1-Wire zbernica

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

1-Wire zbernica

Príspevok od používateľa romiadam » 06 Nov 2016, 23:13

Cavte,
čo je najlepšie použiť ako 1-Wire zbernicu?
Môžem použiť sieťový kabel? Keďže sú tán skrutene pary a ja napájam 1-wire +, GND, Data, čo pripojiť na skrutene pár a čo dať na ten tretí vodic?
Alebo mám vybrať skrutenu dvojlinku zo sieťového kabla, omotat tretí vodič o skryteny pár čím vznikne skrutena trojlinka? Ide len o 8metrov,tak by to nebol až taký problem.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 983
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: 1-Wire zbernica

Príspevok od používateľa budvar10 » 07 Nov 2016, 09:18

Krútený pár sieťového kábla údajne nie je najlepšie riešenie, no 8 metrov je nič. Ja mám po dome 1W v štruktúrovanej kabeláži a funguje mi to bez problémov. Hlavné je, aby si nemal výhonky dlhšie ako 3-5 cm. Najlepšie je, ak všetky senzory "sedia" rovno na kábli a kábel ide od jedného k druhému. Ja využívam krútený pár na dáta tam a späť, aby to som dosiahol.
0

rohy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: PD
Vek: 55

Re: 1-Wire zbernica

Príspevok od používateľa rohy » 07 Nov 2016, 12:21

Ja mam kruteny par-data a -pol.samostatny vodič + pol.Sieť cca 10tky metrov ,cidlo na kabli cca 70 cm.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: 1-Wire zbernica

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Nov 2016, 22:29

Diki za info. Vyskusam. Zatiaľ to mam na nepajivom kontaktnom poli (breadboard). Uvidím potom ako to pojde.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

MartinB
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 30 Nov 2019, 20:53

Re: 1-Wire zbernica

Príspevok od používateľa MartinB » 10 Okt 2020, 14:41

Zdravim
Zahram sa na necromancera.

Robim si vlastny termostat na ovladanie kotla z LC tech 2 RELAY ovladane esp-01. Napajam to starou nabijackov z SE mobilu, ktora ma dodavat 4,9V 450mA. PULL UP je 2,2KOhm, Pripojeny na napajacie napatie 4,9V.

Na breadboarde som si chyby pri 3x ds18b20 parasite zapjeni nevsimol. Indexoval ich vzdy spravne.

Teraz na 0,75mm dvojlinke cca 10m dlhej, mi nie vzdy prepne a zatial pri 2"teplomeroch" sa casto stava ze precita 2x ten isty "teplomer"
Senzory mam na dvojlinku napojene na 1m "vyhonku". Planujem 5 senzorov, 2x Boijler,

Ako som teraz cital, tak zmensim "vyhonky" na cca 4cm a asi budem musiet PULL UP rezistor presunut za stabilizator na 3,3V.

Mate este nejake rady k 1Wire zbernici?
Ako najlepsie pripojit senzor na bojler aby bola teplota stabilna? Pri senzore na mieste stareho teplomera, pocas behu cerpadla teplota rastie ale ked cerpadlo vypne tak velmy rychlo klesa. teraz som umiestnil senzory na vrch bojlera kde uz by uz ohrev z UK nermal tak vplyvat na vykyv meranej teploty.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: 1-Wire zbernica

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 10 Okt 2020, 15:49

ja ti k tomu len tolko. S esp a 1-wire som mal problemy nie vzdy to chodilo na 100perc. aj samotny esp, ak tam bezi arduino by som nedaval na kriticke veci. Ak chces spolahlivost, tak urob samostatne riadenie niecim kvalitnym a esp pripoj len ako doplnok pre monitoring.
Ja mam napr. origo regulaciu kurenia a k nej mam extra nezavisle esp ktore mi len sleduje teploty a ked je nieco zle, tak posle info.
Pri kureni by si mal aj zohladnovat vonkajsiu teplotu, vykurovaciu krivku a dalsie veci
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: 1-Wire zbernica

Príspevok od používateľa misocko » 10 Okt 2020, 15:58

1. To ESP je 3,3V a ty mas pullup na 5V.
2. Dufam ze tie DSxxxx mas orginal nie aliexpres
3. Pozri datasheet ako pomocou mosfetu posilnit napajanie pocas konverzie teploty
4. Skus pripadne znizit rozlisenie , 12bitov asi nepotrebujes na kurenie
S boilerom ti neporadim ale asi by som dal tri cidla (dole, stred, hore) a na zaklade merani nieco vypocitaval.
0

MartinB
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 30 Nov 2019, 20:53

Re: 1-Wire zbernica

Príspevok od používateľa MartinB » 10 Okt 2020, 16:16

pocitujlasku, ano nestabilitu esp som si vsimol, nejdem ovladat kurenie ale iba kureniu nahradim izbovy termostat. u mna neexistuje najchladnejsia miestnost, meriam teplotu v celom dome a termostat ovladam podla najnizsej teploty, na radiatoroch su term hlavice.

misocko, nemam problem z meranim teploty, mam problem z prepinanim zrejme.
pouzivam kniznicu ds18b20.h na meranie z dalsieho senzora je prikaz .SelectNext(); Pocet senzorov to identifikuje spravne, ale asi budem musiet prepinat senzory manualne podla adresy.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: 1-Wire zbernica

Príspevok od používateľa Atlan » 10 Okt 2020, 19:26

Jaka inka? Pouzi kruteny par aspon.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: 1-Wire zbernica

Príspevok od používateľa romiadam » 10 Okt 2020, 20:53

MartinB napísal: Na breadboarde som si chyby pri 3x ds18b20 parasite zapjeni nevsimol. Indexoval ich vzdy spravne.

Teraz na 0,75mm dvojlinke cca 10m dlhej, mi nie vzdy prepne a zatial pri 2"teplomeroch" sa casto stava ze precita 2x ten isty "teplomer"
Senzory mam na dvojlinku napojene na 1m "vyhonku". Planujem 5 senzorov, 2x Boijler,
No budes sa musiet pohrabat v v kniznici ds18b20.h ako je spravena. Ako indexuje a co sa stane ak sa "kontaktovany" teplomer neozyva lebo je tam ina chyba.
Ako pisal Misocko,
Najprv skus pouzit skrutenu dvojlinku
Nikdy nepouzivaj cinsky DS18B20. Su s nimi len problemy.
Prepinaj podla adresy a osetri si program co sa ma stat ak sa snimac neozve.
V poslednom pripade kedze ti to islo na stole, nahrad parazitne napajanie za klasicke prived k DS18B2 5V a vyskusaj tak. Ale as bude treba neco prerobit v komunikacii. Uz sa nepamatam presne. Pozri sa do datasheetu. Mozno ani netreba. Viem ze tam bola neaka poznamka pri parazitnom napajani v datasheete.
Ja to mam takto spravene:
aby som pri vymene snimaca nemusel manualne zapisovat 64bitovy ROM kod do programu, tak odpojim z DPS celu siet snimacov. Zvolim cez menu rutinu na nahraie noveho snimaca (ak sa pokazi). Navolim si dany snimac z mnozstva snmacov. Do konektoru v DPS vlozim novy snimac a potvrdim "OK" a rutina mi precita ROM kod a zapise do EEPROM. Potom vypnem zariadenie. Pripojim do DPS opat celu siet snimacov a vlozim/vymenim do siete ten novy snimac. Zapnem a ide to. Za 6 rokov sa mi pokazil (presal komunikovat) len jeden snimac a vymena trvala 5 minut. Sniman doma 4 izby a mam tam 4 okenne 1-wire spinace (ked sa vetra, nekuri sa).
Ako najlepsie pripojit senzor na bojler aby bola teplota stabilna? Pri senzore na mieste stareho teplomera, pocas behu cerpadla teplota rastie ale ked cerpadlo vypne tak velmy rychlo klesa. teraz som umiestnil senzory na vrch bojlera kde uz by uz ohrev z UK nermal tak vplyvat na vykyv meranej teploty.
Ja viem ze ty vies o com pises, ale my nevieme napr. kde bol umiestneny stary teplomer. Ked popisujes situaciu, treba to popisat z pohladu osoby ktora ten tvoj system nikdy nevidela.

Mat teplomer na vrchu bojlera nie je vyhra, lebo tepla voda sa zdrzuje na vrchu bojlera a moze sa ti stat ze budes mat teplu vodu len 20cm od vrchu bojlera uz nizsie to bude studene. Takze umyjes si ruky a je po teplej vode.
Treba dat snimace na bok a viac snimacov. Potom mas prehlad do akej hlbky od vrchu bojlera mas teplu vodu a podla toho zapinat ohrev.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Miko6005
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 15 Dec 2018, 00:35

Re: 1-Wire zbernica

Príspevok od používateľa Miko6005 » 10 Okt 2020, 21:38

Napajam to starou nabijackov z SE mobilu.

Tak toto aspon mna zopar krat potrestalo, lebo tie stare nabijacky maju pre vyschnute elity vo filtracii hodne zvlnene napetie, ktore sa zhorsi zvysenym prudovym odberom. Ak mas moznost skus to napajat na kratku dobu stab. zdrojom napatia pricom sa budes snazit nasimulovat dany problem. Pre napajanie uC odporucam BLM18RK221SN1D ferit /tento je do 200 mA/ plus blokovacie mlcc kondenzatory pred aj za feritom.
0
Nuclear battery for electric cars !!!

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: 1-Wire zbernica

Príspevok od používateľa Sahasrar » 11 Okt 2020, 23:39

Ja pouzivam FTP kabel a bez problemov avsak ak je to mozne topologiu 1W riesim bez vyhonkov. To znamena kazdy kabel spajam na svorkovnici pripojeneho zariadenia.

K predoslym prispevkom sa vyjadrim strucne. Pouzivat cinske prototypizacne dosky ani nie za euro na ucely so spolahlivostou je riadne harakiri... Tiez pouzivam Arduinacke veci koli cene ale vyhradne na prototypy, pretoze mi ich nieje luto ak niaky cip odpalim... Ale potom to davam na seriozne zariadenie, kde je ista spolahlivost.

Uz sa tesim, kedy sa zacnu vyrabat atomove bomby postavene na arduine :D :D :D
0

Napísať odpoveď