Calex M180 - termostat

Ak potrebujete zohnať nejakú vec ohľadom elektroniky, či už len súčiastku alebo, stavebnicu, spreje...

Moderátori: mirosne, Moderátori

MarianSVK
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 16 Mar 2012, 09:57

Calex M180 - termostat

Príspevok od používateľa MarianSVK » 12 Nov 2016, 14:29

Zdravím Vás.

Potreboval by som poradiť, akú náhradu použiť za termostat pre mrazničku CALEX M180.6038 z roku 1992.
Starý termostat má označenie TYP816.31 a dĺžka kapiláry je 100cm.

Za každú radu veľká vďaka

! Téma presunutá do správnej sekcie. presunul: 14.11.2016 mirosne !
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Calex M180 - termostat

Príspevok od používateľa mr.dred » 12 Nov 2016, 15:26

0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

MarianSVK
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 16 Mar 2012, 09:57

Re: Calex M180 - termostat

Príspevok od používateľa MarianSVK » 13 Nov 2016, 12:12

To, že v Avelmaku a iných firmách majú termostaty samozrejme viem.
V linku (4. strana Avelmak), ktorý si poslal ani jeden termostat nie je s kapilárov 1000mm?!
Kedže sa v termostatoch vôbec nevyznám, tak som čakal konkrétnejšiu odpoveď.
Predpokladám, že kapilára musí mať rovnakú dĺžku ako mal pôvodný termostat ?!
Sú podstatné ešte dáke parametre pri výbere náhrady ?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Calex M180 - termostat

Príspevok od používateľa romiadam » 13 Nov 2016, 12:33

Ak to nevies zohnat v beznych obchodoch na nahradne diely alebo na internete, vygoogluj si autorizovany/neautorizovany servis na chladnicky Calex. Zavolaj tam a opytaj sa ich ci ti to nevedia zohnat. Presne im popises co chces a oni ti to zistia. Oni maju svoj kontakty.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Calex M180 - termostat

Príspevok od používateľa mr.dred » 13 Nov 2016, 12:38

kľudne tam použi nejaký univerzálny typ . Dľžka kapilári nerozhoduje, je to vec návrhára kde ju umiestni. Bežne sú v predaji do 200cm.
Dôležitejší faktor je spínacia-vypínacia teplota (aby si nevybral termostat pre bojler) ale výslednú "ZIMU" si aj tak budeš musieť odsledovať...https://www.elektrahk.cz/109-zbozi-1099 ... zalni.html
...teraz mi zas odpíšeš,že si chcel stránku zo Slovenska :finga:
tak nech sa páči http://www.avelmak.sk/index.php?lm=932& ... icle=58903
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

MarianSVK
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 16 Mar 2012, 09:57

Re: Calex M180 - termostat

Príspevok od používateľa MarianSVK » 14 Nov 2016, 12:53

mr.dred: teraz ti odpíšem, že veľká vďaka za informáciu, takéto neaké info som čakal. :agree:
Aspoň som o kus bližšie k výberu správneho termostatu a zase o kus múdrejší. :biggrin:

romiadam: s volaním do servisu nemám dobré skúsenosti, nemajú veľký záujem zháňať súčiastky resp. poradiť a vôbec nie na "staré typy".
Keď by som si u nich objednal servis, tak s tým problém nemajú. Ale to aj niečo stojí a nie málo :)
A počúvať od servisáka - vyhoďte to, neoplatí sa to opravovať, kúpte si nové -- TO JE RADA NAD ZLATO :thumbup:
0

jmaj
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 18 Apr 2011, 00:00
Bydlisko: Veľké Rovné

Re: Calex M180 - termostat

Príspevok od používateľa jmaj » 14 Nov 2016, 13:26

Dobrý deň,
Dobré skúsenosti mám - http://www.uniorbitus.sk/p-kontakt
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Calex M180 - termostat

Príspevok od používateľa cs001 » 14 Nov 2016, 21:41

Tuto mas zakladne typy termostatov pre chladiace zariadenia aj s charakteristikami.
http://www.avelmak.sk/media/dsc_items/_ ... 7b700x.pdf
Podla tohto prospektu som vybral nahradu do mrazaku aj chladnicky, funguju OK...
Pri jednom som musel vymenit fastony v chladnicke
V servise za termostat pytali nasobne vyssie ciastky ako z avelmaku
Danfoss je dobra znacka
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Komar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 262
Dátum registrácie: 11 Aug 2009, 00:00
Vek: 40
Kontaktovať používateľa:

Re: ARDO - termostat

Príspevok od používateľa Komar » 08 Júl 2021, 10:15

Ahojte,
trochu to osviezim; na chladnicke vypoveda poslusnost mechanicky termostat, aktualne je v nej 10-13C.

Je mozne mechanicky termostat nejak opravit sam o sebe? napruzit tam daco a pod?

Chladnicka nema funkciu okamziteho chladenia, len ovladacie kolecko, ktore ide velmi lahko, v porovnani s inymi zariadeniami.
Kazdopadne nebadat rozdiel v chladeni, ci je otocene na stupen 2, na 4 alebo nadoraz na 5.
0

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: Calex M180 - termostat

Príspevok od používateľa 105nu70 » 08 Júl 2021, 11:39

:butthead:
0
Naposledy upravil/-a 105nu70 v 12 Apr 2024, 14:38, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Calex M180 - termostat

Príspevok od používateľa miroja » 08 Júl 2021, 12:10

Taketo termostaty funguju na principe roztaznosti kvapaliny. Ak by to teda bol termostat, pravdepodobne ti unikla kvapalina (cast), ktorej roztaznost posobi na predpruzeny kontakt termostatu.
Tam sa potom moc toho opravovat neda..
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Calex M180 - termostat

Príspevok od používateľa Sani1 » 08 Júl 2021, 13:16

Ak by si mal pokazený termostat, tak by ti nevypol kompresor a mal by si mrazničku :)
0

Komar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 262
Dátum registrácie: 11 Aug 2009, 00:00
Vek: 40
Kontaktovať používateľa:

Re: Calex M180 - termostat

Príspevok od používateľa Komar » 08 Júl 2021, 16:26

Chladnicka riadne vypina, ale dost skoro, malo casto pracuje kompresor a preto aj tie teploty.

Na tom termostate to nejde doladit? ten spinaci kontakt? len vymena? lebo neviem aky kupit.

Chladnicka je jednopriestorova 1.65m vysoka Ardo, ale typ najst, ani bohovi, nikde ziadny stitok. Akurat ze motor je Electrolux.
Napr. prave teraz chladnicka pracuje, na sklenenej polici je 7C, potraviny zatial maju 10 a zadny vyparnik -3.5 az -4C, takze fungovat to funguje.
Tzn. ona si chvilu pohuci, ale skoro zisti, ze treba vypnut, ta hystereza termostatu je skor hysteria alebo historia.
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Calex M180 - termostat

Príspevok od používateľa mirosne » 08 Júl 2021, 17:48

Kúp nový termostat,nenastavuj nič.Nemá to význam,ja používam univerzálne termostaty chladničkové,stoja okolo 15€.
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Calex M180 - termostat

Príspevok od používateľa 5ko » 08 Júl 2021, 20:46

Buď rád, že ide kompresor a termostat iba blbne. V týchto horúčavách sa mu ani nieje čo čudovať :D
Odsleduj, či v noci, keď poklesne vonkajšia teplota sa to dá trochu do normálu,alebo to aj vtedy nestíha chladiť.Možno je to len týmto extrémnym počasím,aj mne vonku chladnička nestíha pri vonkajšej teplote 30°C urobiť vnútornú teplotu niečo okolo 0°C,ale len do +5°C.takže sa ani nečudujem , že beží v jednom kuse.
V tvojom prípade by som skúsil premostiť termostat,aby bežal celý deň v kuse a uvidíš, čo to urobí s teplotou vo vnútri, a ak to nebude stíhať chladiť ani tak, tak je asi problém s únikom chladiva.
Ono ani mraznička nedokáže znížiť teplotu o 30°C len tak , na to sú už silnejšie mašiny a aj tie majú čo robiť,aby znížili teplotu o 10°C napríklad v klimatizácii velkých priestorov. :wink:
Treba si uvedomiť, že chladenie potrebuje termostat fungujúci opačne , ako kúrenie, teda, že ak teplota v priestore stúpne, tak on musí zapnúť kompresor,ale ak teplota klesne, tak má vypnúť.
Ak to pri premostenom termostate pobeží tak, že v noci to dokáže zísť aj pod nulu,tak treba vymeniť termostat, lebo mechanicky v ňom nie je príliš čo natavovať,/aj keď v niektorých sa to dalo,ale na úkor presnosti a hysterézie/, radšej treba zohnať originál, alebo univerzálnu náhradu,alebo počkať na Tretiu dobu ľadovú. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Komar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 262
Dátum registrácie: 11 Aug 2009, 00:00
Vek: 40
Kontaktovať používateľa:

Re: Calex M180 - termostat

Príspevok od používateľa Komar » 09 Júl 2021, 10:23

Nie, ved hore pisem, ze chladnicka nema problem zapnut kompresor a dosiahnut pod 0 ale ide kratko.
Mozno by stacilo, aby pohucala o 15min dlhsie a teploty by boli ok. Lebo 13C pivo je teple pivo :D

Mirosne, staci teda napr. takyto univerzal? https://www.avelmak.sk/index.php?lm=932 ... icle=33683
pise, ze tiez na Ardo. kapilaru dakde vopchat, neviem kde a snad pojde?
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Calex M180 - termostat

Príspevok od používateľa mirosne » 09 Júl 2021, 10:32

Kľudne použi aj tento,ak je kapilára moc dlhá,tak ju proste namotaj pod krytom termostatu.Pozor,aby si ju nezlomil,alebo prudko nezohol,aby sa mohla v nej kapalina "hýbať".Poprípade pozri iný,ktorý bude mať presnú dĺžku kapiláry,akú potrebuješ.
0
Pozdravuje vás Miro.

Komar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 262
Dátum registrácie: 11 Aug 2009, 00:00
Vek: 40
Kontaktovať používateľa:

Re: Calex M180 - termostat

Príspevok od používateľa Komar » 08 Aug 2021, 22:45

Tak som ten termostat kupil, nahodil ...aa...a chladnicka isla na -1C a aj tak sa este nevypla. Vraj je to termostat na kombinovanu chladnicku s mraznickou, len to oznacenie je tam take divne, takze vyhodenych 7eur.

Tak som nahodil stary termostat, pokrutil 2ma srubkami, ktore na nom su a uz chladi nie na 13C, ale na 7.5-9, podla toho kde....takze staci to tak doregulovat a hotovo. Povolenim srubiek sa znizil pritlak drotika na vytlacny valec kapilary a uz dokaze zopnut spinac aj pri mensom vychyleni = nizsej teplote. Este sa s tym trochu pobavim a nastavim, aby chladilo na 5.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Calex M180 - termostat

Príspevok od používateľa miroja » 09 Aug 2021, 15:14

Je dost pravdepodobne, ze sa teplota bude aj nadalej posuvat. Obcas zmeraj teplotu v chladnicke ...
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Calex M180 - termostat

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Aug 2021, 15:37

Niekedy stačípre zmenu teploty kapilaru postupne od konca stláčať blickami,aby sa v nej zvýšil tlak,ale je to na dlhšie pozorovanie.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok