Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa BFX » 17 Nov 2013, 08:47

Nie
http://www.microchip.com/pagehandler/en ... /home.html

New Peripherals Tips and Tricks 09/12/12 230 KB PDF
AN1451–Glitch Free Design Using the Configurable Logic Cell (CLC) 07/25/12 230 KB PDF
AN1470–Manchester Decoder Using the CLC and NCO 10/17/12 230 KB PDF
AN1476–Combining CLC and NCO to implement HRPWM 11/17/12 230 KB PDF
Voltage Controlled Oscillator with Linear Frequency Output 11/09/12 230 KB PDF
AN1473–PWM Duty Cycle Measurement 12/05/12 230 KB PDF
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa dxr » 17 Nov 2013, 08:52

boraicho napísal:čo je to ten NCO? už som ti čital ale za frasa to nemožem najsť v nijakom DS.
http://www.electricdruid.net/index.php?page=info.dds

studuj ihmo v DS nie ale popisoch PIC modelov priamo na Microchip stranke to je ;)

sakra kolizia niekto ma predbehol
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa BFX » 30 Dec 2013, 11:01

Davam do pozornosti prugin Harmony do MPLABX , je to nieco podobne ako Grace od TI :) Krasne ako od seba pajcuju :lol:
Skoda ze iba pre PIC32 platformu.
http://ww1.microchip.com/downloads/en/D ... v0_70b.pdf
Pre nizsie CPU tiez pomocka nie az na takej urovni.
http://www.microchip.com/pagehandler/en ... /home.html
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
michal500
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 125
Dátum registrácie: 11 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Žarnovica
Vek: 32

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa michal500 » 30 Dec 2013, 12:17

Ak požívam Atmelu tak túto rodinu
http://www.atmel.com/products/microcont ... tails.aspx
Má rôzne výkonové kategórie A, B, C, D, E
No nie sú pin kompatibilné z atmegami, ALE cenovo sú na tom rovnako ak nie aj lepšie...
Čo sa mi veľmi páči že majú niekoľko kanálové DMA, Event System, viac levelový Interrupt (to atmegi nemali) idú na 32MHz (pri USB 42MHz)
Samozrejme aj bežné periférie sú vylepšené a rozšírené.
"Výkonovo" - minimálne perifériami by sa dali porovnať s low radami 32bit arm (stmf0, stmf vl ....)
Veľké + je aj to že potom je veľmi jednoduchý prechod na ARM 32bit
0

Používateľov profilový obrázok
remmidemmi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 994
Dátum registrácie: 25 Dec 2012, 12:58
Bydlisko: Dobříš v Čechách
Vek: 80

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa remmidemmi » 30 Dec 2013, 12:18

right13 napísal:Ahojte. táto téma tu možno bola už milión krát ale nedá mi to. Chcel by som sa začať učiť programovanie mikroprocesorov jednoducho povedané.avšak, neviem sa rozhodnúť ktoré začať. tak prosím o radu
či:

PIC -nemám žiadné skúsenosti ,o nich som našiel len pár kníh

Atmel- (som barbar ja viem)-zo školy mám ako také základy z 8051 ASM (adon moduly) ,kníh som stiahol aspon 10:D

hardwarové vybavenie nemám zatiaľ žiadne .iba kontaktné pole :) teda programátor musím vyrobiť tak či tak.

asi ťažko povedať ktoré sú jednoduchšie , skôr ktorým porozumieť lahšie alebo ako to povedať.
myslím, jsem si po letitých zkušenostech jistý, že začínat se má od začátku a ne od konce. Postup je tento:

1. prostuduj a nauč se číslicové logické obvody, řadu 74xx a něco si s nimi zkonstruuj, třeba na nepájivém poli. Zkus nějaký čítač impulsů, synchronní, asynchronní atd.

2. přidej procesor 8085 se statickou ramkou, Epromkou a jedním portem a LED displejem

A potom, až toto zvládneš se pouštěj do programování mikropočítačů, lhotejno jesti PIC, ATMEL nebo jiných.
0
Kdo něco umí, tak to dělá a kdo nic neumí, tak o tom aspoň žvaní.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa mato3000 » 30 Dec 2013, 13:19

:D ten druhý bod je preboha k čomu ? aby si to zámerne sťažl ?
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa spin90 » 22 Jan 2014, 11:23

Takze z toho co tu pisete mi vyplyva, ze ak chcem pisat program v Ccku, tak mam skor zvolit AVR, pravda ?
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa jaromir » 22 Jan 2014, 11:32

Nie.
Robim s PIC-kami vsetkeho druhu a prakticky iba v C-cku.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa spin90 » 22 Jan 2014, 11:34

Aha :D No, nemam v tom veru jasno. Zda sa teda ze su na porovnatelnej urovni.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa jaromir » 22 Jan 2014, 11:56

Hej, da sa to tak povedat, su porovnatelne, preto sa pouziva jedno aj druhe :)

PIC18-ky su porovnatelne s AVR-kami. Vyssie rady (PIC24, PIC32) su niekde uplne inde, skor na urovni ARM-ov. Tento traktat si cital? http://svetelektro.com/modules.php?name ... ead#unread
0

neznamy

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa neznamy » 22 Jan 2014, 12:05

kde sa dvaja biju treti vyhrava, davnejsie (logicky podla vytvorenej temy) som sa rozhodoval medzi Microchip alebo atmel, vyhral to tretí a zaparkoval som u Texas Instrumentu, ktory mi poskytuje vsetko co potrebujem

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa spin90 » 22 Jan 2014, 12:17

Idem na to, dakujem.

Totiz, velmi rad by som sa konecne naucil zaklady prace s MCU. Aj ked moj odbor je elektroenergetika, cize skor silnoprud, toto mam ako akesi hobby a zaujima ma to celkom. Okrem toho v automatizacnej technike v elektroenergetike je to na kazdom kroku (vlastne je to na kazdom kroku v uplne celom priemysle).
Konkretny popud na zaoberanie sa MCU bola potreba konstrukcie nejakeho wattmetra. Po hladani som si nechal zaslat vzorky "Single-Phase Active and Apparent Energy Metering IC" ktore komunikuju cez rozhranie SPI (mozno vedia aj inak, to som zatial nezistoval) Kazdopadne potrebujem ich citat pomocou mikrokontrolera. Taktiez nan potrebujem zavesit sedemsegmentovky a vypisovat namerane hodnoty Uef Ief W, pripadne ak je v registroch tak S. Niekto povazuje 7-segmentovky za trocha archaicke a vsade sa pchaju tie male zelene displeje, ale mne sa skratka 7segmenty pacia, maju kontrast, ma to prost smrnc. A ta zelena farba, no parada :lol:
Nasiel som dokonca nejake MAXIM radice na 7segmenty, ktore opat komunikuju s MCU cez SPI (napr. http://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/MAX6954.pdf) kazdopadne tie obvodi maju v sebe vsetko, multiplexing aj ostatne veci, uz len to naucit komunikovat medzi sebou.
Povodne som to chcel riesit cisto analogovo, ale pri cene RMS to DC integracov a nasobiciek ma presla chut.

Right,
Co ponuka TI ? Maju nejaku inu architekturu ? Nie je to asi moc rozsirene, alebo ?
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa jaromir » 22 Jan 2014, 12:25

S TI-ckami som sa hral sete predtym nez boli cool :D
Konkretne MSP-430, programoval som to cez JTAG, nic moc. Bolo k tomu malo dokumentacie, mizerne vyvojove nastroje - tie dobre boli za nechutne prachy.
Potom sa TI zacalo zas snazit, prisli s novsimi MSP430 a vydali tie lacne kity (ktorych som si par zohnal a potom to zas predaval). Opat nic moc. Nebyt velkej reklamy, nizkej ceny a nesmierneho hype, nestekne po tom ani pes.
Mam aj TI-ckove ARMy, ale trebars IDE od nich pod Linuxom nebezi out-of-box (amlo by) a nemam vela chuti s tym zapasit.

Ale akoze da sa to pouzivat, kto si na to zvykol a je v tom doma, asi nema potrebu menit :)
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa Washu » 22 Jan 2014, 12:28

jaromir napísal:Hej, da sa to tak povedat, su porovnatelne, preto sa pouziva jedno aj druhe :)

PIC18-ky su porovnatelne s AVR-kami. Vyssie rady (PIC24, PIC32) su niekde uplne inde, skor na urovni ARM-ov. Tento traktat si cital? http://svetelektro.com/modules.php?name ... ead#unread
PIC32 ako rovnocenny proti ARM CM3,4 suhlasim
Ale PIC24 tak mozno s MSP430 by siel porovnavat, ale 32bity su vykonnejsie.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

neznamy

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa neznamy » 22 Jan 2014, 12:36

spin90 : zacalo to tym ze som sa nevedel rozhodnut, neviem akym zazrakom , uz si to nepametam som narazil na launchpad ktory mali vtedy TI v akcii za 4 dolace aj s postou, ktory poskytuje usb programator vecsiny ich MCU a taktiez debugger, tak som to objednal a odvedy sa s tym hram. Zatial mi poskytuje vsetko co potrebujem, na ebayi kupujem arduino moduly ktore postupne rozbehavam na kontaktnom poli. Berem to viac menej ako zabavu a edukacnu cinnost. Teraz som objednal dalsi launchpad (9$ s postou) a cez sviatky v akcii launchpad s MSP430FR5739 ktory ma mimo ine na doske integrovany akcelerometer. Takze hracky mam a celkom ma to bavi sledovat ako sa po par riadkoch kodu zo suciastky ktora nerobi ani hovno stane funkcna vec.


jaromir : rozbehal som IAR takze striedam eclypse a IAR ;)


riadenie 7segmentoviek spravis jednoducho s 74HC595 a nemusis tam pchat hentu obludu kde budes mesiac studovat tabulky ako to ovladat

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa spin90 » 22 Jan 2014, 12:51

Aha, no tak ja asi skor s tymi PIC zacnem, este uvidim. Ked vobec, ale dufam ze hej, kedze toto je fakt velmi zaujimava oblast.
Ono tie sedemsegmentovky to je velmi daleka buducnost.
Prave pozeram na nejake PicKit3-ty . Jaromir pise v tom clanku ze ked zacinat s PIC tak s radou PIC18 a vyssie, cize tymto smerom by som siel asi. Len musim pozistovat dost info aby som sa mal vobec od coho opdrazit. Jedine skusenosti s programovanim mam zo strednej, kde sme maly rychlokurz paskalu :D Cize fakt bieda. Jediny prikaz co som pouzival bol clrscr (nieco take :D ) a if :lol:
Takze aj ta prva kapitola Jaromirovho clanku mi bola prinajmensom nezrozumitelna.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa dxr » 22 Jan 2014, 13:03

Aj ten PASCAL je pre obe platformy :) takze sa neboj a skus a to ze mas zaklad ti len pomoze
nebudes kukat a kopirovat riadky ale aj nieco napises :)

Pre zaciatok ti mozno postaci MCU + booloader nebudes vediet debugovat ale mozes si otestovat
nahratie programu a pisanie pre MCU

Pre AVR ti staci obycajny TTL prevodnik a napalis bootloader a pre PIC nejaky LPT/JDM a potom zase prevodnik
toto ta bude stat menej ako PICkit3 a mozes sa rozhodnut docoho ides napr ARM ma uz bootloader od vyroby aspon LPC
akurt tam je to hlavne v jazyku C (ale arm nemas v zozname platforiem) :)
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa spin90 » 22 Jan 2014, 13:09

Fajn, cize odporucanie je, kupit nejaky maly PIC, napojit to na COM port z PC a nejak nahrat ? Lebo LPTcko nemam na pocitaci.
Doteraz, ked som nahraval mal som JDM programator od Belzy, ale tak ma na stranke velke vykricniky ze to likviduje maticne, takze ja to uz nedam do novej maticnej. A kto vie ci by som to nasiel vobec :)
A asi avr ani nebudem skusat, ved ked PIC su vlastne rovnake tak naco sa mylit zbytocne.
Este sa opytam, ktru verziu MPLAB stiahnut ? Najnovsiu ? Ci skor dat prednost starsej, ktora je mozno jednoduchsia ?
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa Washu » 22 Jan 2014, 13:27

Hlavne normalne palidlo/debugger. Pre PIC napriklad PICKIT3. Aby si mohol vuyzit debug, hlavne na zaciatku ti to usetri vela starosti ked mas moznosto pozriet sa co sa vlastne v tom MCU deje.
Vziadnom pripade neodporucam hrdzave klince typu 3 odpory a LPT.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa jaromir » 22 Jan 2014, 13:28

spin: to ze si na strednej programoval v Pascale je ti nanic, resp. ti to usetri prvy krok z cesty hlbokym snehom, ktora ma tisic krokov. Ak pojdes C-ckom, cesta bude mat ale len 500 krokov a bude pekne vysliapana. Clrscr ti bude v MCU naprd, vlastne vsetko je ine.
Silno odporucam zacat s PicKit3 alebo inym hardware debuggerom uz od zaciatku. Ser na tie blbe programatory na COM/LPT porte, s tym sa budes viac trapit nez budes programovat. //(washu ma predbehol)
Ak fungujes pod Windowsom, vykrocil by som smerom v MPLAB 8, ostatna verzia je 8.92

right: na IAR nemam peniaze. Ta ich obmedzena verzia je pekna, ale to obmedzenie na velkost kodu ma trochu trapi. Je scie pravda, ze moje decko ma momentalne 75cm, ale detsku izbu mu neurobim so stropom vysokym 120cm, aj ked mu to zo zaciatku na hranie bude stacit. Raz dorastie tak vysoko, ze si bude buchat hlavu :)

washu: CM0 je IMHO velmi porovnatelny s PIC24. Nemam velmi dobre objektivne meradlo vykonov, tak ak ide o surovy vykon - snad len Coremark; tam sa umiestnuju dost podobne. Trebars LPC1114 ich ma 1-1,5/MHz, PIC24 do 1,8. Periferie, cena, dostupnost, vsetko je +- to iste.
Robil som dve aplikacie, kde som naschval pouzil aj CM0 (LPC812 a LPC1114) aj PIC24 a velkost kodu aj rychlost vykonavania mi vysli +- tie iste. Nerobim si prdel, tie CM0 su uz pomerne dost osekane, takze su porovnatelne skor so 16-bitmi, aj ked technicky su to 32-bitove MCU. Podobnost PIC24 a MSP430, to beriem.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok