Ako otestovat telefonnu linku?

Všetko to čo sa inde nehodí

Moderátori: psichac, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Ako otestovat telefonnu linku?

Príspevok od používateľa romiadam » 18 Apr 2020, 12:36

Cavte,
Vypadol mi internet, ktory mam cez telefonnu linku. Tak som dvihol telefon a nie je tam signal - je hluchy. Uz sa to stalo asi treti krat za posledny mesiac. Doteraz stale do par hodin sa to opravilo samo. Minule som aj volal na telekomunikacie, a vraveli mi ze mozu poslat technika to preverit, ale ak to bude chyba u mna (telefon alebo router to sposobuje, tel. linka bude ziva), tak vyjazd technika platim ja. Ja sa obavam, ze ak teraz zavolam technika a on do 2-5 hodin pride, ze uz to pojde zase a budem calovat 50-100€ za zbytocny vyjazd.

Teraz mi to zase vypadlo a chcel by som sa opytat, ci sa da neako jednoducho multimetrom premerat telefonna linka. Z ulice do domu mi idu dva droty, ktore su nadpojene a pokracuje to do telefonnej zasuvky. Takze by som chcel namerat nieco tam, kde sa konci kabel z ulice, cize na povale.
Ja viem z cias socializmu ze tam bolo 48V DC. Ale teraz uz neviem co tam moze byt, kedze je to uz VDSL pripojenie, ci sa tam uz nieco zmenilo.

Mozem jednoducho zmerar DC napatie na tej povale? Teraz to nefunguje, takze nemozem to ani odskusat co tam je, lebo aj tak nic nenameriam, preto sa pytam co by som mal namerat. Ale asi budem musiet odcvaknut jeden spojna tej povale, aby som 100% vylucil skrat v kabli co ide z povaly dole do tel. zasuvky, ze? Nepredpokldam ze by tam bol skrat, ale cert nikdy nespi.

EDIT:
Step 2 - Test Incoming Telephone Line Voltage

In order to check if you are connected to the telephone company, you don't need to unplug anything or loosen any wire screws. Instead, just set your voltmeter to "volts" or "VDC" and touch the black probe lead to the red wire inside the box. Likewise, touch the red probe lead to the green wire. Your voltmeter should display a low voltage reading of around 45 to 48 mV. If it does, then your lines are properly connected to the telephone company. However, if there is no voltage reading displayed, or if it is zero, then your lines are not getting a signal from the telephone company at all.
Iba 45 to 48 mV ? Je to OK?


EDIT 2:
Na povale som nemerl este nic, lebo zatial nechcem nic cvakat.
Demontoval som tel. zasuvku a ns srobkoch pri zasuvke som nameral 3.0-3.5V (meni sa to). Potom som to iste nameral aj na konci kabla co ide do telefonu a VDSL modemu. Ak som prehodil mercie hroty, tak sa nadispleji objavilo znamienko minus. Takze tam bude jednosmerne napatie, lebo na striedavom rozsahu mi to neukazalo nic.

Je to to co tam ma byt? Je to dostatocne napatie 3.0 - 3.5V
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

wawe
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 03 Sep 2015, 20:24
Bydlisko: BB

Re: Ako otestovat telefonnu linku?

Príspevok od používateľa wawe » 18 Apr 2020, 13:11

pri tlf.linke by tam malo byt naprazdno aspon tych 48V. ak tam mas vdsl tak pred modemom je zrejme nejaky splitter co ti to pasmo rozdeli pre modem a pre telefon. meral si pred splitterom?
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Ako otestovat telefonnu linku?

Príspevok od používateľa breta1 » 18 Apr 2020, 13:13

Musíš naměřit DC napětí cca 50V - jinak je porucha u nich.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako otestovat telefonnu linku?

Príspevok od používateľa romiadam » 18 Apr 2020, 13:31

Diki za info. Ten spliter je v zasuvke. Ja som to meral na srobikoch zasuvky (koniec kabla).
Vsade je len 3.3V. Aj za spliterom.

Teraz ma napadlo, vcera vecer prsalo a od vtedy to neide, asi im niekde zaprsalo do rozvodnej skrine ci uz na stlpe alebo co su na ulici tie skrine. Uz som to nahlasil, a ani test im nefungoval. Takze je to chyba u nich.
Dobre vediet do buducna co tam mam namerat. Aspon si to budem vediet sam z casti zdiagnostikovat.
Dakujem. :thumbup:

Ono to za par hodin pojde (ked sa to vysusi), toto som uz mal minule. Budem merat castejsie to napatie, ci bude supat po 48V :D a ci to nabehne samo. Povedali ze technikovi to moze par dni potrvat, ky sa k mojmu problemu dostane (poradvnik, podla toho ako su vytazeni).
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Ako otestovat telefonnu linku?

Príspevok od používateľa oravan » 18 Apr 2020, 20:26

Multimetrom nezistíš nič
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok