Kompozitné video z TTL a mikroprocesorom

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Kompozitné video z TTL a mikroprocesorom

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 18 Apr 2020, 14:50

Zdravím

Teraz, počas karantény som sa dostal k čítaniu kníh a časopisov na ktoré by som normálne nemal čas. Dostal som sa k starým číslam AMARA, kde som narazil na zobrazovaciu jednotku pre mikropočítač SAPI (JPR-1) a na televizný tenis. Hneď ma to veľmi zaujalo, už dlhšie som totiž uvažival nad tým, že by som postavil niečo, čo dokáže generovať video signál.

Čo to som si už o kompozitnom videu naštudival, ale súto len základné veci ako časovanie horizontálnych a vertikálnych synchro signálov, časovanie videa čo sa má zobraziť...atď.

Chcel by som poskladať niečo podobné, ako je AND-1, no neviem presne ako čo tam všetko funguje, hlavne to ako generovať synchro signáli, ako zapisovať údajedo video-RAM teda ako to urobiť tak, ak by som to chcel ovládať napr. zo Z80 aby nedošlo k nejakej kolizií pri tom ako bude chcieť procesor data zapísať a zobrazovacia jednotka čítať

Na stavbu tejto zobrazovacej jednotky plánujem použiť TTL (74,74S,74LS) no ak buďe treba tak aj CMOS obvody rady 4000, ktoré mám k dispozicií

Na koniec by som len rád podotkol, áno viem že by sa niečo také dalo spravoť s použitím arduina a oveľa jednoduchšie, ja si to ale chcem postaviť sam pre seba len tak pre radosť, trochu sa pohrať z generovaním videa

P.S. ak by niekto k tejto téme vedel odporučiť nejakú literatúru (knihu, časopis, članok...atď) budem mu za to veľmi vďačný
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Kompozitné video z TTL a mikroprocesorom

Príspevok od používateľa peterple » 18 Apr 2020, 15:45

Tak si postav ten AND-1 veď v podstate nič iného ani stavať nechceš. Detailný popis funkcie je v ARB č.2 ročník 1983. Priamo od konštruktéra Eda Smutného. Tam sú odpovede na všetky tvoje otázky.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: Kompozitné video z TTL a mikroprocesorom

Príspevok od používateľa Dali2 » 18 Apr 2020, 18:03

Zacni trebars tu:

http://lucidscience.com/pro-vga%20video ... tor-1.aspx

a dalsia inspiracia:

http://lucidscience.com/pro-lazarus-64% ... ype-1.aspx

Inak tych kadejakych televiznych displejov k 8-bitom bolo v Amare publikovanych vagon.

A mozes si nastudovat, ako funguje generovanie obrazu v pocitaci Ondra (cez 2 casovace/citace), popr. ZX-80/81 alebo ZX-Spectrum a potom sa mozes hrat do bezvedomia :)
Staci googlit, ku vsetkemu je vagon dokumentacie.
0

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 752
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Re: Kompozitné video z TTL a mikroprocesorom

Príspevok od používateľa stefanSK » 19 Apr 2020, 10:19

Prikladám popis displeja, čo som si dávno urobil ja. V článku je popis činnosti jednotlivých obvodov pre generovanie TV signálu a zobrazovania údajov. Túto dosku ešte stále mám, už tam chýba iba pamäť znakov.
Prílohy
zobrazovacia jednotka z 88-03.pdf
(742.3 KiB) 115 stiahnutí
0
S.K.

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Kompozitné video z TTL a mikroprocesorom

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 22 Apr 2020, 23:40

Ďakujem za PDF, s tým amaterským rádiom ste mali pravdu, je tam ozaj veľa zobrazovacích jednotiek, len sa v tom človek musí trochu pohrabať

Poslednou dobou mám dosť veľa práce, no v dohľadnej dobe by som už chcel niečo začať zapájať na prepájacích poliach, ak bude niečo nové tak sa ozvem
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok