Nejde napáliť program do procaku :(

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Nejde napáliť program do procaku :(

Príspevok od používateľa dxr » 24 Sep 2013, 09:17

Jedna prosba
Co keby si vybehol niekde kde je denne svetlo a odfotil to raz a ostro
lebo ten Olympus musi dokazat spravit lepsie fotky
ziadna neonka/ziarovka/ledka a pod proste svetlo a bez blesku :) a jednu fotku zmensil na par kb napr 80kb (800x600) a hodil jednu fotku aj sem ostane to na fore a buducnosti to pomoze niekomu (ak pouzije hladat :)

S petrom sme to trosku vcera ci kedy preberali ale cakal som kam to dotiahnete a nemiesal som sa dotoho aby tam neboli protichodne navrhy.

Ten pullup na RST je kolko ohmovy (pri tych farbach som si tipol len zlatu a ciernu ostatne pasiky netrafim)
Ten programator musi vediet menit stav na RST do (low) ked ho drzis tvrdo hore to moze byt problem
AVR ISP User Guide strana 12 napísal: To enter programming mode, AVRISP needs to pull RESET low. It is important that the
external pull-up resistor on RESET pin is not so strong that it forces (holds) the pin high.
To avoid this problem it is recommended that the RESET pull-up resistor should be no
less than 10 kΩ.
Tu mas minimalnu schemu je uplne dolu na tej stranke

Werop zrus ten crystal daj tomu svabovi samostatne napajanie (napr 7805 + 2 kondiky) nie cez programator pripoj len zakladne veci a programovacie piny a musis precitat signaturu takto to skus s MCU1(stary) a MCU2(novy) a napis ako si dopadol.

SCK (rychlost) pri programovani skus najnizsiu nevieme co presne si nastavil tak skusime 8-32-128kHz

Este nezabudni vyklikat niektore polozky
Prílohy
werop.jpg
werop2.jpg
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Nejde napáliť program do procaku :(

Príspevok od používateľa dxr » 24 Sep 2013, 09:56

Ja si osobne myslim ze programator bude v poriadku problem bude zapojenie a nastavenie toho AVR PRogrammer SW a mozno
velmi exoticky nastevene fuses a knim nevieme trafit spravny zdroj clock a preto sa to tvari ako mrtvy chrobak
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Nejde napáliť program do procaku :(

Príspevok od používateľa peterple » 24 Sep 2013, 20:03

werop napísal:PETERPLE: takto si to myslel? dobre som ťa pochopil? (viď dole obr) ,,, mam taketo ledky :
http://www.soselectronic.com/a_info/res ... -934GD.pdf --- malinke tieto by som mohol použiť na CLK a MOSI
http://www.eshop.mibes.sk/mibes/l-53-sr ... ?ItemIdx=3 --- velke ,1ks na RESET po vypočítani predradného odporu z dovolenych katalogových hodnôt výrobcu.
Jedno či veľké alebo malé. hlavne aby ten prúd bol čo najmenší. 1-2mA. Aj keď si myslím že toto bude fungovať lebo v programátore si myslím že chyba nie je. Takto sa to potvrdí definitívne, že je programátor v poriadku. A samozrejme GND a VCC programátora treba zapojiť tiež.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

werop
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 01 Jún 2009, 00:00

Re: Nejde napáliť program do procaku :(

Príspevok od používateľa werop » 24 Sep 2013, 21:49

Dobre zajtra ked bude svetlo vonku tak pojdem to nafotiť a vyberiem najlepšiu fotku popripade aj 3fotky ,dobre ked to tu bude ...
Ten pull-up je 10 Kohm (namerane 9.5 kohm) , RST funguje tak že keď je aktívny tak nejde napätie na pin1 ale smerom na reset (zem) dufam dobre pišem.

predtým ako to budem skúšať tak sa ťa spýtam že či si to takto myslel stym zapojením (schéma dole).
Pojdem to skúsiť.

PETERPLE: aj to pojdem skúsiť ,hneď pojdem na to len niečo skúsim ešte.
Prílohy
schema.jpg
0

werop
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 01 Jún 2009, 00:00

Re: Nejde napáliť program do procaku :(

Príspevok od používateľa werop » 24 Sep 2013, 22:06

Keď som pozeral som nenašiel ktomu stabilizátoru 7805 kondik 0.33uF ,jedine čo som našiel je 33uF a to je nafigu, neda sa to použiť aj bez toho stabilizátora dať na priamo 5v ?
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Nejde napáliť program do procaku :(

Príspevok od používateľa peterple » 24 Sep 2013, 22:14

ten obrázok je dobre ak je procesor nový od výrobcu. Teda má fuse nastavené na vnútorný RC oscilátor. To by mohol byť ten tvoj druhý (nový) procesor. Ten starý som pochopil že si naprogramoval a aj nastavil fuse na externý kryštál a že ti to aj fungovalo. Pre tento je potrebné zapojiť aj externý kryštál.
Ale všetko môže byť aj inak možno si rozhasil fuse na tom starom aj na tom novom. Napríklad si to namiesto na externý kryštál nastavil na external clock oba procesory a to je ten dôvod prečo teraz nejde ani jeden.
Slušnosť je zapojiť aj AVCC a AGND.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Nejde napáliť program do procaku :(

Príspevok od používateľa peterple » 24 Sep 2013, 22:20

Jáj to som si ani nevšimol. Ak chceš mať za stabilizátorom +5V tak ho musíš napájať napätím väčším aspoň o 2volty. Teda aspoň 7V a viac. Ak máš 5V tak stabilizátor netreba. Otázka je či je tých 5V čo máš stabilizovaných alebo nie? Ak nie tak to nemôžeš zapojiť na procesor. A ako prvý filtračný kondenzátor môžeš použiť akýkoľvek. Ja by som aj tak doporučoval aspôn 10uF lebo vôbec netuším čím to napájaš.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

werop
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 01 Jún 2009, 00:00

Re: Nejde napáliť program do procaku :(

Príspevok od používateľa werop » 24 Sep 2013, 22:28

8-32-128kHz tam nemam , skusil som 6.48khz ,100hz,51 hz (viď obr.dole)čista schema bez kryštálu (ako tu posledný obrázok : http://upvector.com/atmega/ ) nedal som tam ten stabilizátor keďže nemám ten kondík - nejde aj tak. Ešte skusim podľa obrázka ak si mi poslal v záložke ,,auto" nastaviť a dať START čo to spraví.

PETERPLE: to mám kupovaný regulovaťelný zdroj HY1503D.
Tých 10uF si myslel ako filtračný pre stabilizátor (náhrada za 0.33uF) ze?

je zaujmavé že na starom som nastavoval na externý ale na novom nie ,a keď som zapojil nový tak tam malo byť nastavena defaultna hodnota (interny 1Mhz) ale je tam to iste ak na starom a to som na novom nič nenastavoval nechapem tomu ak je to možné.
Prílohy
ISP_freq.jpg
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Nejde napáliť program do procaku :(

Príspevok od používateľa peterple » 24 Sep 2013, 22:46

Zdroj som sa dočítal je high quality a preto tam žiadny 7805 nedávaj. Nastav na zdroji 5V a prúdové obmedzenie na 200mA.
Filtračný som myslel k tomu 7805 na vstupe ale nič z toto tam nedávaj zdroj máš dobrý.
werop napísal:je zaujmavé že na starom som nastavoval na externý ale na novom nie ,a keď som zapojil nový tak tam malo byť nastavena defaultna hodnota (interny 1Mhz) ale je tam to iste ak na starom a to som na novom nič nenastavoval nechapem tomu ak je to možné.
To je možné tak že ani starý ani nový nekomunikuje s programátorom. Preto keď klikneš na záložku fuse tak sa žiadne hodnoty fuse z procesora neprečítajú a preto ti tá karta ukazuje hlúposti. Ten program v PC nie je jasnovidec aby vedel vyveštiť aké sú v procesore hodnoty fuse bitov Preto je tam zatrhnutá voľba Auto read a to znamená že keď aktivuješ záložku fuses tak sa automaticky prečítakú z procesora. Lenže tebe sa neprečítajú a preto tam máš hodnoty oboch 0FFh. A preto sa s nimi ani nedá moc hýbať.
Na čítanie fuses teraz zabudni a čítaj iba signatúru. Dokiaľ sa nepodarí prečítať tú nemá zmysel skúšať iné.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

werop
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 01 Jún 2009, 00:00

Re: Nejde napáliť program do procaku :(

Príspevok od používateľa werop » 24 Sep 2013, 23:19

PETERPLE : skušal som aj tvoju z ledkami indukáciu . dal som všetky rezistory na 1,5Kohm, podľa výpočtov... Ledka na resete stále svieti a ostatne dve ledky nič nerobia aj pri napalovaní ,zapájal som to podľa obrázka dole (bez procáku), si spomýnal že na sck a mosi mam dať 680 ohmov a na reset podla výpočtu na 2mA , na reset som vypočítal na prúd 1.85 (namerané po zapojení 1.95mA) to by mohlo byť ,akurát to sck a mosi som dal rezistory tiež 1.5kohm ale teraz dam cez 680 ohmov ak si písal,reset ostane 1,5Kohm.
Prílohy
schema.jpg
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Nejde napáliť program do procaku :(

Príspevok od používateľa peterple » 24 Sep 2013, 23:30

tie 1k5 odpory môžu zostať. Keď to svieti na resete tak to bude svietiť aj na SCK a MOSI. Tak ako to píšes to nie je noc dobré. Reset by mal po skončení programovania (čítania) zhasnúť. Neaktívna úroveň je vysoká impedancia a z toho svietiť led proti VCC nemôže. No a že SCK a MISO ani neblikne je tiež problém. Skús dať aj CLK a MOSI led proti VCC Treba ich zapojiť ako je tá RESET LED. či takto nebudú blikať.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

werop
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 01 Jún 2009, 00:00

Re: Nejde napáliť program do procaku :(

Príspevok od používateľa werop » 24 Sep 2013, 23:48

som tam dal tie 680ohmove, veru nezhasol reset, SCK a MOSI ani nebliklo a to som skúšal frekvencie ISP rôzne aj 51hz.,ani tak ani opačne. teraz si spomínal aj MISO,myslel si MOSI ne?
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Nejde napáliť program do procaku :(

Príspevok od používateľa peterple » 25 Sep 2013, 19:10

áno myslel som MOSI len som sa pomylil. MISO ide z procesora späť do programátora. takže keď tam nemáš procesor tak tam ani nemôžu byť žiadne impulzy.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Nejde napáliť program do procaku :(

Príspevok od používateľa peterple » 25 Sep 2013, 20:02

Skúsil som to na mojom programátore. Pripojil som iba napájanie 5V a CLK na logickú sondu. Keď som pripojil napájanie rozblikala sa LED na oranžovo. Potom som dal zmerať napájanie a nameralo 4.9V a led začala svietiť na zeleno. Dal so čítať signatúru a na CLK bolo to čo môžeš vidieť na priloženom videu. Pozrel som aj MOSI tak isto tam boli impulzy. Na RESETe bol jeden impulz do nuly a potom skončil. Ak tam takéto impulzy aj bez procesora nemáš tak je problém s programátorom. Odinštaluj, reštartni počítač a znova nainštaluj AVR studio. Možno to pomôže.
http://www.plesnik.sk/video/p.wmv
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Nejde napáliť program do procaku :(

Príspevok od používateľa dxr » 25 Sep 2013, 21:11

Ak bude instalovat a pod win7 tak nech si pozre ako sa to tam robi kvoli tomu JINGO driveru

pripadne to riskni a daj tu AVS 6.1 ta ti nahodi najnovsi driver

Peter nema byt nahodou aj pull-up na tom resete ? priznam sa ze nikdy som toto neskumal ale viem ze tam ma byt 10kOhm odpor na VCC
a on to tam na tej scheme nemaaa.

Driver to asi nebude kedze mu to cita napatie cize komunikuje a AVR ISP mk2 je dost odolna mne ohoreli kable v skrate a tomu sa nic nestalo.

Update

Kód: Vybrať všetko

neda sa pastovat z toho locknuteho PDFka
ale sa tam pise ak tam nieje pullup svieti oranzovo
ak tam je skusi ho dat do low
Pull-up nemal by byt silnejsi ako 4.7kOhm a blokovaci kondik by nemal byt vacsi ako 10uF
Takze tam daj ten pull-up VCC a RST a pred este RST line
0
Naposledy upravil/-a dxr v 25 Sep 2013, 21:58, upravené celkom 1 krát.
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Nejde napáliť program do procaku :(

Príspevok od používateľa peterple » 25 Sep 2013, 21:30

nie ten pullup tam netreba. Keď to neprogramuje tak je reset síce vo vysokej impedancii, ale interne to je pritiahnute na VCC. Keď sa programuje tak to programátor drží v nule. Vo vývojových verziách to mám takto bez odporu bez kondenzátora. Dokonca sa to vie samo resetnúť pomocou POR obvodu.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

werop
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 01 Jún 2009, 00:00

Re: Nejde napáliť program do procaku :(

Príspevok od používateľa werop » 28 Sep 2013, 23:43

Speed,Peterple,Dxr: mam to vyriešene ,už programujem veselo a konečne som štastný :) zaujmave je na tom že keď som mal avr studio 4 a WinAvr mi to šlo ,potom sa niečo stalo a boli problemy ,ak som odinštaloval avr studio 4 a WinAvr ,reštartoval PC ,nainštaloval naspäť a reštartoval PC tak chyba nebola odstránená,tak isto milion krát kontrolovane zapojenie ISP konektora ,prepípanie isp konektora,vyzuálne skontrolovanie pcb dosky, výmena súčiastok ,výmena mcu1 za mcu2 a potom som už skúšal aj mc3, výmena kontaktného pola, čokoľvek som vyskúšal ani jedno neodstránilo chybu.
Dxr: si spomenul že aby som vyskúšal novšiu verziu nainštalovať ,síce som nenainštaloval 6-ku ale 5-tku , a pomohlo to ,ide mi to fajne a dúfam že to tak aj ostane :)
No ja som si už fakt myslel že mam programátor odpáleny,ešteže som nekupoval ďaľší,stále pre mna ale ostáva záhadou čo mohlo byť stým softvérom aj keď som ho preinštaloval nechapem to ,ale podstatne že to už ide a ďakujem že ste sa mi snažili pomôcť a nasmerovať ma , veľmi si to cením ,robím aj stránku ,kde dávam chyby čo som spravil pri začiatočníckom programovani v avr studiu ,keď bude hotová tak ju šupnem sem alebo ju pošlem. Možna aj toto forum dam do pdf a mierne upravím .
Ešte ku dxr: spomýnal si že sem mam dať niake fotky zapojenia ISP ,to sem ešte pridám.

Ďakujem ešte raz. Laci.
0

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Nejde napáliť program do procaku :(

Príspevok od používateľa dxr » 29 Sep 2013, 07:16

No ja som si už fakt myslel že mam programátor odpáleny,ešteže som nekupoval
Prvotne neuspechy a migrena su bezne kazdy si tym prejde kto neprejde na zaciatku potom to ma horsie :)

A mozno si spravil dobre ze si zavrel Arduina do skrine lebo ked vidim ako pouzivaju SRAM premmenu ako nazov
pre definovanie PINu miesto #define tak si hovorim ze tam sa ludia programovat effektivne nenaucia.

myslim totok

Kód: Vybrať všetko

int ledPin = 13;                 // LED connected to digital pin 13

void setup()
{
   pinMode(ledPin, OUTPUT);      // sets the digital pin as output
}
Ale zase ziadna ina platforma nepritiahla tolko novacikov za tak kratky cas ako prave Arduino to sa jej upriet neda :)
Ecosystem je podobny linuxu trosku hromadneho bordelu ale masivny vyvoj casom maju ludia moznost zacat
pisat svoj effektivnejsi kod a nie cez ten Arduino HAL Wiring.

No AVS5 je dost bugova nehovorim ze AVS6tka nema bugy ale 6.1 tie zname bugy ostranila nespravil si najlepsie
teraz upgrade na 6.1 budes bojovat s pozostatkami toho prasackeho Visual Studia frameworku

Staci si pozret ako sa ludia trapili AVS5 a debugom (emulatorom) a kopou hlupych chyb

Teraz ked ti to uz funguje len tak skus AVS4 iba driver neinstaluj pripadne v SAnboxie / VMstroji skus ze ci to bol driver alebo nastavenia rozbiteho AVRstudia4 mozno este downgradujes aj na AVS4 :)

Silne uvazujem ze si rozbeham posledny avr-toolchain a budem to pisat PSpade akurat pridem debug ktory obcas treba.
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Nejde napáliť program do procaku :(

Príspevok od používateľa peterple » 29 Sep 2013, 21:15

Fajn že si dal vedieť ako si dopadol. Ešte lepšie že je to všetko v poriadku. Takéto skapanie USB drivera, že nepomôže ani reinštalácia SW som už mal aj na drahších zariadaniach ako je AVR programátor. Pomohlo až odstránenie konkrétneho USB zariadenia ktoré nefungovalo. Pritom ani žiadnu chybu nehlásilo. Myslím že je to jedna zo záhadných vlastností windowsu.
Ešte by som ťa poprosil či by si neskúsil teraz keď to funguje tú LEDkovú indikáciu čo som ti navrhoval a napísal sem výsledok. Ja som to skúšal na logickej sonde ktorá je trochu lepšia ako len obyčajné LEDky. Vie indikovať aj bežiaci oscilátor (rail-rail) a sériovú komunikáciu. Preto by ma zaujímalo či sa dá s LED zistiť funkčnosť komunikácie programátora.
Díky
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok