Zostavenie obvodu a nahradenie komponentov

Ak potrebujete zohnať nejakú vec ohľadom elektroniky, či už len súčiastku alebo, stavebnicu, spreje...

Moderátori: mirosne, Moderátori

tmas9393
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 25 Apr 2018, 17:37

Zostavenie obvodu a nahradenie komponentov

Príspevok od používateľa tmas9393 » 10 Jan 2024, 11:33

Ahojte,

mám dve otázky ohľadom obvodu a nahradenia komponentov.

1. mám tu jeden ruský nákres/schému, na základe tohoto by som rád zostavil obvod. Schéma je stiahnutá z jedného fóra, je z roku 2014, a rozlíšenie tomu aj vyhovuje (obrázok nechám tak, aby sa dal rozkliknúť, no nie je väčší ani tak).
Obrázok
To, čo vidím, je v obvode 115kOhm odpor, 2 diódy KD522V, a jeden NTC termistor 62kOhm. Vie mi niekto poradiť konkrétne súčiastky, čím sa dá toto vyskladať? Hľadal som dobre, a je náhrada za KD522V ako jedna z možností 1N4148? Aký NTC termistor použiť, nakoľko buď som zle hľadal, alebo sa termistor s takýmto odporom kúpiť nedá?

2. mám jeden plošák, na ktorom sa okrem iného nachádza 18 LED. Tieto LEDky sú napájané cez tranzistor s označením 114 J148 (ak som dobre hľadal, tak by to mal byť MJD148 alebo jemu podobný). Tento komponent sa dosť zahrieva a nerobí dobre LCD displeju, ktorý je hneď vedľa neho. Vie niekto poprípade poradiť komponent (tranzistor alebo mosfet) ktorý je takisto TO252 (DPAK), ale s lepšou účinnosťou, alebo taký, ktorý sa menej zarieva? Je možné 114 J148 nahradiť napríklad FR9024N?

Nie som úplne kľavý na takéto veci, ale nenazval by som sa zase ani poloamatérom, takže ak som napísal sprostosť alebo niečo nezrozumiteľne, dajte vedieť. Vďaka :)
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zostavenie obvodu a nahradenie komponentov

Príspevok od používateľa Dolfi » 10 Jan 2024, 13:04

Tá prvá otázka je ťažko zodpovedateľná, lebo sa nahradzuje (alebo nenahradzuje ?) nejaký odpor v nejakom zapojení, ktoré nepoznáme. Čo sa tam udeje, závisí hlavne od napätia na tých dvoch bodoch.

Tak isto, nevidíme schému. Tranzistor je pravdepodobne zapojený ako zdroj prúdu. Určite v tom zapojení neide o účinnosť tranzistora, ale aký výkon zráža, (ide tam o chladenie). Osadením výkonnejšieho tranzistora moc nezískaš, lebo chladenie je dané plochami medi, na ktoré je tranzistor priletovaný. Preto skús tam vymyslieť nejaký prídavný chladič, (priletovať kus Cu plechu).
A pozerám, že si trúfaš, ("len tak z brucha"), nahradiť bipolárny NPN tranzistor za unipolárny P-FET ! :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zostavenie obvodu a nahradenie komponentov

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Jan 2024, 08:41

Tak žiadne bližšie informácie, (schéma, popis, čo to má robiť, ...), nebudú ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok