Mikroprocesor Z80

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa romiadam » 13 Sep 2018, 04:37

MrWifiHifi

ja ti to len napíšem raz. Život je krátky na to aby si ho premárnil zbytočnými vecami ako je teraz sa učiť programovať MCU Z80.

:butthead: sa na to.

Radšej si zober PIC alebo Atmel (hod so mincu lebo to je jedno ktoré si vyberies) a nauč sa radšej programovať v asm toto. Potom môžeš prejsť aj na C-cko.

Pozrel som si ten dataset od výrobcu A je to značne zlozite. Ja som zacal programovat v asm PIC a z nulovymi znalostami o programovani som po asi 1 tyzdni citania ceskeho navodu Programovani PIC naprogramoval Svetelného hada. Potom som si znalosti stále prehlbovať A prehlbujem dodnes.

Takze tak.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 13 Sep 2018, 09:16

Zatiaľ sa mi podarilo len NOP-ovať
Nejaké programy si skúšam písať v emulatore ASM80 a následne by som ich chcel previesť aj do je

Keď už som pri tom....nevie niekto aký generátor hodín je dobrý postaviť na nejakých 16MHz?

Ďalší progres budem postupne zverejňovať
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa juraj77 » 13 Sep 2018, 10:15

romiadam napísal:MrWifiHifi

ja ti to len napíšem raz. Život je krátky na to aby si ho premárnil zbytočnými vecami ako je teraz sa učiť programovať MCU Z80.

Ved ho nechaj on sa chce len hrať....
Mimochodom PIC nie je zlý na začiatok ,ale ja by som ho neodporúčal kvoli debugingu,potrebuješ programátor PICkit3 , no hlavne tá pomalosť debugingu je zabíjajúca. Ak chceš debugovať rýchlejšie tak si musíš priplatíť aspoň 100 EUR za ICD ....
Ja sa teraz chystám robiť s STM ARM, vývojové dosky stoja zopár šupov, a je v nich zabudovaný aj programátor + debuger
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

Re: Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa maher » 13 Sep 2018, 13:17

keď som sa pozeral na ten inštrukčný súbor 8080, to je samé presúvanie a porovnávanie registrov, ako je možné s takýmito jednoduchými inštrukciami napísať zložitý program, ako je napríklad monitor?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa romiadam » 13 Sep 2018, 16:20

Tak že musíš sa naučiť všetky inštrukcie ktoré MCU ma, pochopiť čo sa snimi dá robiť a v spravom slede tie inštrukcie napísať tak aby potom MCU vykonal to co ty ch es aby vykonal. Na to musí mať programátor schopnost logicky roymyslat a byť schopný tie inštrukcie poskladat.
Je to niečo ako keď niekomu "ide" matematika alebo nie. Nemôže byť Z neho dobrý matematik keď matematiku nechape.

Na druhej strane na zložité programy sú potom programovacie jazyky ako napríklad C-cko A tie ti uľahčia programovanie ale stále potrebuješ logiku programovania.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa peterple » 13 Sep 2018, 20:36

  1. Z80 nie je MCU ale CPU.
  2. PIC, AVR áno a Z80 nie. A aký je v tom rozdiel? Na začiatok je potrebné sa naučiť princípy. Napríklad pochopiť rozdiel medzi CPU a MCU, RISC a CISC. Keď sa niekto chce stať automobilovým závodníkom tak tiež nezačína na F1. Jasne Z80 je 40 rokov staré ale keď sa to niekomu páči, tak prečo nie.
  3. 8080 má jednoduché inštrukcie? Veď je to CISC. Určite ich má viac ako také AVR alebo PIC (to sú RISC). Osobne nevidím nejaký veľký rozdiel v instrukciach 8080, 8086 ... pentium. Potom sa to trocha zamotalo už to nie je architektúra SISD. Ale v princípe je to stále tak, že každý počítač robí len veľmi jednoduché operácie. Ale robí ich nepredstaviteľne rýchlo.
    To je ako keby si sa čudoval ako to že sa môže pionier pohybovať keď má iba jeden valec. Keď dnes sú v móde štvorvalce a viac.
  4. jednoduchý generátor? Čo takto Arduino? Naprogramovať poistku CKOUT a je to. Interné hodiny Arduina sa objavia na pine B0. Samozrejme že sa dajú prípadne aj ľahko podeliť na menšie f. Ale aj zmeniť kryštál. Ak ho vie človek odspájkovať. Nemal by to byť problém je to zvyčajne THT súčiastka
Na dnes by tých skratiek stačilo.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Napísať odpoveď