Meranie teploty bojlera

Všetko to čo sa inde nehodí

Moderátori: psichac, Moderátori

vladca
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 06 Jún 2017, 15:40
Bydlisko: Domaňovce, okr. Levoča

Meranie teploty bojlera

Príspevok od používateľa vladca » 02 Jún 2023, 10:35

Zdravím,
mám doma 200l elektrický bojler Ariston 200 VERT a chcem merať teplotu vody v ňom.
Problém je, že ten bojler nemá žiadnu jímku, kde by sa dala zasunúť sonda, nemá ani vonkajší teplomer.
Meranie teda môžem realizovať asi iba priložením čidla priamo na vnútornú nádobu pod izoláciu.
Vyvŕtal som teda dierku do vonkajšieho obalu (cca v 2/3 výške) a skúsil priložiť čidlo.
Čidlo je KTY81 v kovovej trubičke 6x50mm.

Je mi jasné, že presnosť takéhoto merania nebude bohvieaká, a bude závisieť od dobrého kontaktu čidla s nádobou. A tu je "kameň úrazu" :). Bojler je plne nabitý, termostat na maxime, tj. podľa papierov cca 65-70°C.

Keď priložím sondu z multimetra (taká malá perlička) ukazuje 60-65°C, to by bolo v pohode.
Naproti tomu KTY81 v trubičke dáva len 50-55°C, ten rozdiel je príliš veľký. Určite to je spôsobené nedostatočným kontaktom trubičky s nádobou. Skúšal som aj samotné KTY bez trubičky, nepomohlo.
Podotýkam, že KTY čidlo je určite v poriadku, v jímke vo vedľajšom bojleri meria dobre.

Preto moja otázka do fóra.
Neskúšal niekto už niečo podobné?
Nejaký grif ako zlepšiť kontakt čidla na nádobu?
Napadá ma aj možnosť zmeniť tú oceľovú trubičku za nejaký iný materiál (mosadz, meď) kôli lepšej vodivosti. Pomohlo by to?

ďakujem za akékoľvek rady ... Vlado
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Meranie teploty bojlera

Príspevok od používateľa miso156 » 02 Jún 2023, 12:46

Skusal si ci KTY81 meria presne, myslim mimo bojleru? Skus ci sa udaje zhoduju s mutlimetrom.
Cidlo by malo mat co najdrsnejsi povrch aby pobralo co najviac tepla, najlepsie tvar "jezka" ako u chladicov.
Ak je mozne, prikryt cidlo alobalom aby podrzal teplo.
Mozno pouzit teplovodivu pastu a prilepit priamo na vnutornu nadobu.

Ak nie, nakalibruj cidlo aj s uvazovanim chyby.
1
Obrázok 1
"No pain, no gain." (KC238)

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Meranie teploty bojlera

Príspevok od používateľa Sani1 » 02 Jún 2023, 15:34

miso156 napísal:
02 Jún 2023, 12:46
... Cidlo by malo mat co najdrsnejsi povrch aby pobralo co najviac tepla, najlepsie tvar "jezka" ako u chladicov.
Ja mám na to úplne opačný názor - povrch obidvoch strán by mal byť úplne rovný, prípadne povrch čidla by mal kopírovať povrch telesa. Nechceme predsa merať teplotu vzduchu. Vzduch je celkom dobrý izolant. Veď práve preto sa používa teplo-vodivá pasta, aby sa vyrovnali drobné nerovnosti a zlepšil sa tepelný prechod.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Meranie teploty bojlera

Príspevok od používateľa enigma » 02 Jún 2023, 16:10

urob z hliníka teleso ktoré bude sedieť na telo bojlera a doň vsaď sondu . prilep pastou na bojler a musí to ukazovať dobre
2
Obrázok 2

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Meranie teploty bojlera

Príspevok od používateľa Atlan » 02 Jún 2023, 16:47

Ono sa nezda ale kolko urobi takt medeny kabel zapajkovany k cidlu. Preto treba plosacik maly, na nom tenke cesty.
0

tinono
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 04 Júl 2013, 15:05

Re: Meranie teploty bojlera

Príspevok od používateľa tinono » 02 Jún 2023, 18:06

Ja to skusim inak. Ten bojler musi mat niekde bod kde meria teplotu aby vedel kedy vypnut. K tomuto sa nedostanes aby si tam primontoval ten tvoj senzor? Pripadne ako meria teplotu ten bojler, bimetal alebo teplotne cidlo a elektronika. Nedal by sa odcitavat priamo tam?
0

vladca
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 06 Jún 2017, 15:40
Bydlisko: Domaňovce, okr. Levoča

Re: Meranie teploty bojlera

Príspevok od používateľa vladca » 02 Jún 2023, 18:15

to tinono: je to taký jednoduchý (lacný) bojler, že nemá nič :), len termostat a tam sa nedostanem

ako písal hneď na začiatku miso156, ešte raz som premeral čidlo a porovnal s ďalšími dvoma novými
rozdiel 7-8°C :( ... ukazuje menej ako by malo byť ... to som teda nečakal

mohlo byť chybné od výroby alebo som ho odpálil pri spájkovaní na kábel?
alebo je vadný kábel ...

EDIT:
Dostal som typ od jedného kúrenára ... vyvŕtať väčší otvor do obalu, a vložiť 1/2" originál mosadznú jímku na teplomer, opatrne naskrutkovať do plechového obalu aby sa pekne pritlačila na vnútornú nádobu a do nej čidlo v trubičke

A ďalší typ ... vyrezať väčší otvor, vybrať pôvodnú izoláciu a namiesto nej vložiť kus vytvarovaného XPS polystyrénu a pod neho čidlo, pritlačiť poriadne, prípadne prinitovať záslepku z plechu

enigma napísal:
02 Jún 2023, 16:10
urob z hliníka teleso ktoré bude sedieť na telo bojlera a doň vsaď sondu . prilep pastou na bojler a musí to ukazovať dobre
aj toto je veľmi dobrý nápad ... prilepiť nejakým napr. tekutým kovom
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Meranie teploty bojlera

Príspevok od používateľa mr.dred » 02 Jún 2023, 19:28

Ten bojler (ako aj iné podobné) má na vnútorných stenách nástrek titánovým smaltom.Aj preto je z vonkajšej strany chladnejší, ako voda vo vnútri . Preto sa meranie má robiť v jímke. Rozdiel teplôt býva aj viac ako 10-15 stupňov.
Nedávno som menil bojler k soláru - Jímky nemá a pôvodnú elektroniku som musel "posunúť" o 17 stupňov...
Čidlá som zapichol hlboko pod vonkajšiu izoláciu tak,aby sa čo najviac dotýkali "železa" v domnení že to musí stačiť....ale skutočnosť je iná.
2
Obrázok 2
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

vladca
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 06 Jún 2017, 15:40
Bydlisko: Domaňovce, okr. Levoča

Re: Meranie teploty bojlera

Príspevok od používateľa vladca » 02 Jún 2023, 21:42

Tak som vyvŕtal väčšiu dieru a naskrutkoval 1/2" originál jímku, bohužiaľ 50mm jímka je krátka, chýba niekoľko mm na kontakt s vnútrom :(. Dlhšia jímka 75mm je už príliš dlhá.
S ohľadom na to, čo písal mr.dred (a už som to počul aj inde, s tým titánovým smaltom), ostáva mi len priložiť
čidlo čo najlepšie a nakalibrovať jeho teplotu vyššie.
Vyrobím niečo ako na obrázku, ideálne z medi alebo hliníka, pribrúsim zadnú stranu do oblúka podľa vnútra bojlera a pritlačím poriadne cez kúsok styroduru pomocou zátky s 1/2" závitom. Využijem dieru, ktorú mám a nebudem do toho bojlera ďalej "rýpať".
Myslím, že toto bude asi najschodnejšia cesta.
TO92 homemade chladič
TO92 homemade chladič
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Meranie teploty bojlera

Príspevok od používateľa mr.dred » 02 Jún 2023, 22:00

vladca napísal:
02 Jún 2023, 21:42
bohužiaľ 50mm jímka je krátka, chýba niekoľko mm na kontakt s vnútrom . Dlhšia jímka 75mm je už príliš dlhá.
Ja by som práve potreboval 2 dlhé - na tom starom bojleri (300 L) mali dĺžku 35 - 40 cm ! Išli až cez stred. Čidlá boli hlboko. Mám tam takéto-nejaké
obrázok_2023-06-02_215846041.png
obrázok_2023-06-02_215846041.png (18.06 KiB) 2556 zobrazení
Také krátke jímky majú zase len veľký odvod tepla do plášťa a údaj nie je pravdivý...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

vladca
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 06 Jún 2017, 15:40
Bydlisko: Domaňovce, okr. Levoča

Re: Meranie teploty bojlera

Príspevok od používateľa vladca » 02 Jún 2023, 22:20

Zatiaľ najdlhšia čo som narýchlo našiel :)


obrázok.png
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Meranie teploty bojlera

Príspevok od používateľa E001 » 03 Jún 2023, 07:57

Len tak nahlas rozmýšľam. Každý bojler má predsa kdesi umiestnenú el. špirálu, ktorá má aj uzemňovaciu skrutku priamo na nádobe. Povoliť skrutku a vložiť medený pliešok, ako boli na chladičoch tranzistorov, staré GCčká a pod Miesto tranzistora šupnúť čidlo.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Meranie teploty bojlera

Príspevok od používateľa mr.dred » 03 Jún 2023, 08:30

Problém ale nie je v uchytení čidla na teleso bojlera - problém je ten rozdiel teplôt vody vo vnútri a na povrchu telesa bojlera.
Výrobcovia sa snažia vytvoriť čo najhorší prestup tepla medzi vodou a okolím, aby sa čo najmenej ochladzovala. Následne na to sa môžu použiť aj iné vonkajšie izolačné materiály, ktoré by teplotu nad 80 stupňov už ťažko zvládli. Kedysi sa používala sklená vata - dnes stačí nejaký tvrdší polystyrén "naliaty" do formy s bojlerom. Výroba je omnoho jednoduchšia a "hygienickejšia" ako pri práci so skl. vatou.
Ten nový, čo mám teraz nemá ani vonkajší plechový obal - len "obliečku" na zips z nejakej odolnejšej umelej tkaniny :lol: :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

raki
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 05 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 57

Re: Meranie teploty bojlera

Príspevok od používateľa raki » 03 Jún 2023, 11:42

Aj ja mám doma už druhý bojler - teda model naležato. Cca po dvoch rokoch výrobca odporúča ho rozobrať , vymeniť anódovú tyč a vyčistiť /vo vnútry sa usadzuje vodný kameň /. Ja to robím cca po troch až štyroch rokoch - kompletne rozoberem, vymením anódovú tyč a tesnenia, očistím špirálu aj vnútro od vodného kameňa - takže viem, ako to vo vnútry vyzerá.
A teraz k tvojej veci. Keď dáš dole montážny kryt / na stojacom bojlery je zospodu/ , tak tam nájdeš od termostatu ktorým nastavuješ teplotu taký "hrubší drôt " vedúci do jímky v bojlery. Ja to mám poistené na konci takou gumennou záslepkou - štuplíkom. Tú záslepku dáš von a do tej jímky strčíš ešte svoje čidlo. A je to vybavené. Originálny termostat je mechanický, pracuje na princípe rozťažnosti plynu v tom " hrubom drôte", preto s tým netreba veľmi hýbať. Tá jímka je v správnej výške v bojlery vo vode a je od výrobcu na meranie teploty vody.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Meranie teploty bojlera

Príspevok od používateľa enigma » 03 Jún 2023, 12:08

volá sa to " kapilárny termostat " - ten drôt ( vlastne je to trubička ) ...... na konci je taká hrubá koncovka . pred tú koncovku si postav vlastné čídlo .... aby si mal čo najreálnejšie meranie
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Meranie teploty bojlera

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Jún 2023, 13:37

Čakal som s odpoveďou presne na tento bod,kedy sa konečne dopracujete k tomu, o aký typ bojlera ide .Či je to ležatý,stojatý, fabrický,alebo domorobný bojler .
Pretože to bola najpodstatnejšia informácia, ktorú si mal dať,okrem doplňujúcej, prečo vlastne potrebuješ tak presne merať teplotu bojlera .
Bol by som ti rovno napísal, aby si vytiahol zospodu tú kovovú lištu, ktorá je zasunutá v dlhej vertikálnej jímke, ktorá siaha asi do 3/4 výšky , a tam je umiestnená jednak ampulka kapilarneho termostatu,ale v sérii so špirálou aj tepelná poistka havarijného termostatu.
Stačilo to vytiahnuť celé von, pripevniť tam to tvoje čidlo a zasunúť nazad.
V bojleroch aj tak dochádza k vrstveniu vody, čiže presná teplota je relatívny pojem.Ina je na spodku, iná v strede a iná na vrchu,a tiež záleží od toho,ako často sa míňa teplá a dopúšťa studená.
Nerobte vedu z nejakých prechodových teplôt medzi materiálmi,lebo v tom uzavretom priestore,sa po nejakom čase teploty aj tak zrovnajú.
Práve to ma zaujíma, prečo potrebuješ takú presnú momentalnu informáciu o teplote,ak o nej nepotrebuješ vedieť v milisekundach.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

vladca
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 06 Jún 2017, 15:40
Bydlisko: Domaňovce, okr. Levoča

Re: Meranie teploty bojlera

Príspevok od používateľa vladca » 03 Jún 2023, 16:21

Napísal som to hneď na začiatku .. je to Ariston 200 VERT ... 200l, vertikálny, nemá nič, len špirálu 2,2kW a termostat tuším sa to volá tyčový (niečo ako na obr.). Špirála je dole. Okrem toho žiadna ďalšia jímka.
obrázok.png
Vyťahovať som sa ho nepokúšal, neviem či by som povedľa neho dostal KTY81.

Situácia je takáto:
Mám dva do série zapojené, vertikálne 200l bojlery (1. Dražice OKC 200NTRR/SOL a 2. Ariston 200 VERT). Nahrievam fotovoltaikou.
Primárny bojler Dražice má 2,5kW špirálu, bohužiaľ je umiestnená v strede, nahrievam len hornú polovicu. Má aj dve jímky na teplomer, hore a dole + cirkulačný výstup.
Po nahriatí na 65° prepne na sekundárny Ariston a nahrieva ho celý. Po nahriatí na 65° sa FV vypne.
V Dražickom bojery mi ostáva dole relatívne chladná voda.

Myšlienka je taká, že ak je v Aristone teplejšia voda ako dole v Dražiciach, použijem cirkulačný výstup teplej vody a preženiem ho do vstupu Aristonu. Tým by som mal "posunúť" teplejšiu vodu do spodku Dražíc.

Zatiaľ je to myšlienka, ale prvotné merania teploty boli nanič. Dnes som si vyrobil hliníkový "medzikus" (zhruba niečo ako som dával obrázok vyššie v diskusii) a hneď je to lepšie. Teraz mi to ukazuje 60-61°C pri plnom nabití a to je fajn.

Dám tomu niekoľko dní a na základe údajov sa rozhodnem, či mám dorábať cirkulačku.
Aktuálny stav vody je takto:
obrázok.png
0

vladca
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 06 Jún 2017, 15:40
Bydlisko: Domaňovce, okr. Levoča

Re: Meranie teploty bojlera

Príspevok od používateľa vladca » 04 Jún 2023, 09:39

Ďakujem všetkým za podnetné návrhy a pripomienky, ktoré mi pomohli.
Vyzerá to, že som dosiahol stav, ktorý som potreboval. Teraz už len nazbierať údaje a vyhodnotiť.

Dnešný deň vyzerá byť krásny slnečný, FV vyrába a meranie vyzerá tiež dobre.
Oranžová + modrá (teplota Dražice), červená (teplota Ariston), zelená ... výkon meniča
obrázok.png
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Meranie teploty bojlera

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Jún 2023, 00:37

Ospravedlňujem sa, že som prehliadol na začiatku typ bojlera, ale aj tak by som si ho bol musel vygoogliť,keďže ho z hlavy neviem identifikovať.
Stačilo dať fotku toho termostatu.Aj tam by sa asi dalo zasunúť to tvoje čidlo , aj s vodičmi .
Keby si nakreslil principiálnu schému, ako to máš teraz zapojené, lahšie by sme vedeli posúdiť,či je to OK , alebo by tam bolo treba niečo zmeniť a prepojiť inakšie.
No hlavne, že ti to funguje tak ak o ty chceš, takže nemáme čo riešiť.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

vladca
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 06 Jún 2017, 15:40
Bydlisko: Domaňovce, okr. Levoča

Re: Meranie teploty bojlera

Príspevok od používateľa vladca » 06 Jún 2023, 13:59

V pohode 5ko :), tiež som to mohol lepšie napísať/opísať (nie len typ).

Nechcel som hneď zhurta rozpisovať dopodrobna čo je ako zapojené, lebo veľa textu potom ľudí odradí.
Ale teraz vidím, že som to mal spraviť hneď. Prekonal som lenivosť a nakreslil obrázok.
Mám to zapojené momentálne takto.
Uvažujem využiť cirkulačný výstup na "pretočenie" studenej vody zospodu Dražíc do Aristonu (verzia 2.)
alebo len v rámci Dražíc (verzia 1.) Prebiehalo by to na základe porovnávania teplôt bojleroch.

Aký máte na to názor?

Pozn. Niektoré veci sú pre názornosť na obrázku vynechané (zatváracie a vypúšťacie ventily, vodná špirála plynového ohrevu v Dražiciach a pod.)
schematicky nakres
schematicky nakres
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok