Blokova schema rele-raspberry

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

milan.za
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 25 Sep 2021, 16:10

Blokova schema rele-raspberry

Príspevok od používateľa milan.za » 19 Nov 2022, 21:34

Dobry den,


BS1: chcel by poradit od skusenejsich ako vytvorit blokovu schemu pre rele do serie.Po dosiahnuty urovne vody potrebujem aby mi plavak vypol cerpadlo ktore je zapojene k 8kanalovemu rele 12V hig/low .Vypinanie potrebujem prepojit s 2 rele ktore budu zapojene do serie keby zlyhalo jedno bude fungovat zalozne rele 2.


Tento system potrebujem urobit tak keby sa nieco stalo s rasberry aby vedelo kedykolvek vypnut cerpadlo mimo logiku

BS2: tu by zase potreboval poradit aby mi nezostali zapnute všetky 8kanal relé keď odpojím raspberry. Rasperry a rele su napajane osobitne s jedneho zdroja. Problem nastava vtedy ked nahodou odpojim od zdroja raspberry tak sa mi zopnu vsetky 8 rele a to by mi sposobilo velky problem. Preto tiez potrebujem vytvorit blokovu schemu s 2 rele do serie ked nahodou sa vypne raspberry aby mi odpojilo napajanie pre rele dosku. Do raspberry vedie jedno vstupné a 1 vystupne 12V napajanie. Tak stoho vystupneho keby nešlo 12 V da impulz pre aby odpojilo napajanie pre rele.


Raspberry je potom pripojene k pomocnej doskej
Prílohy
vypnutie cerpadla_bb.jpg
vypnutie rele_bb.jpg
0

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: Blokova schema rele-raspberry

Príspevok od používateľa bum » 20 Nov 2022, 13:56

K prvnímu dotazu možnost ovládat čerpadlo pomocí plováku ti stačí tím plovákem ovládat cívku relatka a jeho pracovní kontakty pak spínají napájení motoru, nebo dle provedení plováku spínat přímo čerpadlo. V případě že chceš spínat čerpadlo pomocí raspberi tak výstup plováku připojíš na vstup GPIO raspberi a programově pak sepneš výstup raspberi kde máš připojenu cívku relé a to pak pracovními kontakty spíná napájení do motoru. Nebo toto relé spíná napájení cívky stykače a tento pak motor záleží na příkonu motoru. V případě jak píšeš že chceš mít volbu ovládání čerpadla při poruše raspberi tak je potřeba osadit přepínač volby ovládání toho čerpadla, v tomto případě je možná volba pomocí programu a přepínač je připojen na GPIO PIN a programově to je řešeno. V případě že dojde k vypnutí napájení pro raspberi tak jsou určitě všechny GPIO piny uvedeny do logické "0" LOW tak by neměli zůstat cívky relátek pod napětím. Také ovládám relátka mikrokontrolérem PICAXE zapojení pro inspiraci mám na webu i ovládání čerpadla je jedno jaká platforma je nepoužitá zda RASPBERI, PICAXE, ARDUINO rozdíl je pouze v psaní programů pro tato ovládání. Použití druhého relé je možné ale je to dle mého názoru zbytečné pokud se dodrží napěťové a proudové parametry kontaktů použitého relé "vždy volím nižší zatížení kontaktů než je uvedeno v dokumentaci k relé".
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Blokova schema rele-raspberry

Príspevok od používateľa jezevec » 20 Nov 2022, 14:41

To už opravdu ti mladí neumí nakreslit normální schéma místo těch omalovánek?
Pak se diví, že často nedostanou kvalitní odpověď.
0

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: Blokova schema rele-raspberry

Príspevok od používateľa bum » 20 Nov 2022, 17:33

" Jezevec " ano neumí to je vidět na doloženém schéma tazatele, pak je těžké odpovědět k dotazu. Co se týče mé odpovědi byla velmi obecná nejde napsat nic konkrétního a dělat návrh a kreslit schéma celého zapojení na "zlatý podnos" no nevim !.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Blokova schema rele-raspberry

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 20 Nov 2022, 21:00

bum napísal:
20 Nov 2022, 13:56
V případě že dojde k vypnutí napájení pro raspberi tak jsou určitě všechny GPIO piny uvedeny do logické "0" LOW tak by neměli zůstat cívky relátek pod napětím.
Urcite nie. mam niekolko relay modulov a vsetky su predvolene nastavene na log.1 - rele je vypnute. zapina sa privedenim gnd na pin. alebo je tam jumper, kde si viem zvolit ci sa maju zapinat log. 0, alebo 1.
Nezabudaj, ze v cislicovke nezapojeny pin = log.1
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

milan.za
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 25 Sep 2021, 16:10

Re: Blokova schema rele-raspberry

Príspevok od používateľa milan.za » 20 Nov 2022, 21:22

Ja pouzivam toto rele :

https://www.amazon.de/8-Kanal-Relaismod ... JVXOADZ30C

s raspberry ide 12V na vstup rele takze musi byt prenute v rezime HIGH ked je v LOW nespina. A prave preto mi robi problem ked odpojim rasperry od zdroja tak rele doska ostane komplet zopnuta.

Co sa tyka prvej schemy nieje mozne pripojit cisto cerpadlo na plavak . Jedna sa o system pre automatizaciu akvaria ktore sa ovlada pomocou raspbery a nahrateho kodu . Ja potrebujem vytvorit zalozny plavak v pripade keby zlyhal plavak 2 pre standartnu uroven vody aby voda nepretiekla s akva.
0

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: Blokova schema rele-raspberry

Príspevok od používateľa bum » 20 Nov 2022, 21:36

"pocitujlasku" zásadně používám vlastnoručně vyrobené moduly na ovládání relé přivedením kladného napětí na cívku. A že nezapojený pin = log.1 to je mi jasné od doby co jsem začal s počítači asi tak před 25 roky.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Blokova schema rele-raspberry

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Nov 2022, 22:51

milan.za napísal:
19 Nov 2022, 21:34
Dobry den,


BS1: chcel by poradit od skusenejsich ako vytvorit blokovu schemu pre rele do serie.Po dosiahnuty urovne vody potrebujem aby mi plavak vypol cerpadlo ktore je zapojene k 8kanalovemu rele 12V hig/low .Vypinanie potrebujem prepojit s 2 rele ktore budu zapojene do serie keby zlyhalo jedno bude fungovat zalozne rele 2.


Tento system potrebujem urobit tak keby sa nieco stalo s rasberry aby vedelo kedykolvek vypnut cerpadlo mimo logiku

BS2: tu by zase potreboval poradit aby mi nezostali zapnute všetky 8kanal relé keď odpojím raspberry. Rasperry a rele su napajane osobitne s jedneho zdroja. Problem nastava vtedy ked nahodou odpojim od zdroja raspberry tak sa mi zopnu vsetky 8 rele a to by mi sposobilo velky problem. Preto tiez potrebujem vytvorit blokovu schemu s 2 rele do serie ked nahodou sa vypne raspberry aby mi odpojilo napajanie pre rele dosku. Do raspberry vedie jedno vstupné a 1 vystupne 12V napajanie. Tak stoho vystupneho keby nešlo 12 V da impulz pre aby odpojilo napajanie pre rele.


Raspberry je potom pripojene k pomocnej doskej
1. Aky motor ma cerpadlo 1f alebo 3f?
2. Aky vykon ma cerpadlo?
3. Ake ma parametre spinac plavaka (aky prud moze spinat pre ake napatie)
4. Typ 8 kanaloveho rele (neviem ako sa spina, ci potrebuje externe napatie na vstup (ak ano ake) alebo len pripojenim kontakov plavaka - dva vstupy sa prepoja spinacom)
5. Ake 2 rele do serie chces pouzit (uz ich mas alebo sa este len budu kupovat?)
6. ten 12V vystup z rasbery je len "premostenie" zo vstupneho napatia, alebo je to vystupne napatie ovlada rasbery (ON/OFF na zaklade proramu)?

Pockam si na odpovede..... potom odpoviem.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Blokova schema rele-raspberry

Príspevok od používateľa balu » 20 Nov 2022, 22:58

Odpory u optočlenů na vstupu jsou patrně počítány tak, aby deska fungovala na HIGH = 5V (nebo dokonce 12V). Tudíž 3,3V z Raspberry nerozsvítí dostatečně LED diody v optočlenech a proto to nespíná. Možná by stačilo projít zapojení, vyměnit odpory u optočlenů a mělo by to šlapat.

V popisu se píše, že trigger spolehlivě spíná při 5mA na vstupu. Tomu je třeba vstup přizpůsobit.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Blokova schema rele-raspberry

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 21 Nov 2022, 08:54

bum napísal:
20 Nov 2022, 21:36
"pocitujlasku" zásadně používám vlastnoručně vyrobené moduly na ovládání relé přivedením kladného napětí na cívku. A že nezapojený pin = log.1 to je mi jasné od doby co jsem začal s počítači asi tak před 25 roky.
Ty mozno ano, ale autor tu ma hotove moduly, tak pisem o nich, a nie o vlastnom rieseni.
milan.za napísal:
20 Nov 2022, 21:22
s raspberry ide 12V na vstup rele takze musi byt prenute v rezime HIGH ked je v LOW nespina.
Jumperom si vies prepnut na akt. 0
Trocha nechapem, ze 12V ti ide z raspberry, ale ono je napajane 5V. Ked pripojis len tu relatkovu dosku na 12V, nastavis akt.0 a ked spojis gnd so vstupom zapne sa ti relatko?
Podobne rele pouzivam s esp, a nemal som zatial nikdy problem aby mi to nechcelo zopnut v 0. Nebude tam nejaka ina chyba?
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

milan.za
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 25 Sep 2021, 16:10

Re: Blokova schema rele-raspberry

Príspevok od používateľa milan.za » 21 Nov 2022, 11:25

Jedna sa o automatizovany kontroler akva doska je upravená s vlastnymy obvodmi. Len na buduci rok buden upravovať celu skrinku ktora bude vacsia lebo tato je dost mala projekt sa nakoniec trosku viac zvacsil ako som planoval
Prílohy
Deluxe_pics.jpg
IMG_20220716_202400.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Blokova schema rele-raspberry

Príspevok od používateľa balu » 21 Nov 2022, 14:53

pocitujlasku napísal:
21 Nov 2022, 08:54
Trocha nechapem, ze 12V ti ide z raspberry, ale ono je napajane 5V.
Je to ještě komplikovanější. Deska Raspberry Pi je sice napájená 5V, ale jenom kvůli USB portům. Procesor a IO piny jsou 3,3V...
Logická 1 z IO pinů RPi je 3,3V, takže z Raspberry při HIGH (log. 1) neleze ani 12V, ani 5V.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Blokova schema rele-raspberry

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 21 Nov 2022, 15:10

balu: ano, to mi je jasne. a preto je lepsie to spinat do 0, ta je rovnaka aj pri 5V, aj pri 3.3V. A pre tu rele dosku je potom fuk, ci je tam nezapojeny pin, alebo ma 3.3V, bude stale vypnuta, az kym napatie neklesne pravdepodobne pod 0.7V
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Blokova schema rele-raspberry

Príspevok od používateľa balu » 21 Nov 2022, 15:20

Jenže pak nastává ten problém, že když se vypne napájení RPi, tak se de-facto uzemní vstupy a sepnou relátka. Když už spínat do 0, tak přes tranzistory a z RPi spínat opět jedničkou. Tranzistor uzemní vstup a při odpojení napájení RPi se uzemní báze a tranzistor zůstane uzavřený.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Blokova schema rele-raspberry

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 21 Nov 2022, 15:36

pockat, rpi funguje inak, ako bezne mcu a logicke obvody? teda pri vypnuti napajania ten pin ostane vo vzduchu. A ten rele modul ma pullup odpor, takze to drzi v 1. aspon u mna to tak funguje, ci mam odpojene vstupy, alebo nastavenu 1, alebo vypnute napajanie mcu, tak rele su vypnute. zapnu sa len vtedy, ak tam dam 0. tym mam osetrene aj to, ze pri resete mcu nebude rele cvakat, kym pin dam do 0.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Blokova schema rele-raspberry

Príspevok od používateľa balu » 21 Nov 2022, 15:43

To sice ne, ale celkové zapojení tohle může způsobit.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Blokova schema rele-raspberry

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Nov 2022, 18:00

milan.za napísal:
21 Nov 2022, 11:25
Jedna sa o automatizovany kontroler akva doska je upravená s vlastnymy obvodmi. Len na buduci rok buden upravovať celu skrinku ktora bude vacsia lebo tato je dost mala projekt sa nakoniec trosku viac zvacsil ako som planoval
Pri takomto zapojeni ti odporucam si nakreslit k tomu schemu a kazdy jeden vodic si nejako oznacit. Aby si vedel kde presne bol zapojenu, v ktorej svorke.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok