Životnosť MCU

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
MacGyver
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 01 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Ruzinov
Vek: 35

Životnosť MCU

Príspevok od používateľa MacGyver » 20 Mar 2010, 18:51

Nazdar kolegovci.
Navrhujem jedno zariadenie a plánujem to realizovať pomocou MCU od Atmelu (Atmega8 alebo Attiny13). Avšak zariadenie buďe extrémne veľa krát zapnuté a vypnuté (rozumej vypínanie a zapínanie napájania). Aká je teda životnosť pri takejto stresovej prevádzke? Je lepšie presedlať na niečo iné, alebo to MCU v pohode vydrží?
0
/home sweet /home ..
Canon EOS 60D owner

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Príspevok od používateľa Kado » 20 Mar 2010, 19:09

aaa preco by nemalo vydrzat?? ake stresy? mam dialkove, kt. obsahuje mcu a ten je pri nestlacenom tlacidle odpojeny od napajania, stlacenim tlacdla sa privedie napajanie na svab a vykona sa co treba...a funguje dlhe roky
0
Návrh zapojení s jednočipovými mikropočítačmi, tvorba programového vybavenia pre mikropočítače
http://www.jk-elektronika.info/index.html

predaj !!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 54#p549154

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa jenda23 » 20 Mar 2010, 19:13

Nebo takový televize, rádia a stovky dalších věcí to by ti za měsíc nic nefungovalo. To sou ve svý podstatě hradla a logika taky nevodchází jen tak. Jediný co je vomezený je počet zapsání ale ten je dost vysoko takže MCU je v podstatě nesmrtelenj pokad mu nepomůžeš.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
MacGyver
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 01 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Ruzinov
Vek: 35

Príspevok od používateľa MacGyver » 20 Mar 2010, 20:11

O MCU a iných obvodoch v spotrebnej elektronike je to jasné, no chcel som vedieť ako to je s MCU Atmel. Asi ma zmiatol konečný počet zápisov do pamäte.

Dakujem za odpovede.
0
/home sweet /home ..
Canon EOS 60D owner

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Príspevok od používateľa Kado » 20 Mar 2010, 22:28

si vyskusaj...sprav si obvod, kt ti bude vypinat a zapinat napajanie mcu, zapisuj si poocet zapnuti a ked sa mcu posere, tak pozri konecny pocet zapnuti, kt. mcu vydrzal 8O
0
Návrh zapojení s jednočipovými mikropočítačmi, tvorba programového vybavenia pre mikropočítače
http://www.jk-elektronika.info/index.html

predaj !!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 54#p549154

anonym4

Príspevok od používateľa anonym4 » 20 Mar 2010, 22:30

s tym pocitanim zapnuti a vypnuti to bolo dobre na pobavenie,dovtedy by mal 40rokov,kym by so to tymto posralo.

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 20 Mar 2010, 22:31

Konecny pocet ZAPISOV plati sice, no zapnutie a citanie z pamate nieje zapis. Ak xTisic krat zapises, mas problem, ale ak xmilion krat nacitas (co sa stava tak raz sa sekundu) tak vsetko je OK.
O MCU a iných obvodoch v spotrebnej elektronike je to jasné, no chcel som vedieť ako to je s MCU Atmel.
Hmm, takze procaky od Atmelu sa do spotrebnej elektroniky nepouzivaju? Zvlastne, zrovna nedavno som nieco kuchal, a kuklo na mna z tade AVRko. Vykuchaj svoje auto a par ich tam asi najdes tiez.
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa jenda23 » 20 Mar 2010, 22:41

Ale je pravda že pro dnešní aplikace začínaj bejt značně pomalý (ne že by se uplně přestaly používat). Většinou používaj Motoroly, xilinxe nebo jiný výkonější řídící čipy...je to vidět jen třeba na dekodování MP3, AVR toho bude mít plná brejle a takovej Renesas to zvládne bez sebemenšího problému atd. atd.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 20 Mar 2010, 22:46

Pohadal by som sa, ale mam prilis dobru naladu.

Inak, Atmel niesu procaky, je to firma, takze "Dam tam Atmela" je nespravne formulovana veta. Atmel je firma, ktora vyraba niekolko architektur procesorov:
x51
AVR
AVR32
ARM (a ze su to riadne ARMy http://www.atmel.com/products/at91/sam9 ... ily_id=605 )
+zopar exotickejsich veci
Naviac k sirokemu sortimentu dalsich produktov.
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa jenda23 » 20 Mar 2010, 22:52

Jistě že firma Atmel vyrábí i rychlý a výkoný procesory, ale pořád pro rychlý výpočetní procesy (jako třeba sampl v osciloskopu) to bude spolupracovat třeba s nějakym programovatelnym logickym polem, který může jed na hodně vysokých taktech..a samozdřejmě že s tou spoustou podpůrnejch obvodů máš pravdu. Sám taky preferuju radši ATMEL :)
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
MacGyver
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 01 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Ruzinov
Vek: 35

Príspevok od používateľa MacGyver » 20 Mar 2010, 23:01

Daqq: viem, ze Atmel je firma. Nie som retardovaný :D. Hned v mojom prvom príspevku je presne napísané, že mám na mysli konkrétne typy. A pokiaľ vidíš tak oba sú AVR-kovej architektúry.

Osobne som sa s Atmel MCU príliš v spotrebnej elektronike nestretával, jedine eprom občas....a auto nerátam do spotrebnej elektroniky....

Skusíme zariadenie a keď sa poserie urobím ďalšie....

Takže téma uzavretá :).
0
/home sweet /home ..
Canon EOS 60D owner

mirec10
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 12 Sep 2008, 00:00

Príspevok od používateľa mirec10 » 17 Apr 2010, 21:16

Pokial sa dobre odfiltruju prepatia ktore by mohli MCU postupne poskodit tak tiez nevidim problem. Pri tradicnom napajani (trafo + diody + kvalitne 0.1uF kondiky + kvalitny filtracny kondik) by sa tam nemali byt ziadne prepatia. A co sa tyka pamate, suhlasim s tym ze obmedzeny je len pocet zapisovacich cyklov.
0
NEKLAM
NEKRADNI
NEPODVADZAJ
STAT NEZNASA KONKURENCIU

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok