Americké kiloWatty

Všetko to čo sa inde nehodí

Moderátori: psichac, Moderátori

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 29

Re: Americké kiloWatty

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 13 Mar 2022, 09:24

Podľa tohto by mohla stačiť 21.
Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Americké kiloWatty

Príspevok od používateľa josek » 13 Mar 2022, 10:17

Aby sme jednotky "zjednotili":
väčšina jednotiek, používaných v USA, Kanade, Austrálii a mnohých iných štátoch, vychádza z tzv. anglosaských jednotiek, ktoré tam historicky zaviedla Veľká Británia. Po zavedení EÚ tam (v GB) prišlo v r. 1995 úradne k prechodu na sústavu SI, ktorá sa však dodnes celkom nezaužívala. Vo Veľkej Británii dodnes pôvodné jednotky dostávajú prednosť pred sústavou SI. Tiež ich v dosť veľkej miere najmä v strojárenstve používa aj Čína a Rusko.

V štátoch mimo EÚ si mnohé ponechali pôvodné anglosaské jednotky ako hlavné, a iba po prepočítaní európsku sústavu SI. Takto funguje napríklad v "inch" a jeho odvodeninách aj väčšina grafických a prakticky všetkých strojárenských a stavebných CAD programov (vrátane aj pôvodne nemeckého Eagle).

Takže skorého zjednotenia sa na svete tak skoro ani nedočkáme - či chceme alebo nie.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Americké kiloWatty

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Mar 2022, 11:48

Poznám tú genézu, ale aj tak mi nejde do hlavy, prečo sa tak držia tých podrbaných zlomkov,ktoré sú ovela komplikovanejšie pre výpočty, prepočty, či premeny veličín,ako nejaká desatinná čiarka v metrickej sústave SI,kde stačí vedieť deliť či násobiť v desiatkovej sústave .A to nevravím o sčitovaní a odčitovaní zlomkov. :mrgreen:
Ešte šťastie, že aspoň v elektrotechnike musia vo vzorcoch používať desiatkovú sústavu a nie nejaké vlastné 1/2 colové veličiny Ampérov či Voltov. Stačí, že majú míle ,poundy či galony. :wink: :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Americké kiloWatty

Príspevok od používateľa josek » 13 Mar 2022, 17:57

No vidíš, akí musia byť múdri, keď vedia aj tak - aj tak :yawinkle:. Britom v mierach pomohli obyčajné ľudské orgány :biggrin:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Americké kiloWatty

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Mar 2022, 20:57

:D Tie končatinové miery boli celkom porovnatelné v celej Europe, len je zaujímavé, že žiadna miera nie je odvodená od toho - medzi dolno končatinového mužského orgánu, lebo tam sa asi nevedeli zhodnúť na tom správnom ,,etalone,, takže to vynechali.Možno na to mali mieru v tých hostincoch s červenou lampičkou, ale pokial viem, tak sa nejaká historická veličina na ten orgán nezachovala, iba tie rôzne prirovnania v prísloviach... :D Ale predsa sa to dostalo aspoň do roviny vyjadrenia mentálnej dispozície človeka ,síce rôznymi ,ale trefnými prirovnaniami velkosti orgánu k IQ-- že : ,, čím ťa otec robil, tým si aj zostal. ,,. :wink:

Niečo som niekedy zaregistroval, že Ruská širokorozchodná trať vznikla vlastne tak, že Ruskí konštruktéri si zle premenili západné jednotky rozchodu na svoje miery / asi viersty či čo / a keď postavili trať, tak zistili, že to spolu nepasuje. :D No ale ako je známe ,tak v Rusku /vlastne v SSSR/ bolo všetko najbaľšóje,/najväčšie/ ešte aj hodinky boli najrýchlejšie na svete. :D. Švajčiarom stačilo, že tie ,boli najpresnejšie. :wink:
No ale aspoň sa máme na čom zasmiať v tejto smutnej dobe,veď každá krajina má nejaké kuriozity,podla ktorej ju vieme lahko identifikovať, či už v dobrom, či zlom. :D
napríklad.. kde nie je americký záujem, tam nie je vojna. :wink:
Len dúfam, že nám pán minister antipropagandy neblokne preto WEBstránku. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Americké kiloWatty

Príspevok od používateľa josek » 17 Mar 2022, 08:14

Re: Americké kiloWatty
Príspevok od používateľa 5ko » 13 Mar 2022, 21:57

No ale aspoň sa máme na čom zasmiať v tejto smutnej dobe,veď každá krajina má nejaké kuriozity,podla ktorej ju vieme lahko identifikovať, či už v dobrom, či zlom. :D
napríklad.. kde nie je americký záujem, tam nie je vojna. :wink:
Len dúfam, že nám pán minister antipropagandy neblokne preto WEBstránku. :wink:


Ospravedlňovať týmto krvavú vojenskú agresiu do susedného štátu týmto je cynické a nehumánne, to sa nemá :thumbdown:
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Americké kiloWatty

Príspevok od používateľa mirosne » 17 Mar 2022, 14:53

Poprosím,aby ste sa venovali téme a nerozoberali tu vojnové konflikty a politiku.Ďakujem.
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Americké kiloWatty

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Mar 2022, 15:11

Ani by ma nenapadlo, že tými vetami môžem v niekom evokovať paralelu s tou vojnou,mrzí ma,ak to tak vyznelo . :(
Myslím, že k téme bolo popísané dosť, takže kľudne lock.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Americké kiloWatty

Príspevok od používateľa peterple » 20 Mar 2022, 10:01

Na uzavretie témy sa myslím hodí Ampérákove druhé video o 10kW generátore ktorý postavil.
https://youtu.be/3m9nEMwmuQk
To len pre laickú verejnosť (ako napríklad Annalena Baerbocková) ktorá možno ešte stále takým bludom verí.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Americké kiloWatty

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Mar 2022, 22:23

Teraz som pochopil jeho iróniu a kvitujem jeho videá, v ktorých svojim spôsobom humorne vysvetluje tie bludy okolo free energie :biggrin: lebo som nevidel práve toto najpodstatnejšie, ktoré všetko vysvetluje. :thumbup:
Tak ma napadlo, že práve k takýmto videám.. ala Pakistan, či iným...ktoré sú nahrávané práve na zarábanie peňazí na hlúpostí iných,by bolo dobré písať pravdivé komentáre a vysmiať ich v priamom prenose a nie ťapkať im ,nech sa ludia spamätajú, čo ich podporujú, lebo nedávali pozor v škole, keď sa to učili, že žiadna energia nie je zadarmo :!:
Niektoré videá , mi pripadajú ako celkom dobré vyučovacie pomôcky na vysvetlenie premeny mechanickej energie pomocou magnetov a cievok na elektrickú, ale len dovtedy, kým z toho neurobia perpetuum mobile. :wink:
Najviac sa mi páčia tie magnety na reproduktoroch s ovinutou cievkou z drôtu a svietiacou žiarovkou, bez jej pohybu,pretože ako vieme, len pohyb cievky v magnetickom poli spôsobuje vznik prúdu...
Občas hodím na YT svoj komentár k nejakému videu, čo sa mi javí ako blbosť, ale po čase zistím, že sa niekam vytratilo, :wink: lebo niekomu nepasovalo do,, krámu,, ako sa niekedy hovorilo. :D

Ale už si asi musíme zvykať, že na WEBe, je pravda len to, čo sa hodí tomu, kto má patent na svoj názor na demokraciu. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď