidlicu si zváral TIGom), baterku (ktorej obal si tiež zváral TIGom) a nejakú elektroniku (ktorú si dúfam navrhol sám) na rumunský BMX. Máš z toho radosť tak fajn. Keďže téma vlákna ale znie CNC Frézka pre DPS, a toto je elektro fórum, nebudem ho ďalej komentovať, len Ti poviem, že z mojej strany Ti niet čo závidieť (a nebudem si s Tebou merať pipíky, kto čo postavil a kde všade vo svete, a v koľkých kusoch to je).

Stále tu pýtaš rady, tak som Ti jednu už 2x postol. Je podľa mňa nezmysel vrážať akékoľvek peniaze do úpravy/opravy toho Tvojho stroja (myslím CNC hýbatko, nie bicykel, aby sa Ťa to nedotklo).
- ak by si chcel vyriešiť hádzavosť nástroja, tak musíš investovať do nového vretena.
- čo sa týka uloženia pojazdov, tak nepodopreté tyče sú tiež žalostné riešenie a treba ich vymeniť pri takomto vreckovom strojčeku za min podopreté, čo tiež ďalšia investícia.
- čo sa týka pohybových skrutiek, tak predopnuté guličkové tam nemôžeš použiť, pretože ti ich neutiahnu tie krokové motorčeky, ktoré sú tam momentálne, takže buď vymedzíš vôľu na 0 (a budeš ju vymedzovať v pravidelných krátkych intervaloch), alebo kúpiš silnejšie motory, najlepšie so spätnou väzbou. Takže zas ďalšia extra investícia.
-Maticu držiacu klieštinu nedávaj sústružiť, už to tu niekdo napísal, že ten excentrický otvor je tam náročky, kvôli zakladaniu a vyberaniu klieštiny, len si to akosi vo svojej skvelosti prehliadol
jova napísal:A není tam náhodou ta excentrická drážka, by jsi mohl uvolnit kleštinu?
. Ak chceš niečo málo investovať, objednaj si vyváženú maticu (google keyword: balanced collet nut ER11)
Collet-Nut-ER-20-Mini-Right-Hand-Thread.jpg
Vyvážené matice majú po obvode navŕtané také dierky ako na obrázku... to je známka toho, že sa ich pokúsil niekto vyvažovať.
-a ešte sa natíska Sci-Fi riešenie, kompenzovať vibrácie pohybom pojazdov v protifáze :thanks:

Ešte by som rád zdôraznil, že som zástanca výroby malých rýchlych prototypov DPS na CNC, aby nedošlo k nedorozumeniu.

A ten odkaz na video s Ivanom Krásnym... to len ako memento, že bez pokory to ďaleko nepotiahneš.

To albert2: ak sa môžem vyjadriť k Tvojmu zámyslu použiť na konštrukciu stroja 1x1m zosilnené ITEM profily, tak by som Ti to silne neodporúčal. Zváž to veľmi dobre, aby si si tým neznehodnotil celé zariadenie. Neviem síce, ako to máš rozmyslené, tak len predpokladám, ale ak to bude portál z previsom 1m, na ňom Z-os s 2.2kW vretenom, tak by som to takto neriešil. A ešte mám otázku, aké krok. motory uvažuješ na pohon osí?
0

albert2
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 16 Aug 2012, 13:12
Bydlisko: Galanta

Re: CNC Frézka pre DPS

Príspevok od používateľa albert2 » 01 Mar 2020, 16:03

To Lh

ITEM-i budu iba na bokoch aj to z dovodu jednoduchsieho upevnenia vedeni kedze na kazdej strane budu dva linearky po dva pary vozikov a medzi nimi skrutka. Portal bude komplikovany. Ako zaklad budu tvorit tri vedla seba subezne beziace duralove akoze mosty v hrubke 35mm, ktore budu nahusto vystuzene v celej sirke jak vodorovne tak zvisle medzi sebou a na moste budu zasa 2x35mm kolajnice a po 3 voziky. osa Z bude bezat na 2x35mm kolajniciach po 3 voziky. stvrta os sa este iba pomali projektuje. Co sa tyka motorov este neviem ktore to budu. Kedze tam budu skrutky s velkym stupanim koli rychlosti, tak tam bude potrebny aj vykon.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: CNC Frézka pre DPS

Príspevok od používateľa boraicho » 01 Mar 2020, 16:20

lh nepotešim ťa, je to česky výrobok , nie rumunsky a ako som pisal nedocenený, je tam minimalne 3x viac práce ako si popísal, ale vďaka za kompliment presne ako som písal, neda sa ani rozoznať čo je upravené :) nie závidieť bmx ale prácu vďaka, dál som si záležať.

nie , nepriehladol som, ale nechapem význam toho otvoru. od toho na čo tam je a aku funkciu plní. asi to len vyťahuje kliestinu z hriadeľe. To dám zosustružiť. to tam nemusí byť.

a tie vyvažene matice si idem hned pozriem, Vďaka za tip.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: CNC Frézka pre DPS

Príspevok od používateľa jenda23 » 01 Mar 2020, 16:33

Albert to jsi měřil tu čínu, předpokládám že myslíš lineární vedení? To jsou kuličkový lineáry nebo jen kluzný? Za tu cenu koule neočekávám.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

albert2
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 16 Aug 2012, 13:12
Bydlisko: Galanta

Re: CNC Frézka pre DPS

Príspevok od používateľa albert2 » 01 Mar 2020, 16:38

gulickove. Keby som nepoznal original HIWIN co v robote pouzivame casto, tak by som uveril ze aj cina je origos.
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: CNC Frézka pre DPS

Príspevok od používateľa jenda23 » 01 Mar 2020, 16:49

Překvápko na rákosáky.....Otázkou je co vydrží, až dojde na vibrace a po miliontým přeběhu tam a zpět. Mám tušení že vůle pak bude tak desetinásobná.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: CNC Frézka pre DPS

Príspevok od používateľa lh » 01 Mar 2020, 17:11

boraicho napísal:lh nepotešim ťa, je to česky výrobok , nie rumunsky a ako som pisal nedocenený, je tam minimalne 3x viac práce ako si popísal, ale vďaka za kompliment presne ako som písal, neda sa ani rozoznať čo je upravené :) nie závidieť bmx ale prácu vďaka, dál som si záležať.
Tak český... to nieje v tomto prípade podstatné. Nebol to kompliment, a ani prácu Ti nezávidím. To že máš pocit nedocenenosti je záležitosť Tvojej mysle, k tomu Ti neviem povedať nič (to skôr nejaký psychológ) :lol: Nehnevaj sa na mňa, ale chváliš sa tu ako moriak sopľom. Nevravím, že sa mi nepáči, keď si niekto vyrobí, upraví vymyslí čokoľvek, sám som taký typ, ale čo Ty predvádzaš za namyslenosť a aroganciu, to je na mňa pri-ve-ľa. Ostatní členovia mi snáď prepáčia, ale nemôžem sa na tú nadutosť pozerať bez komentára. Od tohto momentu sa už zdržím.
boraicho napísal: nie , nepriehladol som, ale nechapem význam toho otvoru. od toho na čo tam je a aku funkciu plní. asi to len vyťahuje kliestinu z hriadeľe. To dám zosustružiť. to tam nemusí byť.
Ako chceš, kľudne ju znehodnoť. Filozofia podľa ktorej, ak niečo neviem ako funguje, tak to odstránim je zaujímavá.
spare-collet-clamping-nut-gts20-balanced-for-er20-123375-en-G.jpg
to albert2: aj kvôli pevnosti aj kvôli tomuto
itemAcc.PNG
aby si si neznížil presnosť použitím nevhodnej technológie. Ale nepoznám určenie stroja, ani predpokladané zaťaženie, tak to ber len ako poznámku.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: CNC Frézka pre DPS

Príspevok od používateľa boraicho » 01 Mar 2020, 17:33

lh , ty to uplne zlé chápeš, ja sa tu ničim nechválim a hlavne nikomu, ani som nemal v pláne, tú bmx som postol iba pre alberta, aby mal aspoň nejaký obraz že niesom kiľavý a že sa zaoberam aj technickými vecami a strojarinou. Takže nechapem prečo vlastne reaguješ. ked to vôbec nesmerovalo tebe. a kedže to nesmerovalo tebe tak to ani nerieš.

Ešte raz som si obzrel, a cela diera v matici so závitom je vyvrtana úplne mimo osu, aj viac ako pol milimetra. preto to tak vibruje. tak nič , počkam na novú maticu.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: CNC Frézka pre DPS

Príspevok od používateľa Milos66 » 01 Mar 2020, 17:59

boraicho napísal:lh , ty to uplne zlé chápeš, ja sa tu ničim nechválim a hlavne nikomu, ani som nemal v pláne,
boraicho napísal:Fakt mam vyskušane strašne veľa, v kľude si dovolim tvrdiť že tu taky miloš nema vyskušanu ani polovicu s toho čo ja.
Tak teraz neviem. Som zmätený.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: CNC Frézka pre DPS

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Mar 2020, 18:07

Ale chlapci, už si nemerajte pipíky. V zásade platí, že múdrejší ustúpi, takže lh aj Miloš, kašlite na to. Možno ak boraicho dosiahne v živote viac úspechov, nebude mať potrebu vyžadovať si chválu za každý dosiahnutý. Určite to ale nepatrí sem na fórum.
Navyše svoju inteligenciu prejavil už v predošlých stránkach, kde vynadal a vysmial sa Jendovi. Myslím, že o sebe urobil dostatočnú vizitku, aby ste to už nechali tak.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: CNC Frézka pre DPS

Príspevok od používateľa Milos66 » 01 Mar 2020, 18:17

O.K:
Už budem ticho :ignore: :ignore: :ignore:
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: CNC Frézka pre DPS

Príspevok od používateľa lh » 01 Mar 2020, 18:21

Ako hrob :ignore:
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: CNC Frézka pre DPS

Príspevok od používateľa boraicho » 01 Mar 2020, 18:30

uplne všetko vytrhnute s kontextu.

-- Spojený príspevok 01 Mar 2020, 18:41 --

Je tu niekto kto vie gravirovať laserom? poprosim SS.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: CNC Frézka pre DPS

Príspevok od používateľa mato3000 » 02 Mar 2020, 18:49

boraicho , už fakt nekupuj tie lacné srágory, ani največší fachman z nich nič nespraví ..... ozaj prečítal som si o tých narazených guliach :ignore: , no tak hádam si sa vtedy poučil :D , tiež si mi neveril keď si si kupoval motorku.
Ale fakt, vec musí byť najprv bezpečná, potom kvalitná, užívateľsky príjemná a znovu kvalitná, inak sa stráca význam tvojej šikovnosti. Takže tu ťa nik nezhadzuje v tom, že si šikovný a kutil a veľa toho dokážeš ... ale ... pokial sa budeš hrabať v tých lacný srágorách, tak budeš mať vždy takúto odozvu. Proste začni si vážiť svoju prácu a buď hrdý až na to, čo je naozaj dobré . To strúhadlo čo si zváral stojí 1-2 E nové, ja viem, že to v núdzi pomôže, ale nové je isto krajšie a aj zdravšie, koli tomu si sa hádam s tou zváračlu tolko namrdal.

Takže začni mieriť vyššie a hlavne počúvaj skúsenejších a neodporuj, skôr sa pýtaj. Ak budeš furt majster medzi jednookými, tak budeš mať len veľa nepriteľov, pohrdačov a nikam sa nedostaneš.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: CNC Frézka pre DPS

Príspevok od používateľa boraicho » 02 Mar 2020, 20:23

ježiš, zas, struhadlo bolo na vyhadzov tak prečo to neskusiť zvariť?
skusenejšich? jediny skusenejší si tu ty. A všetku svoju prácu a argumenty si tu aj doložil fotkou, videom, nedovolim ti oponovať, aj ked sa ne so všetkym zhodujem ale na tom nezaleži, lenže ako vidíš sám 99% tu nedá jedinu fotku ako dokaz svojho tvrdenia. je mi to jedno.

mato3000 pred minutou som posielal bratovi video, dam ho aj sem alebo nedam iba fotku. funguje tu uplne super a dokaže to byť ešte lepšie. nevidim dovod prečo to nepoužiť. nech si spravi obraz každy sám, ak chce niekto dom laser tak nevidim dovod, to nepoužiť.
Prílohy
IMG_20200302_195353.jpg
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

albert2
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 16 Aug 2012, 13:12
Bydlisko: Galanta

Re: CNC Frézka pre DPS

Príspevok od používateľa albert2 » 02 Mar 2020, 20:55

Kamo, tak to si kurva prehnal.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok