MCU - IR snímač kodovanie

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

MCU - IR snímač kodovanie

Príspevok od používateľa boraicho » 07 Okt 2015, 12:02

Zdar. Nevie mi niekto poradiť, ako napisať program alebo ako by malo vyzerať nasledujúce:
Potrebujem IR snímač na približenie rukou. Je lepšie tak nahodiť nejake kodovanie aby to neovyplvňovalo okolité svetlo alebo signáli z diaľkových ovládačov. Lenže nejak neviem ako to napisať do procaka tak aby to vysielalo a zároveň aj snímalo a dekodovalo.
Niekto kto to už robil, alebo nejaka rada? diky
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: MCU - IR snímač kodovanie

Príspevok od používateľa Zaky » 07 Okt 2015, 15:43

Rozsvítíš ledku, přečteš fototranzistor, zhasneš ledku, přečteš fotoranzistor. Vůbec nepotřebuješ, aby se něco provádělo současně. Můžeš takhle vygenerovat nějakou sekvenci, libovolně časovanou. Co jsi odvysílal, víš, co jsi přijal si uložíš a na konci sekvence porovnáš. Délku a rychlost sekvence přizpůsobíš požadavkům na rychlost odezvy senzoru, podle zpoždění ledky a fototranzistoru a podle výpočetního výkonu, co máš k dispozici. V principu stačí periodocky rozsvícet a zhasínat a zkontrolovat, že se totéž i párkár po sobě přijalo, nějaké synchronní rušení je nepravděpodobné.
0

speed
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 294
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina

Re: MCU - IR snímač kodovanie

Príspevok od používateľa speed » 07 Okt 2015, 17:00

Môžeš to skúsiť aj tak, že si na nejakom pine vygeneruješ pwm pre vysielaciu ledku. Na druhý pin dáš prijímaciu led a zisťuješ aká je na tom pine frekvencia. Máš ale aj možnosť použiť ako prijímač napr TSOP 1738 ktorý odfiltruje len tých cca 38khz. Ak budeš mat teda pwm 38khz tak to máš hotové.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: MCU - IR snímač kodovanie

Príspevok od používateľa boraicho » 07 Okt 2015, 18:38

mam toto nakupene, tak toto chcem použiť.
http://www.ebay.com/itm/10PCS-TCRT5000L ... 2ec9223568

a zas išla dole cena už stoji 10kusov len 1dolar, ja som kupoval pred rokom a bol 1,75dol
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

speed
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 294
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina

Re: MCU - IR snímač kodovanie

Príspevok od používateľa speed » 07 Okt 2015, 18:59

Skús pozrieť aj sem : http://maxembedded.com/2013/08/how-to-b ... ir-sensor/ prípadne google : proximity sensor , IR sensor. Ak to bude fungovať môžeš prispieť do fóra mikroprocesorov až sa nám to tu rozrastá :)
0

Používateľov profilový obrázok
majo17k
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 49
Dátum registrácie: 07 Mar 2007, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: MCU - IR snímač kodovanie

Príspevok od používateľa majo17k » 05 Jan 2022, 10:18

Ahojte. Neviem či som môj príspevok dobre zaradil, ale jedná sa mi o informáciu ohladne IR senzora z malého vrtulníka -hračka od Silvelit. Ovládanie po páde prestalo fungovat a po rozobratí som zistil kúsok ulomenia na IR senzore. Na ňom je jediné označenie a to CHO. Ovládač funguje (podla fotoaparatu na fone) diódy vysielajú. Zároveň som meral na výstupe IR čidla v prijímacej časti nejakú zmenu napätia ale nič sa nedialo. Jedná sa mi o to, že neviem aké presne čidlo to je aby dokázalo prijat signál z dialkového. Tie čidlá bývajú rôzne naladené. a dá sa určiť nejako na akej frekvencii vysiela ovládač? Na vysielači (joystick) a ani na vrtulníku na štítku nie sú uvedené nejaké údaje Niečo ako čítačka aby som vedel podla toho zohnat prijímací IR senzor. Ďakujem.
https://drive.google.com/file/d/15dfcfK ... sp=sharing
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: MCU - IR snímač kodovanie

Príspevok od používateľa breta1 » 05 Jan 2022, 10:40

Myslím, že IR přijímací čidlo bude OK, když jsi na výstupu "něco" naměřil.
Ten dekodovany signal z čidla bys videl na osciloskopu nebo zjistil sluchátkama
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: MCU - IR snímač kodovanie

Príspevok od používateľa misocko » 05 Jan 2022, 16:50

Najjednoduhsie by bolo nejakym digitalnym oscikom (aj lacnym šuntom) pozriet na ten vystup zo snimaca.
Tiez si vsak myslim ze bude OK. Ak by bol predsalen chybny, kup prvy co najdes a obsahuje uz v sebe tvarovacie obvody.
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 388
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: MCU - IR snímač kodovanie

Príspevok od používateľa ivan_01 » 05 Jan 2022, 17:24

pri pádoch radi odchádzajú elektromechanické súčiastky typu kryštály a rezonátory všeobecne, čiže ak ti tam aj signál ide ale je trebárs "rozhodená" frekvencia procesora, nebude to fungovať
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: MCU - IR snímač kodovanie

Príspevok od používateľa peterple » 05 Jan 2022, 17:37

Nie je celkom pravda že to pôjde s hocičím. Raz som omylom kúpil miesto 36kHzprijímača, 40kHz prijímač a ani nepípol.
Samozrejme že zmerať sa to dá. Aj nosná f, aj modulácia. Treba no to dve veci. Holý IR prijímač a niečo na čo sa to dá zachytiť. To ma privádza k otázke ako si sledoval zmeny napätia? Ak voltmetrom tak nevieš nič. Prijímač môže byť dobrý. Potrebuješ digitálny skop, alebo logický analyzátor (stačí aj za 10€).

V robote mám na meranie takúto fotodiodu. Tú stačí pripojiť k digitálnemu skopu a vidíš aj nosnú aj moduláciu. Také doma si nebudeš mať.
Obrázok

Druhá vec čo by to vedela zmerať je nejaký IrDA modul, alebo prijímač. Keď som sa s tým kedysi dávno hral tak som si kúpil toto:
https://www.mouser.sk/ProductDetail/Vis ... 20aw%3D%3D
Alebo hotový modul, napriklad:
https://locus-engineering.com/product-p ... ansceiver/

V tvojom prípade možno vyrabovať niečo čo malo IrDA rozhranie (starý mobil, PDA)
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: MCU - IR snímač kodovanie

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 05 Jan 2022, 21:52

ale ked kupi 38khz, tak s mensou citlivostou by chytal aj 36, aj 40khz
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: MCU - IR snímač kodovanie

Príspevok od používateľa bum » 06 Jan 2022, 16:56

V době kdy jsem se věnoval opravám těchto vrtulníčků tak po haváriích odcházeli většinou IR čidla, tak jsem si vyrobil jednoduché přípravky k PC. Které na zjištění zda je IR snímač z modelu v pořádku postačovali využít jdou i na otestování IR ovladačů pro tvoji inspiraci to je na webu v článcích tester IR ovladačů a logický analyzér.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok