Otazky ohladom STM32

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: Otazky ohladom STM32

Príspevok od používateľa niki31 » 12 Aug 2022, 08:28

Tak knihy už mám, ide ich celkom lacno kúpiť v elektronickej podobe. Pôvodne som si totiž nevšimol že sú to e-knihy a hľadal som ich v kníhkupectvách kde nič nemali.
0
Niki31

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Otazky ohladom STM32

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 12 Aug 2022, 09:09

Ešte doplním, možno ste si všimli, STMká sa dajú programovať rôznymi "štýlmi".

Jeden prístup je vykašlať sa na všetky knižnice, a pristupovať priamo k registrom MCU. Osobne preferujem túto možnosť.

Naopak je možné sa držať knižníc HAL a/alebo LL, toto je preferované zo strany výrobcu. Niektorí ľudia to preferujú aj na primitívne projekty, ja v tom vidím význam, ak sa používajú komplikované periférie ako USB, Ethernet,...

V krátkosti na čo je dobré STM32, neviem či je všeobecne platná odpoveď. Majú totiž viacero rodín mikrokontrolérov, od maličkých s pár pinmi a jadrom Arm Cortex M0+, až po veľké s veľa pinmi a Cortex M7. Takisto majú aj špecializované rodiny, napríklad STM32Lx sú pre nízkoodberové aplikácie, STM32Wx pre bezdrôtovú komunikáciu,..
0

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: Otazky ohladom STM32

Príspevok od používateľa niki31 » 13 Aug 2022, 20:26

Podľa všetkého to vyzerá že STM32cubeIDE nemá softwarový simulátor. Neviem si predstaviť že budem všetko neustále vypaľovať do čipu aby som niečo odsimuloval.
0
Niki31

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Otazky ohladom STM32

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 13 Aug 2022, 20:41

niki31 napísal:
13 Aug 2022, 20:26
Podľa všetkého to vyzerá že STM32cubeIDE nemá softwarový simulátor. Neviem si predstaviť že budem všetko neustále vypaľovať do čipu aby som niečo odsimuloval.
nema, ale ak sa ti kod zmesti do ramky, tak to vies flashovat tam a debugovat v ramke, takto trva nahranie 2 3 sekundy a nedegradujes flashku. (popripade na nieco serioznejsie mozes pozret na ozajstne simulatory od lauterbachu a pod)
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: Otazky ohladom STM32

Príspevok od používateľa niki31 » 14 Aug 2022, 08:10

Na internete sa píše že ARM KEIL SDK by malo obsahovať softwarový simulátor. No podľa toho čo čítam na ich stránkach tak to má iba verzia profesional za 4000€. Má stým niekto skúsenosti?
Free verzia asi ani nepodporuje STM32F767 ktorý ma zaujíma.
0
Niki31

Dumitru
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 372
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 22:19
Vek: 32

Re: Otazky ohladom STM32

Príspevok od používateľa Dumitru » 16 Aug 2022, 10:52

Ahojte začínam s STM32 používam chip STM32F103C8T6 a narazil som na problém :

Založil som si projekt v STM32CUBEIDE pri pokuse o debug je deviece ID: 0x4C3 a vypisuje chybu :

Kód: Vybrať všetko

Reason: ST-LINK: Could not verify ST device! Abort connection.
image.png
image.png (4.1 KiB) 3264 zobrazení
A však pri použitý STM32 ST-LINK Utility je device ID : 0x410
image.png
image.png (5.76 KiB) 3264 zobrazení
Neviete poradiť, ako to vyriešiť

Vďaka
0

StavJi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 22 Jan 2014, 14:01
Bydlisko: Olomouc

Re: Otazky ohladom STM32

Príspevok od používateľa StavJi » 16 Aug 2022, 15:58

Dumitru napísal:
16 Aug 2022, 10:52
Ahojte začínam s STM32 používam chip STM32F103C8T6 a narazil som na problém :

Založil som si projekt v STM32CUBEIDE pri pokuse o debug je deviece ID: 0x4C3 a vypisuje chybu :

Kód: Vybrať všetko

Reason: ST-LINK: Could not verify ST device! Abort connection.
image.png
A však pri použitý STM32 ST-LINK Utility je device ID : 0x410
image.png
Neviete poradiť, ako to vyriešiť

Vďaka
STM32F103C8T6 patří snad k nejpajcovanějším procesorům. Číňan musel někde sehnat podklady pro vlastní výrobu. S tímto procesorem je to dost jak vítr fouká jednou nechodí to jindy zase ono prostě jak se zrovna zadaří.

Předpokládám, že máš bluepill, kde mi na klonech debug by default nefungoval snad nikdy. U některých kmitá ten 3V3 regulátor a procesor má pak problém se přepnout do debug modu. Řešením je vyměnit ten 3V3 stabilizátor nebo ho vyhodit ven úplně a desku napájet externím 3V3 zdrojem.

Pokud ovšem začínáš, tak moje rada zní sežeň si originál nebo jiný devkit s jiným procesorem. Vyhneš se zbytečnému koumání proč nechodí toto nebo ono a přitom je to pajcem MCU.

EDIT: Jinak do všech těch klonů mi vždy šel nahrát FW přes https://www.st.com/en/development-tools ... nk004.html
0

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Otazky ohladom STM32

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 16 Aug 2022, 16:08

skus v stlink utilite zaskrtnut connect under reset.
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

Dumitru
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 372
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 22:19
Vek: 32

Re: Otazky ohladom STM32

Príspevok od používateľa Dumitru » 16 Aug 2022, 16:52

StavJi napísal:
16 Aug 2022, 15:58
Dumitru napísal:
16 Aug 2022, 10:52
Ahojte začínam s STM32 používam chip STM32F103C8T6 a narazil som na problém :

Založil som si projekt v STM32CUBEIDE pri pokuse o debug je deviece ID: 0x4C3 a vypisuje chybu :

Kód: Vybrať všetko

Reason: ST-LINK: Could not verify ST device! Abort connection.
image.png

A však pri použitý STM32 ST-LINK Utility je device ID : 0x410

image.png

Neviete poradiť, ako to vyriešiť

Vďaka
STM32F103C8T6 patří snad k nejpajcovanějším procesorům. Číňan musel někde sehnat podklady pro vlastní výrobu. S tímto procesorem je to dost jak vítr fouká jednou nechodí to jindy zase ono prostě jak se zrovna zadaří.

Předpokládám, že máš bluepill, kde mi na klonech debug by default nefungoval snad nikdy. U některých kmitá ten 3V3 regulátor a procesor má pak problém se přepnout do debug modu. Řešením je vyměnit ten 3V3 stabilizátor nebo ho vyhodit ven úplně a desku napájet externím 3V3 zdrojem.

Pokud ovšem začínáš, tak moje rada zní sežeň si originál nebo jiný devkit s jiným procesorem. Vyhneš se zbytečnému koumání proč nechodí toto nebo ono a přitom je to pajcem MCU.

EDIT: Jinak do všech těch klonů mi vždy šel nahrát FW přes https://www.st.com/en/development-tools ... nk004.html
Ahoj ano je to bluepill
Nahrať .hex mi tam ide použivam tu istu aplikaciu, nejde len debug ten som si chcel odskušať , škoda a vďaka
0

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Otazky ohladom STM32

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 17 Aug 2022, 09:14

@Dumitru, len taka otazka, co za debuger sa snazis pouzit? stlink je akurat tak na nahratie kodu nic viac. daj nejaky popis ako to mas pripojdne do pc.
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

Dumitru
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 372
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 22:19
Vek: 32

Re: Otazky ohladom STM32

Príspevok od používateľa Dumitru » 18 Aug 2022, 10:02

@Tribec Zacks Ak máš namysli fyzické zariadenie tak ST-LINK V2
image.png

v STM32CUBEIDE mám nastavené ST-LINK (ST-LINK GDB Server) a skúšal som aj ST-LINK(OpenOCD)
0

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Otazky ohladom STM32

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 19 Aug 2022, 12:06

dumitru, vies sem dat log z cubeide co to pise ked to chces flashnut rovno odtial? aj screenshotni ako mas nastaveny debugger, tiez by si tam mal mat na vyber v debuger menu rovno stlinkv2.
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

Dumitru
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 372
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 22:19
Vek: 32

Re: Otazky ohladom STM32

Príspevok od používateľa Dumitru » 20 Aug 2022, 13:49

@Tribec Zacks
počkame na originalny chip

Kód: Vybrať všetko

NUCLEO-L073RZ DEV BOARD, NUCLEO-32 MCU
objednany z farnellu

:)
0

step-hunk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 07 Júl 2013, 22:17

Re: Otazky ohladom STM32

Príspevok od používateľa step-hunk » 29 Okt 2022, 21:06

Ahojte, začínam sa zoznamovať s STM32 priestorom. Mám dosku Nucleo s mcu STM32F746ZG. Vývojové prostredie STcubeIDE+CubeMX. V deň keď som spravil prvý úspešný preklad programu, ledka na Nucleo doske sa rozblikala, myslel som si, že som pán sveta. Radosť trvala iba cez noc. Na druhý deň som spustil PC,naštartoval IDE, pripísal jeden riadok, použil "CTRL+space" a bum-program prestane reagovať, musím ho ukončiť v taskmgr..reštart PC určite pomôže-houby s voctem. Neviem sa s tým pohnúť, nič som nemenil. Odvtedy som si projektu nedokázal vpísať jediný riadok.. Máte Vy skúsenejší podobnú skúsenosť s týmto vývojovým prostredím od ST? Na zahraničných fórach som sa dočítal, že tieto sebevlastné nástroje sú o ničom, odporúča sa práca v niečom inom. To ako fakt je gigová inštalačka taký fail, alebo môže byť problém v kombinácii OS vs IDE? Mám legálne zakúpený Win7... Čiže ani HW, ani OS nie je žiadna supernovota, ale ani zostava z doby drevenej..

Ďakujem za Vaše postrehy, resp názory na nástroj od ST/ostatné.
0

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Otazky ohladom STM32

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 29 Okt 2022, 22:42

no akurat tu za tym sedim, stlacam ctrl+space a vybehne okno na nejaky template proposal co vidim prvy krat v zivote a to uz to prostredie nejaky cas pouzivam (roky) :D
image.png
neviem co si sa docital na zahranicnych forach, ale ano eclipse na ktorom je cube postavene ma svoje muchy a nie je ich malo. kazdopadne na bezne domace zuvanie je uplne v pohode a zadarmo. eclipse sa bezne pouziva aj na uplne hardcore projekty v podnikovom prostredi, takze problem by som hladal niekde inde. nepreinstaloval si nieco okolo javy? nejaky divny update v noci a pod?
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

step-hunk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 07 Júl 2013, 22:17

Re: Otazky ohladom STM32

Príspevok od používateľa step-hunk » 31 Okt 2022, 20:51

Na pozadí IDE beží C/C++ indexer. Akoby tento proces hatil ďalšiu činnosť programu.. Pokúsim sa skontrolovať všetky cesty v nastaveniach..

Ako úplný začiatočník ktorý konečne pričuchol k vôní úspechu, potrebujem presne tento typ problému.. :?

Update: Indexer sa dá vypnúť a nastaviť jeho správanie sa. Po testovaní pár možností a vrátení stavu indexera do pôvodných nastavení všetko beží ako má s tým že:
-Počas ukladania projektu, spúšťania debugu vypíše internú chybu indexera v zmysle - niečo pretieklo v Jave..
-indexer je síce spustený, avšak buď neindexuje to čo má, alebo vôbec..
Inak ok, už sa nič nehaltuje. Asi to naozaj bude problém týkajúci sa Java..
0

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: Otazky ohladom STM32

Príspevok od používateľa niki31 » 21 Nov 2022, 14:10

Poraďte ako merať čas spracovania programu alebo funkcie. v MPLAB boli stopky stopwatch ale v stm32CubeIDE nič nevidím.
0
Niki31

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Otazky ohladom STM32

Príspevok od používateľa miso156 » 21 Nov 2022, 14:17

Pred funkciou nastavit pin High a za nou pin Low. Zmerat dlzku pulzu osciloskopom.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: Otazky ohladom STM32

Príspevok od používateľa niki31 » 21 Nov 2022, 14:24

To ma napadlo ale myslel som skôr meranie programovo.
0
Niki31

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: Otazky ohladom STM32

Príspevok od používateľa niki31 » 21 Nov 2022, 14:45

Na internete píšu že sa môže použiť na meranie času, časovač systick. Ja síce nepoužívam žiaden RTOS ale používam HAL knižnice. No a nieje mi jasné či neovplyvním HAL alebo ST-Link keď budem zasahovať do registrov systicku. Niekde som čítal že ST-Link priamo využíva systick ale či na svojom čipe alebo na čipe ktorý programujem, to som sa nedozvedel.
0
Niki31

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok