Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa Peťus » 28 Júl 2012, 11:10

rizika: odpálíš si paralelní port (někomu se to stane), zamkneš si procesor, nebude ti fungovat ... a dál mě nic nenapadá
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa Drakoush » 28 Júl 2012, 12:03

Vďaka za reakciu. Paralelný port ma štvať nebude, programovanie bude prebiehať na starom PC, tento čo mám v dielni má paparelný port odpálený stroboskopom predchádzajúceho majiteľa.

Ja to predsa skúsim, toľko si verím. Ak sa to nepodarí, druhý pokus nebude a zverím to do rúk kompetentnej osoby.

Ešte raz ďakujem, pekný deň.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa boraicho » 28 Júl 2012, 12:07

STK200 miso miso SCK res a gnd a ideš.
http://pldaniels.com/flying/stk200-simple.png
tie odpory nezabudni !! ja som tak odpalil procaky za cca 4000sk :D
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

stanleyv
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 51

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa stanleyv » 28 Júl 2012, 17:49

Ktorý programátor?

EDIT: kua....clovek odbehne k synovi na par minut a len sa divi, aky nezmysel uz dava jeho otazka :( ......
0
Ak nakupuješ často na ebay, Banggood, Aliexpres a pod., tu sa zaregistruj a môžeš ušetriť:
https://www.bonusway.cz?r=6361768

„Jediná druhá šance, kterou máme, je udělat stejnou chybu podruhé.“
David Mamet

OM0XA
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Okt 2012, 23:18
Bydlisko: Poprad

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa OM0XA » 05 Okt 2012, 08:34

Pokiaľ sa chceš naučiť programovať uP je úplne jedno či začneš s AVR, 51, PIC alebo iné. Podstata je iná. Musíš pochopiť princípy fungovania mikroprocesora a ako sa píše program v assembleri. Potom už naprogramuješ akýkoľvek procesor. Stačí si pozrieť jeho vnútornú štruktúru, čo sa konfiguruje v akom registri a aké ínštrukcie sú použité v assembleri pre daný typ procesora.
Samozrejme ako sa tu už spomínalo, je lepšie na začiatku písať programy v assembleri nie v C-čku, pretože assembler priamo súvisi so štruktúrou procesora a jeho činnosť je tak lepšie pochopiteľná.
Potom môžeš začať skúsiť písať aj v C-čku a zdrojové kódy preložiť kompilátorom.
Je to jednoduché... stačí začať (veľa čítať na nete a veľa sa pýtať).
0

pecivat
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 24 Aug 2012, 21:08

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa pecivat » 05 Nov 2012, 17:42

Ahoj .
Souhlasím s tím co napsal OMOXA . Ale chtěl by jsme k tomu ještě dodat mou zkušenost.
Také asi Před 2 lety jsem chtěl vyzkoušet programovaní a začal jsem 16F84 a Assembler několik jsme jich odpálil ani nevím proč prostě se mi to nedařilo. Tak jsem začal AVR ATMEGA8 a assembler jeden procesor mě fungoval super něco jsem již pochopil nějakéj zaklad assembleru , ale připadalo mne to složité vše a hodně náročné a nehledě na to že neumím Anglicky tak už jsem se v tom začal motat a neměl jsem nikoho v okolí kdo by mi poradil. Tak jsem si položil otázku na co to programovaní vlastně potřebuji a došel jsem k tomu že jen tak pro zábavu a občas urobit něco co se nedá koupit. A proto jsem zůstal u AVR ale vyzkoušel jsem BASCOM. Určitě to není assembler nebo Céčko ale pro mne to bylo dost pochopitelné a celkem se mne to i líbilo tak jsem u tohodle zůstal a jsem spokojenéj .
Jednoduché prostředí různé knihovny apd. Ovládám LCD GLCD displeje segmentové krokové motory řízené PWM a spoustu jiných věci.
Tod můj názor.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa boraicho » 11 Feb 2013, 12:45

Zdar. Možno budú vedieť povedať aj nePICkari ale riešim menšiu dilemu. Vzhľadom na to že tie MCU ma do seba nejak tak vtiahli tak si už chcem si zaobstarať zopár desiatok procesorov s tme. určite viem že si zoberiem niečo od 12F150x a určite aj 16F1827 ktore sú úplne super, majú kopec periferii a všetkého možného v sebe ale aj niečo večšie respektivne s viac pinmi ako 18. a tak som včera asi 4 hodiny do pol druhej rána študoval datashety roznych procesorov tak myslim že aj PIC16f19xx by boli v pohode. A ako som tak pozeral napadlo ma zistiť aký je rozdiel medzi 32 16 a 8bit procesormi.
Pozeral som zopár DS 32bit-ových ale myslím že tak skoro sa k tomu nedostanem. nastavenie registrov som tam ani nenašiel (napr.ADCON)
bez toho som stratený.
16bitove už v sebe majú popísane nastavovacie bity ale tie nastavenia su zložité a myslím sa že ani OSSCON by som správne nenastavil.
a 8bit klasika. Ale v čom sa lišia? Myslím že hlavne vo výpočetnej rýchlosti kedže dokažu spracovavať o dosť večšie čísla. ale ešte nejake dalšie rozdielne faktory medzi 8 a 16 a 16 a 32bit? Kedy sa oplatí siahnuť po 16bit alebo 32bit procesore? Vďaka.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa jaromir » 11 Feb 2013, 13:36

Hlavny rozdiel medzi terbars 8 a 32 bitmi je vykon. Nielen ten "hruby" vypoctovy vykon ktory je dany vacsou sirkou slova - cim sa do instrukcie "zakoduje" viac informacii, potazmo sirsie instrukcie, ktore by 8-bit vykonaval na viac taktov plus k tomu vyssia rychlost vykonavania instrukcii. Na 32 bitoch mas vacsinou viac pamate, takze si mozes dovolit pouzivat algoritmy, ktore su rychlejsie a nemusis sa srat s kazdym bajtom.
Okrem toho mas na 32-bitoch bohatsie periferie a hlavne je beznym pouzivanie DMA. Ak chces trebars obnovovat displej, trebars graficky 320x240 pixelov, tak si vyhradis priestor v pamati, nakonfigurujes DMA a hardware si displej obnovuje sam - co by samo o sebe bola cinnosti, ktora vytazi 40MHz jadro naplno. DMA je uzitocne pri aplikaciach, kde treba vasi datovy tok, ako je obsluha pamatovych medii, displejov, USB rozhrania atd.
Pouzitie 32-bitov je nevyhnutne tam, kde potrebujes viac pamate (a vacsiu rychlost na jej obsluhovanie) a velmi vhodne trebars pre USB, ethernet, vacsie displeje atd. Nepisem ze su nevyhnutne, lebo prakticky vsetko sa da urobit aj na osembitoch, ale je otazka ako prakticke to bude.

Na druhu stranu treba povedat, ze nastavovanie tychto "pokrocilych" vlastnosti je netrivialne a treba mat co-to naprogramovane, najlepsie na osembitoch.
16-bity su nieco medzi tym.
0

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa Peťus » 11 Feb 2013, 14:37

Já jsem rozdíl v nastavování mezi 8 a 16 bit nepoznal. Jediný rozdíl je, že se jmenuji jinak. Proste každý bit registru dělá něco a to, co potřebuju, tak nastavim...
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa jaromir » 11 Feb 2013, 15:05

No, tak... zas ty mas MSP430 :)

Vacsinou je problem, ze miest (bitov, registrov) na nastavenie je viac. Treba vediet kam siahnut, u osembitov je to par registrov. Trebars u PIC18 robim nastavenie USART/SPI/IIC spamati bez pzoerania do datasheetov.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa boraicho » 11 Feb 2013, 15:23

no našiel smo taky vhodny napriklad 16F1934 a 16F1783 ale škoda že asi nieje nejaky kombinaciou tých dvoch.
prvý ma zas 5timery , 5xpwm ale azs ten ADC a DAC slabši
druhy ma dobry 12bit ADC a 8bit DAC čo by sa mi momentalne hodilo ale zas ma len 3 timery 2 PWM
hm keby bol jeden taky fajny čo by som pchal všade by mi najviac vyhovovalo
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa mato3000 » 11 Feb 2013, 19:52

dokelu, ja ťa nechápem robíš s tým 1/2 roku a už máš dilemu, využil si ich na celý 3% ... kúp si aký potrebuješ a ešte dva roky nepocítiš potrebu kupovať iný.

len pre ozrejmenie , popíš nejakú aplikáciu čo plánuješ spraviť ? už som ti to x krát povedal , že nabúchané procesory niesú a ani univerzálne, tak čo riešiš.

kúp si čo potrebuješ a nabudúce si kúpiš iný , ktorý budeš potrebovať.
0

Používateľov profilový obrázok
stanke
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 13 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Bernolákovo
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa stanke » 16 Nov 2013, 23:25

pootvorím starú tému :P

na ADC, zápis do EEPromu a iné bežné aplikácie si limitovaný minimálnym časom konverzie/zápisu a pod., tzn. že vysokú rýchlosť poväčšine začiatočníckym programovaním (keď čakáš na prevod/niečo iné napr. btfsz) ani nevyužijes. Kúp si jeden v DIP40 puzdre (napr 18f4550) na ktorom si aplikácie vyvinieš a potom podľa toho čo si použil kúp špecifický lacnejší a poprípade trochu pouprav kód (ako sa to robí napr v priemysle - nekupuješ najsilnejšie PLC a nepcháš ich všade, nanajvýš máš jedno na ktorom si vyvinieš soft a HW si kúpiš na mieru). V pohode cena/výkon je podľa mňa napr. PIC16F1507-I/P kt. stojí jedno euro na TME a postačí na 95% drobných aplikácií s minimom ext. súčiastok (má 4xPWM, 3xTMR, NCO, 1.024V fix. referenciu napätia (ktorá sa nedá použiť ako Vref+ ale iba zmerať ako kanál 33, z čoho sa dá odvodiť Vdd, ale je to ako škrabať sa nohou za uchom - nechápem moc tento počin Microchipu), vecičky ktoré ani nevyužiješ. Škoda že nemá UART ale čo je to softwarovo vyriešiť nejaký UART že? ;) ). Toľko môj názor :)

PS. Daj vedieť ako si pokročil. :)
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa jaromir » 16 Nov 2013, 23:32

Namiesto 16F1507 odporucam 16F1508/1509. Ma navyse oproti 16F1507 USART, podporu pre debug na cipe, MSSP, jednoduchy DA, dva- alebo styrikrat viac pamate. Oproti 16F1507 stoji o par centov viac, ale ten rozdiel je minimalny.
Mam ich v sufliku viacero a je to taky univerzalny vojak.
0

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa petersno » 16 Nov 2013, 23:50

18F2550 je nejaky sposob, ako bez externej referencie merat napajacie napatie ?
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa jaromir » 16 Nov 2013, 23:55

Nie.
0

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa petersno » 17 Nov 2013, 00:05

dik, som sa trochu bal, ze pre oci nevidim :D
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa boraicho » 17 Nov 2013, 00:50

čo je to ten NCO? už som ti čital ale za frasa to nemožem najsť v nijakom DS.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa BFX » 17 Nov 2013, 00:54

Numerically Controlled Oscillator
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa boraicho » 17 Nov 2013, 01:22

to je ten vnutrony ocilator? osccon? lebo to je fakt dobra vec.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok