Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 983
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa budvar10 » 15 Feb 2017, 15:16

"Wiring" to sú len knižnice pre C/C++.
0

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa eurobastler » 15 Feb 2017, 23:31

Beginning C for Arduino by som ti vedel ponúknuť...

Obrázok
0
Obrázok

gebri
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 19 Aug 2014, 19:25

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa gebri » 16 Feb 2017, 10:50

Verzia z roku 2012 je dostupna ako pdf http://it-ebooks.directory/book-1430247762.html
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa datam » 13 Apr 2017, 14:05

Ak by mal niekto záujem mám nejaké knižnice (8bit AVR) čo som si vytvoril pre vlastnú potrebu. Nie sú to knižnice pre bežné použitie a tak odporúčam najprv naštudovať ako fungujú a hlavne kde je aký signál pripojený. Tiež netreba zabudúť na ošetrenie registrov pred volaním alebo si dorobte PUSH a POP.

HEXtoBCD - prevod HEXa čísla v registroch R17:R18 na BCD R20-R24
I2C - netreba komentovat
IrDA_RC5 - príjem RC5 kódu. Bez frekvenčnej kompenzácie treba dorobiť.
LCD4bit - LCD DEM..... na 4bit zbernici
LCD8bit - LCD DEM .... na 8bit zbernici
AVR.rar
(3.72 KiB) 133 stiahnutí
Buď si to skopírujete priamo do programu alebo cez .INCLUDE
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa Mek » 19 Aug 2017, 22:18

Pre minimimalizaciu frustracie z pofidernych softverov a este pofidernejsich programatorov (postavenych podomacky a vyzadujucich trebars LPT port) by som odporucal ucit sa Atmel (nie Arduino), uz len kvoli super softverovej podpore. Vyvojove prostredie je moderne Atmel Studio 7, je postavene na Visual Studiu a tak je hned programatorom zname (teda o jednu vec ku studiu menej), aj nahravanie programu do cipu a manipulacia s poistkami je v nom zabudovana. Na programovanie odporucam zakupit AVRDragon. Pripaja sa pohodlne cez USB a je univerzalny na XY AVR cipov, a kedze je to origos produkt od Atmelu, Atmel Studio 7 s nim nema ziadny problem.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa peterple » 20 Aug 2017, 01:04

Mám taký "pofidérny" programátor na LPT postavený a funguje dodnes (asi takých 15 až 20 rokov). Ale nebol to žiadny lepenec pár odporov ako to vylepšovali rôzni majstri ale riadny klon STK200 s 74LS244
Obrázok

Keď nerozumiete čo a ako funguje, tak to nestavajte a radšej si to kúpte.

A Arduino nie je Atmel? Ja som myslel že arduino je niekoľko druhov (momentálne celosvetovo rozšírených) dosiek s MCU Atmel AVR. Ešte aj ten bootloder urobil Atmel a dal ho volne k dispozícii. Teraz sa na tejto vlne vezú aj iné developers MCU dosky.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa oravan » 20 Aug 2017, 01:35

Mek napísal:Pre minimimalizaciu frustracie z pofidernych softverov a este pofidernejsich programatorov (postavenych podomacky a vyzadujucich trebars LPT port) by som odporucal ucit sa Atmel (nie Arduino), uz len kvoli super softverovej podpore. Vyvojove prostredie je moderne Atmel Studio 7, je postavene na Visual Studiu a tak je hned programatorom zname (teda o jednu vec ku studiu menej), aj nahravanie programu do cipu a manipulacia s poistkami je v nom zabudovana. Na programovanie odporucam zakupit AVRDragon. Pripaja sa pohodlne cez USB a je univerzalny na XY AVR cipov, a kedze je to origos produkt od Atmelu, Atmel Studio 7 s nim nema ziadny problem.
Prosím to zariadenie skusenosti osobné sú aké ja mám len taku doštičku z ALIEXPRESU napáli som akurát atmegu8 v pohode zatiaľ
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa Mek » 20 Aug 2017, 12:17

oravan, nerozumiem tvojej otazke... s avrdragonom mam skusenosti dobre, vsetko funguje, ziadny problem.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa mato3000 » 23 Júl 2018, 22:15

no ako som už písal na inom fóre, dnes mám trochu bojovú náladu a tak som si sem prišiel kopnúť :pain: , alebo poradiť ... vezmite to ako chcete.

Takže už nebudete potrebovať pre AVR pofidérne SW a predpokladám, že v krátkej dobe ani HW ... lebo
Now users of Microchip’s 8-bit PIC® microcontrollers can evaluate AVR devices in their favorite IDE. MPLAB X IDE version 5.0 supports over 20 families of Microchip’s most popular and newest AVR devices with beta support. In addition, version 5.0 fully supports all Microchip PIC and dPIC microcontrollers as it always has. In addition to IDE support for AVR devices, debugging can be completed for AVR with Microchip’s newest, low-cost debugger, MPLAB PICkit™ 4. Two choices for compiler support are also available within MPLAB X IDE - either the MPLAB XC8 C Compiler or the AVR GCC compiler. To see a complete listing of support and restrictions, open up MPLAB X IDE v5.0 and click on the “User’s Guide & Release Notes” from the Getting Started section of Learn and Discover, then click on “Device Support List – R/Y/G Tool Support”. Get started with your evaluation of AVR products by either starting a project in Atmel START and importing it into MPLAB X IDE, or start right away inside MPLAB X IDE. Watch the short videos to help you through the process and provide tips and tricks.
:rolleyes:
0

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa kamilko » 24 Júl 2018, 07:18

Niet nad instalacku s 5GB aaplikaciu co sa bude spusatt 30s.
Fakt len po tom moje srdce bazi....
Este ze mi zatial staci mplab 8.91 a avr studio 4.19
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa mato3000 » 24 Júl 2018, 21:17

vidíš, tak to ma nenapadlo, tak hádam to s tým AVR až tak nesku*via , ja mám tiež 8.94 či aká verzia bola posledná. No DS od MCHP sa už poriadne zmrdali po AVR, tak hádam si dajú lepšie pozor na SW.
0

Diallix

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa Diallix » 28 Júl 2018, 17:39

Ja som sa naucil programovat procesory typu PIC24FJ64 pomerne rychlo.Bol som dotoho "hodeny", ale naucil som sa. Programujem momentalne s PIC24FJ64GB002, PIC24FJ64GA002, a PIC24FJ64GB004. Svoje projekty, navody, atd. uverejnujem na svojom webu. Ked sa clovek nauci programovat neaky druh mcu, tak zmenit procesor neni au taky problem. Pre tych ktori by ocenili navody k tymto druhom mcu, mozte navstivit web: http://diallix.net/el

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa romiadam » 29 Júl 2018, 01:55

Ja tiez bezim este na MPLAB 8.92. Minule som mal problemy s jednym MCU, v 8.92 mu chybal *.inc subor.
Tak som si nainstaloval MPLAB X IDE ze ta mto asi bude OK. Otvoril, trosku sa cudoval... a zatvoril.
Par hodin mi trvalo sa naucit vytvorit si inc subor pre spominany MCU pre MPLAB IDE. A veselo som si programoval dalej v MPLAB IDE 8.92.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mucha
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 16 Mar 2009, 00:00

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa mucha » 07 Feb 2020, 20:27

Ahojte , prečo na pickit4 sa nemá pripájať pin 6 , a ako by som mal správne zapojiť
pic32mx250f128b , pozeral som pripojenia ktoré su dostupné na internete ale mám
zmiešané pocity . Ďakujem :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
Ado_PO
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 881
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: U Koňarov/Prešov
Vek: 40

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa Ado_PO » 07 Feb 2020, 23:00

1. otázka, pozrieť sa do DS programátora na stranu 65 (hľadaj súbor DS50002751B.pdf), tam je rozpísané ktorý pin sa používa a v akých prípadoch.
2. otázka, pozrieť sa do DS mcu na stranu 28 (DS60001168L.pdf), je tam schéma zapojenia programovacieho rozhrania a schéma minima ošetrenia napájacích pinov a MCLR.
Nie vždy je vhodné spoliehať sa na údaje a zapojenia uvedené na internete z druhej ruky.
0
RoHS? Hrôza a des.

Používateľov profilový obrázok
mucha
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 16 Mar 2009, 00:00

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa mucha » 08 Feb 2020, 05:06

ano tie dve poznámky sú mi známe ale nie jasné , takže voči
zapojeniam z Internetu nedodrzim podmienky datasheetu ;)
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Feb 2020, 11:24

Pani,
datasheet je biblia. Internet je jedna babka povedala. Takze drzte sa toho. Ak si to chces overit, zareistruj sa na microchip forum a opytaj sa ich. Do 2-3 pracovnych dni dostanes odpoved od technika (nie od babky) co s tym pinom. Bud ti to vysvetli on alebo ta odkaze na aplication note, kde je to pekne vysvetlene.

To ze si sa to opytal tu to je v poriadku. Ale ak ne si si isty alebo mas este neake pochybnosti tak potom ten microchip forum.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mucha
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 16 Mar 2009, 00:00

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa mucha » 08 Feb 2020, 13:18

Idem si dôkladne prečítat ten datasheet ;) dakujem
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Feb 2020, 14:07

Aj datasheet pise len clovek, takze nekedy tam mozu byt chyby a preklepy alebo nieco vynechane/zabudnute. Na to sa zvyknu vydavat revizie datasheetov. Preto si stiahni datadheet zo strankyod vyrobu, aby si mal poslednu najaktualnejsiu verziu datasheetu.

tu je to. Prepni sa do zalozky Dokuments:
https://www.microchip.com/wwwproducts/e ... MX250F128B
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mucha
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 16 Mar 2009, 00:00

Re: Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa mucha » 09 Feb 2020, 23:38

No programovanie sa podarilo , použil som tutorial zo stránok :
umassamherstm5 org , tak nezostáva nič iné len si naozaj doštudovať
problematiku a poprípade sa poradiť svami ešteraz ďakujem
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok