Trafo spajkovacka

Ak potrebujete zohnať nejakú vec ohľadom elektroniky, či už len súčiastku alebo, stavebnicu, spreje...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Trafo spajkovacka

Príspevok od používateľa Mek » 05 Apr 2023, 09:50

Dnes mi prisla ta NUBA pajka. Funguje dobre, padne dobre do ruky, a je dokonca o nieco tazsia ako ta stara pajka. V baleni je aj niekolko nahradnych hrotov. Jedine co mi pride ako negativum je dizajn plastovych krytov - su az moc zaoblene, som zvyknuty polozit pajku "na kant" a tato ma tendenciu sa prekoprcnut.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Trafo spajkovacka

Príspevok od používateľa Amaterr » 05 Apr 2023, 12:25

za tie roky mi tiez nejake trafopajky presli rukami , uz roky skrutky z PC tie s hrubsim zavitom /Wh../, tak lahko sa nestrhnu a skrutený kabel , uz by som bez toho ani nevedel .. :)
hrot.jpg
0

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 29

Re: Trafo spajkovacka

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 05 Apr 2023, 12:54

Ja mám už asi 10 rokov Lidokov TRP 2-73 a zatiaľ som spokojný. Za ten čas mi už párkrát spadla zo stola a prežila to. Ale ťažko povedať, či bude nová rovnako kvalitná ako pred desiatimi rokmi. Na druhej strane to vyzerá tak, že po desiatich rokoch je jej cena dvojnásobná.
0

Používateľov profilový obrázok
rakato11
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 387
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 20:04
Bydlisko: Čierne pri Čadci
Vek: 66

Re: Trafo spajkovacka

Príspevok od používateľa rakato11 » 06 Apr 2023, 08:40

Amaterr napísal:
05 Apr 2023, 12:25
a skrutený kabel , uz by som bez toho ani nevedel .. :)
Tak ten zkroucený kábel se i mi velice líbí, práce s takto upravenou trafopájkou by měla být "zážitkem". :thumbup: To je klasický kábel k telefonnímu sluchátku nebo se vyrábějí i jiné stejného provedení?
Jinak já mám tři trafopájky, jednu již léta (bakelitový kryt ne ten kulatý ale placatý) co jsem si koupil ještě jako učeň za našetřené peníze. Několikrát mi spadla ze stolu díky visícímu přívodnímu káblu, dvojlince, kryt popraskal ale slepil jsem jej epoxidovou dvousložkovou pryskyřicí a drží dodnes. Pak jednu co našla moje máma vyhozené střeva bez krytu, koupil jsem šedý kryt (tenkrát bylo jich plno k dostání) a poskládal a slouží mi dodnes. U této již původní majitel jeden závit přeřezal na M4 a slouží stále tak jako u všech trafopájek, je ale zapotřebí utahovat s citem a pak závity vydrží léta.
No a třetí jsem zdědil po svém tátovi, tu používám jen občas. Mám i dvě mikropájky a horkovzduch ale já co jsem "vyrostl" na trafopájce tak se mi nejlépe dělá s něma jedině když potřebuji pájet něco speciálního tak sáhnu po těch mikropájkách respektive horkovzduchu.
0
Udržuj si odstup od lidí, kteří nepřiznají, že něco udělali špatně a vždy se snaží, aby ses cítil tak, že všechno je Tvá chyba.

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Trafo spajkovacka

Príspevok od používateľa ondistef » 06 Apr 2023, 11:25

Vyrábajú sa aj normálne sieťové verzie točených káblov.
Použiť telefónny kábel (nevyhovujúci prierez a izolácia) je tak akurát dobré na úraz el. prúdom.
https://www.tme.eu/sk/katalog/spiralove ... 1875854%3B
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Trafo spajkovacka

Príspevok od používateľa breta1 » 06 Apr 2023, 11:32

Také jsem používal trafopájku s kroucenou šnůrou, ale nevyhovovalo mi to, protože při práci šnůra "drhne" o hranu stolu, kdežto nekroucená krásně po hraně klouže.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Trafo spajkovacka

Príspevok od používateľa Amaterr » 06 Apr 2023, 16:15

samozrejme som nic nove nevymyslel :) , aj Proxxon to vyuziva , zasuvku mam asi 40cm na pravej strane pod stolom , nuz nikde sa mi nic nezachytava ,.. teda kazdy podla toho co mu vyhovuje :)
Prílohy
DSCF8372.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Trafo spajkovacka

Príspevok od používateľa enigma » 06 Apr 2023, 17:50

0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Trafo spajkovacka

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 06 Apr 2023, 19:36

Tu niekto objavil rovnakú spájkovačku ako ja :D
So záručným listom, s krabicou a tiež z 1987 roku :)

https://elektro.bazos.sk/inzerat/149309 ... ovacka.php
0

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: Trafo spajkovacka

Príspevok od používateľa sbf » 13 Apr 2023, 17:09

naco su vam taketo pajkovacky. s tak velkym hrotom sa velmi tazko niekde dostat.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Trafo spajkovacka

Príspevok od používateľa Atlan » 13 Apr 2023, 20:43

Mozes si tam dat 0.8mm hrot a pajkovat 805 smd alebo atmegu smd, alebo este nieco mensie, a ked tma das klasiku 1.5mm2 tak kkudne zapajkujes 4mm medeny kabel
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Trafo spajkovacka

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Apr 2023, 20:50

Tak ako mikropájkou nezaletuješ odkvapový pozinkovaný žľab, tak ani klampiarským 250|W kopytom nezaletuješ MCU, iba ak ho chceš vybrať. :wink: Osemradličným pluhom nebudem ryľovať kvetináč, ani motyčkou 10ha pole.
Každá je určená na svoje najoptimálnejšie použitie ,tam kde sa ktorá hodí.No a že niekto používa trafopájku,a niekto mikropájku,nie je vecou vkusu, ale logickej úvahy.
Ja osobne viac preferujem trafopájku s rôznymi hrúbkami hrotov, ako mikropájku, lebo ak niečo zaletujem trafopájkou, tak viem, že ju môžem položiť kdekolvek na stôl a hrot je o sekundu studený, no mikropájka je sústavne nahriata na určitú vysokú teplotu a musím ju teda ,, vždy trafiť spolahlivo ,,do toho špirálového držiaka, aby som niečo nepripálil na stole, čo zbytočne odvádza pozornosť a zdržuje.No ak sa nedá vyhnúť použitiu mikropájky pri jemnej robote, tak s tým musím počítať.
2
Obrázok 2
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Trafo spajkovacka

Príspevok od používateľa mr.dred » 13 Apr 2023, 21:17

Na trafopájke je dôležité mať poriadne očistené spoje medených pásovín a "očka". Stačí bežná oxidácia či spálená kolofónia a už to poriadne nehreje. V starej robote som mal oldies 90w trafku (a množstvo "očiek" podľa prierezu či úpravy a v pohode som zvládol aj SMD... Na reguláciu teploty, keď bolo treba som používal autotrafo...
Teraz som už popánštený ...2 druhy mikrospájkovačiek rady 900 podľa výkonu a komfortu obsluhy, 3 druhy hrotov podľa materíálu a asi 7 podľa tvaru :lol:
Ale na trafkopájku nedám dopustiť - jednorázové a okamžité použitie má svoje + +++
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Trafo spajkovacka

Príspevok od používateľa Mek » 13 Apr 2023, 22:57

Tiez mam v oblube trafopajku, na nej som vyrastol a spajkujem aj 0806 smd. Mikropajku mam, ale nechce sa mi ju vytahovat, potom odkladat, potom kym sa nahreje, kym vychladne... otrava. Na mikropajku by som casto potreboval tri ruky - jednou drzat pajku, druhou pridrzat suciastku, tretou prilozit cin. S trafopajkou si najprv naberiem cin do slucky a potom pajkujem.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

grant
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 28 Jún 2015, 20:01

Re: Trafo spajkovacka

Príspevok od používateľa grant » 14 Feb 2024, 21:26

Seruste,najde sa tu niekto kto ma trafopajku TRP2-73 a bol by ochotny pomerat kryt(tienidlo)ziarovky?
Na mojej chyba tak uvazujem nad 3D tlacou.Keby niekto kto ma nafotil a zakotoval do obrazku alebo na papier bol by som vdacny.


Alebo keby mal niekto zvysny a vedel by ponuknut tak by som mal zaujem.


Dalej sa chcem spytat ci trafo v pajke bolo povodne nejako vypodlozene niecim alebo iba tak polozene v osadeni v plastovom kryte ....na mojej uz trafo v kryte celkom hrka od kedy pajku mam, ale kryt nevyzera byt nijako roztopeny od tepla....maly ste uz niekto tento problem?ak ano tak ako ste to poriesili?
Dakujem.
p.png
p1.png
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok