kuprextit hrubka Cu 105 mikronov , 3 oz

Ak potrebujete zohnať nejakú vec ohľadom elektroniky, či už len súčiastku alebo, stavebnicu, spreje...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

kuprextit hrubka Cu 105 mikronov , 3 oz

Príspevok od používateľa Victorio » 18 Feb 2024, 18:43

zdravim, kde zozeniem ?
resp. najde sa niekto kto mi vyrobi plosak podla vzoru cca 3ks ?, material hrubka cca 1.5mm lepsie viac, ale hrubka medi musi byt minimalne 3oz, kvoli velkym prudom ktore cez spoje idu a tiez musi byt co najviac teploodolna
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: kuprextit hrubka Cu 105 mikronov , 3 oz

Príspevok od používateľa enigma » 18 Feb 2024, 18:56

mám pár kúskov bielého , myslím že je 2mm .... ale hrúbku medi netuším . prečo nepocínuješ cestičky ktorými ide väčší prúd ?
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: kuprextit hrubka Cu 105 mikronov , 3 oz

Príspevok od používateľa jezevec » 18 Feb 2024, 19:22

Objednej si ho v Číně, tam si můžeš vybrat tloušťku desky i mědi. Jen pošleš gerber data a peníze. Za pár dní máš 5ks doma.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: kuprextit hrubka Cu 105 mikronov , 3 oz

Príspevok od používateľa enigma » 18 Feb 2024, 19:51

ak myslíš na tých čo sa aj tu reklamuju , (PCBway ) je to klam . nedodajú zdarma prvých 5 kusov. poslal som gerber a viete čo mi prišlo ? výroba zdarma ale doprava niečo nad 25€ . poďakoval som sa a odvtedy nič do číny . až potrebujem , nakreslím si a vytlačím na laserky , vyleptám .... je pravda že to nie je profi , ale mne ide vždy o funkčnosť . nerobím pre trh. robím iba pre vlastné potreby a tak to aj zostane .
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: kuprextit hrubka Cu 105 mikronov , 3 oz

Príspevok od používateľa Victorio » 18 Feb 2024, 22:18

ta hrubka medi je dolezita, cez cca 1 cm siroku trasu ide cca 1kw , pretoze doska sa moze zohriat aj na teplotu blizku taveniu cinu tak by som to neriskoval navyse cin asi nema tak dobru vodivost a doma to nepocinujem rovnomerne,
skusal som nahodit jednu stranku tvaria sa ak SK, a pri 3 ks mi to vyslo na cca 60eur, plus postovne.
akurat sa mi velmi nechce robit navrh, ale asi sa tomu nevyhnem tak ci tak., musim zdigitalizovat vzor zhoretej dps😵💫,
dosky som v predaji nasiel 70 mikronove, ale este budem patrat dalej,
tie biele dps asi su skor VF ?
ja som hrubku pov9dnej vrstvy Cu zistil odlupnitim kuska a meranim mikrometrom...
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: kuprextit hrubka Cu 105 mikronov , 3 oz

Príspevok od používateľa enigma » 18 Feb 2024, 22:23

a namiesto tých cestičiek , presnejšie na ne sa nedá naletovať alebo nabodovať medený plech ( 0,5 : 0,8 : 1,0 ) cca 1cm široké odrezky do 20 - 25 cm dlžky ti viem zohnať . ( KJG )
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: kuprextit hrubka Cu 105 mikronov , 3 oz

Príspevok od používateľa Victorio » 19 Feb 2024, 08:10

to je dobry napad, tenku medenu foliu mam, ale nasiel som kuprextit v tme s hrubkou Cu 105, tak asi odtial kupim,
ale pozri foto ako vyzera plosak, mozno skusim protezovanie, tj vyfrezovat spalenu zuholnatenu cast a vložiť/vlepit kusok nového, hlavne cesty su v poriadku, spalene su dve miesta kde su termistory ptc tie viem aj s nozickami prepojit tak tie male plosky nebudu zatazene, ide o softstart pre kompresor, najprv ide prud cez termistory, potom prepne 3f cez rele a to 7z 8de cez tie siroke spoje ktore su ok
akurat musim dat prec všetko zuholnatene, aby tam netiekol ziadny prud
Prílohy
IMG_20240219_080132.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: kuprextit hrubka Cu 105 mikronov , 3 oz

Príspevok od používateľa budvar10 » 19 Feb 2024, 08:27

vyfrezovat spalenu zuholnatenu cast a vložiť/vlepit kusok nového, hlavne cesty su v poriadku
Aby to nakoniec nebolo viac roboty ako urobiť nový plošák.
0

Používateľov profilový obrázok
Najgel
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1695
Dátum registrácie: 02 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Námestovo, Žilina(škola)
Vek: 29

Re: kuprextit hrubka Cu 105 mikronov , 3 oz

Príspevok od používateľa Najgel » 19 Feb 2024, 09:15

V Číne v pohode, môžeš to ešte dať ako 4vrstvý DPS, kde každou vrstvou pojde výkon. Tým pádom dosiahneš cca 90um v základe. Ak si ochotný priplatiť, dokážeš sa dostať na 150um (2oz-0.5oz-0.5oz-2oz). Cena 4L PCB v základe bude do 10€.
0
Keď neodpisujem tak tu nie som, alebo som a neodpisujem :D

MPLAB & PIC
Texas Instruments DSP TMS320Fxxxxx
Tevo Tarantula 3D
Ponúkam 3D tlač.
Ponúkam návrh a vývoj elektroniky na zákazku.

UNIZA 5.ročník

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: kuprextit hrubka Cu 105 mikronov , 3 oz

Príspevok od používateľa Victorio » 19 Feb 2024, 14:48

asi tak, ale najprv musím spraviť návrh DPS,

otázka : Positiv 20 spray, skúsenosti ? pri leptaní takých hrúbok Cu ? , nepreleptá tú vrstvu ?
údajne je problém s podleptávaním okrajov.
dávno som používal Dolavin K, ale ten asi už za tie roky vyschol... inak bol celkom spoľahlivý, až na zložitejšie nanášanie, oproti nástreku sprejom.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: kuprextit hrubka Cu 105 mikronov , 3 oz

Príspevok od používateľa budvar10 » 19 Feb 2024, 15:54

Najgel napísal:
19 Feb 2024, 09:15
V Číne v pohode, môžeš to ešte dať ako 4vrstvý DPS, kde každou vrstvou pojde výkon. Tým pádom dosiahneš cca 90um v základe. Ak si ochotný priplatiť, dokážeš sa dostať na 150um (2oz-0.5oz-0.5oz-2oz). Cena 4L PCB v základe bude do 10€.
Dá sa vytvoriť aj odkrytá maska, t.j. meď sa pokoví. Môže sa tam potom ešte pridať cín. Potom stačí 2 vrstvový.

Victorio, len za chémiu dáš také peniaze, že z Číny to bude lacnejšie a ešte sa s tým budeš patlať. Návrh musíš aj tak spraviť. Ja som si dával do Itead a výsledok bol vždy absolútne profesionálny. Prvýkrát, keď mi prišli dosky, bol som úplne v šoku. Doma také ťažko dosiahneš. Myslím, že sa ani len nepriblížiš. Bol tu člen mato3000, čo to robil na veľmi dobrej úrovni, ale mal aj skúsenosti, vybavenie a evidentne ho to bavilo.

Poštovné z Číny teraz trochu zdraželo, ale ak ti to nejako nesúri, nebude to dramatická položka. Enigma čo spomínal, no neviem, či si to nedal poslať express. Ja som s tým nemal taký problém, ale zase PCBway som nikdy neskúšal. Tých firiem je viac, takže je z čoho vyberať.

Kedysi dávno som skúšal aj firmy na SK, ale to bolo cenovo úplne v stratosfére. Navyše, ak to nie je v rámci bydliska, len poštovné ťa bude stáť v rámci SK viac ako z Číny. V CZ bola nejaká firma, ale robila len holú meď a za cenu ako v Číne.
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: kuprextit hrubka Cu 105 mikronov , 3 oz

Príspevok od používateľa Victorio » 19 Feb 2024, 16:05

ok, dik za info všetkým,

pred 30 rokmi som robil takú malosériovku , cca 300 DPS rozmeru 10x10cm, cca 100pinov,
babral som sa s tým pri prvých 60 doskách, podleptávalo mi to, vrstva na doske s fotovrstvou nemala rovnomerne nanesenú fotocitlivú vrstvu a pod. tj. pokazil som možno tretinu ak nie viac,
potom som si dal spraviť originál podkladový film ktorý bol taký do hneda sfarbený, zrejme kvôli osvitu IR
a DPS som si dal spraviť za bagateľ ešte do VSŽ Elektronika, rovno ďalších 300ks, samozrejme paráda,
narezané, pocínované, radosť potom osadzovať súčiastky.
neponáhľa to, 2-3 týždne je v pohode, aspoň si vyskúšam po rokoch "kreslenie" :D
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: kuprextit hrubka Cu 105 mikronov , 3 oz

Príspevok od používateľa jezevec » 19 Feb 2024, 16:11

Ještě je otázka, zda je to vyhřáté od proudu mědí nebo od těch termistorů, řekl bych že od termistorů. Vypadá to na špatný konstrukční návrh nebo jsou opálené kontakty relé a ty termistory pak nepřiměřeně hřejí.
Positiv spray zahoď, je s tím mizerná práce, použij negativní fotoresist (fólie), návod najdeš na netu.
Silové spoje bych posílil 2,5mm² mědí.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: kuprextit hrubka Cu 105 mikronov , 3 oz

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 19 Feb 2024, 16:21

Ja som jednoznačne za číňanov. Dosky sú tak lacné, že za dopravu zaplatíte pravdepodobne viac, no aj tak výsledná cena je dosť nízka.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: kuprextit hrubka Cu 105 mikronov , 3 oz

Príspevok od používateľa enigma » 19 Feb 2024, 19:00

hovorím PCBway už ani počuť nechcem . ako hovorím , registroval som sa ja .... poslal im gerber ( niekto z vás mi ho robil , nepamätám kto ) . nedal som žiadnu expres výrobu a ponajmenej express dopravu . odpísali že výroba je síce gratis , ale že doprava je 25€ za 5 doštičiek ( veľkosť ani nie krabička zápaliek ). potom to isté skúsili ešte dvaja kamaráti , aj im prišla rovnaká odpoveď . pre mňa je to veľa ..... pracoval som vo výrobe plošákov ( SLUŽBA - VDI v Nitre , pozdejšie iba SLUŽBA ) pre škodu , peugeot , VW ..... tak že viem čo a ako sa robí . používali sme foto rezist foliu a leptanie čpavkom . vtedy som si vedel urobiť hoci aký plošák .... aj zelenúdať aj pocínovať cestičky
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: kuprextit hrubka Cu 105 mikronov , 3 oz

Príspevok od používateľa enigma » 19 Feb 2024, 19:02

ak niekto chce skúsiť .... pošlem mu gerber
0

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 752
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Re: kuprextit hrubka Cu 105 mikronov , 3 oz

Príspevok od používateľa stefanSK » 19 Feb 2024, 19:20

Ja objednávam PCB výlučne z JLCPCB.
Na skúšku som zadal výrobu 5cmx5cm, toto mi vyhodilo:
ponukaPCB.png
0
S.K.

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: kuprextit hrubka Cu 105 mikronov , 3 oz

Príspevok od používateľa enigma » 19 Feb 2024, 19:30

to je dobrá cena . vieš mi to objednať ? gerber pošlem do mailu
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: kuprextit hrubka Cu 105 mikronov , 3 oz

Príspevok od používateľa Amaterr » 20 Feb 2024, 11:39

Dnes sa objavil na Bazosi inzerat na vyrobu plosnych spojov , profesionalne .Banska Bystrica .
Dobrych 20 rokov sme si robili plosne , mozno na tu dobu profesionalne pre Amaterov , priamo z casakov alebo vlastne navrhy na mm papier , Mravec prisiel neskor , fotocitlivu a vyvojku v sklade , len "nafasovat " , osvitky s vakuom a hlavne nas to bavilo a bolo casu a leptalo sa priamo v teplych laznach , chloridom .Potom prisla digitalizacia a vsetko sa zrusilo a ostali sme tam dvaja co zo 17 ludi nieco robili a teraz len jeden :) , nikdy som nepochopil ako mlady s priemyslovkou pri par rokov praxe prisiel a pochvalil sa ako " elektronik " , stym ze si kupil nejaky hotovy zdroj na maturitnu pracu , nie je ludi ... ,robilo sa na negativ , nieco som si dal aj spravit do pozitivu ale to je len par . Nuz a perlicka na zaver :) , mladik 30r ..ked som z neho tahal :) , jeho CV spomenul , ze je vyuceny murar a spravil si za 3 mesiace nejaky rychlokurz a aj s vyhlaskou , co uz , vraj uz odisiel do cudziny s lepsim platom , vydrzal 3 mesiace :)
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: kuprextit hrubka Cu 105 mikronov , 3 oz

Príspevok od používateľa enigma » 20 Feb 2024, 12:27

ja keď som začínal , tak " plošáky " sme robili z prešpanu a medených nitov ako uzlov. potom prišiel na trh cuprexit a lak na nechty . z nemocnici sme žobrali staré RTG snímky , nechali ich vyblednúť a z ních si robili šablóny , ktoré sme pretierali lakom na nechty a tak " kreslili " plošák . potom sa objavili fixky a už to bolo oveľa jednoduchšie a krajšie . spreje , folie , tlačiarne , to už pozná každy .....
0

Napísať odpoveď