datove rozvody v dome

Všetko to čo sa inde nehodí

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: datove rozvody v dome

Príspevok od používateľa 5ko » 07 Júl 2020, 18:29

S tými cloudami na druhom konci sveta s vami súhlasím.Mám na chalupe tri kamery so softom SW360 a všimol som si ,že na mobile keď pozerám online,alebo playback, vždy na niektorej je časový záznam posunutý o hodinu neskôr,alebo skôr ako skutočnosť a málokedy to sedí na oboch časoch ,teda v obraze,alebo na časovej osi záznamu.Ale na druhý de) je buď všetko v poriadku, alebo len na niektorej kamere a iné sú posunuté.Taktiež pri požiadavke spustiť okamžitý plyback ,je záznam posunutý najmenej o 30sekúnd,alebo niekedy nie je k dispozícii aj pol dňa, až potom sa tam objaví.Nemám to ako zabezpečovačku, takže ma to moc netrápi, je to skôr kvôli občasnému mrknutiu sa,či je všetko v poriadku,ale niekedy mi nejde do hlavy, že ak som behal popred kameru dve hodiny, tak tam nič nie je.Skrátka je to zábavka pre deti,nie skutočný systém ochrany. :wink: Ale občas sa mi to hodí, ak sa neviem rozpamätať, kedy som čo robil. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: datove rozvody v dome

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 07 Júl 2020, 19:58

5ko: ja som raz videl v kauflande wifi kameru za celkom fajn cenu. precital som vsetko na krabici, vyzeralo ok. zbezne na mobile pozrel recenzie - vyzerali v pohode. az som natrafil na jeden koment, kde pisal, ze vsetko to ide cez cloud, a neda sa pripojit priamo na kameru. teda bez internetu ju ani nenastavis, ani nic nepozries. takze bolo rozhodnute
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: datove rozvody v dome

Príspevok od používateľa jany+ » 07 Júl 2020, 20:59

Merak napísal:Pokiaľ ťahať po dome pevnú infrašktruktúru, tak určite FTP (alebo S-FTP) a aspoň Cat.6A.
Rozmyslal som nad FTP prip. STP, ale kedze obytny dom nie je priemysel a neocakava sa tam nejake specialne rusenie, tak som sa rozhodol o klasicky UTP. A za dalsie, okolo uzemnenia je to dost problematicke. Ako to spravne uzemnit. Samozrejme najprv by sa mal pripojit na eqiponcionalnu pripojnicu rack. V racku by sa mali STP kable pripojit na patch panel urceny pre STP kabel, cize kazdy kabel by bol uzemneny. Niekto uzemnuje len na jednej strane. Iny povedia, ze uzemnit aj v koncovej zasuvke. Koniec koncov v TNC-S je mozne ze nieco moze uzemnenim tiect. Moze sa vselico cez to uzemnenie do datoveho kabla zaviest a moze tam vzniknut bordel aj ked siet navonok bude fungovat.
Niektori sa strikne vyjadruju, ze v beznej domacnosti urcite davat UTP kabel.

Nie z vlastnej skusenosti viem, ze montaznici, ktory zacali uzemnovat racky a davali aj STP, prip. FTP, tak vzdy mali u zakaznikov po burkach poruchy. Tam kde bolo UTP, tak vsetko bolo OK.
deepspace napísal:Merak :thumbup:

Pri cene Cat6A za meter niet dnes o čom..
Podla mna staci cat5e v pohode to zvlada gigabit a taktiez PoE 802.3 af/at
technikus110 napísal:IP video vrátniky sa ťahajú rovnako, ako klasické zariadenia. Čiže od bodu kde bude namontovaná vonkajšia jednotka kábel do PoE switchu a z tohto PoE máš k dispozícii aj 12V priamo na el.mag. zámok. Ďalší kábel k monitoru, alebo monitor pomocou WiFi a 12V DC adaptéru. Ja montujem toto: https://www.nepras.biz/ip-pripojenie-model-2019/

Cat6A na zabezpečovačku NIE!!!

Jedine ak by si chcel do budúcnosti pevné rozvody kabeláže pre domácu automatizáciu, nie je účelné všetko pchať na WiFi, ZWAVE a.t.ď. Ale to musíš mať už teraz premyslené.

Okrem toho dodržuj odstup medzi silovým a dátovým vedením a nervy to všetko do jednej drážky!
Dakujem za link, urcite hladam nieco na IP protokole a napajane PoE. A ked sa da ovladat aj elmag zamok z tych 12V PoE, tak to je dalsie plus. To znamena, ze ak by som chcel v buducnosti IP videovratnika, tak od racku tahat UTP ku vchodovym dveram, kde bude modul s kamerou/mikrofonom a zvoncekovym tlacidlom + elmag zamok. Z racku potom dalsie UTP kable, kde budem chciet mat displeje na ovladanie elmag zamku atd ... ?
5ko napísal:Môžem len potvrdiť,že súbeh UTP/FTP z káblom na 230V,čo i len na troch metroch je zradný.Pokial boli káble na napájanie bežiaceho reklamného LED panela volne visiace na dlžke cca 3m súbežne s predlžovákom na USB,tak panel fungoval, akonáhle som ho dal do jednej lišty s napájaním 230V,tak to spomalilo,ba až znemožnilo načítanie dát do LED panela s USB klúča.Akonáhle som ich oddelil od seba, tak to začalo fungovať. :wink: Ale je pravda, že ten predlžovák zďaleka nesplňal podmienky cat5E,lebo to bol len tenký káblik ako od myši,či klávesnice,takže kto vie ,aké mal tinenie.
,
Co viem podla normy, tak subeh 230V a datoveho kablu moze poslednych 15m ist v subehu. Ale zase viem aj o montaznikoch, ktori to robia poctivo a tahaju silovynu a data v zvlast drazkach. Viem ze su na to normy, ale teraz si urcite nespomeniem na cislo normy a nechce sa mi to hladat.
---------
A co sa tyka cloudov, tak urcite ziadny verejny cloud nechcem. Chvalabohu mam verejnu IPv4 adresu a s vlastnym VPN alebo L2TP, IPSecom a pod. by to malo byt bezpecne aj z internetu. Zaklad je mat verejnu IPv4 a kaslat na verejne cloudy, prip. na nejake cinske vpn.
0

pavol14pavol
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 03 Dec 2018, 21:03
Bydlisko: Žilina

Re: datove rozvody v dome

Príspevok od používateľa pavol14pavol » 07 Júl 2020, 21:33

Ja by este pripadne vyvviedol aj na von ak chces mat k dispozici wifi aj na zahrade, hlavne pri pc,tv aspon 3 zasuvky ked chces net do tv setobox zalozny system nas atd. A este jedna dolezita vec ak chces riesit kamery vratnika internet tak tieto zasuvky by zapojil extra na zalozny zdroj
0

ondronr
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 22:25
Bydlisko: NR/BA

Re: datove rozvody v dome

Príspevok od používateľa ondronr » 07 Júl 2020, 22:19

Je bezpecne tahat ethernet kable po zahrade? Nemoze sa tam nieco nepekne naindukovat pri zasahu blesku v okoli?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: datove rozvody v dome

Príspevok od používateľa mr.dred » 07 Júl 2020, 22:32

Pri priamom zásahu blesku nepomáhajú ani modlitby, ani svätená voda - prečo by ináč boli bleskozvody na kostoloch :mrgreen: a keď tresne niekde na okolí, tak je to 50 na 50... ale riziko poškodenia prístrojov to určite zvyšuje.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: datove rozvody v dome

Príspevok od používateľa technikus110 » 08 Júl 2020, 06:38

1. do exteriéru sa bežne ťahajú LAN káble tienené, čierne UV stabilné.
2. kamerové switche od Hik majú na každom porte (aj PoE) vstavanú samostatnú prepäťovú ochranu. Ale ja osobne odporúčam a do projektov dávam aj prídavnú prepäťovku na hrane vstupu do objektu. Len na to musíš mať pripravené aj pospojovanie.....
3. s tým videovrátnikom sa dá robiť veľa, je to aj malý káblový alarm. Vnútormé jednotky sú aj na WiFi, takže prenosné, môžeš ich mať viac priradených k jednému tlačidlu a vieš za určitých podmienok aj medzi sebou si zavolať.
4. PoE 48V ti prerobí 12V DC na ccc. 0,5A, ale spínacie relé je na 0,3A. Treba do dverí dať nízko odberový magnetický zámok, ktorý je bežne v ponuke.
5. Vrátnik beží na bezplatnej aplikácii s obojsmerným zvukom a možnosťou cez MT ovládať oba zámky.
6. Z racku ťaháš kábel k vonkajšej jednotke a z nej už iba kúsok káblu ku zámku, odchodovému tlačidlu, alebo na kontrolný magnet či je zavreté, alebo na poplachové tlačidlo, či PIR exteriérový snímač. Taktiež aj kábel k riadeniu motoru posuvnej/krídlovej brány, či rampy.


Robím pre Hik školenia na tieto vrátniky a prístupové systémy, takže až budeš ťahať káble, kľudne si pošli otázku cez ten link, ja ti odpoviem.

Cat6A - ťažko sa s ním pracuje, pokiaľ cez neho zapájaš snímače. O.K. trasa zakončená v Patch paneloch je fajn, ale konektory mňa osobne zabíjajú. Kvalitná Cat 5E, spĺňa všetko, alebo max. 6 klasika.
Kto má doba 10GB, alebo 5GB sieť a switch? Ja mám NAS s LAN 2x 2,5GB a domov je to premrštená požiadavka. A hlavne ak sa pripájaš 1GB zariadením, či nebodaj ešte pomalšou WiFi.
0

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: datove rozvody v dome

Príspevok od používateľa jany+ » 08 Júl 2020, 07:29

Jo, switch bude od hik poe (ten 8+2 uplink porty), ale ako som napisal, kabel dam klasicky UTP cat5e PVC. Vonka kable nebudem davat, len tie ku kameram a tiez do husieho krku, ten bude tiez PVC (nie PE) lebo na to pojde este zateplenie.

Boli tu spomenute aj husie krky s vnutornym priemerom 11.2mm za celkom dobru cenu a ked sa posnazim, tak snad aj 3 UTP kable by som tam nejak narval (potesilo ma hlavne to vodiace lanko). Tie krky by som chcel davat po podlahe, len neviem ci to bude vhodne ked tam bude podlahove vykurovanie, neviem ako to robia podlahary (im je snad jedno ci slape po husom krku a ci ho rozmliazdi a znici).

Celkom ma zaujal aj IP videovratnik, som rad, ze tam netreba tahat zbytocnu silovynu k magnetu, ale ze sa to da poriesit aj cez PoE.

Este ma napadla jedna vec a to, ze niektory tahaju UTP aj do vypinacov kvoli ovladaniu svetla po ethernete. Je dobre tahat utp aj k vypinacom ?
Samozrejme, ze mi nejde o konfort, ale o buducnost (avsak ak by som mal tahat utp vsade, tak ani 48 portovy patch by mi v racku nestacil :lol: )
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: datove rozvody v dome

Príspevok od používateľa technikus110 » 09 Júl 2020, 06:03

Akýkoľvek alarm ti dá hlásenie o narušení, ALE...

Pokiaľ mám domov 10 km ale krížom cez mesto (v špičke 45minút a viac), tak je mi to jedno, či je tam drát, alebo niečo iné. Od toho sú verifikačné kamery. (dokonca zabudované v PIR)

Tú istú cestu robí aj bezpečnostná služba a tá nemá výjazdové autá s prednosťou v jazde. Stalo sa mi aj to, že ako technik som bol na mieste skôr, ako oni.

Ak si VIP osoba a chce ťa niekto "rozumne" vybrať, tak ti je jedno ako máš zabezpečený objekt. Ak si priemer SR (znie to krajšie ako chudoba Slovenska) tak ťa vyberie náhodný feťák, či zlodejíček bytov a ten sa ti ešte pozrie aj do kamery a je mu jedno čo a ako vrieska!
Tie časy, keď zlodeji selektovali domy podľa toho, či majú, alebo nemajú exteriérovú sirénu a akú, sú už dávno preč.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: datove rozvody v dome

Príspevok od používateľa mr.dred » 09 Júl 2020, 06:56

Načo vrieskať so sirénami a otravovať okolie... Aktivuje sa zabezpečovačka, "odpáli" sa paralytický plyn účinkujúci nejaké 2-3 hodinky, alarm ti odošle SMS o narušení a máš čas prísť si to s banditmi potichúčky vybaviť osobne ( - prípadne s polišmi).
Zlámať hnáty, zaviesť zo 200 km ďaleko,uložiť do priekopy a prekvapenie pre zlodejíčkov po prebudení bude účinnejšie, ako trojročná basa....
Znie to ako z filmu, ale nevadí :mrgreen:
Prepáčte za OT...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: datove rozvody v dome

Príspevok od používateľa technikus110 » 09 Júl 2020, 07:32

Áno, dával som slzák s paralýzou do automatických dávkovačov vôní v jednom zlatníctve. To bol kopec srandy, keď majiteľ zabudol vypnúť alarm pri vstupe, lebo telefonoval....
0

Napísať odpoveď