Regulator napatia pre varnu dosku

Ak potrebujete zohnať nejakú vec ohľadom elektroniky, či už len súčiastku alebo, stavebnicu, spreje...

Moderátori: mirosne, Moderátori

ergo123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Jan 2021, 14:22

Regulator napatia pre varnu dosku

Príspevok od používateľa ergo123 » 11 Nov 2023, 11:16

Caute,
Mam taky problem. Potreboval by som jemnejsie regulovat vykon elektrickej varnej dosky. Myslite, ze sa da urobit tak, ze zapojim varnu dosku za regulator napatia (napr z AliExpress, alebo nieco serioznejsie?) a potom na varnej doske dam "MAX" a ono to bude brat tolko, kolko prepusti regulator napatia? Tj, aby som vedel pustit do varenia tolko energie, kolko potrebujem na udrzanie danej teploty (ten otocny gombik na varnej doske samotnej nie je tak jemny ako by som potreboval)...
Dik :)
Erik
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Regulator napatia pre varnu dosku

Príspevok od používateľa kapor » 11 Nov 2023, 12:40

Tie regulátory čo som mal v ruke stoja za prd a to vôbec nehovorím o prenášanom výkone. A varná doska bude udržiavať stále rovnakú teplotu. Pri nižšom napätí jej to bude iba dlhšie trvať, kým ju dosiahne.
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Regulator napatia pre varnu dosku

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 11 Nov 2023, 12:41

Dobrý deň,

O akú varnú dosku sa jedná? Ale v dnešnej dobe si skôr myslím, že to elektronika vyhodnotí ako chybu napájania a vypne ohrev úplne.
0

ergo123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Jan 2021, 14:22

Re: Regulator napatia pre varnu dosku

Príspevok od používateľa ergo123 » 11 Nov 2023, 13:54

Varnnu dosku este nemam zakupenu, ale viem, ze vacsina z nich je taka, ze namiesto konstantnych napriklad 200W zapina kazdych 5 sekund na 1 sekundu 1000W co ma zly efekt na udrziavanie teploty. Preto sa snazim zistit, ci je mozne takto obist ten ich smejd termostat, alebo ci si mam radsej poskladat pomocou odporoveho drotu vlastnu varnu dosku, kde si budem vediet regulovat vykon podla seba, hoci aj tak, ze tam natiahnem 5 spiral po 50W a budem mat 5 gombikov a zapinat vypinat podla potreby :)
Myslel som skor primitivnu (odporovu?) varnu dosku, idealne liatinuvu, ta ma asi mensiu stratu, indukcnu by som takto pravdepodobne neoklamal. Cize co "najhlupejsiu" ziadnu "smart" pretoze tie smart su v skutocnosti hlupejsie, nez hlupe, nevidia to co vidim ja, tj. snazim sa o varenie polievky napriklad alebo udrziavanie teploty pri 90C bez toho, aby to bublalo ako blazon, a toto si myslim, ze bezne varne dosky nedokazu, su na to pomale hrnce, to ano, ale tiez maju svoje muchy a maly objem, a potom induckie maju zas smiesny casovac (casove obmedenie nepretrziteho chodu), cize to nemoze ist v noci.
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Regulator napatia pre varnu dosku

Príspevok od používateľa kapor » 11 Nov 2023, 14:00

A čo to vlastne robíš? Destilačnú kolónu?. Ja mám jednu varnú dosku za pár šupov keby zlyhal plyn a do kuchyne je absolútne postačujúca, aj jej regulácia teploty.
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Regulator napatia pre varnu dosku

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 11 Nov 2023, 14:04

zozen si hrniec s hrubym dnom a ten ti bude drzat teplotu. Osobne si nemyslim, ze by si vedel jednoducho uregulovat tak, ze mas konstantnu teplotu, ono aj tej polievke trva nejaky ten cas kym klesne teplota a to by si zase musel potom trocha pridat.
praveze ja mam velmi dobre skusenosti s indukciou, tam sa regulovat celkom v pohode a nie je problem varit bez bublania aj niekolko hodin
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

ergo123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Jan 2021, 14:22

Re: Regulator napatia pre varnu dosku

Príspevok od používateľa ergo123 » 11 Nov 2023, 14:33

Jeden z neriesitelnych problemov je, ze tieto varne dosky maju casove obmedenie chodu, tj, nemozem varit polievku v noci, pretoze mi ju vypne :)
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Regulator napatia pre varnu dosku

Príspevok od používateľa kapor » 11 Nov 2023, 14:38

Ja na tej mojej nastavím teplotu a ide do blba. Varím na nej huspeninu 6 hodín a automaticky nevypla nikdy.
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Regulator napatia pre varnu dosku

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 11 Nov 2023, 14:45

Ked si kupis nejaku blbu varnu dosku co bude len termostat a spirala, tak by si vedel ten kapilarovy termostat nahradit nejakym elektronickym co by ovladal napr triakovu regulaciu. Dosiahol by si presnejsiu regulaciu.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Regulator napatia pre varnu dosku

Príspevok od používateľa kapor » 11 Nov 2023, 14:54

Silne pochybujem o tom, že sa tam používajú kapilárové termostaty.
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Regulator napatia pre varnu dosku

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 11 Nov 2023, 15:10

Ja som myslel nieco taketo, tam by mal byt len mechanicky termostat, aspon v starsich modeloch to tak bolo.
https://www.okay.sk/products/elektricky ... -e-2250-aw
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Regulator napatia pre varnu dosku

Príspevok od používateľa rudko » 11 Nov 2023, 15:15

ergo123
Neviem presne o co sa snazis a aky mas rozpocet ale co tak sa poobzerat po "hlupych" smart varnych doskach ktore vedia udrziavat nastavenu teplotu v hrnci?
1
Obrázok 1
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Regulator napatia pre varnu dosku

Príspevok od používateľa Ilija » 11 Nov 2023, 15:52

Ozaj ani mne je nie jasné prečo hľadať teplú vodu...?
Celkom stačí plynový horák a hrniec s hrubším dnom, a máš to .
0

ergo123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Jan 2021, 14:22

Re: Regulator napatia pre varnu dosku

Príspevok od používateľa ergo123 » 11 Nov 2023, 16:21

rudko napísal:
11 Nov 2023, 15:15
ergo123
Neviem presne o co sa snazis a aky mas rozpocet ale co tak sa poobzerat po "hlupych" smart varnych doskach ktore vedia udrziavat nastavenu teplotu v hrnci?
Nezazijes, nepochopis.. Teoretik som byval aj ja, potom som pochopil..






Ilija : plyn jednoducho nechcem..


PS: 6 hodin je malo, to zvladne aj moj bosch kuchynsky za 350eur.. potrebujem neobmedzene dlhu dobu, tj 2-3dni...
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Regulator napatia pre varnu dosku

Príspevok od používateľa kapor » 11 Nov 2023, 17:27

Kúp si teda z Lídlu zavárací hrniec, nastavíš požadovanú teplotu, čas dáš na nekonečno a môžeš variť polievku aj v noci. Teplota kolísa okolo jedného stupňa, samozrejme Celziovho. A za tri dni to bude parádny vývar. :applause: :applause: :applause:
1
Obrázok 1
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

ergo123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Jan 2021, 14:22

Re: Regulator napatia pre varnu dosku

Príspevok od používateľa ergo123 » 11 Nov 2023, 18:13

Nie vzdy potrebujem tak velky objem, preto by bolo pruznejsie mat varic/platnu :)
Aj z toho dovodu, ze hrniec sa nevie pokazit, eektricky hrniec uz ano.
Ale napad dobry, paci sa mi. Skoda len ze "Produkt je žiaľ nedostupný. " A este aj, "smart" Nastavenie času: 1 – 120 min.

EDIT: mozno to po 120min len zapipa a vari dalej, ak by to tak bolo, nasiel si elegantne riesenie :)
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Regulator napatia pre varnu dosku

Príspevok od používateľa misocko » 11 Nov 2023, 20:17

Kup si toto a obyčajnú odporovú platničku. Čidlo daj na nejaké rozumné miesto (či už hrniec, alebo priamo špirálu - tu budeš musieť nastaviť asi vyššiu teplotu).
1
Obrázok 1

ergo123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Jan 2021, 14:22

Re: Regulator napatia pre varnu dosku

Príspevok od používateľa ergo123 » 11 Nov 2023, 22:31

Aj to je zaujimavy sposob.

Ale ked tak pozeram na tie zavaracie hrnce, to je technicky platnicka a hrniec v jednom, a ceny su celkom dobre, od 90eur vyssie, pre mna LCD ani netreba, pretoze to ci to bubloti pri 95 alebo 90C, to je uz viacmenej jedno pre tu polievku. Mam uchylku na meranie a presnost, ale 20-30eur navyse za LCD sa mi davat zrovna nechce, kedze nechcem nonstop pozerat na tie hodnoty tak ci tak.

A mozno ak sa uroda podari, budu aj nakladacky.. Vyzera to fakt ako bezstarostny sposob, pretoze ak by som kupil za 15eur platnicku a dal do toho nejaky termostat, kupil vacsi hrniec (mam len 6L) tak asi vela neusetrim.. A aj sa narobim + zena na mna bude pozerat ako na mimozenstana (zas a znovu) :D

Dakujem, kapor, za tip :thanks:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Regulator napatia pre varnu dosku

Príspevok od používateľa 5ko » 12 Nov 2023, 00:03

Asi si stojím na kábli. :D
,,Budem variť polievku celú noc pri teplote do 90°C, ak bude úroda budú aj nakladačky....,,

Teda ,už som varil, či zaváral všeličo, ale nikdy som nepotreboval takú presnosť teploty a na takú dlhú dobu, pretože aj sprosté studeno z udeneho klienka sa uvarí za max 4 hodiny, a v kuchte za 1a pol hodiny,hlavne nechápem prečo práve v noci. /žeby kapor trafil klinec?/
Nechápem z čoho pramení tvoja posadnutosť presnosťou pri takýchto triviálnych záležitostiach , ako je varenie polievky ,či zaváraní uhoriek, keďže pri týchto procesoch je aj 10°C + _ absolútne nepodstatná.
No sú procesy, pri ktorých je dôležitá presná teplota odparovania ,ako spomenul Kapor, ale na to nepomôže žiadna automatizácia, to si treba ,,odtrpieť,, a sledovať proces. :wink:
Na to, aby mi niečo neprihorelo bez kontroly, alebo sa nevyvarilo, mám už roky na plynovom šporáku na najväčšom horáku zaradený elektroventil, na ktorom si nastavím časovačom na šporáku dobu ohrevu a po uplynutí doby,sa plyn vypne sám, takže keď tam dám zavárať trebárs uhorky a nastavím 20 minút,tak sa nemusím báť, že ak na ne zabudnem, že sa mi rozvaria na fučku.
Možno chystáš nejakú špecialitku do ,,Nebíčko v papulke,, :wink: dones na koštovku.
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

ergo123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Jan 2021, 14:22

Re: Regulator napatia pre varnu dosku

Príspevok od používateľa ergo123 » 12 Nov 2023, 09:06

Jednoducho nemam rad, ak polievka bubloti ako diva, uz som to pisal, indukcia (ta lacna, varna jednoplatnicka) ma taku hlupu "smart" funkciu, kde ti zopne 1000W na 3sekundy a potom na 12 sekund vypne a nerobi nic, za tieto 3 sekundy zacne polievka bublotit ako diva, pretoze 1000W je jednoduch ovela, aj na 5mm hrube dno. Tym "zakali" polievku a to nepotrebujem. Inak by som kupil tlakovy hrniec a zbuchal to do 30minut, ale "moj pravy vyvar" ma iny "recept"

Dalsia vec je, ze ja nemam plyn, cize rady s plynom mi zial nepomozu, rozmyslal som aj nad tym, ze kupim malu 10L flasu, ta by stacila na habadej prevadzky, a este by to bolo lancejsie ako elektrina, ale do domu take nieco tahat nechem z bezpecnostnych dovodov a vonku su muchy, macky, zahradny domcek nemam.

Este je problem, indukcnu jednoplatnicku ktoru mam, ma limit 3 hodiny, Bosch indukciu v kuchyni, ta ma limit <10hodin podla toho, na akom vykone to je, ak dam vykon 2/10, tak to nepojde ani 6hodin, podla jej nalady, a nemam pristup do jej pamate aby som tento limit vypol, da sa to, ale servisak nebude zadarmo ani za 1 flasu, pravdepodobne.

Jasne, polievke staci aj 80C, aj 95C, aj cokolvek medzi tym, ale nad urcitu teplotu, samozrejme berme do uvahy aj nadmodsku vysku, to nie je zanedbatelna vec az tak, mi to prudke bublotenie vadi, pretoze sposobuje rozdielne vyparovanie vody (a do vyvaru vodu nedolievam, nerobi to dobru chut).

TLDR, preferujem dlho a pomaly, preto potrebujem nieco, co udrzi teplotu stabilnu a dlho :)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok