Ako začať programovať jednočipový mikropočítače typu x51?

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

solec
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 12 Máj 2016, 14:41
Bydlisko: Prešov

Re: Ako začať programovať jednočipový mikropočítače typu x51?

Príspevok od používateľa solec » 11 Mar 2020, 19:57

MrWifiHifi napísal: Odpovede typu "to už sa dnes nepoužíva, načo to chceš programovať..." si prosím nechajte pre seba, ozaj by som sa chcel tieto jednočipy naučiť programovať a postupom času si s ním postaviť
ako spomenul pokusník: myslím, že toto je na zoznámenie celkom vhodné https://www.edsim51.com/index.html
(nenašiel som tam generovanie hexa, čiže to je na zoznámenie sa s architektúrou čipu, pre prechod do reálneho čipu to bude chcieť prekladač a linker a samozrejme programátor na 2716, 2732 a pod. )
programátor a mazátor si tu už riešil - predpokladám, že to máš funkčné
ale zvládať prekladač a linker pre 8051 predpokladá aspoň nejaké znalosti z tejto problematiky

celkom pekne sa da učiť na Keil- demo pre 51 - samozrejme toto demo nerobí hexa súbor do programátora, ale simulátor je tam pekný
0

solec
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 12 Máj 2016, 14:41
Bydlisko: Prešov

Re: Ako začať programovať jednočipový mikropočítače typu x51?

Príspevok od používateľa solec » 11 Mar 2020, 23:04

MrWifiHifi napísal: Odpovede typu "to už sa dnes nepoužíva, načo to chceš programovať..." si prosím nechajte pre seba, ozaj by som sa chcel tieto jednočipy naučiť programovať a postupom času si s ním postaviť
stiahni si Keil-demo: http://www.keil.com/c51/devproc.asp
funguje do 2kB kodu, máš tam simulator, C aj ASm prekladač a linker
hexa súbor vytvoríš, keď nepoužiješ simulátor ale v Project option nastavíš uP napr.: 80C31
po bilde máš v katalogu hexa súbor, ktorý vieš poslať do programátora
je to výborný profi prostriedok ale chce to určité vedomosti
0

MiroH
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 13 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 60

Re: Ako začať programovať jednočipový mikropočítače typu x51?

Príspevok od používateľa MiroH » 12 Mar 2020, 08:26

Kedysi som pisal x51 v asm, potom som presiel na Keil a kolecko bolo par sekund. Mal som EPROM emulator (bol strceny klasicky do EPROM pozicie na vyvojovej doske), ktory pomocou paralelneho portu poslal do emulatora hex kod, ten mal aj vystup na reset 8031 ( tu som konkretne pouzival) a bolo. Ked to porovnam s flasovanim cez isp, tak to bolo rychlejsie. x51 ako take bol dobry start. Boli velmi rozsirene. Potom prisli AVR s flash pamatou na cipe a uz by som sa nevratil naspat. Ale start to bol dobry. Keil mal aj debuger a mna bavilo skusat rozne "c" struktury a pozerat ako to preklada, totiz x51 ma "hafo" datovej pamate a bolo nou treba setrit.
Za mna dobry start, ale asi v inej dobe.
0

epto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 09 Nov 2012, 16:23
Bydlisko: Seňa

Re: Ako začať programovať jednočipový mikropočítače typu x51?

Príspevok od používateľa epto » 12 Mar 2020, 10:07

pocitujlasku napísal:epto: arduino a jeho kniznice su pre amatera dvojsecna zbran. na jednu stranu, ako si pisal, existuju na vsetko mozne. Ale casto su kadejako zbuchane a staci skombinovat kniznice, ktorr pouzivaju interne nejake spolocne veci a vo vysledku bude nefunkcny program, aj ked jednotlivo tie veci fungovat budu.
ja som napr. narazil na konflikt pwm a infra prijimaca. samostatne to islo, ale pouzivam pwm aj na porte, kde je timer, ktory pouziva infra a teda mi tam vyradil pwm.
Jasne, je to dvojsecna zbran. Na uvodne zoznamenie sa je to fajn, vacsinou sa pouziva jedna-dve kniznice na rozne veci (typicky teplotne cidlo + nejaky ten display) a funguje to. Ak to dany programator mysli trochu vazne, zacne sa vrtat aj v knizniciach, ze ako funguju. Ak uz spaja viacero kniznic do vacsieho projektu, pravdepodobne bude musiet zabrdnut do upravy kniznic a aspon sa nieco nauci.
Ja som spajal LoRa komunikacny modul s 3.5TFT displejom a pristupom na WiFi. Zobrazujem prijate data a zaroven ich posielam na internet. Nastal konflikt pri pouzivani SPI zbernice, modul a display ju pouzivali inak nastavenu. Nastastie ESPcko ma 2 SPI zbernice, stacilo trochu upravit kniznicu. Tak isto pri pouziti WiFi nie je mozne pouzivat jeden ADC prevodnik.

Ale nazad k teme.
Ak zadavatel naozaj trva na tom, ze zacne pouzivat tie moralne zastarane jednocipaky - nebudem branit. Ale stat sa moze to, ze dajme tomu po pol roku studia, skusania, blikania LEDkou sa rozhodne pre vacsi projekt a velmi skoro narazi na hw limity alebo na zadrhel pri sw a neporadi nikto.

Existuju rozne klony zakladneho procaku rady 89C5x, kde je vacsia pamat, viac periferii, vyssie rychlosti a pod, pouzivali sa casto v priemysle a dali by sa pomerne uspesne pouzit aj dnes. Otazka je kolko ludi s tym robi a je ochotnych v pripade potreby pomoct.
Kazdopadne drzim zadavatelovi palce a nech vydrzi v odhodlani sa nieco naucit.
0

Používateľov profilový obrázok
ford-galaxy
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 16 Máj 2018, 14:22

Re: Ako začať programovať jednočipový mikropočítače typu x51?

Príspevok od používateľa ford-galaxy » 12 Mar 2020, 13:39

Kdysi na to existovaly takove specialni skrypta vydana na A3 jako kniha. Ted jiz nevim jestli to pochazelo ze Slusovic nebo tesly a tam bylo vse pefektne popsane . :applause:
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6204
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ako začať programovať jednočipový mikropočítače typu x51?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 12 Mar 2020, 14:22

epto: ano, na hracicky je to super, zbuchas za jedno popoludnievblikatko, teplomer... ja som napr. s esp8266 urobit vlastne iot - svetla, teplota, voda ale pouzite len zakladne kniznice, zbytok urobena vlastna. cisty cas cca 3 mesiace a to som sa unadaval, lebo tam je dost zle urobene udp a tcp stack. Dokonca pri tcp sa mi stracali data, ked som posielal male spravy. co je nepochopitelne, ak berieme do uvahy, ze tcp by mal zarucit prijem. ale maju to nahlasene uz par rokov ako chybu.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok