S cim rezat dyhovane drevo ?

Všetko to čo sa inde nehodí

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Petronas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 18:13
Bydlisko: NZ

S cim rezat dyhovane drevo ?

Príspevok od používateľa Petronas » 20 Júl 2021, 19:56

Ahoj, chcel by som si narezat zo starej dyhovanej a lakovanej skrine zopar dielov na inu uzitocnu vec, ale z minulosti viem, ze standardne kotuce vytrhavaju okraje rezu. Skusal som kotuce s vela zubmi, aj prelepit rez maliarskou paskou, bolo menej poskodenych miest, ale boli. Poradi mi niekto nejaku fintu, alebo aky kotuc pouzit na pekny rez ?
Dakujem
0
veroudering sizni qoqishdi o toilalo oo latou olaga bumayad para sa laro sa isang makatarungang compensa el joc en una fira

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: S cim rezat dyhovane drevo ?

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Júl 2021, 20:08

V prvom rade musí to byť vidiový kotúč s ostrými zubami.
Ak to režeš na klasickom stolovaom cirkulári,tak musíš dosku rezať lícom nahor, teda zuby musia rezať do materiálu dýhy,nie z opaku, lebo vtedy ti vytrháva dýhu do hora.Takže prelepiť tou páskou, nakresliť čiaru, alebo použiť vodítko a rezať vídiovým kotúčom s čo najhustejšími zubami.
Ak použiješ kocúra- teda ručný cirkulárik,tak presne naopak, teda dosku lícom dolu, lebo cirkulár vtedy reže zubami zospodu nahor.Čím vyššie otáčky a pomalší posun, tým krajší rez.
Stolári majú špeciálne kotúče aj mašiny na rezanie takýchto materiálov, ktoré majú nammiesto ,,šranku,, zuby osadené do dvojitého W,takže kraje reže prvé a potom stred,a okraje sú krásne čisté .
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: S cim rezat dyhovane drevo ?

Príspevok od používateľa jezevec » 20 Júl 2021, 20:13

Jedna věc je kvalitní kotouč a druhá neméně důležitá je kvalita samotné pily. Na hobby cirkulárce je to problém. Protože hmota.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: S cim rezat dyhovane drevo ?

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Júl 2021, 20:19

Presne tak, a tiež je rozdiel, či potrebuje tie diely aj k sebe spájať, lebo tam sa ukáže každá vlnovka, alebo len odýhovať hranovačkou okraje.Preto je lepšie rezať popri pravítku, ako len tak rukou od oka, aby to nevyzeralo ako keď cap proti vetru ští. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 982
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: S cim rezat dyhovane drevo ?

Príspevok od používateľa budvar10 » 21 Júl 2021, 07:26

Záleží na tom, aké nástroje máš k dispozícii. Čistý rez sa dá urobiť jednoducho formátovaciou pílou s predrezom.
Pri normálnej píle bude strana, na ktorej vychádzajú zuby kotúča von, vždy vytrhaná. Dá sa to obmedziť menším ponorom kotúča. Nový ostrý kotúč a lepšie výsledky poskytne kotúč, čo má zuby striedanné obdĺžnik, delta. Tie sú asi najlepšie na lamino a dýhované materiály.
Bosch napríklad ponúka vodiacu lištu k ručným cirkulárkam, ktorá má okraj z mäkčenej PVC, to čiastočne pomôže, ale iba a jednom okraji.
Spodná strana sa dá predrezať žiletkou (napr. do ručného hoblíka - Hornbach), to ale vyžaduje veľmi veľkú presnosť.
Taktiež pomôže aj podloženie materálom, inou doskou, ktorú obetuješ. Samotná páska je nanič. Avšak, ak stykové plochy nie sú dokonale hladké, zase dôjde k vyrhaniu. Treba skúsiť pásku + dosku.
A asi najlepším spôsobom, je dodatočné opracovanie frézou.

Ja osobne, keďže nevlastním formatku, to robím tak, že najprv zafrézujem kanálik. Nemusí byť vôbec hlboký.
Potom odrežem ručnou cirkulárkou stredom kanálika a ani sa netreba nejako snažiť o čistotu rezu. Nakoniec dofrézujem celú výšku. Pravítko je samozrejme na fix počas celej doby. Výsledok je taký, že ak si nedáš pozor, porežeš si o to prsty.
0

Používateľov profilový obrázok
Petronas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 18:13
Bydlisko: NZ

Re: S cim rezat dyhovane drevo ?

Príspevok od používateľa Petronas » 21 Júl 2021, 17:46

Dakujem za rady a este nejaky tip na osvedceny, "niemocdrahy" kotuc, ktory by bol vhodny ? Bude to tak 10 rezov takze nechcem moc investovat.
0
veroudering sizni qoqishdi o toilalo oo latou olaga bumayad para sa laro sa isang makatarungang compensa el joc en una fira

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: S cim rezat dyhovane drevo ?

Príspevok od používateľa jezevec » 21 Júl 2021, 19:05

Petronas napísal:
20 Júl 2021, 19:56
Ahoj, chcel by som si narezat zo starej dyhovanej a lakovanej skrine zopar dielov na inu uzitocnu vec...
A jsi si jistý, že uvnitř není laťovka se vzduchovýma mezerama? U starých skříní běžná věc. Jinak nejlevněji tě to asi vyjde, když si ty řezy domluvíš s nějakým stolařem.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: S cim rezat dyhovane drevo ?

Príspevok od používateľa 5ko » 22 Júl 2021, 14:42

Ak bude mať šťastie a natrafí na stolára, ktorý nemá nič rozrobené,pretože mám zaťa stolára a keď mu niečo dám odrezať,tak tiež musím čakať, kým nedokončí tú svoju robotu, lebo by musel znovu nastavovať rozmery na mašine a to nie je sranda trafiť sa potom na presnú mieru ako bola pred tým. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Petronas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 18:13
Bydlisko: NZ

Re: S cim rezat dyhovane drevo ?

Príspevok od používateľa Petronas » 22 Júl 2021, 15:14

Napisem tak aku odpoved som neraz dostal - "za 20€ sa mi neoplati ani svetlo v dielni zazinat"
Tato roztopasnost majsterkov ma dotlacila ku kupe hobby naradia s ktorym sa snazim dosahovat co najlepsie vysledky.
0
veroudering sizni qoqishdi o toilalo oo latou olaga bumayad para sa laro sa isang makatarungang compensa el joc en una fira

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 982
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: S cim rezat dyhovane drevo ?

Príspevok od používateľa budvar10 » 23 Júl 2021, 07:34

:)
Presne tak aj ja.

Na druhej strane, treba pochopiť aj to, že tie stolárske stroje stoja strašné peniaze. Treba ich zaplatiť čo najjednoduchšie a najefektívnejšie. Babrať sa s nejakým starým nábytkom za dvacku, to nebude asi správna cesta.
Dnes už všetko je tak. Pokazí sa ti práčka, je výhodnešie kúpiť novú. Výmena podpätkov na dámskej topánke stojí ako tretina ceny nových topánok, atď.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok