Poznáváme se s NORkou (FLASH pamětí)

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

Hinsi

Poznáváme se s NORkou (FLASH pamětí)

Príspevok od používateľa Hinsi » 09 Aug 2014, 02:42

...
Naposledy upravil/-a Hinsi v 15 Sep 2014, 15:52, upravené celkom 3 krát.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Poznáváme se s NORkou (FLASH pamětí)

Príspevok od používateľa mato3000 » 09 Aug 2014, 12:09

NO je to dobré, ale problém je v tom, že tu popisuješ vlastne DS k tej pameti a nesústredíš sa na základ. Musíš pochopiť, že ľudia čo reálne robia alebo uvažujú o tomto druhu pameti, už majú nejakú znaosť a už hlavne vedia, že všetko je napísané v DS. Večšina čo používa sériové rozhranie, ho používa preto, že je to HW podpora a oni tam bachnú pár vecí do pár registrov a ejha na 20x to nejde , potom to už zrazu beží a síce nevedia čo a ako , ale ide im to .... Preto si myslím, že si preskočil základy, ktoré by boli omnoho potrebnejšie, síce píšeš , že
Nechci se zbytečně zdržovat popisem komunikace, pouze pro připomenutí zasílám obrázek čtení a zápisu.
, ale práve vysvetlenie časovania, a jeho počítanie je pre týchto ľudí potrebné. Drvivá večšina sa tie tabuľky pozrie a nič im to nevraví a samozrejme nevedia ako a čo majú merať a prečo vôbec majú niečo merať.

Článok je to ale pekný a oceňujem snahu, ale žial nemá veľkú výpovednú hodnotu. Určite pokračuj, ale skús pekne od začiatku a pridaj aj problematiku paralelnej zbernice
0

Hinsi

Re: Poznáváme se s NORkou (FLASH pamětí)

Príspevok od používateľa Hinsi » 09 Aug 2014, 12:30

Jasně jsem odkázal na předchozí znalosti paměti SRAM, jestli chceš napsat něco o SRAM, tak to udělej a nekibicuj.
Pokud někdo nezná SRAM, tento můj text mu nepomůže, co však není můj problém, je potřeba předem něco nastudovat. Pouze dělám praktickou ukázku použití NOR FLASH, nikoliv obsáhlý rozbor problematiky hodný doktorské práce. Praktická ukázka se většinou dělá na konkrétní součástce, tedy konkrétním datasheetu. Je nějaký problém s tím?

Jestli někdo z ostatních čtenářů chce popsat SRAM a komunikaci sběrnice... nechť svou žádost vysloví. Ale gúgle toho o tom zná taky hodně, přišlo mi zbytečné, se o tom rozepisovat.

Včera se mi povedlo nějak poškodit DPS, přerušil se mi spoj k DQ5 paměti. To jsem byl nyní nucen opravit kouskem chlupodrátu. :x
Aktualizoval jsem ten binární blob vytažený z paměti, nyní již vypadá lépe. Paměť na sebe dokonce prozradila, že pochází z TOSHIBA CD-ROM XM-6602B, patrně z roku 1999.

Dělám teď nějaké ukázky pro command interface, až něco bude, tak to přidám nahoru do textu.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Poznáváme se s NORkou (FLASH pamětí)

Príspevok od používateľa mato3000 » 09 Aug 2014, 12:46

hinsi, to akože to môže človek odpovedať len kladne ? Ja som ťa chcel nasmerovať, ale je to tvoja vec. Ak si myslíš, že ľudia čo sa v tomto vyznajú toto potrebujú, tak v pohode, veľa šťastia ...
0

Hinsi

Re: Poznáváme se s NORkou (FLASH pamětí)

Príspevok od používateľa Hinsi » 09 Aug 2014, 12:57

Já bych tě taky nejradši momentálně někam nasměroval.... Třeba na první odstavec textu. Zřejmě si ho nečetl.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Poznáváme se s NORkou (FLASH pamětí)

Príspevok od používateľa Drakoush » 09 Aug 2014, 13:24

Ahoj Hinsi,

ďakujeme za oboznámenie. Zmenil som typ témy na "dôležité", aby to bolo stále nahoru a slúžilo ako "studnica informácií" pre programátorov.
Odo mňa máš K+ za pekný článok.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Poznáváme se s NORkou (FLASH pamětí)

Príspevok od používateľa Washu » 09 Aug 2014, 13:26

Nevidim dovod pouzivat na velke obiemy dat NOR flash. Stale zostavame na urovni MB, puzdro je velke, potrebuje siroku zbernicu...
NOR ma zmysel ak potrebujeme velku pamat programu (nabootovat CPU, MCU), na data k MCU je omnoho pohldnejsia seriova FLASH pamat podobne ako EEPROM jeden maly SOIC akurat mavaju 64, 128, .. Mbit.
Pokial ani toto nestaci tak bud pouzit SD kartu alebo NAND flash chipy. Pri tej nand-flash nas cakaju zabavne veci ako implementacia wear levelingu a samoopravnych kodov. NAND nema garantovane vsetky pamatove bunky funkcne, je to dost casty jav.
Bez samoopravnych kodov je to prakticky cisty hazard.
Co tak sa podujat na tu NAND FLASH ;) To by bolo celkom uzitocne aj pre pokrocilych, minimalne mohlo by to byt inspirativne.

PS: Podarilo sa niekomu prekonat 7.5MBs zo suboru na FAT32 (SDIO 4bit 25MHz)?
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: Poznáváme se s NORkou (FLASH pamětí)

Príspevok od používateľa BFX » 09 Aug 2014, 13:38

Mna toto co tu zacal Hinsi riesit celkom zaujima.
A je to zaujimave spestrenie pri tych G400 zdrojoch a zosilnovacoch (hoci tie elektronkove vidim rad) :lol:
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Poznáváme se s NORkou (FLASH pamětí)

Príspevok od používateľa Washu » 09 Aug 2014, 13:44

Na NOR FLASH nieje ocom. Treba si precitat datasheet, dodrzat casovania a nieje problem. Vec ktoru v DS na striebornom podnose nedostanete je napriklad ten wear leveling. Som zvedavy ci sa dostaneme dalej ako len k opisovaniu datasheetu.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Hinsi

Re: Poznáváme se s NORkou (FLASH pamětí)

Príspevok od používateľa Hinsi » 09 Aug 2014, 13:54

NAND je už trochu jiný kalibr. Pokud jí někdo umí doma zapojit a rozchodit, tak už se nedá mluvit o amatérském bastlení. Obsluha sektorů a souborových systému taktéž nespadá do "bastlení".
NOR FLASH je myslím svými kapacitami na běžné amatérské hračičky dobrá, jsou běžně k mání 16 až 64MB, za celkem přívětivé peníze. Navíc se to jednoduše interfejcuje, byť hodně dráty. Spousta bastličů zná SRAM paměti, tak jsem jim jen chtěl ukázat, že jen o krok dál je použití NOR FLASH. NAND je pak o pomalu maraton nad NORem, stejně tak SDRAM nad SRAM. Znám třeba spoustu lidí, kteří by se dokázali chopit SRAM paměti, ale asi žádný z nich neumí NOR FLASH - proto si myslím, že by toto mohlo pro ně být přínosem. Pro ty, kteří tápou ve sběrnicích si myslím tohle není úplně vhodný začátek. Ještě si rozmyslím, zda nepřipsat nějaké základy avšak nechci z toho dělat nějaký supernávod, šlo jen o praktickou ukázku, jak je to vlastně triviální.

Drakoushi, děkuji, nebylo to však zatím potřeba.

Washu, wear leveling řešit nebudu. Uvažuju-li použití NOR FLASH paměti jako základnu například pro doprovodná data aplikace (grafika, zvuky, tabulky) s předpokládaným přepisem 100x při vývoji zařízení a 5x za jeho životnost, je zbytečné řešit nějaké rozkládání opotřebení po paměťové matici - zvlášť u téhle divné atmelí věci, která zřejmě neumí ani mazat po sektorech a maže se pouze celá najednou. Ten, kdo chce vyvíjet něco seriozního buď k tomu má předpoklady si to nastudovat, nebo to prostě zná. NAND FLASH můžeme sepsat někdy jindy, nebo to sepiš ty, jestli chceš. Mato nám místo kibicování sepíše tu SRAM a základy komunikace po sběrnicích.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Poznáváme se s NORkou (FLASH pamětí)

Príspevok od používateľa mato3000 » 09 Aug 2014, 14:31

No vidím, že dostávaš trochu rozum a uvažuješ o tom že to vezmeš pekne od začiatku. Mohol by z toho byť vcelku dobrý článok na pokračovanie. Proste sa mi zdá dosť divné, vhupnúť sem s niečim len tak od stredu a nespraviť ani základné porovnania , ako spomína Washu napríklad , prečo a aké sú výhody NOR oproti NAND a že prečo vlastne použiť FLASH a nie FRAM, EEPROM, SD .... a pod.
Ono keby NOR Flash bola nejká novinka, tak by to bolo zaujímavé, teda to že si na ňu upozornil.

Takže vážne pouvažuj tomu dať hlavu a petu, a bude to super článok na vyššej úrovni a už sa teším.
0

Hinsi

Re: Poznáváme se s NORkou (FLASH pamětí)

Príspevok od používateľa Hinsi » 09 Aug 2014, 14:36

Původně nebylo úmyslem sem něco o tom vůbec psát. Prostě sem chtěl zkusit, zda na to doma vyrobím desku. To se stalo, nic víc. Pak mě napadlo, že o tom něco málo sepíšu. A to málo už má 2 stránky a nedostal sem se ani k tomu zajímavějšímu. Takže asi tolik k tomu, nedělejte z toho drama zase.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Poznáváme se s NORkou (FLASH pamětí)

Príspevok od používateľa mato3000 » 09 Aug 2014, 14:46

:D to je úplne normálna, ja sa tiež niekedy desím zo svojich článkov. Inak to je možno práve ten dôvod, že sa mi/iným nechce nič takéto písať
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Poznáváme se s NORkou (FLASH pamětí)

Príspevok od používateľa Washu » 09 Aug 2014, 14:50

mato3000 napísal:... Proste sa mi zdá dosť divné, vhupnúť sem s niečim len tak od stredu a nespraviť ani základné porovnania , ako spomína Washu napríklad , prečo a aké sú výhody NOR oproti NAND a že prečo vlastne použiť FLASH a nie FRAM, EEPROM, SD .... a pod. ...
Tieto otazky som nekladol. A ani nane nepotrebujem odpovede. Otazky ktore ma zaujimaju zacinaju niekde za tym spominanym maratonom a odpovede na ne sa zhanaju podstatne tazsie kedze potom nastupuje prekazkovy beh a prekazkami su rozne NDA a patenty.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Poznáváme se s NORkou (FLASH pamětí)

Príspevok od používateľa mato3000 » 09 Aug 2014, 17:24

:D no , hej, ale aby tomu pochopili viacerí, ma mám v tom čo som písal jasno, ale povečeroch riešim na skype také veci , ako som písal. Teda predpokladám, že taký stručný kompletný popis by dosť bodol. Aj ja som na neho zvedavý, človek sa vždy niečo nové dozvie
0

Hinsi

Re: Poznáváme se s NORkou (FLASH pamětí)

Príspevok od používateľa Hinsi » 09 Aug 2014, 17:51

Jestli se chceš na něčem kolektivně podílet, tak s chutí do toho. Možná něco vymyslíme? Nebo asi né jako vždycky... Já dopíšu tuhle myšlenku pro SRAMkáře a pak popřemýšlím, jestli má cenu to dál nějak rozvíjet.

Když mě by třeba prozměnu zajímal návrh sběrnic pro rychlý srandičky, 50-200MHz procáky, tam už to imho přestává bejt sranda a nejde to moc drátovat jak to přijde pod ruku... či snad?

//Hele eště mě napadla jedna šílenost, mohli bychom sepsat něco o DRAM a o tom, jak jí připojit k AVRku, refresh CAS-before-RAS by se dal celkem dobře ustíhat i do "slušných" (na to AVRko) kapacit paměti :lol:

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Poznáváme se s NORkou (FLASH pamětí)

Príspevok od používateľa Washu » 09 Aug 2014, 20:39

Naco? Kto potrebuje vela ram pouzije dospele AVR, pardon STM ktore uz (konecne) vedia SDRAM pouzivat.
Ak implementacia DDR2, 3 tak potom do hradloveho pola ;)
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Hinsi

Re: Poznáváme se s NORkou (FLASH pamětí)

Príspevok od používateľa Hinsi » 09 Aug 2014, 20:58

No dobře, ale kolik tu máš dospělých batlířů? Věkově možná dost.. takovýmahle znalostma asi moc ne. DDR, nebo snad dvoj či trojkové, natož hradlové pole, to už moje znalosti nepodporují. Jsem rád, že jsem pobral hodně hrubé základy funkce SDRAM.
DRAM je ale taky poměrně jednoduchá věc (dnes v podstatě archaická technologie) a především se jich válí u popelnic, že nevíš, kterou vzít dřív. Pro některé bastlíře by mohla bít solidní frajeřina, odpájet čip ze SIMM30 nebo SIMM72 pásku, a nadrátovat ho ke svému ávéerku. :D Nevidím v tom problém, klidně o tom něco napíšu, podle zájmu. Psaní těhle věcí je totiž dost time consuming.

//Nebo nadrátovat rovnou celý SIMM30 modul :lol:

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Poznáváme se s NORkou (FLASH pamětí)

Príspevok od používateľa Washu » 09 Aug 2014, 21:10

Mozno prave preto ze temy ktore sa tu rozoberaju nemaju skusenemu amaterovi, nietoeste profesionalovi co priniest.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Hinsi

Re: Poznáváme se s NORkou (FLASH pamětí)

Príspevok od používateľa Hinsi » 09 Aug 2014, 21:13

A co bys tu tak chtěl řešit schválně? Ethernet nebo USB stack? Či realizaci řadiče DDR2 na FPGA? S tím tě tu poženou vidlema... :lol:

A zrovna tieto debiliny s NOR nebo DRAM jsou pro méně znalé jako jsem já celkem poučné věci na hraní.

Napísať odpoveď