DS1302

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: DS1302

Príspevok od používateľa Atlan » 11 Feb 2024, 13:59

A teplotne cidlo je nastavene na kolko bitovy prevod?

Pulup odpor tam mas? A bacha na kniznice, pac niektory nerozumeju pisanemu textu. Ked je v DS uvedeny minimalny cas 60us a v programe daju 60us.....
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: DS1302

Príspevok od používateľa boraicho » 11 Feb 2024, 16:48

knižnice nepouživam, lebo ich neviem kde stiahnuť a ako ich použiť :D
ano pullup odpor tam mam priamo na vyvodoch.


inač mi všetko funguje, aj tie bitove prevody, funguje všetko ako ma, problem bol tu

Kód: Vybrať všetko

sprintf(zobraz_lcd,"%d",ds18b20_read_temperature());
správne je toto :D

Kód: Vybrať všetko

sprintf(zobraz_lcd,"%0.2f",ds18b20_read_temperature());
ked som hladal chybu som si uvedomil že, aha, float musim vypisať ako float :D

voľna nedeľa aspoň stála za osoch. Na dalšiu si to pekne poprepisujem do čistopisu, a snad sa mi to v buducnosti hodí :D
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: DS1302

Príspevok od používateľa peterple » 11 Feb 2024, 20:22

No vidíš a keby si si uvedomil že miesto %d možeš dať aj %x nepotreboval by si žiadny prevod. To je aj odpoveď na tvoju otázku ako im to mohlo fungovať keď tam nemali prevod.
1
Obrázok 1
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: DS1302

Príspevok od používateľa boraicho » 12 Feb 2024, 19:06

ale aj tak musim spraviť prevod, z 10tkoveho čísla na to hex číslo ktoré je vyššie , ked chcem uložiť čas do modulu.
akurat pozeram že ten modul ma presnosť +-2ppm to je vraj 2 sekundy za den, to je extremne veľa.
To už možem rovno použiť oscilator na procesore. čí?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: DS1302

Príspevok od používateľa Atlan » 12 Feb 2024, 19:41

Preto sa pouziva ds3231 a nie ta tvoja vykopavka
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: DS1302

Príspevok od používateľa boraicho » 12 Feb 2024, 20:29

tú vykopavku mam doma asi 10 rokov :D

ds3231 ma v datasheete napisane presnosť
" Accuracy ±2ppm from 0°C to +40°C "

tak neviem čo to znamena, ale neni problem, objednavam z alička DS3231 :D
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: DS1302

Príspevok od používateľa peterple » 12 Feb 2024, 21:02

Nuž to máš tak. Všetko má svoje plusy a aj svoje mínusy. Preto sa každá vec používa na to na čo je vhodná. Ak chceš presné hodiny tak je výhodnejšie použiť vysokú frekvenciu. Pretože ak tam aj bude trochu viac ppm s teplotou aj tak sa to pri tej skoro 100x väčšej frekvencii prejaví za 100x dlhší čas.
Na druhej strane odber takéhoto oscilátora je o hodne žravejší ,takže z baterky alebo supercap to nepobeží dlho. No a preto má napr ten MCU možnosť mať dokonca na výber aky osc si vyberieš. Keď to pekne naprogramuješ tak s 32kHz kryštalom si vieš naprogramovať niečo podobné ako je ten DS. Len samozrejme že to bude mať dajme totomu 100x menšiu výdrž ako ten DS, pretože ten je osekaný len na jedinú funkciu. A preto sa ten používa len ako záložný hodinový obvod v prípade výpadku napájania. (Každé PC má taký obvod aby po zapnutí vedelo čas a dátum už asi 50 rokov)

Ďalšie spresnie sa dosahuje tak že sa použije nie hocijaký kryštál, ale taký čo je určený do časových aplikácii. Ja som v minulosti používal krystál s f 2^22 teda 4.194304MHz. Z toho je vidno napr že u bežného xtal udávajú f napr 16.000MHz čo znamená že tie tri posledné miesta môžu byť hocijaké. V zásade to problém pre zdatného kódera byť nemusí lebo ak si presne zmeria f tak vie napísať kód ktorý bude presný aj s nepresným xtalom. Len to musí vedieť robiť dobre aritmetiku s celými číslami. (Ako si už zistil UI je v detailoch k ničomu)

No a potom je tu aj ten fakt že tie časové Xtaly majú menšiu teplotnú závislosť ako bežné.
No ak to chceš ešte presnejšie tak sú tu termostatované oscilátory s fakt presnou a stabilnou f.

Ale zase za pár € máš GPS modul čo vychrlí presný atómový čas za pár sekun po zapnutí. Akurát musí vidieť na jakú družicu. Takže na čo DS?

Celé je to o tom k čomu to má slúžiť. A to si zatiaľ neprezradil. Vlasne Ty sa len pýtaš a mi hádame lebo známy nebol ani typ procesora, ani kam a ako to vypisuješ. A to potom dostaneš odpoveď takú ako je položená otázka.

V dávnej dobe som vedel urobiť hodiny s presnosťou ±1 sekunda/mesiac s presným časovým kryštálom. Dnes by som to riešil GPS prijímačom Veď aj tak keď nemám sieť tak to hodinové zariadenie aj tak nič neriadi.
1
Obrázok 1
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: DS1302

Príspevok od používateľa budvar10 » 12 Feb 2024, 21:22

boraicho napísal:
12 Feb 2024, 20:29
ds3231 ma v datasheete napisane presnosť
" Accuracy ±2ppm from 0°C to +40°C"

tak neviem čo to znamena, ale neni problem, objednavam z alička DS3231 :D
ppm znamená parts per million. Jednoduchým výpočtom zistíš, že je to tolerancia 2 sek. hore, dole, zhruba za 11 a pol dňa, v celom rozsahu teploty od 0°C do +40°C. Je tam v DS aj graf. V skutočnosti to nie je až tak zlé, ako sa zdá. Pri zhruba stabilnej teplote to má odchylku pár sekúnd za rok. Dá sa to ešte vykompenzovať, je tam time aging register. Mám to vyskúšané. Za tú cenu je to excelentný obvod.
S oscilátorom na procesore nedosiahneš takú presnosť. Samozrejme existujú aj presnejšie kryštály alebo oscilátory, ale za iné peniaze. To už potom je lepšie asi po sieti NTP.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: DS1302

Príspevok od používateľa boraicho » 12 Feb 2024, 22:10

peter, momentálne to nema služiť na nič. Ako mladý som nakúpil kopec kde jakych modulov s ALIčka s predstavami čo všetko budem robiť, ale nikdy som sa k nim nedostal skrz toho programovania, nikdy som nevedel napisať ovladaci program. Vedel som rozbehať len HW veci na procesore, t.j. AD DA, UART, atd... ale nikdy som nevedel pripojiť zariadenie ako je napríklad DS1302.

Až z prichodom chatgpt som nahodne skúšal nech mi to generuje kody a ono sa to tvarilo že to vie.
A zrazu mi začala pracovať zvedavosť.
A ako som pisal, pracujem v nemecku, a ked som si balil veci, tak som hodil tašky ten RTC modul ktorý mi leži v skrinke 10 rokov, teplotne čídlo a 1939 procesor, že po večeroch si niečo napíšem.

A tak som vybral procesor a ten RTC napisal do chatpt požiadavku nech mi to vypise komplet program na ovladanie RTC a s nejakou pomocou od vás to funguje, takisto mi to vyhodilo program na ovladanie DS18b20 a taktiež to funguje :D

Kedysi som si chcel spraviť nejaku automatizáciu na niečo ale vedel som že ako prvý článok potrebujem vedieť čas. kedy sa ma čo zapnuť alebo vypnuť alebo čokoľvek podobne. Ale nevedel som rozbehať DS1302 a teraz sa vraciam na začiatok tohto dlheho textu ..... až z prichodom chatgpt......

ale možno raz, ked budem starši a budem mať viac času pre seba, tak by som niečo spachal, stále ma elektronika baví.

budvar10 objednam a potom ked pride mi prepošleš program :D
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: DS1302

Príspevok od používateľa peterple » 12 Feb 2024, 22:19

V takom prípade si nájdi čas na prejdenie nejakých tutoriálov ohľadom jazyka C, ktoré nerobila UI, ale nejaký schopný týpek. Zistíš že to nie je až taká veda a veci do seba zacvaknú a začneš napredovať čím ďalej tým rýchlejšie.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: DS1302

Príspevok od používateľa budvar10 » 13 Feb 2024, 11:23

boraicho napísal:
12 Feb 2024, 22:10
budvar10 objednam a potom ked pride mi prepošleš program :D
Nie je problém, v podsatate to isté čo máš na DS1302 by malo fungovať.
0

Napísať odpoveď