Ako zistit, ci Atmega328P este zije? (Programovanie s RPi)

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

ondros
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 03 Nov 2014, 15:41
Bydlisko: Dolný Kubín

Ako zistit, ci Atmega328P este zije? (Programovanie s RPi)

Príspevok od používateľa ondros » 14 Sep 2016, 13:34

Zdravim vospolok,

mam doma 2 Atmega 328P a jeden Atmega 16A. Neviem ale ci este funguju, alebo som ich nejako pokazil, tak by som sa chcel opytat, ci sa da nejakym jednoduchym sposobom zistit, ci su ok (napr. budu mat standardne po zapnuti vystup na XTAL2, ktory by sa dal vidiet na osciloskope?

Aby som to este trochu upresnil: Ca pred rokom som tie 328P programoval pomocou Raspberry Pi, cez linuxspi. Vsetko fungovalo vyborne. Potom som to zbalil a 2x sme sa stahovali. Teraz som to znovu rozbalil a skusal znova naprogramovat. Jeden z tych 328 som pripojil opacne na zdroj (pri 3,3) takze ratam, ze som ho tym odpalil a preto sa uz naprogramovat neda. Ale tie dalsie 2 uz som pripajal normalne a ani oni sa nedaju programovat. Skusal som moj povodny ArchLinux zmenit na Raspbian a skusal som aj linuxgpio miesto linuxspi, ale nic.

Ma pripadne niekto v Dolnom Kubine ci okoli nejaky iny programator, ktorym by sa dali tie Atmegy preverit?

Vdaka!
O.
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Ako zistit, ci Atmega328P este zije? (Programovanie s RPi)

Príspevok od používateľa dan21 » 14 Sep 2016, 14:02

0

ondros
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 03 Nov 2014, 15:41
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Ako zistit, ci Atmega328P este zije? (Programovanie s RPi)

Príspevok od používateľa ondros » 26 Sep 2016, 16:00

Zdravim!

Dakujem dan21 za tip!
Popisem, co som urobil, ak by to niekto riesil v buducnosti:
Nevyrabal som to zariadenie, ale bolo dobrou ispiraciu. Pozrel som v Datasheete ako je to s tym paralelnym programovanim a otestoval som tie kontrolery tak, ze som ich napojil na 5V a na reset som priviedol 12 V (oba zdroje 5V aj 12V boli napojene zo spolocnej vypinatelnej zasuvky, takze ked som ju zapol prisli obe napatia na kontroler naraz), dalej som pripojil tieto 4 piny na log 0 (teda na GND): PAGEL=PD7, XA1=PD6, XA0=PD5, BS1=PD4 a sledoval som bit RDY (na 328P v PDIP puzdre je to pin cislo 3 - normalne PD1) - pripojil som nan zelenu LEDku cez rezistor ku GND.

Prakticky hned po zapnuti LEDka zasvietila - cieze paraleleny prog. mod bol zapnuty a ja som sa tesil, ze AVR este zije :) Dokonca aj ten, co som mu prepoloval napajanie.

Potom som to s Raspberry skusal znova a nakoniec sa mi to v Raspbianovi cez linuxgpio podarilo znova naprogramovat. Myslim, ze problem bol v prilis hrubych drotikoch, co som pouzil do breadboardu a tym niekde chybny kontakt.

O.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok