Zavŕtanie do steny

Všetko to čo sa inde nehodí

Moderátori: psichac, Moderátori

tadejasko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 28 Jan 2018, 18:23

Zavŕtanie do steny

Príspevok od používateľa tadejasko » 10 Feb 2020, 10:05

Zdravím Vás elektrikári,

Chcem sa spýtať.
Kamarát vŕtal do steny a nevedel, že narazí na kábel.
Samozréjme mu to vyhodilo ističe, ktoré keď nahodil naspäť tak všetko funguje normálne.
Má novopostavený dom, kde má všetky možné prúdové chrániče atď.
Moja otázka znie, je možné, že sa s vŕtačkou ku káblu ani nedostal alebo aj napriek tým ochranám je pravdepodobné, že zavŕtal aj do kábla a až potom vyhodilo ističe? Ako skontrolovať, že je všetko ok?
ďakujem.
T.
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Zavŕtanie do steny

Príspevok od používateľa jenda23 » 10 Feb 2020, 10:26

Porušil izolaci. Nezbejvá než místo opatrně odhalit a zkontrolovat, popř zasekat krabičku a zahodit pod omítku. Popř dneska už existují certifikované spojky s gelovou výplní které jsou věčné. Určitě bych vodič nezamaltoval tak jak je. I pohledem do díry se dá zjistit jestli kouká měď někde.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 556
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Zavŕtanie do steny

Príspevok od používateľa Victorio » 10 Feb 2020, 10:44

Nedalo by mi to spať ak by som vedel, že som niekde zavŕtal do káblu...
Vysekať skontrolovať, a jednotlivé žily ak sú nepoškodené dôkladne zaizolovať. Ak je kábel v "trubke" tak o to jednoduchšie.
Mne sa podarilo tesne pred nasťahovaním v decembri prevŕtať plasthliníkovú rúrku pre kúrenie :oops: , všetko natlakované, drevená dlážkovica .... ešte že sme boli dvaja, kolega strčil prst do dierky odkiaľ striekala voda a ja som išiel vypustiť vodu z okruhu z kotla.
Opraviť zamurovanú rúrku kúrenia je o čosi zložitejšie ako el.kábel to mi verte !.
Možnosti : vysekať cca 0.5-1m a vložiť lisovaciu spojku , alebo druhá možnosť nejak to zalepiť . Volil som druhú možnosť. vysekanie otvoru cca 15x10cm, očistenie rúrky, nanesenie epoxyd lepidla a pomocou rozrezanej väčšej rúrky stiahnutie s páskou.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zavŕtanie do steny

Príspevok od používateľa romiadam » 10 Feb 2020, 11:44

To je rurka podlahoveho kurenia (nizsia teplota) alebo pre klasicke radiatory? Vydrzi tu teplotu to epoxidove lepidlo?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

skapo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 08 Jan 2016, 10:03
Vek: 56

Re: Zavŕtanie do steny

Príspevok od používateľa skapo » 10 Feb 2020, 12:00

Nám sa zas pred veľa rokmi podarilo "naskrutkovať" čiernu skrutku do kúrenia. PIR snímač prichytený na stene čiernou skrutkou do hmoždinky sa svojim koncom zavŕtal do plastovej trubky kúrenia, ktorá bola pod sadráčom prichytená na stene. Vydržalo to veľa rokov, až raz v pondelok ráno nás zavolali, že nám spod snímača strieka voda. Skrutka po rokoch odhrdzavela a začala prepúšťať vodu. Našťastie oprava pod SDK bola pomerne jednoduchá.

-- Spojený príspevok 10 Feb 2020, 13:03 --

Navŕtaných káblov či silových, alebo aj slaboprúdových som zažil fakt mnoho. Rozhodne sa však tomu treba venovať a nenechať to len tak. Oprava nejakej CYKY-ny je ešte v pohode, opraviť však nejaký dvadsaťpárový SYKFY, kde polovica žíl je biela alebo žltá a krútenia párov sú tri/štyri na meter to je lahôdka.
0
Kto sa hraje, ten nehnevá!

Napísať odpoveď