UV žiarovka

Všetko to čo sa inde nehodí

Moderátori: psichac, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 20 Aug 2008, 11:33

Gagarin napísal:pisete tu tom, ze pouzivate vybojky tak, ze z nich vypustite plyn, ale uslo mi, ze koli comu, aky to ma zmysel kupit vybojku a vypustit ju?
Ortuťová výbojka je "dvojprocesorová", (myslím procesy, nie procesory).
Najskôr v Hg horáku vzniká UV žiarenie, ktoré vybudí z vnútornej strany banky nanesený luminofór, ktorý potom žiari vo viditeľnom spektre.

Na osvit svetlocitlivej vrstvy na DPS je potrebné práve to UV žiarenie. Preto sa tá banka s luminofórom musí odstrániť. (Plyn/ vzduch (?) v banke je nepodstatný).

Zostane nám len ten Hg horák nabodovaný na takej drôteno/ sklenenej konštrukcii so závitom E27 (125 W), alebo E40 (250, 400 W).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Gagarin
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 09 Aug 2008, 00:00
Vek: 37

Príspevok od používateľa Gagarin » 20 Aug 2008, 18:24

takze z vybojky ti ostanu potom len kontakty a to zapalovacie vlakno, hej?. lebo ked sa nemilim, co som mal cest so stroboskopickymi vybojkami, tak mali okolo vybojky navinute este jedno vlakno a bolo mi povedame, ze je to zapalovacie.alebo to bola somarina?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 21 Aug 2008, 18:07

Gagarin napísal: takze z vybojky ti ostanu potom len kontakty a to zapalovacie vlakno, hej?. lebo ked sa nemilim, co som mal cest so stroboskopickymi vybojkami, tak mali okolo vybojky navinute este jedno vlakno a bolo mi povedame, ze je to zapalovacie.alebo to bola somarina?
Z ortuťovej výbojky potrebujeme len ten ortuťový horák. U 125 W výbojky je veľký ako menší palec. Je z kremičitého skla, aby dobre prepúšťal UV žiarenie. Dráty na ňom sú asi z antikoru a nedajú sa spájkovať. Preto je vhodné ten vnútrajšok nechať v celku a použiť obyčajnú keramickú objímku.

Zapaľovacia elektróda nie je na povrchu, ako u foto/ strobo výbojok. Ale je zatavená blízko jednej elektródy vo vnútri. A na druhú elektródu je pripojená cez odpor.

Funkcia horáka: Ortuť za bežnej teploty je kvapalná. Potrebujeme ju odpariť, aby v ortuťových parách mohol prebiehať výboj. Na naštartovanie slúži zapaľovacia elektróda. Nakoľko horákom po pripojení na 230 V netečie žiadny prúd, máme tam 230V. Cez odpor a zapaľovaciu elektródu začne prebiehať maličký výboj, nakoľko sú tesne pri sebe. Začne sa odparovať ortuť a postupne sa natiahne výboj medzi hlavnými elektródami. Stále zväčšujúci sa prúd vytvára stále väčší úbytok napätia na tlmivke, až nakoniec cez Hg horák tečie asi 1,25 A a na horáku je úbytok asi 100 V. Preto Hg výbojky nabiehajú do plného jasu až za pár minút ... :oops:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
borec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1550
Dátum registrácie: 11 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa borec » 21 Aug 2008, 22:53

ja som za tlmivkou na 250W výbojke nameral 24V :)
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Aug 2008, 23:22

borec napísal:ja som za tlmivkou na 250W výbojke nameral 24V :)
Čo tam tečie cez 10 A ? Asi chyba merania.

Dal som tu link na Sventex. Pozri sa tam ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď