Stepper motor driver

Ak potrebujete zohnať nejakú vec ohľadom elektroniky, či už len súčiastku alebo, stavebnicu, spreje...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Stepper motor driver

Príspevok od používateľa mclareniak » 23 Nov 2017, 17:23

Ahojte

Nechcem zakladat novu temu.
Chcem si urobit laserovu rezacku na EVA penu zo stareho HP A3 plottra. Chcem vyuzit tu mechaniku spolu s motormi. Lenze motory su na 3,2V.
Moze mi niekto poradit nejake stepper motor drivre pre motory na 3,2V 0,8A?

Dakujem
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Stepper motor driver

Príspevok od používateľa boraicho » 23 Nov 2017, 17:26

Neda sa na motory použit akykoľvek driver ako na 3D tlačiaren? DRV8832 či ako sa volaju napajacie napetie pre motory ja neviem 4V? a trimrom si nastaviš max. prud do motora?

čo je EVA pena? dik.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Stepper motor driver

Príspevok od používateľa mclareniak » 23 Nov 2017, 17:39

EVA pena je nieco ako karimatka, ale hustejsia.Z EVA peny su napr. podlozky pod mys, alebo pomocky na plavanie, alebo puzzle pre deti namiesto koberca tad. Da sa pouzit na vselico. Predava sa v roznej hrubke. Ja by som potreboval, keby sa dala laserom rezat pena o hrubke 5mm. Aj hrubsiu by mohlo byt, ale na tu by som asi potreboval CO2 laser a to je financne narocne. Kedze sa venujem Cosplayu ja ju pouzivam na vyrobu kostymov.
Co sa tyka tych motordriverov tiez som nad tym tak uvazoval, ale kedze nemam s tym ziadnu skusenost, tak sa radsej pytam, aby som nekupoval blbosti. A mozno to pomoze aj niekomu inemu.
0
Naposledy upravil/-a mclareniak v 23 Nov 2017, 18:21, upravené celkom 1 krát.
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Stepper motor driver

Príspevok od používateľa boraicho » 23 Nov 2017, 17:52

hm, vobec nechapem jak sa da taky oblek vyrobiť.

ešte čo sa týka driverov, s akými vstupmi potrebuješ drivery.
Tie na 3D tlač. maju vlastne 2 vstupy = krok a smer. Alebo maš logicke 4 vystupy a potrebuješ ich zosíliť alebo ako to napísať, potrebuješ z logickeho signalu spraviť silový ?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Stepper motor driver

Príspevok od používateľa mclareniak » 23 Nov 2017, 18:06

Funguje to ako laserova gravirovacka, alebo 3d tlaciaren len s osou X a Y. Nemam s tym ziadne skusenosti. Arduinom sa ovladaju motordrivre. Arduino je pripojene k PC, alebo sa vytvori kod ktory sa da na sd kartu. Arduino potom cita kod a ovlada motory a laser.
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Stepper motor driver

Príspevok od používateľa boraicho » 23 Nov 2017, 18:34

jááj , už je jasne čo chceš, ja myslim že DRV8834 bude ok. ide od 2,5V na krokač
Všetky tieto drivre sa ovladaju rovnako, myslim že maju aj pinovu kompatibilitu.
Obrázok
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Stepper motor driver

Príspevok od používateľa mclareniak » 23 Nov 2017, 19:17

Nooo to by mohlo byt ono. Aj v TME ich maju. Na aliexpresse maju len dvr8833.
Dik
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Stepper motor driver

Príspevok od používateľa mclareniak » 06 Máj 2021, 13:11

Ahojte.

Prosim vas neviete poradit nejaky driver na krokovy motor s parametrami 2,6V a 2,5A?
DRV8834 je len na 2A.

Alebo nedal by sa nejako posilnit prudovo vystup z tej 8834?

Dik
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: Stepper motor driver

Príspevok od používateľa bum » 06 Máj 2021, 19:39

Jaký typ krokových motorů máš? napiš typ, podle technické dokumentace k motorům pak zvol driver, používám pro krokové motorky NEMA17 driver A4988 dříve jsem používal integrované obvody L297 ten řídil integrovaný obvod krokového motoru L298. Pokud jak píšeš výše že máš krokové motorky v tom plotru s odběrem 0.8A tak by uvedené drivery měli postačovat nebo budeš krokové motorky měnit za jiné?.
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Stepper motor driver

Príspevok od používateľa mclareniak » 06 Máj 2021, 20:26

Mal som vacsie mnozstvo tychto motorov.
obrázok.png
Uz mi ostalo len par. Tak som ich chcel vyuzit na novu laserovu gravirovacku.
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: Stepper motor driver

Príspevok od používateľa bum » 07 Máj 2021, 09:26

Díky za zaslaný typ krokového motorku něco pohledám a pak ti pošlu SZ aby se tady zbytečně nezabíralo místo. Jaký použiješ řídící program MACH nebo jiný. Než jsem před několika roky vyhodil stejný plotr takto předělaný (neměl jsem pro něj již využití) tak jsem to řídil MACHECH. Jinak na zkoušení krokových motorků s tím A4988 a pomocí PICAXE mám na webu.
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Stepper motor driver

Príspevok od používateľa mclareniak » 07 Máj 2021, 10:57

Na tom plotri mam Arduino Nano a v nom GRBL a na ovladanie pouzivam skvely program grblgru.

Kód: Vybrať všetko

grblgru.com
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: Stepper motor driver

Príspevok od používateľa bum » 07 Máj 2021, 11:21

Pro ty krokové motory co máš jde použít budič TB6600, nebo TB6560AHQ nebo L298 tento mají na několika shopech pro Arduino a při použití Arduina není potřeba řídící obvod L297 pro řízení L298 a cenově je levnější. Hlavně jde o to aby řídící jednotka podporovala řídící signály těch budičů. K tomu ovládacimu programu tak ten je nejlepší co se používá. Přiložil bych PDF ale na tabletu po kliknutí na PŘIDAT SOUBORY se pouze zobrazí APLIKACE PRO VYBER SOUBORU NENALEZENA.
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Stepper motor driver

Príspevok od používateľa mclareniak » 07 Máj 2021, 13:36

TB6600 je pre napatie motorov od6V do 42V. Ale moje motory maju len 2,6V
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

jukov
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 04 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: IPD (BA)
Vek: 55

Re: Stepper motor driver

Príspevok od používateľa jukov » 07 Máj 2021, 16:17

Ahoj,
napätím sa nemusíš trápiť. Na driveri nastavuješ prúd do motora a napájacie napätie drivera iba určuje, s akou "dynamikou" ten prúd do motora natlačí.
A ak ti dostačuje moment motora pri nižšom prúde (nestrácaš kroky), tak ani nemusíš meniť tie drivre čo už máš. Ja nastavujem prúd trochu vyšší ako potrebujem na plynulý chod a potom sa ani motory nehrejú.
Napr. na laser je potrebný moment výrazne nižší ako na frézku, tak stačí aj menší prúd do motorov, ako je nominálny.

Edit: 6-42V nie je napätie motora
0

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: Stepper motor driver

Príspevok od používateľa bum » 07 Máj 2021, 17:11

mclareniak máš SZ.
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Stepper motor driver

Príspevok od používateľa mclareniak » 07 Máj 2021, 19:56

jukov, takze napr. tymto drivrom by sli ovladat aj moje motory aj ked su len na 2,6V?

Kód: Vybrať všetko

https://www.tme.eu/sk/details/pololu-3730/modulove-ovladace-motorov/pololu/pololu-high-power-stepper-motor-driver-3/
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

jukov
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 04 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: IPD (BA)
Vek: 55

Re: Stepper motor driver

Príspevok od používateľa jukov » 07 Máj 2021, 22:29

Aj áno, ale čím ich budeš riadiť? Aký FW? Marlin to vie, ale či aj grbl netuším.
Lebo tieto sa nastavujú cez SPI. Takže prúd do motora nenastavíš jednoducho trimrom alebo kombináciou prepínačov (a ani mikrokrokovanie).
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Stepper motor driver

Príspevok od používateľa mclareniak » 08 Máj 2021, 14:29

Aha, rozumiem.

No v tom pripade asi tieto motory nebudem moct pouzit. Neviem najst vhodny driver pre take male napatie a taky velky prud aby to vedel ovladat GRBL
Este mozno ten TB6600 co pisal bum, ale ked je pisane aj min. napatie asi to kôli niecomu pisu. Inak by napisali napr. iba max hodnotu napatia motorov.
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

jukov
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 04 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: IPD (BA)
Vek: 55

Re: Stepper motor driver

Príspevok od používateľa jukov » 08 Máj 2021, 15:47

Ahoj,
ale nerozumieš. To udávané napätie je napájanie drivera a nie motora. Driver do motora "púšťa" tebou nastavený prúd. To čím ty stále operuješ ako napätím motora iba hovorí aké min napätie musíš priviesť na cievku motora by tam tiekol požadovaný prúd. Ale to nie je jednosmerný motor, tento sa napája impulzami.
Fakt sa tým netráp. Použi driver ktorý vie dodať požadovaný prúd, nastav ho a napájaj te driver min 12V alebo radšej 24V. Všetko bude OK.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok