3V náhrada za batériu 2032

Ak potrebujete zohnať nejakú vec ohľadom elektroniky, či už len súčiastku alebo, stavebnicu, spreje...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

3V náhrada za batériu 2032

Príspevok od používateľa remusator » 13 Máj 2023, 08:47

Ahoj,

vedeli by ste mi prosím poradiť, čím, ako nahradiť batériu 2032 v dialkovom ovládači môjho handsfree v aute?

Moja idea je batériu 2032 nahradiť niečim takýmto (https://www.thingiverse.com/thing:4757807) a napojiť na to stabilizátor na 3V.
Ako napájanie by som použil 2xAA / 3xAA - podľa potreby, či by som napätie zrážal alebo zvyšoval. Prípadne by som napätie ťahal priamo z 12V okruhu v aute - zo zapaľovača. Dúfal som v niečo na štýl LM7803, čo najjednoduchšie. Výstup je však 3,3V. Vedeli by ste mi niečo odporučiť?
featured_preview_NiceView_neg.jpg
Ak by som sa nedostal k 3d tlačiarni (kupovať sa mi ju kvôli tomu nechce), tak prípadne výstup naletujem priamo na držiak batérie v tom ovládači.

Vysvetlenie:
V aute mám inštalovanú handsfree sadu od parrot. Pod rádiom je ukrrytá centrálna jednotka, ku ktorej je dodávaný diaľkový ovládač.
Ten je poháňaný batériou 2032.

Spočiatku som kupoval značkové batérie - varta, duracell, energizer - no musím ich meniť aj 2-3 krát do roka. To ma omrzelo, tak som začal kupovať lacnejšie, neznačkové batérie, no tu sa mi stalo, že niektoré fungovali doslova týždeň.

Ono ani nejde tak o cenu za náhradné batérie ako také. Problém je, že to prestane fungovať vždy v najmenej vhodnej chvíli. Môj handsfree funguje zároveň ako hudobný prehrávač. A tak sa napríklad stane, že keď chcem preskočiť pesničku, celé sa to akoby zasekne a prehrávač začne preskakovať pesničky donekonečna - ako by som držal stlačené "skoč dopredu". Minule to isté pri zmene hlasitosti.. Zdá sa, že ovládač je veľmi citlivý na vstupné napätie.
Baterka, s ktorou ten ovládač prestane fungovať správne a začne blbnúť je pritom inde ešte bezproblémov úplne použiteľná - tieto "odpadové" baterky teraz používam kľudne rok v cyklopočítačí, kde to uživí lcd displej bezproblémov.
bezdrotovy-ovladac-parrot-mki-9000-mki-9100-mki-9200-104189.jpg
Ďakujem :)
0

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 28

Re: 3V náhrada za batériu 2032

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 13 Máj 2023, 09:05

Podľa mňa by tomu 3,3V nemalo vadiť. Nová baterka tiež nemá presne 3V, ale niekedy dokonca aj cez 3,4V. Takže klasický stabilizátor by mal stačiť, prípadne možno ešte dve diódy do série (0,6V + 0,6V) pre dobrý pocit.
1
Obrázok 1

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: 3V náhrada za batériu 2032

Príspevok od používateľa Lennox » 13 Máj 2023, 09:20

3,3V je v pohode. Ja tiež nahrádzam tieto batérie. Vymieňam ich za malé 180mAh Lipol články, + 3,3V stabilizátor a pridávam bezdrôtové nabíjanie.
Zmestí sa to komplet na pôvodné miesto pre batériu.
https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... 1802oKxoGb
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 1802oKxoGb
0

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Re: 3V náhrada za batériu 2032

Príspevok od používateľa remusator » 13 Máj 2023, 09:22

Ahoj @Ďuri12,

myslíš 2 zenerky? Nebude to už moc, z 3,3V - 1,2V - padne to na 2V?

Edit: vyzerá, že som našiel - HT7830 (https://datasheet.lcsc.com/lcsc/1810171 ... C50936.pdf) by mal mať výstupné napätie 3,0V s Voltage drop iba 0,5V. Takže 3xAA Nimh (3,6V) by mali byť vpohode, v porovnaní s LM7803, kde je minimálne Vin = 4,75V, takže by som potreboval 4 články.
0

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 28

Re: 3V náhrada za batériu 2032

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 13 Máj 2023, 10:15

Prepáč, trocha som sa sekol. Medzi tým už som myslel na niečo iné a napísal som blbosť. Pri použití stabilizátora 3,3V samozrejme netreba už nič.
Inak sa dá ešte použiť napríklad LM317 a nastaviť presne 3V.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1098
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: 3V náhrada za batériu 2032

Príspevok od používateľa cool-zool » 13 Máj 2023, 13:30

Pre dany typ DO napajany bateriami 2032 ( predpokladam ze su tri v serii ak sa nemylim) tak v pohode aj 3,5 V. Ale sa mi zda potom ta spotreba dost vysoka, sice neviem ako casto je to vyuzivane... Pripadne kup puzdro na jednu 18650ku a do serie daj tu diodu, mozno dve, potom to uz musi vydrzat...
P. S. Sorry nejako mi uslo ze bateria 2032 je 3V, ale nemeni to nic na tom ze nova bude mat aj cez 3V, takze plati tych 3,5 V ako este povolena odchylka ....
1
Obrázok 1
Naposledy upravil/-a cool-zool v 13 Máj 2023, 15:45, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: 3V náhrada za batériu 2032

Príspevok od používateľa mac26 » 13 Máj 2023, 14:58

alebo proste 2 AA a je vybavene. Nic viac netreba riesit
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: 3V náhrada za batériu 2032

Príspevok od používateľa Mek » 13 Máj 2023, 17:06

Tieto vyrobky, ktore sa zapinaju tlacidlom a nie normalnym vypinacom, zeru stale, lebo potrebuju zistovat, ci si nahodou nestlacil nejake tlacidlo. Mne sa takto vybijali AA baterie v svetle na bicykel, za mesiac nepouzivania bolo po nich a ked som svetlo potreboval, neslo. Odvtedy to riesim montazou fyzickeho vypinaca - ked danu vec potrebujem, vypinac zapnem, a ked ju odkladam, vypnem. Baterky potom vydrzia do aleluja.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Re: 3V náhrada za batériu 2032

Príspevok od používateľa remusator » 14 Máj 2023, 21:03

Ahojte,
ďakujem všetkým, dnes som sa na to pozrel a vyriešil to následovne.

Na 3d tlač sa mi nechcelo čakať, nechcel som kupovať, či vyrábať adaptér z rôznych plieškov. Miesto toho som naletoval tenký káblik priamo na konektor batérie. Na druhú stranu 2xAA 1,5V držiak, a otestoval - vďaka @mac26. Tu sa pekne ukázalo ako úzko niekedy človek dokáže vidieť a rozmýšlať. Už som zháňal obvody, regulátory a pritom niečo tak jednoduché mi ani nenapadlo.

Ako som to mal rozobraté, začal som podozrievať držiak samotný, resp. "dvierka" batérie ktoré odnovoty nedržali, že nerobia dobrotu, priečia sa a batériu "vyťahujú" z držiaka von. Ono tam nie je klasický kovový držiak, ale (-) chytené odspodu jazýčkom a (+) zboku plieškom. Batériu dnu vtláčajú dvierka, ktoré sa vždy priečili, a tú batériu skôr ťahali von, takže strácal konktakt na to (+)ko.
Ono tým, že tie dvierka nedržali, tiež som ich po výmene batérie vždy prichytil kúskom pásky. Lep zrejme časom povolil-rozlial sa a dvierka vytiahli baterku von - o 1mm, čo nebolo vidno, no stačilo na stratu kontaktu.
Otestoval som pripojením "vybitej" 2032 na naletované drôtiky, čím som potvrdil túto hypotézu.

Kábliky som odletoval, vyčistil, dvierka zahodil.. Batériu som podoprel a zaistil kúskom kartónu a lepiacej a kancelárskej lepiacej pásky. Teraz sa to neprieči, batéria tam drží "trením" medzi pcb a obalom ovládača + kartónu - nechce vyskočiť. Páska to istí.

Vyzerá, že to bude fungovať.

Ak by sa opäť vyskytol problém, že by tá batéria nedržala - kábliky idú napevno s 2x1,5V AA boxom. Pri tom odbere to musí vydržať "nekonečno".
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok