Hmlová komora / Cloud Chamber

Všetko to čo sa inde nehodí

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Hmlová komora / Cloud Chamber

Príspevok od používateľa medved » 24 Sep 2020, 16:54

Nestíham, mato3000 ma predbehol :D
Ide o to, vytvoriť s výparmi isopropylalkoholu nad povrchom nestabilný objem presýteným par.. prechod medzi stavmi kondenzátu a plynného alkoholu.. preto veľký rozdiel tepla hore a zimy dole v uzatvorenom priestore.
V danom priestore bude možné pozorovať (pre jednoduchosť narýchlo kopírujem z webu):
Nestabilné pary prejdú do kvapalného stavu kondenzáciou na kvapôčky, kde boli vytvorené ióny: ióny „zasiate“ po celej dráhe častice zhmotnia dráhu častice v materiáli vo forme tisíce kvapiek alkoholu. Dostatočne silné osvetlenie potom umožní zvýrazniť čiary (čierna doska dna umožňuje maximalizovať kontrast).

Iba nabité častice môžu počas svojej dráhy vytvárať ióny v hmote. Časticami pozorovateľnými v oblačnej komore teda budú elektróny (e - ), pozitróny (e + ), protóny (p + ), alfy (He 2+ ) a mióny (μ +/- ). Ďalšie častice možno pozorovať vo výške.

Neutrálne častice (neutrón, gama, röntgen) budú detegovateľné nepriamo nabitými časticami, ktoré vytvoria v hmote po interakcii s nimi (špalácia, fotoelektrický efekt, Compton atď.).
Obrázok


Potom je možné použiť silný neodymový magnet zo spodu a elektrické pole na nejakej mriežke či drôtoch hore asi +3kV pre statiku. Tým sa docieli deformácia a zmena dráh častíc a lepšia identifikácia či pozorovanie správania sa.

Koment z webu k foto dole:
Vľavo: častica alfa nepodlieha magnetickému poľu, pretože táto častica je príliš ťažká na to, aby sa mohla vychýliť súčasným poľom, ale elektrón sa vychýli (ak má energiu <1 MeV, čo je často prípad). Magnetické pole môže tiež rozlíšiť mióny od elektrónov: mióny sú 207-krát ťažšie ako elektrón, takže nepodliehajú vychýleniu (iba ak majú veľmi nízku energiu). Vpravo: vytvorenie páru (gama zničenie)
Obrázok

úplne dole je popis a fotky ďalšej identifikácie častíc a interakcií
https://www.cloudylabs.fr/wp/experiences/

uránová ruda
Obrázok

hpeter: presne dnes som sa dostal k tomuto problému... nesmieš dávať identické peltiere na seba, ale musia mať rôzne výkony alebo ak sú rovnaké, tak rozdielne napätia, aby si docielil vo výsledku nižšiu teplotu. Dole z knihy.. dosiahli teplotu nižšiu ako -40°C.
Prílohy
peltier.png
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Hmlová komora / Cloud Chamber

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 24 Sep 2020, 18:05

Medved: No teda, klasické vn nestačí, ide sa na časticovú fyziku. Ozvite sa, keď urobíte malé LHCčko.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Hmlová komora / Cloud Chamber

Príspevok od používateľa medved » 24 Sep 2020, 18:15

Noo ešte som sa nedostal do toho poriadne, robím na inom projekte teraz, nie primárne na tomto. Zatiaľ dopĺňam info a zisťujem, ako s tým ďalej. Len, čo som videl v ostatných zariadeniach, že mali VN zdroj.. pod jedným videom na YT riešili zmysel toho VN zdroja tak sa presne nevedeli zhodnúť, proste to tam jeden dal, lebo ho použil druhý...
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Hmlová komora / Cloud Chamber

Príspevok od používateľa medved » 12 Nov 2020, 22:31

Tak som sa pohol ďalej. Budem to riešiť pre jednoduchosť a menej finančne náročne cez peltiere, no nie akvárium, ale len menšia plocha v sklenenom zvone. Aktívnu plochu by som chcel do 10x10cm .. teda hlavná základňa bude Cu plat 10x10cm. Otázka teraz znie.

Premýšľam nad kaskádou peltierov.. 2ks alebo 3ks. Pri prvej variante by boli 2x 350W 6x6cm peltiere v kaskáde alebo v druhej variante prvý 6x6cm 350W a dak ďalšie 2 paralelne vedľa seba menšie peltiere 5x5cm cez ďalší Cu plat na horný 10x10cm Cu plat.

Bude teoretický stačiť 350W peltier prvý a druhý v kaskáde 350W na znížený výkon s 5V napájaním o rozmeroch 6x6cm na plochu Cu platu 10x10cm ? Alebo radšej ísť cestou 1x 350W dole a ďalšia vrstva 2x 5x5cm peltiere vedľa seba o nejakom >100W výkone..

350W peltier by som dal tento:
https://www.tme.eu/sk/details/pm-62x62- ... ec1-12730/

aké prípadne ďalšie 5x5cm peltiere ešte neviem.. na TME skladom len jeden typ a zvyšok zatiaľ nič..
https://www.tme.eu/sk/katalog/peltierov ... 1827968%3B

Peltiere z Číny veľmi nemám chuť riešiť, nechcem riskovať šmejdy, potrebujem kvalitu a časovo, aby som to mal ešte tento mesiac. Neže dôjde z Číny až niekedy na ďalší rok.... :lol:

Potom chladiť to plánujem zrejme s týmto mackom chladičom a z boku 12x12cm serverový ventilátor. Alebo možno by stačil aj CPU veľký chladič a na neho serverový ventilátor s veľkým výkonom a veľkým prietokom vzduchu ? Sklenený zvon už mám s priemerom 14cm.

Nejaké nápady na tu kaskádu s peltierov a vhodné výkony ? .. potrebujem nutne prekonať hranicu -25°C a ideálne ísť pod -30°C a hlbšie. Tie 2x 350W peltiere by hádam boli OK, len neviem či by som docielil aktívnu plochu blízko k 10x10cm, ako bude mať samotný Cu plat, keď peltier má 6x6cm plochu... ako sa to bude chladiť.. nemám šajnu, čo to spraví...

maskrtnik01: ten VN zdroj je tam čisto len na zviditeľnenie stôp častíc v parách alkoholu.. bez VN zdroja sú dráhy v parách horšie viditeľné
Prílohy
20201105_174934.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Hmlová komora / Cloud Chamber

Príspevok od používateľa medved » 02 Dec 2020, 19:23

Prvý krok za mnou... teplota pod -30°C dosiahnutá. Kritická hranica, kedy sa niečo ukáže je -25°C. Príkon peltierov je 400W v kaskáde.

edit: keď je na tom sklenený zvon po čase ide aj hlbšie a prekračuje -32°C :applause:
Prílohy
128729956_1410824189249568_5931561219161099499_n.jpg
128821440_185262639934150_2597697441477614933_n.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Hmlová komora / Cloud Chamber

Príspevok od používateľa medved » 03 Dec 2020, 20:45

Je to tam ! :applause: .. už len doriešiť všetko ostatné okolo toho, nech to neni len kopa na stole a doriešiť poriadne osvetlenie, to je dosť kritické.. uhol a výška.
Prílohy
20201203_195341.00_01_06_15.Still011.jpg
20201203_195341.00_00_26_10.Still004.jpg
20201203_195341.00_00_36_05.Still005.jpg
3
Obrázok 3

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Hmlová komora / Cloud Chamber

Príspevok od používateľa medved » 11 Dec 2020, 09:02

Hotovo ! :D .. a tu máte nejaké videá, ako to beží.. prvé video je samotná konštrukcia a na záver prirodzené pozadie. Ďalšie video je Uranit a Autunit. Posledné video Stroncium90, Americium241 a uránové sklo. Inak to napätie na mriežke hore ma sakra veľký vplyv nato a je dosť dôležité pre dobrú viditeľnosť.



1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Hmlová komora / Cloud Chamber

Príspevok od používateľa matoh » 11 Dec 2020, 16:01

Na parádu , pekne sa to podarilo :potlesk: .

Môžem sa len tak z haluze spýtať odkiaľ máš ten chladič z frekvenčáku sigmatek ?
Mali sme v práci dva tieto meniče na manipulátore a chladič z jedného už mám doma a druhý doje...
máme akurát v dielni na stole :D prežili asi akurát záruku a zomreli :thumbdown: .
PS : Ak by mal niekto moc záujem mám ho doma viac menej na predaj.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Hmlová komora / Cloud Chamber

Príspevok od používateľa medved » 11 Dec 2020, 19:49

Dík :) .. chladič som získal úplnou náhodou za poštovné od kamaráta z Čiech, odkiaľ ho mal on nemám tušenia :D

aktuálne točím ďalšie video s radónom220 v hmlovej komore, tak hádam zajtra bude na YouTube.. :biggrin:
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Hmlová komora / Cloud Chamber

Príspevok od používateľa medved » 12 Dec 2020, 08:43

Tak podarilo sa.. včera som pobehal po susedových pivniciach pozbierať radón a šup ho do komory... :lol:

0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Hmlová komora / Cloud Chamber

Príspevok od používateľa medved » 26 Dec 2020, 11:49

Tak podarilo sa.. včera som pobehal po susedových pivniciach pozbierať radón a šup ho do komory... :lol:
K predošlému príspevku, nie nebehal som po pivniciach.. už ma jeden kamarát posielal aj do jaskyne, že tam ho nazbieram viac... :lol: ..kto preskočil začiatok videa, tak radón je z tóriovej pančuchy do lucerny.

včera v noci som ešte nahodil jedno video interakcie fotónov z RTG a hmlovej komory
a tu je hotový dnes dokončený článok na webe:
:arrow: https://www.vn-experimenty.eu/radioakti ... omora.html

0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Hmlová komora / Cloud Chamber

Príspevok od používateľa medved » 08 Feb 2021, 23:10

Článok mojej hmlovej komory aj na Vedátorovi napísaný viac "ľudskejšou" rečou pre širokú laickú verejnosť, ako som však zistil, tak aj môj prvotný článok musel ešte Vedátor upraviť, lebo stále tam bolo veľa odborných slov pre verejnosť, aby sa nevystrašili :lol:
https://vedator.space/hmlova-komora/

a jedna fotka ukážky fotoelektrického a comptonovho javu vplyvom gama žiarenia z Am241 v hmlovej komore, alfa častice sú úplne zatienené vrstvou alkoholu, ktorá líže povrch. Vidieť tam vznik nízkoenergetických elektrónov.
Prílohy
Am241_04.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Hmlová komora / Cloud Chamber

Príspevok od používateľa medved » 23 Mar 2021, 18:44

Po dlhšom čase som sa konečne dokopal spraviť aj nejaké finálne video z celého projektu, kde som to tak nejako dal všetko dokopy do jedného videa. Prvé video, akože "hlavné" z daného projektu, je už po všetkých tých prerábkach a nových pokusoch a zisteniach akosi aj neaktuálne :lol:

:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=4EkIFCWkHGQ

1
Obrázok 1

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok